HEDERLAMBSC0 HETTRAY. HAN DEL. costumes te kunnen overlaten. Nu echter de toestand van het tooneel een publiek schan- daal| is geworden en fatsoenlijke mannen wei geren aan hunne vrouwen en dochters toe te staan, om door hare tegenwoordigheid zulke ongepaste en onkiesche voorstellingen goed te keuren, wenscht hij deze pijnlijke quaes tie, die de Ier van het Britsche tooneel betreft, onder ipe de aandacht der schouwburg-directiën te bren gen, en hare opmerkingen dienaangaande te vernemen. Rome. Volgens een dezer dagen gedane op gave, telt het pauselijke leger thans 721 offi cieren en 15,G13 soldaten, te zamen 16,33-i man, en zijn daaronder 8240 Italianen, 2930 Fran- schen, 678 Belgen, 1713 Nederlanders, 970 Zwitsers, 1154 Duitschers, 88 Oostenrijkers, 52 Russen, 234 Canadeezen, 184 Engelschen, 2 Zweden, 42 Spanjaarden, 13 Portugeezon, 1 Marokkaan, 1 Mexikaan (de prins Iturbide, aangenomen zoon van wijlen keizer Maximili* aan), 18 Noord-Amerikanen, 2 Brazilianen, 1 Peruaan, 3 katholieke Turken, 3 Syriërs, 1 Oost-Indiër en 4 Tuneezen. Het korps pause lijke zouaven bestaat uit 4342 manschappen en 103 officieren. Onder de zouaven zijn 1683 Ne derlanders. Spanje. De //Epoca" zegt, dot het denkbeeld om aan een directorium bet opperbestuur over 's lands zaken toe te vertrouwen, thans oenpa- riglijk is aangenomen. Men noemt verscheidene namen, die voor deze function in aanmerking komen en deze regeeringsvorm zal na de ope ning der Cortes definitief ingevoerd worden. Men heeft hiertoe, volgens de //Epoea", besloten, omdat, wanneer de Cortes zich voor de monar chie zouden vorklaren, er nog een geruimen tijd moet verloopen, voordat men het eens zou zijn geworden omtrent do keuze van den monarch. Er heeft eergisteren eene vreedzame manifesta tie te Madrid plaats gehad ten gunste der vrijheid van eeredieust. De vergadering heeft eene de putatie, onder het presidentschap van den heer Caetelar, naar de regeering gezonden en een der ministers heeft daarop geantwoord, dat de vrijheid van eeredienst thans een feit, maar de scheiding van kerk en staat eene te gewich tige zaak is, om haar niet aan de Cortes ter beslissing over te laten, sat TJit Burgos worden eenige nadere bijzon- 1 derheden medegedeeld, betreffende den moord 3»van den gouverneur aldaar. Daaruit blijkt, dat, toen hij in de kathedraal was gekomen, om, rac< volgens zijne instructie, den inventaris op te maken, ook de aartsbisschop en andere leden der geestelijkheid in de kerk aanwezig waren. De aartsbisschop ontving den gouverneur zeer slecht, en to6n nu, na een kleinen twist, de gouverneur den inventaris zou gaan opmaken, werd de aartsbisschop woedend en riepmen rst wil ons bestelen," terwijl zijne woorden herhaald ■dn werden door al de geestelijken die hem omring- ken den. Hierop kwamen weldra mannen uit de s w laagste volksklasse, in allerijl door priesters vb en semmaristen binnengeleid, toeschioten. De uen gouverneur werd toen beleedigd en geslagen, alsook de ambtenaren die hem vergezeldon. Een der lieden uit het volk bracht den gouverneur C met eer_ bijl een bevigon slag op het hoofd to. toe, zoodat hij op den grond viel, en nu wier- pr pen zich een massa als bezetenen op hem, gre- ïs pen hem bij de beenen, sleepten hem tot onder aan de trap van de deur der kerk en van df daar naar de straat, waar men hom de ooren afsneed eri verder verschrikkelijk verminkte. De ongelukkige leefde echter nog en nu sneed men hem ook het hoofd af, waarna het lijk, te midden van vreugdekreten, nog verder in de straten voortgesleept werd. Een officier der cavalerie kwam toen aansnellen en voor dien enkelen namen de ellendigen in alle haast de vlucht. Vervolgens kwamen troepen opdagen, baü die velen van de vluchtenden gevangen namen. i bl het diocese van Burgos, waar de moord op et den gouverneur heeft plaats gehad, zijn 71 stul I dins de ven priesters en domheeren in hechtenis genomen. De aartsbisschop is in zijn paleis geconsigneerd. Griekenland. Aan de //Weser Zeitung" wordt uit Berlijn gemeld, dat Griekenland voorloopig in beginsel is toegetreden tot de verklaring der conferentie en zijne formeele toetreding hiervan afhankelijk maakt, dat de Porte het initiatief neme tot bet wederaan- knoopen der diplomatieke betrekkingen en aan de reeds uit bet land verwezen onderdanen schadeloosstelling verleene. Aan het uit den weg ruimen der moeilijkheden wordt niet meer ge twijfeld. GEMENGDE BERICHTEN. Het //Memorial d'Aix" geeft eene statistiek, waaruit blijkt, welke schade de vernielers van vogelnestjes aan den landbouw berokkenen. Vroeger, toen men nog niet zoo zonder genade en erbarmen oorlog voerde met de gevederde zangers der natuur, telde men gemiddeld op elke vierkante mijl land in Frankrijk 10,000 nestjes in het voorjaar; elk nest bevat gemiddeld 4 jongen Elk dezer jongen bekomt dagelijks 15 rupsen tot voedsel, de ouden verteren er 60, d. i. per dag 120 rupsen voor elk nest. Er werden dus per dag op 1 vierkante mijl in Frankrijk 1,200,000 rupsen vernietigd, dat is 36 millioen per maand. Heeft wel ooit een vernieler en uithaler van vogelnestjes bedacht, welke schade deze 36 millioen rupsen aan onze gewassen be rokkenen, als zij niet door de vogels worden verslonden Dit worde andermaal want de zaak is reeds dikwijls besproken in de bijzon dere overweging der landgenooten aanbevolen, ten einde zij, meer dan tot nog toe geschiedt, het uithalen en verstoren van vogelnestjes door hunne kinderen en onderhoorigen tegengaan. LandbCt.) Als een staaltje van de tegenwoordig in Frankrijks hoofdstad heerschende losbandigheid kan dienen, dat voor weinig dagen een jonge keizerlijke baron in zijn klub in een enkelen nacht zijn gansche vermogen verspeelde, terwijl in eene andere cercle een staatsraad 80,000 franken van een rechter won. De Parijsche correspondent van een Lon- densch blad vertelt bet volgende van keizerin EugénieDe keizerin beeft een schoon pro bleem opgelost, namelijk om zich met ontzag lijke snelheid aan te kleeden, en wel op deze wijzeAls de keizerin op bet punt staat, zich uit baar slaapvertrek naar hare toiletkamer te begeven, brengt de eerste kamenier een elec- trieke schel in beweging, welke met het ver trek boven de toiletkamer in verbinding staat. Daarop gaat een valluik open en het geheel© toilet van dien dag daalt naar beneden, van shawl of kanten mantillo af tot aan het ge heimste kleedingstuk. Een kwartier daarna is de keizerin van top tot teen aangekleedver volgens doet zij bare juweelen aan, en eerst dan wordt de kapper geroepenwant ook daardoor onderscheidt de keizerin zich van de meesten van diare sekse, dat zij den haarkun- stenaar haar hoofd pas toevertrouwt als zij met al het andere gereed is. Onder de merkwaardige annonces die da gelijks in de //Times" voorkomen, releveert men de volgendeEen millioen pd. st. belooning voor een authentiek afschrift van de doopakte van Robert Jennings, den zoon van Robert en Anna Jennings. Men vermoedt, dat de doop in 1704 in de kerk St.-Giles in The Fields te Londen voltrokken is". Rotterdam, 1 Feb. Granen. Bij geringen aan voer alles in één doen. Inlandsche voerhaver f 10.25. Meekrap. Bij kleine aanbiedingen was heden niet veel handelmeestal waren de vraagprijzen te hoog. ADVERTENTIEN. De ondergeteekende beeft de eer te berigten dat de Heer J. W. H. KASPER te 's Graven hage beeft opgehouden depothouder van zijne fabriek te zijn, en dat de Heer J. A. YAN DER KLOES thans belast is met het agentschap voor ys GravenhageLegden en omliggende plaatsen. WESTEROUEN VAN MEETEREN. Utrecht, den 28 Januarij 1869. Ingevolge bovenstaande annonce heb ik de eer te berigten, dat ik tot agent der Utreclit- sclic terra-cotta fabriek benoemd zijnde, in staat ben alles te leveren, wat men van terra-cotta kan verlangen, tegen billijke prij zen, en dat ook alle Porceleinen Haarden, Kag- chels, Kookfornuizen (vaste en verplaatsbare), Strijkkagcbels, enz. bij mij te verkrijgen zijn. Tot onderagenfe voor Legden en omstreken heb ik aangesteld den beer E. C. HOUBOLT, huisschilder, Haarlemmerstraat N°. 229/230. Ik ben volgaarne bereid om alle mogelijke inlich tingen te geven, die verlangd worden. J. A. YAN DER KLOES, Spui N°. 43. 's Gravenhage, den 28 Januarij 1869. COMMISSARISSEN der YEREENIGING N. METTRAY hebben ons dezer dagen de vree- selijke verwoesting meegedeeld, die de orkanen van 7 en 29 December in de Kolonie hebben aangericht. De schade wordt op /T2,000 begroot. Commissarissen, wenschende het geleden ver lies door vrijwillige bijdragen te herstellen, heb ben ons uitgenoodigd een beroep op onze leden en andere vrienden onzer inrichting te doen. Wij voldoen gaarne bij deze aan dit verzoek en noodigon dringend onze menschenvrienden uit om dezen groofcen nood te helpen lenigen. De ondergeteekenden zullen de giften die men hun zou willen toezendeD, dankbaar in ontvang nemen. Bij den Secretaris is bet gedrukte blaadje te bekomen waarin de ramp kortelijk door den waardigen grondlegger der Kolonie, den Heer W. H. SURINGAR, geschetst wordt. //Bedroefd //ben ik", zegt hij,//maar niet ontmoedigd. Ware //ik niet zoo oud en bet jaargetij niet zoo bar, //ik zocht oude en nieuwe vrienden van Mettray //op, om krachtig mede te helpen. Nu moeten wij //afwachten hoe en waardoor men ook mij ver- blijden zal." Het bestuur der Leidsche afdeeling van genoemde Yereeniging: Mr. P. DU RIEU, Voorzitter. Dr. F. O. J. VAN GOENS, Secretaris. P. I. DE FREMERY, Penningmeester. Mr. P. C. LEZWIJN. Prof. W. F. R. SURINGAR. TWEEIIE VOOKIIK.VCIIT van den Heer J. J, L. 1 EN 1CA 1 E van zijn oorspronkelijk dichtstuk: op Woensdag 3 Februarides avonds te halfacht in de STADS-GEHOORZAAL. Toegangsprijs: voor een Heer of Dame f 1.35. Plaatsen zijn te bespreken bij de firma JACs. BAZENBERG CORNsZ., tegen betaling van 10 cents voor iedere plaats.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3