BUITENLAND. geld moet hebben besteed; o. a. vond men ook onder haar ledekant een enorme groote keul- ache pot gevuld met boter. Gisterennamiddag is jufvrouw E. v. B. aan de gevolgen van de bij het vermeld ongeluk bekomen brandwonden bezweken. Door de politie te Schiedam is gear resteerd een niet onfatsoenlijk gekleede Duit- scher, die, na hier en daar eenigen tijd rond gezworven te hebben, zich, naar men zegt, in die gemeente aan diefstal had schuldig gemaakt, terwijl men verwacht, dat hij wel gegronde rede nen had, om niet naar zijn vaderland terug te keeren. Te Arnhem is gevankelijk binnenge bracht eene bijna 70jarige vrouw uit Renkum, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in een gebouw, waardoor menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. Naar men verneemt, heeft zij hare schuld aan de justitie beleden, die zich eergisteren geruimen tijd® met [een on derzoek in loco heeft bezig gehouden. Huis en inboedel zijn de prooi der vlammen geworden laatstgenoemde, eigendom der beschuldigde, moet zeer hoog geassureerd zijn geweest. LI. Dinsdag is wederom een der geëm ployeerden bij het spoorweg-station te A r n h e m in hechtenis genomen. De persoon van M., se dert 13 of 14 jaren sjouwer bij het goederen- bureau, is naar het huis van arrest overgebracht, verdacht van het ontvreemden van een pak koperen hoeken voor albums enz. aan de spoor wegmaatschappij ter verzending toevertrouwd. Die hoeken had hij verkocht aan een koopman aldaar, die ze aan een boekbinder aanbood. Door dezen werden zij herkend en de justitie werd in de zaak getrokken. Naar men zegt, zou de verdachte persoon vroeger ook nog an dere diefstallen, o. a. aan vijlen, spijkers enz. gepleegd hebben. Yrijdag trad de hoogleeraar C. W. Op- zoomer uit Utrecht te Hengelo in het ge bouw der handelssociëteit voor een zeer talrijk publiek als spreker op. Tegenover de naar waar- beid verkondigde stelling: //de stof regeert den mensch", stelde Z. Hoog Gel. de andere groote waarheid//de mensch regeert de stof", en ont wikkelde die op meesterlijke wijze, waar hij het gebied der kunst betrad en zijne denkbeelden daarover met de hem eigen welsprekendheid ontvouwde. Deze rede, voor den nauwlettenden toehoorder onmiskenbaar tegen het stof-vergo- dende materialisme gericht, liet niet na een diepen indruk te maken op de aan 's mans lip pen geboeide toehoorders, die in waarheid een genot smaakten, zooals slechts zelden geboden wordt. Z. M. heeft aan den Oost-Ind. ambtenaar L. Bogtstra, gew. 2den onderwijzer bij de gou- vernements- tweede lagere school te Padang, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn ver zoek, gerekend van 1 December 1868, een eer vol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Uit 's-Gravenhage schrijft men ons van heden: De bewoners van het Halstraatje en de daaromliggende perceelen werden heden tegen den middag hoogst onaangenaam verrast door een oorverdoovend gedruis, het gevolg van eene hevige gasontploffing. Onmiddellijk hierop volgde een brandalarm en snelden de autoriteiten en eenig personeel van het nabij gelegen politie-bureau, zoomede [vele voetgangers naar eerstgenoemd straatje, waar uit een onbe woond perceel omvangrijke rookwolken opstegen. Toen die evenwel spoedig in gehalte vermin derden kon men de gevolgen van de ontploffing waarnemen. Eene groote winkelruit was ge heel verbrijzeld, het plafond van het voorhuis ineengezakt en nog andere sporen van onder vonden geweld waren duidelijk zichtbaar. De schade heeft zich bovendien niet tot het per ceel bepaald, maar zich ook uitgestrekt tot het daartegen gelegen huis, bewoond door den koek bakker L. De meeste vensterglazen van dit ge bouw waren in meerdere of mindere mate ge sprongen. Drie brandspuiten die inmiddels waren aan gerukt behoefden geen water te geven. De vermoedelijke oorzaak van een en ander wordt aan grove onvoorzichtigheid toegeschreven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 39', "Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 39°, te 10 uren 40'. Yrijdag 's nachs te 12 uren 40°, te 3 uren 40°, 's morgens te 5 uren 43°, te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 49', te 4 uren 47°. Belgie. De koning heeft gisterennamiddag ten gehoore ontvangen de commissiën uit de wetgevende kamers tot overhandiging van adressen van rouwbeklag. De koning heeft, diep bewogen, zijne erkente lijkheid betuigd. Duitsckland. De internationale tentoonstel ling van tuinbouw, welke van 212 September van dit jaar te Hamburg zal plaats hebben, be looft zeer fraai te zullen zijn. In het programma zijn niet minder dan 404 wedstrijden uitgeschre ven, waarvoor in den regel verscheidene eerste, tweede en derde prijzen zijn uitgeloofd (kost bare medailles en prijzen in geld van 500, 250, 150 thaler, enz. Ook zijn prijzen uitgeloofd voor machines, gereedschappen, broeikasten, hekken enz. De koning van Pruisen heeft voor de uit- muntendste inzender der tentoonstelling ter be oordeeling van de jury eene eereprijs uitgeloofd, welk voorbeeld door de koningin van Pruisen is gevolgd. Naar men uit Hamburg meldt, is het voor de tentoonstelling bestemde uitgestrokt.e terrein, op eene hoogte aan de haven in de on middellijke nabijheid van de stad, reeds in een grootsch park herschapen. Te Londen is een comité gevormd, om voor de Hamburgsche ten toonstelling werkzaam te zijnte Brussel wordt, onder de leiding van v. d. Linden, een soort gelijk comité gevormd. Ook te Amsterdam, Pa rijs, Keulen en andere plaatsen zullen comité's worden samengesteld. Wie inlichtingen verlangt, kan die bekomen bij de secretarissen van het comité der tentoonstelling, de HH. Dannen- berg en Götze te Hamburg. Oostenrijk. Een Hongaarsch blad vertelt de volgende anekdote van den staatskanselier prins MetternichOp een morgen vraagt de Deensche gezant audiëntie bij den vorst. Deze gelast zijn kamerdienaar, hem de Deensche olifantsorde gereed te leggen. De kamerdienaar zoekt in het decoratiekastje te vergeefs naar het verlangde. Daar er geen tijd te verliezen is, wordt de orde aan een diplomaat voor een uur ter leen gevraagd, zoodat de prins den vertegenwoordi ger zijner Deensche Majesteit ontvangt met ge noemde orde versierd. Dat gezicht maakt blijk baar op den gezant een indruk van verbazing. Hij blijft in zijn toespraak steken en ziet er zoo onthutst uit, dat prins Metternich niet kan na laten hem te vragen of er wat aan scheelt. //Niets/' antwoordt de diplomaat verlegen, //dan dat er in het orde-register te Kopenhagen een zonderlinge fout moet geslopen zijn. Ik had audiëntie bij Uwe Hoogheid verzocht, om haar de orde van den olifant als kerstgeschenk na mens mijn souverein aan te bieden en tot mijne verbazing zie ik de orde reeds op de borst van Uwe Hoogheid." Nu was het de beurt aan den prins om uit de lucht te vallen. Bij de groote menigte van orden waarmede hij gedecoreerd was, had hij totaal vergeten, dat hij die van den olifant nog niet bezat, zoodat de kamer dienaar wel vergeefs had moeten zoeken. Frankrijk. Aan de beurs zijn de actiën der Hongaarsche Ooster-Spo0rweg-n\aatschappij met Wi vijf franken premie Verhandeld. //he Public" weerspreekt de geruchten van het aftreden van den heer Duruy. De //France" en pX de //Etendard" spreken het gerucht tegeD, dat Rusland aan Frankrijk aanbiedingen zou ge- g€ daan hebben bij eene onderlinge verschikking van de grenzen van sommige landen op de kc kaart van Europa. Engeland. Zooals wij reeds vermeld hebben, ya is tegen de zes directeuren der firma O verend Gurney en Comp. rechtsingang verleend. Zij zijn onder borgtocht op vrije voeten gelaten en zullen terecht staan wegens oplichterij, bij 15 het centraal crimineel gerechtshof van New- 15 gate. Eene tallooze menigte bevond zich in de 20 rechtzaal en voor het Mansion-House, toen 32 de lord-mayor, die met twee aldermen de recht- i3 bank van instructie had uitgemaakt, het von nis tot verleening van rechtsingang uitsprak, de Onder de menigte voor het gebouw ging, toen tol de uitspraak bekend werd, luide toejuiching ge: op. //Daily News" vreest, dat de voorloopige sc* uitslag van het proces al weder een slechten hli invloed op de reeds zoo gedrukte geldmarkt vo zal hebben. En, zegt het blad, daar 't onmoge- 1 lijk is, dat de kapitalen nog langen tijd blijven Dt bij den tegenwoordigen lagen interest, geeft tei dit nieuwe incident van de verwijzing der di recteurs van O verend naar den rechter, nog 20 te meer vrees dat de reactie plotseling en on geleidelijk zal zijn, en 't einde van het tegen- woordige malaise zal bestaan in een nieuwe bui van overspannen ondernemings- en speculatie geest. Spanje. De //Gaceta" bevat een decreet tot amnestieering van personen, die strafbaar zou den zijn ten gevolge van het te Porto-Rico re< gebeurde. Bij een manifest van het ministerie SP' naar aanleiding van het gebeurde te Burgos, lü wordt snelle en exemplaire strafoefening over be: de schuldigen beloofd. De regeering, die inge- steld is otn alle rechten vau buige.» gel handhaven en die de godsdienstvrijheid met- str terdaad heeft gevestigd, is gereed ter onder- vei drukking van alle reactionnaire samenspannin- aai gen, welke voor de bijeenkomst der Cortes zicb de mochten vertoonen zij rekent daarbij op den scl steun van het leger, de marine en de volks- pe wapening en op den vrijheidszin van het geheele land. ju' Amerika. Berichten, ontvangen uit Monte- stc video van 27 December en telegrammen uit nu Buenos Ayres, melden dat er op Augusturo stc den 21sten December een aanval was gedaan, spi terwijl men verzekerde, dat de stad den 22sten Vre was ingenomen, alsook dat Lopez gevlucht dal was en door de bondgenooten vervolgd werd. reg Blijkens berichten uit Peru is de gezond- ter heidstoestand slecht. ma In Zuidelijk Peru blijven de aardbevingen val aanhouden. we In Costa Rica verwacht men, dat onlusten he aanstaande zijn. de De opstand in Haïti neemt toe. mi: HANDEL. OYERZICHT DER WEEK. ber Koffie. Zeer vast; goede ordinaire ceelen S°( waren niet onder 35% a 36 ets. te koop. Or- befc dinaire Santos-soorten zeer gezocht doch weinig voorhanden. te Suiker. Ruwe en Geraffineerd. Na de be- aaD langrijke afdoeningen van de vorige week ver- wai keert de markt in eene zeer vaste doch kalme ber stemming. eeD Thee. De coulante afloop der veiling op 27 we' dezer heeft in dit artikel eene vaste stemming §U1 gebracht. Tegen 10 Februari zijn in veiling aan- geslagen circa 2000 kistjes directe aanvoer. *oe Hijst. Yerlaten. Specerijen. Yoor Noot N°. 4 blijft eenige ln vraag bestaan voor export; er werd grif 38 ets. =>a per ceel betaald. Overige soorten stil. Vruchten. Naar ordinaire jarige Krenten ffai

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2