N°. 2771. Zaterdag A°. 1869. 20 Februari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3-85. Afzonderlijke Nommers0.10. I I Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels0.90iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 19 Februari. Het wetsontwerp, dat heden bij de Tweede Kamer aangenomen is, heeft ten doel om de wet op de personeele belasting door eenige wijzigingen te verbeteren. De vrijstelling van de gebouwen wordt uit gebreid en juister omschreven o. a. zal vol gens het ontwerp van de localen tot het geven van godsdienstig onderwijs, en van pakhuizen en bergplaatsen geene belasting behoeven be taald te worden, evenmin van de inrichtingen ter bevordering van kunsten en wetenschappon die onder openbaar gezag of beheer staan of aan erkende vereenigingen behooren. Ook is in dit ontwerp aan het meermalen geopperde bezwaar tegemoet gekomen dat de dienstmeisjes zoodra zij achttien jaren worden tot de belastbare dienstboden behooren voor vrouwelijke dienstboden van 18 tot 21 jaren zal nu slechts f 5 betaald worden terwijl in dit geval het opklimmend tarief niet zal toege past worden. "Verder is er voorzien in de groote onbil lijkheid dat hij, die in den loop eens jaars van een grootere naar een kleinere woning verhuist geene afschrijving van belasting krijgt, terwijl hij, die van eene kleinere naar een grootere woning verhuist verhooging moet betalen. Volgens het voorgedragene wetsontwerp zal nu degene die in den loop des jaars een huis verlaat evenredige ontheffing van aanslag kun nen verkrijgen. Voorts is echter dit verschil met de thans bestaande wet voorgesteld, dat thans ook hij, die na 15 Mei een tot dien dag toe bewoond huis betrekt, daarvoor belasting zal verschuldigd zijnin dit geval kunnen echter ook vroegere aanslagen in mindering strekken. Verder zijn nog eenige wijzigingen van min der belang aan dit oDtwerp toegevoegd. Wij vernemen dat, na langdurige onderhan delingen tusschen het Belgisch en het Neder- landsch gouvernement gevoerd, onze regeering er in heeft toegestemd aan de Belgische ver gunning te verleenen tot het maken van een spoorweg van Antwerpen naar Duitschland over Nederlandsch grondgebied. Deze spoorweg zal de kortste verbinding zijn tusschen Parijs en Hamburg. MiddCt.) Heden werd alhier met klokkenspel en het uitsteken der vlaggen, ook bij vele particulieren, 'sKonings 52ste verjaardag gevierd. Te twaalf uren had eene parade plaats van de hier in garnizoen liggende manschappen (huzaren en infanterie), alsmede van de schutterij, het korps der Leidsche Scherpschuttersvereeniging en de leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart. het gebouw op de Ruïne gehouden, werd de spreekbeurt vervuld door Ds. Herman De Rid der, van 's-Gravenhage. 't Bleek dat de reeds van vroeger zoo gunstig bekende spreker als een goed bekende weder kwam, want de op komst der leden met hunne dames was zóo talrijk, dat de groote zaal geheel gevuld was. In eene boeiende rede, die, met uitzondering eener kleine pauze, ruim twee uren duurde, gaf de spreker naar aanleiding van reis-indrukken op een uitstapje naar het Thuringer-woud en de Veluwsche heide eenige beschouwingen over den tegenwoordigen tijd. Geestig als altijd, hield hij schier tot het einde zijner rede, zijn onder werp onder tal van humoristische beschouwin gen en wendingen verborgen, en duidde het ten slotte aan, als: onzen tijd van zijne licht en schaduwzijde bezien. De ingespannen aandacht, waarmede zijn gehoor hem van het begin tot het einde volgde, en de luide toejui chingen, die hem telkens ten deel vielen, zullen hem voorzeker het bewijs zijn geweest dat hij ook nu weder den rechten toon wist aan te slaan; en het Bestuur zal het voorzeker aan moedigen om de spreekbeurten op de vergade ringen met dames steeds op eene zoo aange name als waardige wijze te doen vervullen. Dezer dagen heeft Prof. Heynsius in het licht gegeven een eersten bundel van onder zoekingen, die in het Physiologisch Laborato rium der Leidsche hoogeschool gedaan zijn. Behalve zaken van wetenschappelijken aard vindt men daarin eene beschrijving van de in richting van het gebouw met bijgevoegden plat - tengrond, terwijl eene staalgravure van het Laboratorium zelf den titel versiert. In de derde vergadering met dames voor dezen winter, op gisterenavond door het hier geves tigde Departement tot Nut van't Algemeen, in Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Jan. 1869, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1868, door het de partement van financiën openbaar gemaakt: 1869. 1868. Directe belasting, f 898,525.15 f 928,507.375 In-en uitg. rechten314,537.46® 262,512.90® Accijnzen 1,843,996.31 1,624,538.04s Waarb. en bel. der goud. en zilv. werk. 16,472.48 18,280.55 Indirecte belasting f1,256,719.38 1,086,429.92 Domeinen 81,095.203 75,541.66s Posterijen 232,026.846 240,107.96 Rijkstelegraphen 40,806.15 34,944.41 Staatsloterij. 206.00 Acten voor jacht en visscherij 256.00 94.50 Loodsgelden 38,201.64®// 30,078.36 Totaal. .f 4,722,636.63 4,301,241.69* De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschedé heeft zich mede tot de Tweede Ka mer gewend met een adres van adhaesie aan het adres der Kamer van Koophandel te Gro ningen, waarbij wordt uiteengezet dat ook de belangen van handel en nijverheid de afschaf fing van het zegel op dagbladen, advertentiën en gedrukte stukken dringend vragen. In de vorige week werd uit Delft het overlijden medegedeeld van eene vrouw, die men meende dat de laatst overgebleven marke tentster uit den veldslag van Waterloo was. Nu verneemt de N. R. Courant evenwel, dat er nog iemand in leven is, die den veldslag als marketentster heeft bijgewoond. Zij heet J. W Schaper en was reeds destijds gehuwd met A. Koster, die toen bij de derde compagnie van het 15de bataljon der landmilitie als fuselier stond en die zich, evenals zij, nog in het volle genot van kracht en gezondheid mag verheugen. In weerwil van haar tachtigjarigen ouderdom is zij althans nog zoo vlug ter been en flink bij de hand, dat er blijkbaar niets ongerijmds ligt in de verklaring, die zij nog heden uit sprak, dat zij zulk eene campagne nog best zou kunnen mededoen. In een recht levendigen trant weet zij uit dien tijd allerlei bijzonder heden te verhalen, waarvan zij getuige is ge weest. Zij heeft haar tenue en haar vaatje van die dagen nog trouw bewaard. Het echtpaar is thans reeds 57 jaar gehuwd en woont onder Crooswijk, niet ver voorbij de begraafplaats. Er zijn nog acht kinderen (allen gehuwd) van hen in leven, benevens een groot aantal klein kinderen en achter-kleinkinderen. Men zal zich het treurig ongeval herin neren, dat den 2den Juni 11. op den Ned. Rijn-spoorweg nabij Breukelen plaats greep, waarbij ten gevolge eener botsing tusschen twee treinen de heer W. uit Groningen het leven verloor. Te dezer zake werd de machinist V. Z. in der tijd in rechten vervolgd, doch bij vonnis der arr.-rechtb. te Utrecht van den 26sten Augustus 11. vrijgesproken; tegen dit vonnis kwam het openb. min. in appèl. Aanstaanden Dinsdag zal dit hooger beroep bij het prov. gerechtshof in Utrecht worden behandeld. Evenals in den eersten aanleg zal ook thans voor den bekl. als verdediger optreden Mr. H. J. Van Lier, advocaat te Amsterdam. Uit Middelburg wordt van 16 Febr. gemeld Men verneemt dat 11. Vrijdag-avond het post- paket, bestemd voor Vlissingen, dat met den omnibus werd overgebracht, is vermist geraakt later is het, geopend, op den straatweg nabij //het Zwaantje" teruggevondenenkele brieven ontbraken echter; de justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Do oorzaak der vermissing wordt aan onachtzaamheid van den conducteur toege schreven, die het paket niet op de daarvoor be stemde plaats schijnt te hebben geborgenhij is onmiddellijk uit zijne betrekking ontslagen. Z. M. heeft benoemdtot kantonrechter te Doetinchem Mr. D. W. Nibbelink, thans grif fier bij het kantongerecht aldaartot griffier bij het kantongerecht te Doetinchem Mr. R. D. Baart de la Faille, advocaat te Leeuwarden tot ridder der orde van den Nederlandschen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1