N». 2755. Dinsdag 1869. 2 Februari. LEIDSCH \1'V r ds linai itje, I m PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. A-fzonderlijke Nommers°d0. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.18* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-1 regels 0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 1 Februari. Nog steeds wordt het antwoord der Grieksche regeering op de verklaring der mogendheden ordi ze si act dstii1 &fe>1 bi te met ongeduld verwacht. Graaf Walewski, die met de overbrenging der verklaring was belast, aan ia Donderdag-morgen te Athene aangekomen. Hi Een termijn van acht dagen is er gesteld voor het antwoord. Algemeen vermoedt men dat de Grieksche regeering zich niet zal verzetten tegen de uitgesprokene wenschen der Parijsche con ferentie, en te waarschijnlijker wordt dit ver moeden wanneer het bericht van de Oosten- rijksche //Notie Freie Presse" waarheid behelst, dat namelijk de Russische regeering aan Grie kenland een dépêche heeft toegezonden, waarin zij den dringenden raad geeft om toch toe te geven, en gevolg te geven aan de wenschen der groote mogendheden. Het Turksche ulti matum toch, zoo zou bedoelde dépêche inhou den, is ten gevolge van de besluiten der con- - ferentie, en ook doordat de opstand op Kreta tifti- thans geëindigd is, vervallen. In het Grieksche ministerie bestaat, naar luid van oen telegram, oneenigheid omtrent de te volgen gedragslijn: vier der ministers jeelhi willen de genomen besluiten aannemen, en drie, waaronder de minister-president Bulgaris, willen dat er een afwijzend antwoord gegeven worde. De //Indépendance" deelt heden den tekst mede van do verklaring, die aan de Grieksche regeering is overhandigd. De mogendheden, die op do Parijsche confe- - rentie vertegenwoordigd waren, beginnen met de vermelding, dat zij, doordrongen van de gevaren die door een vredebreuk tusschen Tur kije en Griekenland kunnen ontstaan, zijn over eengekomen, om beide staten tot eene verzoening - te brengen. Zij hebben voorts, na nauwkeurige kennisneming van de stukken, die tusschen de twee regeeringen zijn gewisseld, eenstemmig betreurd dat de Grieksche regeering, toegevende aan opwellingen, waartoe haar patriotismus zich heeft doen verleiden, aan de Porte aanleiding beeft gegeven tot de klachten, in het Turksche - ultimatum vervat. Hierop volgt de verklaring dat het noodza- - kei ijk is dat de beginselen van het volkenrecht - door het Grieksche gouvernement gelijkelijk ge ëerbiedigd worden als door de andere mogendhe den, en dat het op dien grond niet mag toe laten dat zich op zijn grondgebied troepen ver eenigen of in zijne havens vaartuigen uitgerust worden, oin naburige staten aan te vallen. Voorts wordt derhalve de Griekiche regeering uitgenoodigd om dit in het vervolg niet meer te gedoogen, en om de uitgewekene Kreten- serB| verlof te geven naar Kreta terug te keeren. Wat de schadevergoedingen aan Turk- Wot sche onderdanen betreft, hieromtrent, zegt het -12 - protocol, dat de rechterlijke macht zal te beslis sen hebben. //Het Zegelrecht der dagbladen in Nederland", heeft thans eene tweede brochure over dit on derwerp in het licht gegevengetiteld//de Nieuwsbladen en het Zegelrecht." Uitvoerig en grondig wordt de nadeelige werking der bij ons bestaande zegelbelasting in dit geschrift aangetoond velerlei gegevens, zoowel omtrent den toestand der dagbladpers in den vreemde, en vooral in België, als omtrent dien toestand bij ons, stellen den schrijver in staat, om de onjuistheid in het licht te stellen van de argu menten dergenen, die de voorgedragene afschaf fing bestrijden. Als een merkwaardig staaltje van de kolossale sommen, die thans door de dagbladen hier te lande aan zegel betaald wor den, en als een bewijs voor den doodenden in vloed, dien het zegel op alle nieuwe bladen uitoefent, verdient vermelding wat de schrijver op bladz. 32 zijner brochure mededeelt. Uiteen staat van ontvangsten en uitgaven van het Nieuw Amsterdamsch Handels- en Effectenblad, dat van 18571S61 te Amsterdam werd uitge geven, blijkt, dat in die 5 jaren aan zegelrecht werd betaald eene som van f 110,339.73, terwijl aan drukloon slechts werd uitgegeven eene som van f 90,190.1I5, dus f 20,149.61s minder. Terwijl de heer Yan Lee vooral de bewe ringen van het Haagsche Dagblad bestrijdt, be merkten wij tot ons genoegen, dat hij den strijd alleen met wetenschappelijke argumenten voert, iets, wat in gewone gevallen zeker niets merk waardigs zou wezen, maar in het gegeven geval, na de hatelijke persoonlijke uitvallen, die de heer Yan Lee van het Dagblad heeft ondervonden, niet alleen pleit voor het karakter van den schrijver, maar ook zeker voor de deugdelijkheid van de zaak, die hij verdedigt. m., i Mi egri- eroded De heer Maurits H. Yan Lee, schrijver van Onder het opschrift: //Yoordeel van belasting op het gedistilleerd" bevat het laatste nommer van den //Economist" het volgende //Ten einde te kunnen oordeelen over de toe neming van het gebruik van sterken drank heeft een lid van het Engelsche parlement onlangs eene opgave gevraagd van de hoeveelheid ge distilleerd, in het Britsche koninkrijk sedert het begin dezer eeuw in ieder jaar aan de belasting voor het binnenlandsch verbruik onderworpen. Die opgave is thans door de regeering verstrekt. //Daaruit," zegt de //Times", //blijkt het opmer- kelijke feit dat de hoeveelheid veraccijnsd ge- i distilleerd in het begin dezer eeuw en in het jaar 1867 (verder gaat deze opgave niet) bijna i dezelfde is, altijd de toeneming der bevolking i in aanmerking genomen. In 1802 was zij j van een gallon per hoofd en in 1867 was zij Tinnr van een gallon. Wanneer het gemiddelde van eenige achtereenvolgende jaren wordt geno men, blijkt dat het verbruik van gedistilleerd hier te lande thans iets grooter is dan in het begin dezer eeuwdoch eene jaarlijksche con- sumtie van een gallon (4.1 Ned. kan) per hoofd van de bevolking schijnt niet te bewijzen dat de onmatigheid hier te lande zeer groot is. In 1861, het laatste jaar waarin de getalsterkte der bevolking door telling is uitgemaakt, bedroeg de hoeveelheid veraccijnsd gedistilleerd (binnen landsch, buitenlandsch en koloniaal te zamen genomen) y7-^ van een gallon per hoofd in En geland en Ierland, en 1.53 gallon in Schotland." Ook in onze Nederlandsche staathuishouding is dit groote fiskale voordeel eener gedistilleerd- belasting, nl. dat er eene meerdere vastheid van verbruik dan bij velo andere artikelen bestaat, meer dan eens gebleken. In de laatste jaren hebben wij geene gelegenheid voorbij laten gaan om de aandacht op dit gewichtig punt van be lastingheffing te vestigen. Speciaal verwijzen wij nogmaals naar //Economist 1867", pag. 98107, en ook de verbruikcijfers van het jaar 1868, zooals wij in het eerstvolgend n°. nader zullen aantoonen, bevestigen wederom, ondanks het geen velen vreesden, onze stelling op merk waardige wijze." De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbende ouder3 of voogden, dat met 1 September dezes jaars v ier jongelingen zullen worden bestemd, om, volgens het daaromtrent vastgestelde reglement, onder het opper toezicht van den heer Dr. G. J. Mulder, oud- hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan 's rijks hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor den dienst in Oost-Indië. Uit 's-Hage wordt aan de Arnh. Courant geschreven: Naar wij vernemen, hebben alhier dezer dagen conferenties tusschen de betrok ken commissie uit de Tweede Kamer en den minister van binnenlandscbe zaken plaats gehad om verbeteringen in de inrichting en uitgifte van het Bijblad tot de Staats-Courant te brengen, en in verband daarmede eene doel matiger inrichting te geven aan de officieele gedrukte stukken bestemd voor de leden der Kamer. Laatstgemelde verbetering zou tevens besparing van kosten teweegbrengen. Men deelt aan het Handelsblad mede, dat bij het departement van oorlog reeds ijverig gearbeid wordt aan de voorbereidende werk zaamheden voor het opmaken van het toegezegde wetsontwerp nopens de landsverdediging. Men verwacht dat dit ontwerp binnen betrekkelijk korten tijd aan den Raad van State tot onder zoek zal kunnen worden toegezonden. Te Krommenie is verschenen het eerste num mer van het //Nieuw Kerkelijk "Weekblad", on der redactie van de heeren J. Yan Loenen Martinet en I. H. C. Heyse. Handhaving der moderne beginselen i3 blijkens het hoofdartikel het doel dezer uitgave. Men schrijft ons uit B o s k o o p dd. 30 Januari Wie op den avond van gisteren aanwezig was in het lokaal, waar de vergadering van het Departement Boskoop der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden werd, is zeker niet heengegaan zonder een weldadigen indruk ont-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1