HANDEL. OFF1CIEELE BERICHTEN. der. 030= hui!: inf. innf ;oni te os de b a sob Sidé* 03 nntre ild. 4 tratö Op verschillende plaatsen hebben de wégen ioo- danig geleden, dat alle communicatie gestremd ia. Nabij Dublin zijn door den orkaan een aantal boomen omvergewaaid. Van de kerk op Rutland- Square aldaar werd een groot stuk ornament- werk uit den gevel gelicht en hoog over een ander gebouw heengeslingerd. Langs de kanten van Devon en Corn wallis zijn onderscheidene dijken en dammen zwaar beschadigd. Bij Dawlish, in Devonshire, werd een eind van ruim 100 el lengte eensklaps uit den hoogen wal weggerukt, waarna een geheel nieuw muurwerk ter zijde van den spoorweg door een enkele storm vlaag als van den bodem werd weggevaagd. In de omstreken van Windsor, Eton en andere plaatsen staat eene geheele oppervlakte lands onder water. Van het hotel bij den dijk te Ryde werden al de ramen der benedenste verdieping te gelijk door de golven verbrijzeld en een ge deelte van den muur naar binnenshuis gedron gen, zoodat in de kelders en het geheele bene dengedeelte van het gebouw alles plotseling door en over elkander spoelde. De zeedam in het front van het Yachtclub-huis aldaar lag in een oogen- blik verwoest en van het Victoria-havenhoofd zijn de overblijfselen te Portsmouth komen aan drijven. Dit een en ander zijn slechts enkele uittreksels uit de talrijke berichten, die van alle kanten worden afgezonden en waaruit blijkt dat niet alleen een enorm aantal gebouwen, plant soenen, landerijen, wegen, telegraafdraden enz. beschadigd, maar ook een aantal schepen ver ongelukt zijn of avarij hebben geleden. In vele van die berichten wordt herhaald, dat men zich uit de laatste dertig jaren zulk een weder niet herinnert. Er wordt ook melding gemaakt van een paar personen die omgekomen zijn, doch overigens vindt men, in weerwil van de groote uitgestrektheid der ramp, geen gewag gemaakt van het verlies van menschenlevens, Het regeeringsblad maakt bekend, dat de regeering van Peru de rivieren van haar gebied voor buitenlaudscbe schepen opengesteld heeft. In 1868 zijn in het vereenigd konink rijk 636,881 personen gestorven, dat is 22.20 per 1000, tegen 21.98 por 1000 in 1867. In Londen alleen stierven 73,279 personen. Gbiekenland. De //Presse" bevat een par ticulier telegram, volgens welke de eisch van Griekenland, dat bet Turksche ultimatum zou worden ingetrokken, voordat Griekenland ant woordt op het protocol, zal worden ingewil ligd, dank zij de gematigdheid der Porte. De overige eischen van Griekenlaud werden verzacht. Het dagblad //Serbia" bevat eene schijn baar van regeeringswege ingegeven artikel, waarin betoogd wordt dat de conferentie geen resultaat heeft opgeleverd en het uitzicht ge opend wordt, dat in geval van een oorlog tus- schen Turkije en Griekenland, waarschijnlijk Servië, Bulgarije, Macedonië, Herzegowina, Bos nië en Montenegro aan den strijd zullen deel nemen. Blijkens eene dépêche uit Athene heeft de koning de aanvrage om ontslag, door het kabinet ingediend, aangenomen en Zames De- lygeorgis belast om een kabinet te vormen. Deze heeft echter geweigerd een kabinet samen te stellen. Bulgaris heeft daarop aangeboden zijne portefeuille te behouden op voorwaarde, dat het protocol verworpen zou worden. De koning, zoo meldt de dépêche verder, raad pleegt de notabiliteiten. Er heerscht eene overgroote agitatie. OVERZICHT DER WEEK. ,tgtiJ Koffle. Vast; vooral voor grove soorten be- aöD'jS aat veel vraag en werden goede prijzen be 9lflge: Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt verkeert in eene vaste stemming; door de terug- ^Hdudéndheid der houders was echter de omzet beperkt. Thee. Vast. De lading per Morentain Ask binnen wordt spoedig in veiling verwacht. Rijst. Stil. Van de lading Tafel, per het schip Lotus, is nog niets afgedaan. In gepelde was de omgang zeer gering. Specerijen. Vast, doch zonder omgang. Vruchten. Verlaten. Reek rap. Tot vorige prijzen met iets meer handel. Indigo. Zeer vast gestemd, doch door klei nen voorraad stil. Potasschen. Prima Petersburger tot 13 te koopen. Katoen. Met levendigen handel tot stijgende prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. Weder iets stiller en werd het een en ander tot ƒ67 omgezet. Hulden. Niets omgegaan. Petroleum. Vast en met grootere omzet tingen voor dadelijke behoeften tot 27.76 a 28 voor puik blank. Op levering groote kooplust maar hoegenaamd geene verkoopers. j Oliën. Raapolie cont. ƒ34.50, ƒ34.25. Mei ƒ35. Nov., Dec. ƒ36.75. Lijnolie cont. 32.75. Mei ƒ33.25. Nov., Dec. 34.50. Patentolie cont 39, ƒ38.50. Mei ƒ39.25. Naj. ƒ41.25. Granen. Ook deze week zeer stil bij slappe prijzen. Meel. lste qual. 16.50, 16.752de qual. 14, ƒ15; 3de qual. 10.75, ƒ11.50; Keizersmeel 23, 26. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 5 Februari 1869 is: j J. O. te Leiden, wegens inslaan van glas- ruiten, vrijgesproken. A. M. J. te Utrecht. wegens bedelarij, veroordeeld tot eene gev. van 1 14 d. L. H. zonder vaste woonplaats, we- gens idem, tot idem. GEMENGDE BERICHTEN. j Te Parijs is den 5den Januari een niet on belangrijk vonnis geveld. De heeren Peuvrel Dencourt en C°. hadden onder meer in de win- j kelkast van hun magazijn vier stukken zijde uitgestald en daarop met een strook papier den prijs gehecht, zijnde 5 franken 75 centimes de meter. Zekere jufvrouw Martin treedt het ma gazijn binnen, biedt den vollen prijs aan en ver- langt de levering van de vier stukken zijde. De j winkeliers weigeren aan dat verlangen te vol- I doen. Jufvrouw Martin vertrekt, maar laat de heeren Peuvrel, Dencourt en C°. dadelijk ge- j rechtelijk insinueeren tot levering der Vier stuk- ken zijde tot den prijs van 5.75 franken den meter, eischende zij tevens 100 franken scha- j devergoeding wegens het oponthoud, dat met 1 de levering heeft plaats gehad. De zaak dient daarop voor het tribunaal van koophandel van het departement der Seine. De advocaat Mar- raud pleit voor de winkeliers, de advocaat De- laluge voor de eischeres. Het vonnis luidt aldus: Aangezien de verweerders staande houden dat zij het recht bezitten om koopers uit te lokken door het hechten van prijzen aan de uitgestalde goederen, zonder dat daaruit voor den winkelier de verplichting voortvloeit om die goederen wer kelijk tot de geafficheerde prijzen af te staan; aangezien dat recht wierd het erkend, zou strij dig zijn met de eischen van de goede trouw die bij allen handel behoort voor te zitten aan gezien de bewering der verweerders bovendien afbreuk doet aan het recht van den kooper, omschreven in artikel 1583 van den Code Na poleon, bepalende: dat koop en verkoop tus- schen partijen gehouden wordt voltrokken te zijn, zoodra deze het eens zijn geworden over de zaak en den prijsaangezien het feit van de aanhechting van den prijs aan uitgestalde winkelwaren het bewijs levert, dat de winkelier zijn waar voor dien prijs te koop biedt; aan gezien er alzoo eenstemmigheid bestaat over den prijs en de zaak, zoodra de kooper de aldus uitgestalde winkelwaren verlangt te aanvaar den aangezien jufvrouw Martin diensvolgens geacht moet worden koopster te zijn geworden van de vier stukken zijde van het oogenblik, dat zij zich bereid verklaarde daarvoor den ge- afficheerden prijs van 5.75 franken te betalen; veroordeelt de verweerders om de vier stukken zijde, binnen den tijd van acht dagen, aan me* jufvrouw Martin af te leveren, wordende haar 50 franken schadevergoeding toegekend voor den tijd waarin zij buiten het bezit werd ge laten van hetgeen door haar was gekocht; ver oordeelt de verweerders in al de kosten van het geding. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LETDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 20sten Ja nuary 1869, A. N°. 425 (2e afd.), Provinciaal blad n°. 8, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der wet van den 19aen Augustus 1861 Staatsblad n*. 72), als ook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 Staatsblad n°. 46); Doen te wetendat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Na tionale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1949, zal geschieden in een der vertrekken van het Raad huis, op Dingsdag, Woensdag en Donderdag, den 9den, lOden en llden February aanstaande, telkens des morgens te negen uren Dat deze Loting in eene alphabetische volg orde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dingsdag den 9den Februarij 1869, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam be gint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den lOden Februarij 1869, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam be gint met de letter H tot en met de letter O, en op Donderdag den llden Februarij 1869, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam be gint met de letter P tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opge komen, het nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken ge schiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is in geschreven Dat ingevolge art. 34 de opgekomen inge schrevene, dadelijk na het trekken van zyn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig is en de ingeschrevene niet is op gekomen. Wijders, dat tot het opmaken der getuig schriften, vermeld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, welke getuig schriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening, verant woordelijk stellen, de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente op Vrijdag en Zater dag, den 12den en 13den Februarij aanstaande, tusschen 's voormiddags tien en 's namiddags drie uren. Liidxn, 28 Januarij 1869.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3