N°. 2770. Vrijdag A°. 186li 19 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf b.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 18 Februari. Dat bij de verkiezingen, die gisteren hebben plaats gehad, zoowel te Groningeu als te Haar lem, de liberale candidateu zijn gekozen, ver heugt ons zeer. Vooral de afloop der verkie zing te Haarlem is een zeer gunstig verschijn sel in de plaats van den heer Koorders, den feilen opposant van de tegenwoordige regeering, is gekozen Mr. Mirandolle, een man, die zich steeds heeft doen kennen als een vooratander van vooruitgang, en van hervorming op kolo niaal gebied. De oud-ministers Wintgens en Van Lijnden van Sandenburg, beide als candi- daten gesteld, komen niet eens in herstem ming. Wij zien in deze verkiezing een dui delijk bewijs, dat het tegenwoordige minis terie, ook bij de vroegere bestrijders, meer en meer sympathie ondervindt, en dat ook deze het inzien, dat dit bewind te verkiezen is boven een ministerie, dat steeds op kamerontbindingen bedacht, niets tot stand bracht, en in de meest belangrijke quaestiën zich niet gelijk bleef. Moge het Nederlandsche volk ook bij de ver kiezingen die dezen zomer zullen plaats hebben het voorbeeld van Haarlem navolgen, en niet de rust van ons vaderland op het spel zetten, door mannen af te vaardigen, die slechts er naar streven, om dit ministerie te verdrijven. Aanstaanden Maandag zal het tooneelgezel- schap van de heeren Albregt en Van Ollefen uit Rotterdam hier eene voorstelling geven. Wij maken het publiek er opmerkzaam op, dat het geheele personeel daarin werkzaam zal zijnde heer Albregt, onze eerste komiek, me vrouw Sandrock-Ten Hagen en mevrouw Co- rijn-Heilbron. Vooral het optreden van deze laatste, die steeds, en te recht, een zoo gunstig onthaal alhier mocht ondervinden, zal zeker het Leidsch publiek zeer aangenaam zijn. Woensdag-avond den 17den Februari werd door de Leidsche Arbeidersvereniging eene al- gemeene vergadering gehouden in het gebouw tot Nut van 't Algemeen, onder praesidium van den heer C. J. Leembruggen. Deze vergadering werd bijgewoond door het bestuur der Arbeidersvereniging te Voorschoten. De secretaris, de heer W. Van Hartrop, bracht verslag uit over den toestand der vereniging van 23 April tot uit. Dec. 1868; hij deelde weder zeer gunstige berichten daaromtrent mede en zeide dat bij eendrachtig samenwerken van de leden der vereniging, men eene toekomst te gemoet gaat gelijk aan die van sommige coöperatieve socyties in Engeland, waar onlangs de bepaling moest gemaakt worden dat geen lid meer dan 1200 mocht storten. De winsten werden in die Eng. vereniging zoo groot, dat iedereen, rijk en arm, lid werd, en sommige tot 5000 kapitaal gaven om maar een groot aandeel in de overwinsten te verkrij gen. In Engeland begrijpt men het nut en het voordeel dezer verenigingen, hier in Leiden nog niet; want voor eene bevolking van Leiden is het immers zeer gering te noemen, dat het getal leden in 8 maanden slechts met 47 nieuwe is toegenomen. De contributie van 175 leden heeft bedragen 17S0.75. De winst bedraagt 416.96 of 254/J0 pCt. in 8 maanden of 3Sf/10 in het jaar van het bedrag der ontvangen contributie; behalve de rente a 5 pCt. in het jaar, zal van de winst worden uitgedeeld 3 pCt. van het bedrag der gekochte winkelwaren, zoodaj; in drie jaar het kapitaal van ieder lid verdubbeld wordt. De thesaurier, de heer A. Van Driel, legde de rekening over; tot onderzoek werd eene commissie benoemd. De voorzitter van het da- gelijksch bestuur, de heer W. A. F. Maryt, merkte op, dat de winst slechts 3 pCt. bedraagt door dien vele particulieren, die vroeger van den win kel profiteerden, zich als lid hadden laten in schrijven. Na het uitbrengen van het rapport der commissie werd de rekening goedgekeurd, en de staat der vereeniging aldus vastgesteld Balans. Debet. Voor drukwerk10.75. winkelgereedschappen, 442.57. winkelwaren. 2298.32. contanten708.666. 3460.305. Crediet, Voor interest 61.14. winstu 416.96. contributie der 176 leden. 1780.75. schuldig aan leveranciers 1201.455. 3460,30'. De winst aan verkochte winkelwaren be draagt ƒ1540.90; er is betaald aan salarissen ƒ653.36, onkosten ƒ430.54 en winkelgereed schappen ƒ23.29, bedragende te zamen ƒ1107.19. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden benoemd D. Van der Hengst en M. Bonte, in de plaats van F. J. Landzaat en "YV. Verhoog. De heer J. Baart, voorzitter van het bestuur te Voorschoten, deelde mede zijne vereeniging te hebben opgericht in navolging van Roch dale, waar in 1847 eene vereeniging werd tot stand gebracht met 40 leden, die in korten tijd verbazende zaken heeft gedaan. Voorschoten telt 50 leden, bestaat 2 jaren, verkocht in een jaar ƒ4500, keerde uit 7% pCt. van de inkoo- pen, doordien t' geene uitgaven gedaan had voor de winkel-inrichting en bedienden. De voorzitter sloot de vergadering onder herinnering aan de zinspreuk onzer vereeniging Eendracht maakt macht. Uit het voorloopig verlag van de commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op het gedistilleerd, blijkt, dat vele leden niet geloofden dat de voorgestelde verhooging van belasting, als aequi- valent voor de afschaffing van het zegelrecht op de gedrukte stukken en de advertentiën in de nieuwsbladen, aanbeveling verdient, en zich zelfs sterk tegen het gedane voorstel ver klaarden. Er waren onder hen, die in het aannemen der oorspronkelijke voorgedragen aequivalenten voor het af te schaffen dagblad zegel minder bezwaar zagen dan in hetgeen daarvoor in de plaats zou treden. Anderen, die een nauwgezet onderzoek betrekkelijk het nu voorgedragen aequivalent verlangden, vroe gen, of het in verband daarmede, niet te ratio neel zou zijn de afschaffing van het dagblad zegel, en dus ook de invoering der aequivalee- rende belasting, gedurende eenigen tijd, bijv. voor een jaar, te schorsen. Hoe men over die afschaffing denken mocht, zeer dringende haast was daarbij niet. Geene wezenlijke belangen werden gekrenkt door het tijdelijk handhaven van een zegelrecht, dat dan toch tot nu toe het toenemen der dagbladen en van hunne lezers niet heeft verhinderd. Bij den tegen- woordigen toestand van 's lands geldmiddelen mocht minder dan ooit een deel van 's Rijks inkomsten in de waagschaal worden gesteld. Vele andere leden vereenigden zich geenszins met deze beschouwingen, en meenden integen deel, dat het voorgestelde aequivalent zich al leszins aanbeveelt. De minister van financiën heeft door de keus daarvan zich vereenigd met een, bij de behandeling der oorspronkelijke voor dracht omtrent de afschaffing van het dagblad zegel, uit den boezem der Kamer voortgekomen wensch. Hij heeft daardoor een loffelijk blijk gegeven van zooveel mogelijk in gemeen over leg met de Staten-Generaal te willen handelen, en het verwijt, dat hij thans zou voorstellen wat hij vroeger heeft afgekeurd, niet verdiend. Neemt men met den minister van financiën aan, dat verhooging van de belasting op het gedis tilleerd ook uit een zedelijk oogpunt alleszins in aanmerking komt, dan blijft het alleen de vraag, of men zich daarvan door vrees door toe neming van den sluikhandel moet laten terug houden. Deze leden geloofden dit niet. Ook werd in overweging genomen, of de sluikerij van ge distilleerd niet krachtiger dan tot dusverre kan worden tegengegaan. Onder den titel van Een economisch con tract" bevat de //Temps" een vergelijkend ar tikel over de kosten van het hooger onderwijs in Frankrijk en van de //zware" cavalerie (al leen de //zware", of die welke nooit in den oorlog dienst doet, ja zelfs nooit bruikbaar is, maar slechts tot parade dient). Er zijn 53 fa culteiten of hoogescholen in Frankrijk5 kath.- theol., 2 prot.-theol. 11 rechtsgeleerde, 3 genees kundige, 16 exacte wetenschappen, 16 voor de letteren en 3 voor de studenten in de phar- macie. Voor die scholen, waaraan 408 hooglee raren onderwijs geven, is op het budget uitge trokken eene som van 3,808,801 franken. Daar de inschrijvingsgelden (college-gelden zijn hier niet) en de promotie-gelden eene som van 3,597,647 franken opbrengen, kost hooger on derwijs aan den staat niet meer dan 221,154

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1