OFFICIEELE BERICHTEN. beter gevolg moge hebben dan haar voorgang ster en dat, over 19 jaren, de droomerijen van brave mannen 'bare verwezenlijking naderbij uiogen zijn dan thans. Spanje. Dinsdag is in de Cortes het onderzoek voortgezet van de geloofsbrieven, waarna de Cortes definitief geconstitueerd zullen worden. Woensdag-avond zou eene vergadering gehouden worden van de leden der meerderheid, welke zou beraadslagen over de wederverkiezing van het ministerie en het voorstel om een souve- rein uit te roepen, terstond na de constitueering der Cortes, om dan het volk daarover te laten stemmen. Er loopt een gerucht, dat Don Fer nando van Portugal een bezoek gebracht heeft aan den hertog van Montpensier en verklaard heeft den troon van Spanjo niet te willen aan vaarden. De Cortes heeft, na te zijn gecon stitueerd, Serrano opgedragen om een nieuw ka binet te vormen. Amerika. De senaat heeft van' het Huis der afgevaardigden aangeuomen waarbij verboden werd papiergeld als collate- ralen waarborg te stellen. 1 wegens in gemeentewater te baggeren zonder pachter te zijn. 1 het rijden mei een kar met onge muilbande honden. 1 het rijden met aan elkander gespan nen wagens. 1 op straat met steenen te werpen. 3 het werpen van vuilnis in het water. 1 het verontreinigen der straat. TOONEELNIEUWS. Met uitstekend veel genoegen zagen wij gis- terenavond de opvoering van //Les In utiles", j Èn in het stuk èn in de wijze waarop het werd gespeeld, was weder dat, wat voor ons een Fransche voorstelling zooverre boven Holland- sche en Duitsche onderscheidteen geestige en onderhoudende dialoog, en eene ongedwongenheid en gemakkelijkheid van spel, die van het begin tot het einde den toeschouwer boeien. Alle rollen werden bijzonder goed vervuld en mees terlijk wisten allen het verschillende karakter, dat zij moesten voorstellen, weer te geven. Mr. Depay, wiens talent wij de vorige maal reeds gelegenheid hadden te bewonderen, voldeed ons weder zeer goedals Paul de La Fort- noye deed hij ons zien den Inutile, die eerst geheel voor zijn genot leeft, en zijn vermogen doorbrengt, wien het echter niet aan edele gevoelens ontbreekt, en die eindelijk, het nut- telooze van zijn tot dusverre doorgebrachte leven inziende, en ook uit ware belangstelling voor zekere Genevieve, hare hand wil vragen, toen hij plotseling hoort, dat hij geruïneerd is, en de kieschheid hem dus verbiedt om een meisje, dat schatrijk is, ten huwelijk te vragen. De baron De Trevières werd in zijne belache lijkheid en onbeduidendheid op voortreffelijke wijze weergegeven door M. Kyvane Varney. Ook deze Inutile, een oud-celibataire, maakt het hof aan Genveiève, omdat hij met haar vermogen zijn verspeelde fortuin weder zou kunnen herstellen. De dames Vernet en Genat speelden goedin éen woord, allen deden zich kennen als artisten van verdiensten. Waarom was de comedie, bij eene dergelijke voorstelling, zoo buiteugewoon leeg? Wie ons r«l hier een voldoend antwoord op kan geven, evon- •h:| zoo zuilen wij, voor de eer van het Leidsche pu bliek, dank weten. Wij althans kunnen niet begrijpen, dat, wanneer men door de goede zorgen der directie, eene enkele maal in de ge legenheid is, om eene goede Frausche voorstel- ling bij te wonen, men hiervan geen gebruik maakt. Burgerlijke stand van Leyden, van den llden tot en met den I7den Februarij 1869: Bevallen: C. Den Oude, geb. Van Wei zen, Z. J. Van der Waals, geb. Lokkers, Z. M. J. Stroebei, geb. Van Nierop, Z. J. Wallaard, geb. Singerling, Z. E. M. Dirk zwager, geb. La Lau, D. M. C. C. Manuel, geb. Van Leeuwen, Z. H. P. Zaalberg, geb. het wetsvoorstel Koree> Z' J' J-De Leeuw, geb. Meenk, Z. - S. C. J. Segaar, geb. Menzel, D. C. Zaal- berg, geb. Buitendijk, Z. A. E. Ouwerkerk, geb. Arbou, Z. J. G. Loony, geb. Vermey, D. E. Breedevelt, geb. Fakkel, Z. C. P. Huls, geb. Schild, D. J. Van Hengst, geb. Van Hossen, D. C. De Bolster, geb. Brug- man, Z. E. M. Schouten, geb. Arnoldus, Z. M. De Vroede, geb. Martijn, D. M. J. Knotter, geb. De Kort, Z. N. Fuchs, I geb. Stuivenberg, D. T. M. Smits, geb. Os- terloh, Z. M. H. Grünewald, geb. Van der i Hoeven, D. J. Segaar, geb. Van der Laken, D. G. Van der Kaay, geb. Ort, Z. E. Lut, j geb. Piket, Z. W. C. Bik, geb. De Laaf, i D. A. C. Leupe, geb. Nihot, Z. E. Van I Mastrigt, geb. Goedraad, Z. i Ocliuwd: W. Hartevelt jm. en H. J. Mie- i remet jd. C. Jansen jra. en K. Smit jd. P. A. Gans jm. en S. De Kier jd. D. Siljee jm. en G. Bijleveld jd. Overleden: W. F. De Vos Z. bijna 5 m. 1 J. Heymans, geb. Fasseur, 25 j. P. Esderts Z. 13 m. C. 't Hart, geb. Koorenhof, 25 j. C. Raaphorst, wed. G. Lut, 84 j. P. De Haas Z. bijna 11 m. W. E. Van Vliet D. 3 m. M. M. Frankhuizen D. 3% m. D. De Gunst Z. ruim 5 m. A. Vink, wed. G. v. d. Nieuwendijk 65 j. L. Klinkhamer D. 2 j. en 8 m. T. Ouwerkerk Z. d. A. Holswilder Z. ruim 2 m. L. Witsenburg 49 j. A. J. Wolthuis Wr. 73 j. J. Pe tit Z. 2 j. S. Van der Spree 85 j. L. Molij- zer, wed. A. Pont, 81 j. N. Anes 68 j. H. Van den Berg Z. 5 m. te eo del s' lel >r I KECHTZAliEiN. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden, op den Ssten Fe bruari 1868. 7|wegens zonder last de straat te schrobben. 4 u het baggeren in den Rijn, zonder consent van H. H. het drijven van hoornvee zonder de yoorste te geleiden, NATIONALE Ü1IL1TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: dat al degenen die genegen mogten zijn als vrijwilliger bij de nationale militie in dienst te treden, zich te dien einde vóór den lsten Maart aanstaande ter gemeente-secretarie behooren aan te melden. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende //Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwe naar en ingezeten wezen, voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den lsten Januarij van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtin- gen ten aanzien van de militie, zoo ver die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester der woon plaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschre ven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verpligtingen ten aanzien van de mi litie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemagt, bij het le ger hier te lande, of bij het krijgsvolk in's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuig schrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft ge dragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." En wordt wijders ter kennis van de belangheb benden gebragt, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij opgenoemd art. 11 der wet, dagelijks, uitgezonderd de Zondag, van des morgens tien tot des namiddags drie uren, ter secretarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. Leydbn, 13 Februarij 1869. ACADEMIENIEUYVS. i Leiden, 18 Febr. Bevorderd tot doctor in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren de heer H. J. Polak, geb. te Leiden, na openbare verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: //Observationes ad Scholia in Homeri Odysseam". STATEN-GENEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De eerste drie aan de orde gestelde wets ontwerpen werden na discussie bij sommige in de volgende orde met algemeene stemmen aan genomen a. Wijziging der wet van den 28sten Augus tus 1851 (Stbl. n°. 129), regelende de militaire pensioenen bij de landmacht. b. Voorloopige regeling der rechtsmacht van den Hoogen Raad der Nederlanden in W.-I. koloniale zaken. c. Bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van twee stukken grond langs den staatsspoorweg te Groningen aan Mr. E. Dull. Vervolgens ging de Kamer over tot de behandeling van het ontwerp van wet d. Tot wijziging van eenige bepalingen der wetten betreffende de personeele belasting. Bezwaren tegen het wetsontwerp werden achtereenvolgens geopperd door de heeren De Bosch Kemper, Van Kuyk en J. K. Van Goltsteiu. De heer Moens deed zijne adhaesie aan dit wetsontwerp vergezeld gaan van de aanwijzing van gebreken in de wetgeving op de personeele belasting. De heer Van Kerkwijk maakte zijne stem afhankelijk van inlichtingen. De heer Hoffman verklaarde zich voor het wetsontwerp. De minister van financiën verdedigde de wetsvoordracht, die hij van zijn voorganger had overgenomen omdat hij zich met die nuttige strekking kon rereenigen. Meendo de Kamer echter dat partieele wijziging van de wetgeving op het personeel niet wenschelijk was, alvo rens onze financiën geregeld waren, dan zou bij daarin berusten. Na verschillende replieken kwamen de arti kelen in discussie. Na aanneming van eenige artikelen is de discussie verdaagd tot morgen. Daarua zijn de wetten betrekkelijk de rechterlijke inrichting enz. aan de orde gesteld.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3