BUITENLAND. HANDEL. Leeuwde Sulthan van Ternate, Assultan'oel Mahf'oel Bunatillahil Manan Siradjoel Moelki Amiroedin Iskandar Poetra Mohamad Arsad Wahuwa Minassalihis Sjah; aan Mr. L. H. Rambonnet, op zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend als raadsheer in liet pro vinciaal gerechtshof in Gelderland. Z. M. heeft den heer Mr. J. H. Westra, president van het provinciaal gerechtshof in Drenthe, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, en den generaal-ma- joor P. A. C. Yan Wickevoort Crommelin, tot groot-officier van de orde der Eikenkroon. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 45°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 39°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 37°, te 8 uren 37°, 's namiddags te 12 uren 48°, "Wind: N. W., te 4 uren 46°. Oosteneijk. De //Wiener Zeitung" deelt de benoeming mede van den baron Eder, Oosten- rij ksch consul-generaal te Bucharest, tot gezant in Griekenland. Frankrijk. De conferentie is gisteren te 3 uren weder bijeengekomen. Het bericht dat de Fransche gezant te Brussel naar Parijs zou teruggeroepen zijn, is onjuist, zoodat hetgeen daaromtrent in de dag bladen wordt medegedeeld, ongegrond is. De //Bien Public" bestrijdt de alarmeerende geruchten, die in omloop zijn en die zouden ontspruiten uit het incident in België. Het blad verneemt, dat het Belgische kabinet Maandag jongstleden eene ophelderende nota aan de Fransche regeering heeft gezonden, welker in houd bevredigend zou wezen en de gevoeligheid der openbare meening zou kalmeeren. De gou- vernementeele bladen hopen, dat de Belgische senaat het votum van de kamer van afgevaar digden zal vernietigen. Voor eenige dagen had er een geheim zinnig voorval plaats in de Tuileriecn. 's Nachts te 2 uren arresteerde men namelijk voor de deur, welke tot de appartementen van generaal Frossard, den gouverneur van den keizerlijken prins, leidt, een fatsoenlijk gekleed heer. Hij werd onmiddellijk in verhoor genomen en be weerde, dat hij op staanden voet den generaal moest spreken, daar hij hem belangrijke mede- deelingen te doen had. "Wat men met den man uitvoerde, weet men niet, evenmin als zijne eigenlijke plannen. Al leen was het opmerkelijk, dat men buitenge wone voorzichtigheidsmaatregelen met betrek king tot den keizerlijken prins begon te nemen. Zijn persoon, zijne appartementen worden streng bewaakt. De deuren daarvan worden, wat tot nog toe het geval met was, steeds gesloten ge houden en de wachten in de nabijheid zijn verdubbeld. Uit een en ander maakt men op, dat men iets tegen den prins in den zin had. Engeland. Lord Montagu heeft bij het La gerhuis ingediend een wetsontwerp betreffende de oprichting van blijvende slachthuizen voor buitenlandsch vee. Bij de nieuwe wet op de fabrieken (fac tory-act) wordt alle Zondagsarbeid in de fabrie ken voor onwettig verklaard, zonder dat zelfs ten gunste der Joden eene uitzondering wordt gemaakt. Dezer dagen stonden verschillende fabrikanten, wegens overtreding dier wet, te recht. Zij voerden te hunner verdediging aan dat de handhaving der wet noodzakelijk eene verarming onder de Joodsche familiën, die in hun onderhoud door fabriekarbeid moesten voorzien, teweeg moest brengen. De pers ver klaart zich met dit argument eens. Spanje. In eene bijeenkomst van de leden der meerderheid in de Cortes, Woensdag-avond gehouden, heeft maarschalk Serrano verklaard, dat het gouvernement voornemens is om het gezag neer te leggen, zoodra de Cortes defini tief zullen zijn geconstitueerd. De vergadering heeft een voorstel aangenomen om het gouver nement dank te betuigen en Serrano te belas ten met de samenstelling van een nieuw mi nisterie. Volgens particuliere mededeelingen wordt het als bijna zeker beschouwd, dat Serrano door de Cortes als hoofd van het voorloopig bewind zal worden herkozen en deze benoeming ook zal aannemen. In de Cortes heeft op dien dag eene leven dige discussie plaats gehad over de verkiezing te Yalladolid. De minister van binnenlandsche zaken, de republikeinsche redenaars beantwoor dende, heeft hun verweten dat zij alles slecht vinden, terwijl zij op slechts drie verkiezingen iets aan te merken vinden, tegen 200 verkiezin gen, die reeds goedgekeurd zijn. In den verde ren loop der discussie verweet de minister aan de republikeinen, dat zij deeling van goederen gepredikt hadden. Dit verwijt lokte hevige pro testen van de linkerzijde uit, waarop de minis ter verklaarde de republikeinen geluk te wen- schen met de afkeuring, die zij door deze pro testen tegenover die beginselen te kennen ga ven. Het incident liep daarmede af. De candidatuur van den hertog van Montpensier en van den hertog van Aoste schijnt men voor goed te laten varen. Evenmin is er sprake van Espartero of van: den prins van Asturië. Daarentegen wint de candidatuur van Don Ferdinand van Portugal in sympathie. Er wordt tevens veel gesproken over de voor deden der Iberische eenheid, zoowel tot be vrediging van eene fractie der republikeinen, als omdat de meerderheid der ministers daarvoor gunstig gestemd is. Naar men zegt, wordt de candidatuur van Don Ferdinand door Engeland goedgekeurd. Rumenie. Het aangenomen budget, waarbij de inkomsten op 74,362,883 en de uitgaven op 74,217,961 fr. geraamd zijn, is gesanctionneerd. De minister van financiën is gemachtigd om, tot het tijdstip waarop de vastgestelde belastin gen in werking treden, rentegevende schatkist biljetten uit te geven. Seryie. In het proces van prins Karageor- giewitz zijn de processtukken opgemaakt en de voorloopige pleidooien afgeloopen. Het gerechts hof heeft besloten dat de crimineele rechtsver volging tegen prins Karageorgiewitz, Taifcowitz en Slancowitz zal doorgaan. Amerika. Het uitgebreide gebruik, hetwelk de Noord-Amerikaansche nieuwsbladen van den telegraaf maken, en de goedkoopheid van den dienst in Noord-Amerika, zijn merkwaardig. De dagbladen van New-York zijn dikwijls ter helft met telegrammen gevuld. De correspondenten te Washington telegrapheeren hunne brieven, zoo dat een Noord-Amerikaansch blad van den eer sten rang geene geschreven correspondentiën meer bevat. Door de Western-Union -Telegraaf- Maatschappij, die de voornaamste Noord-Ame rikaansche telegraaflijn bezit, zijn in 1867 aan de dagbladpers 294,503,630 woorden geleverd, tegen ongeveer 10 cents Nederlandsch de 20 woorden; in het geheel heeft dit 521,509 dol lars opgebracht. De dienst werd meestal des avonds laat verricht en, ten gerieve der dag bladpers, is de opgegeven prijs ongeveer éen derde of éen vierde van het gewone tarief. Het aantal nieuwstijdingen, welke langs de genoemde lijn in 1867 zijn overgeseind, overtreft, naar men zegt, het geheele aantal berichten, welke door al de telegraaflijnen van het vasteland van Europa in 1866 waren overgeseind, en toch bedroeg de opbrengst daarvan 11,597,632 dollars. In de Ver. Staten zijn 4126 telegraaf kantoren, d. i. éen voor elke 7549 inwoners. Meer dan 100,000 mijlen telegraafdraad, waar onder 265 onderzeesche kabels, zijn in werking. INGEZONDEN. X. klaagt over het gebrek aan toezicht op het Plantsoen. Terwijl de stad dit met zooree/ zorg, en ook met vrij belangrijke kosten on. derhoudt, is het volgens hem dringend no*, wendig, dat de boomen tegen beschadiging de dieren tegen mishandeling worden bescherml Dit geschiedt niet. Hij vraagt of het niet mo gelijk zoude zijn, om den opzichter aldaar hetr:] eene aanstelling als agent van politie of ah onbezoldigd rijksveldwachter te geven, opdai deze van de overtredingen proces-verbaal zoo kunnen opmaken. TOONEELNIEUWS. Rotterdam. Zaterdag 20 Februari: //Tann hauser", #oder der Sangerkrieg auf Wartburg, grosse romantische Oper in 3 acten, Musik von Wagner. Aanvang te halfacht. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Alkmaar: Van der Lindea te Zevenbergen. Aangenomen: naar Hooge Zwaluwe door W. A. Yan der Linden te Sprang. De proponent W. C. Huizer heeft het beroep van de Geref. gem. onder 't Kruis te Dirksland aangenomen. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Apeldoorn: F. Rederus e Wezepe; te Wanswerd: W. Thijssen te Smilde, te Blij aA. F. Kok te Dokkumte NLjeveen- J. F. Petersen te Heemsete SliedrechtM. Yan Minnen te Hardinxvold; te Bolsward H. Yissink te Zwolle. Aangenomen: to Niokork (N.-Amerika, door S. Barou te Bergum. Bedankt: te Colijnsplaatdoor M. Yan Minnen, te Hardinxveld; te Onstwedde: door L. Meijering te Zandtte Zaamslagdoor D. de Pree te Serooskerke. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Zeer vast op den willigen afloop der veiling, waarin vooral kleurige soorten belang rijk boven taxatie betaald werden; de goede® ordinaire soorten liepen 1% ets. er boven, ter wijl alleen de tengere soorten tot taxatieprijzen verkocht werden. Suiker. Ruwe. De markt verkeert in eene willige stemming met belangrijken omzet; de laatst bestede prijs was ruim drie gulden boven de November-prijzen. Geraffineerd. Met levendigen kooplust tot steeds vooruitgaande prijzen. Yoor eerste soorten werd ƒ40 besteed. Tliee. Zeer Yast. De soorten der lading Moustain Ash bestaan grootendeels uit zeer fijne qualiteiten, en het is te voorzien dat deze theeën tot hooge prijzen nemers zullen vinden, daar het zeldzaam is dat men op onze markt zulke qualiteiten aantreft. Rijst. Zonder handel. Specerijen. Yerlaten. Katoen. Deze week in flauwe stemming met eenige omzettingen tot dalende prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. De markt is weder iets beter en de prijs van Banca, met flinke afdoeningen, geste gen van 67 tot 67.75. Yoor levering-veiling werd ƒ68.25 betaald. Meekrap. Met weinig handel bij onveran derde prijzen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2