BUITENLAND. van Oorde, en tot griffier den keer Mr. C. J. Heylidy. Voorts met ingang van den dag der invoering van de nieuwe wetgeving in de ko lonie Curafao, eervol ontslagen de heeren Mrs. E. Cockburn Prince, Jkr. D. M. Rammelman Elsevier en J. P. Smeele, en don heer S. C. Henriquez, den eerstgenoemde als president, de tweede en derde genoemden als bezoldigde leden en den laatstgenoemde als griffier van de recht bank op het eiland Curasaoen benoemd den heer Mr. C. Cockburn Prince tot voorzitter van het hof van justitie aldaartot gegradueerde leden van hetzelfde hof de heeren Jhr. Mr. D. M. Rammelman Elsevier en Mr. J. P. Smeele, en tot griffier den heer J. E. Möller. Z. M. heeft aan den 2den luit. der art. van de landmacht in We«t-Indië J. C. P. La Rose, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst. Bij Kon. besluit van 1 Februari n°. 10 zijn benoemd tot inspecteurs der registratie en domeinenvan de 1ste kl., de heer E. H. Van de Poll, thans inspecteur der registratie en domeinen van de 2de kl.; van de 2de kl., de heeren: G. E. Eerneut, S. H. Rink, S. J. Van Slooten, J. H. Winkelman, L. Roosenburg, A. W. Van Boven, thans inspecteurs der regis tratie en domeinen van de 3do klasse. Men verneemt dat de raadkamer van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland zich onledig houdt met het onderzoek van de door den proc.- gen. aanhanging gemaakte procedures nopens de ernstige ongeregeldheden, te Rotterdam plaats gehad. Is men wel onderricht, dan is dat onder zoek tot dusverre nog niet afgeloopen en alzoo nog geen der daarbij betrokken personen naar de openbare terechtzitting verwezen. De spoortrein, die gisteren te 2 uren uit de residentie naar Rotterdam is vertrokken, kon reeds nabij Rijswijk niet dan met tragen gang in beweging worden gehouden. Op de hoogte van Kethel weigerde de locomotief geheel hareu dienst. Bij onderzoek bleek het dan ook, dat aan de machine iets haperde. Terstond werd naar Rotterdam getelegrapheerd en, na een opont houd van ongeveer drie kwartier, verscheen eene nieuwe locomotief, die de reizigers verder naar Rotterdam en tusschengelegen stations ver voerde. In het door ons medegedeelde proces van den heer Schretlen tegen den uitgever van de Nijmeegsche Nieuwsbode is deze veroordeeld tot eene boete van 500 gulden en voorts iD do kosten van het geding. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 50*, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 48°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 48', te 8 uren 48°, 's namiddags te 12 uren 46*, te 4 uren 42°. Pruisen. Hot Militiir-Wochenblatt" spreekt van eene feestviering van het zoogenaamde u Mi litaire Gezelschap" tot gedachtenis van de ge boorte van Erederik den Groote, welke den dag volgende op den verjaardag, namelijk op den 25sten Jan. 11., heeft plaats gehad. Het feest werd door den koning en de prinsen Adalbert, Albrecht en Alexander bijgewoond. In die bij eenkomst is medegedeeld, dat het testament van koning Eriedrich Wilhelm voor zijn zoon en opvolger, waarvan door professor Ranke in zijn werk Negen jaren regeering in Pruisen" ge sproken wordt, doch dat men steeds vergeefs in de archieven gezocht had, thans door de familie van den heer Yon Podewils, die minister van buitenlandsche zaken was tijdens het ster ven van koning Eriedrich Wilhelm, uit Mecklen burg aan de Pruisische regeering ten geschenke gezonden was. Den 28sten Mei 1740 had de koning op zijn sterfbed zijn zoon voor zich ge roepen en hem in tegenwoordigheid van zijn minister Von Podewils ophelderingen en instruc- tiën over de gevolgde en te volgen politiek van Pruisen gegeven. De minister had dit ge sprek opgeteekend, en het origineel© handschrift is thans door de familie aan de regeering toe gezonden. Voornamelijk ten opzichte van Fre- deriks onmiddellijk optreden tegen Maria The- resia is dit stuk van gewicht. De beraadslagingen in het huis van afgevaar digden over het op de eigendommen van koning George van Hanover gelegd beslag, zijn in ver schillende opzichten belangrijk geweest. Nadat de heer Windthorst, afgevaardigde uit Meppeu en vroeger minister in Hanover, de tegen ko ning George geopperde grieven het doen schrijven van brochures teu gunste zijner res tauratie, het bestaan van het bekend Hano- veraansch legioen en het intrigeeren van een Hanoveraansch comité to Hietzing had trachten weg te nemen, hield de heer Von Bismarck eene redevoering tot verdediging van zijn gevoelen, dat de handelingen van koning George de voorgestelde maatregelen wettigen. Hij beweerde dat de organisatie van het Ha noveraansch legioen ijverig is voortgezet en thans veertien honderd man telt; dat deze organisatie zelfs het onderwerp is geweest eener diploma tieke gedachtenwisseling met Frankrijkdat men in dit legioen zelfs Poolsche ontevredenen heeft willen opnemen, hetgeen echter mislukt is. Voorts betoogde de minister dat agenten van koning George zelfs met de Zuid-Duitsche staten in betrekking staan, kortom dat al deze handelingen de regeering hebben genoopt tot het nemen van maatregelen tot zelfverdediging, terwijl men overigens toch niet mag toelaten dat al deze vijandige handelingen tegen Pruisen bovendien nog door Pruisen zelf worden be taald. Do meerderheid heeft deze argumen tatie gesanctioneerd. Overigens valt nog uit de redevoering des ministers op te maken, dat de toestand in Hanover voor Pruisen alles behalve gunstig is. Waar de regeering zoo openlijk van de noodzakelijkheid tot zelf verdediging spreekt tegenover eenige armzalige partij-brochures, een in Frankrijk verstrooid korps van veertien honderd man en eenige in- trigeerende agenten in de Zuid-Dnitsche staten, daar moet men wel aannemen dat er nog ern stiger redenen bestaan voor het beslag, dan de regeering wel wil openbaren. Dit is althans de eenige oplossing voor de onderhandelingen van het machtige Pruisen tegen 'den verjaagden blinden koning. In verband met deze wonderlijke houding van de regeering te Berlijn in deze zaak is het niet onbelangrijk op te merken, dat zij ook in andere opzichten blijk geeft van zekere onge rustheid over de gebeurtenissen der naaste toe komst. Verscheidene dagbladen hebben reeds in de laatste veertien dagen gesproken van ver schillende zoo geheim mogelijk genomen krijgs toerustingen, welke men beschouwde als het gevolg van den wensch om tegenover de voort durende wapening van Frankrijk zich insgelijks zooveel mogelijk voorbereid te houden, zonder daarom openlijk door oorlogsmaatregelen aan leiding tot verontrustende voorstellingen te ge ven. Thaus schrijft echter de berichtgever van //the Times" te Berlijn aan dat blad, dat in do vestingen Mainz en Keulen maatregelen wor den genomen, welke anders gewoonlijk slechts plaats hebben als men eene spoedige belegering verwacht. Deze maatregelen hebben dan ook op de bevolking dier steden een zeer ongun- stigen indruk gemaakt. Oostenrijk. Over den hevigen brand in een der stationsgebouwen te Triest, reeds per tele graaf in ons blad gemeld, wordt thans het vol gende vernomenVolgens de thans ontvangen nadere berichten werd de brand des nacl 1 uur ontdekt in het groote aan de kac- legen magazijn der expeditie van den 'v spoorweg, in welke localiteit allerlei ge lagen opgestapeld. Naar men zegt, was ft heil veroorzaakt door hot te fel stoken J kachel in een der bureaux op de eerste v' ping; doch van eeno andere zijde wordtge] dat de vlam is uitgebroken in het expe' kantoor van den Oostonrijkschen Lloyd,* weder door andere personen beweerd wor: het ongeval ontstaan is in een lokaal, spiritus eu andere licht brandbare stoft borgen lagen. Men schijnt dusdaaromtm geen voldoende zekerheid te hebben. Intus wordt in allen geval verzekerd, dat, toea de vlam bemerkte, het vuur zich aan deo hol reeds had medegedeeld, en het een t spiritus na het andere al knallende uiteens:, waarbij het ontvlammende vocht over eo alles in het rond heenvloeide, zoodat l spoedig een uitweg vond naar de zeezijd daar stroomde het over de oppervlakte J water en verspreidde zich in blauwe vla: zoodanig^ over de ruimte, dat eene aldaar wezige Engelsche stoomboot, met goedere laden, slechts met veel moeite aan het dn. gevaar ontkwam van door den gloed tew ingesloten en in brand te geraken. Te ge tijd woedde het vuur binnen het gebot drong bij zijne vernielende werking zoc door alles heen, dat weldra het dak ins; en met zulk eene kracht de verdiepingen t sleepte, dat de daaronder zijnde gewelveo pletterd werden, en alzoo het vuur zich de geheele benedenste ruimte van het get verspreidde. Des morgens te 6 uren sloegesj de boog opflikkerende vlammen naar buik: werd het brandende graan knetterend ops/ geslingerd. De stedelijke autoriteit endeh weer begrepen, dat er aan geene redding,, het brandende gebouw te denken viel ensk dus allo pogingen in het werk om olthu nevengebouwen zoo good mogelijk: te Ka terwijl intusschen slechts enkele part,-- te hulp kwamen en er overigens onder bil rijk opeengehoopte toeschouwers zich dié:1 bereid toonde om eenigen bijstand te verft Gelukkig dat er juist geen wind was, wat ders zou het onmogelijk geweest zijn denk binnen de ruimte van dat éene gebouw t: perken. Men is er nog in geslaagd deu raad tabak uit de benedenste ruimte ia v. heid te brengen, doch voor 't overige m>.' schade zeer aanzienlijk zijn. Men spreek wel van eeno raming van twee millioen g. en zelfs meer, doch volgens de berichten dat overdreven zijn. Een man van bet neel der brandweer is zwaar gewond, doel ngens schijnt niemand bij die ramp eeui. lang rijk letsel te hebben bekomen. Eerst er nog wel gezegd, dat er iemand verdn was, doch bij nader onderzoek is gebleken toen de schepen in allerijl van ligplaats vn veranderd ten einde niet in brand te vk een matroos door bet losschieten van een over boord gevallen, maar ook dadelijk y gered was. Engeland. In Engeland is de lord c| berlain belast met het toezicht op het to: en hem is het recht gegeven, om de opvoj van tooneelspeien, wier strekking of isl hem onzedelijk voorkomt, te verbieden, ft langen tijd klaagden de dagbladen over (k teloosheid van dezen hoogbezoldigden Soms werd, wel is waar, een tooneelstulJJ weerd, dat onkiesch is, maar do hoogst delijke dansen en de ongepaste kleedind actrices worden nooit veroordeeld. Aangesp] door het protest der dagbladen heeft do Chamberlain thans een brief geschreven de directie van iederen schouwburg te L°- Hij zegt, dat hij tot nu toe gemeend had den goeden smaak en het welbegrepen der directie zelve de keus der dansen Sc ah de m< toi pe: pei aai dai ais De me te de ca^ enl vli die dei

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2