BUITENLAND. verbetering. Aan de discussiën werd door een aantal sprekers deelgenomenvooral werden besproken de denkbeelden, door professor Gun ning ontwikkeld en door Gr. Laurillard en den hear Van der Toorn namens het comité nader aangedrongen, om namelijk eene particuliere vereeniging op te richten, uit dames en beeren bestaande. Naar het oordeel dier sprekers moest hier vooral door liefde gehandeld worden en op dat terrein was de vrouw de meesteres van den man. Men zou dan hulp en verbetering kunnen aanbrengen door raad en daad en des noods nieuwe model-bewaarplaatsen kunnen op richten en aan geschikte personen verhuren, ten einde het euvel te bestrijden, zonder prijs- verhooging voor de behoeftigen. Nadat vele sprekers het woord hadden gevoerd, werd beslo ten eene nadere vergadering te doen bijeen roepen, waarop het comité nadere voorstellen zou doen, waarbij ook van de denkbeelden zou worden gebruik gemaakt, door dezen en genen der sprekers te berde gebracht. De gemeenteraad te Amsterdam heeft in zijne zitting van Woensdag, tot hoogleeraar in het Eomeinsch en hedendaagsch recht aan het Athenaeum Illustre aldaar benoemd den heer Mr. G. Van Tienhoven, advocaat en adjunct commies bij het departement van justitie te 's-Gravenhage. Op den benoemde waren 25 stem men uitgebracht, op den heer Mr. H. M. Van Andel en Mr. D. J. Mom Visch ieder 1 Btem; 4 briefjes waren in blanco. Door den gemeenteraad te Arnhem is tot directeur der hoogere burgerschool benoemd Dr. J. M. Van Bemmelen, thans in diezelfde betrekking te Groningen werkzaam. Het getal studenten aan de lioogeschool te Utrecht is als volgtin de godgeleerd heid 165, in de rechten 167, in de letteren 17, in de geneeskunde 65, in de wis- en natuur kunde 64. Totaal 478. Aldaar ingeschreven, el ders studeerendein de godgeleerdheid 5, in de rechten 6, in de letteren 1, in de geneeskunde 2. Totaal 14. Alzoo te zamen 492 studenten. Maandag-namiddag geraakten op de hoofd gracht van het fort Erfprins, te Nieuw ediep, op eene onbetrouwbare en eenzame plaats eene vrouw van ongeveer 60 jaren en twee mannen op schaatsen zijnde, door het ijs. Slechts een enkel persoon bevond zich in hunne nabijheid, die, de zwakte van het ijs bespeurende, het niet raadzaam oordeelde, om zich op deze afgelegen plaats verder te wagen. Hij wist zich een stuk hout meester te maken en wierp dat den dren kelingen toewaarop hij zich op een der bat terijen spoedde en met al de kracht zijner lon gen de hulp van elders inriep, en niet met on gunstig gevolg.- van verschillende zijden stroomde een massa helpersneen nieuws gierigen toe; men begroot het aantal op hon derd. De meesten hielden zich op een eerbiedi gen afstand. Intusschen hadden de beide man nen, waarvan een, zooals uit zijn geroep om hulp bleek, de zoon was van de zich in groot gevaar bevindende vrouw, met groote inspan ning, en nadat het ijs herhaaldelijk door de zwaarte van hun lichaam was afgebroken, zich weten te reddende vrouw dreef daar echter in het steeds grooter wordende wak, gelukkig eene groote mate van tegenwoordigheid van geest behoudende, en zich steeds vastklemmende aan het haar toegeworpen hout en daardoor zooveel mogelijk het hoofd boven water hou dende. Verschillende plannen tot redding werden beraamd, doch niet uitgevoerd wegens gebrek aan eenheid tot handelen. Onder anderen ver dient hier bijzondere vermelding de 2de lui tenant der infanterie De Man, die zich aan bood, om in liggende houding op het zwakke ijs tot aan het wak voort te kruipen, mits hij door anderen gevolgd werd en men elkander aan de beenen vast hield; dit plan werd in practijk gebracht, de luitenant was reeds zoo ver geavanceerd, dat hij de hand nnar de vrouw uitstak, toen het ijs geweldig begon te kraken en de menschenketen in een oogenblik werd verbroken, daar allen terugtrokken, terwijl de luitenant op het steeds zinkende ijs geheel in het water bleef liggen. Door zijne hulp en het toewerpen van touwen, is het eindelijk gelukt de drenkelingen van een anders wissen dood te redden. De moed, het beleid, de bedaardheid en vast beradenheid van dezen jeugdigen officier, werden door al do aanwezigen bewonderd. Uit de verschillende rivierberichten blijkt, dat alleen de IJsel bij Katerveer den 26sten vast zat. Voorts is overal veel drijfijs. De minister van binnenl. zaken heeft bij be schikking van den 27sten Januari bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Haarlem, noodzakelijk geworden door het over lijden van den heer Mr. D. Koorders, zal plaats hebben op Dinsdag 16 Eebruari a. s., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal ge schieden op 2 Maart daaraanvolgende. Z. M. heeft aan Dr. A. L. Gastman, op zijn verzoek, ontslag verleend uit zijne betrek kingen van directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem en van schoolopziener in het vijfde schooldistrict van Noord-Holland. Bij Kon. besl. van den 26sten dezer N°. 7, is den heer J. A. Schoffelen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van landmeter der eerste klasse bij het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen, en is voorts benoemd tot landmeter 1ste kl. bij het kadaster de heer J. W. E. Van Haersolte, thans land meter van de 2de bl. De Thermometer van Eahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 33% Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 33°, te 10 uren 35°. Donderdag 's nachs te 12 uren 35°, te 3 uren 36°, 's morgens te 5 uren 37°, te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 40*, te 4 uren 39°. Beloie. De teraardebestelling ran het stoffelijk overschot van den hertog van Bra bant heeft Maandag-ochtend in de kerk te Lae- ken plaats gehad. Ondanks de strenge winter koude werd deze treurige plechtigheid bijge woond door een groot aantal belangstellenden, van Brussel en elders naar Laeken gestroomd. De lijkkist, met een kleed van zilverlaken be dekt, waarop eeno eenvoudige witte lijkkrans lag, werd gedragen op eene rouwbaar door vier entwintig onderofficieren, behoorende tot de verschillende korpsen des legers. De slippen van bet lijkkleed werden gedragen door den mili tairen gouverneur der residentie, den generaal Chazal, door de ministers Brère en Bara, den onder-voorzitter van den senaat, den voorzit ter van de kamer van vertegenwoordigers en den kommandant der Brusselscbe burgerwacht. Yoor het lijk ging de aartsbisschop met een aantal hoogere en mindere geestelijken in plecht gewaad; achter het lijk volgden de koning en zijn broeder, de beambten tot het koninklijk huis behoorende, de senaat, eene talrijko depu tatie van de kamer van vertegenwoordigers, het corps diplomatique, de hoofdofficieren van het leger, en vele deputation van verschillenden aard. Nadat do kist in de kerk op eene kata falk geplaatst was, heeft de aartsbisschop den lijkdienst verricht en is door het personeel der koninklijke kapel een requiem gezougen. Ver volgens is de kist, in tegenwoordigheid van den koning en don graaf van Vlaanderen, in den grafkelder van het koninklijk geslacht bijgezet, en zijn de vorstelijke personen daarna naar het kasteel van Laeken teruggekeerd. De trcurb plechtigheid, to elf uren aangevangen, was t, halftwee afgeloopen. De volksmenigte, die i( diepe stilte getuige dier plechtigheid w«; gaf vele blijken van levendige deelneming u den rouw van bet vorstelijk geslacht. De plechtige lijkdienst ter eere van dei kroonprins, heeft gisteren in de kathedraal plaat- gehad. Alle staatslichamen woonden den dien: bij. De koning was afwezig, doch de graaf vai Vlaanderen was tegenwoordig. De toeloop wi geweldig groot. De dienst is gedaan door de; aartsbisschop van Mecheleu. Duitsciiiand. De //Prov. Corresp." zegt, da; het nauwelijks twijfelachtig is, dat de verklarin: der gezamenlijke mogendheden, ter conferenl onderteekend, ook door Griekenland zal wordei aangenomen, terwijl het van alle zijden word erkend, dat ook afgescheiden van eene te vei wachten bijlegging van het conflict, er reed: veel is gewonnen door do overeenstemming dei mogendheden. De zitting van den Pruisisclien landdag zal waarschijnlijk in de laatste week van Tej bruari gesloten worden, terwijl er plan bestaat' tot de bijeenroeping van den Noord-Duitschei: rijksdag tegen 5 Maart. Oostenrijk. De chef van het huis Eotli-j i schild te Weenen, baron Anselm Yon Eotbl schild, heeft aan het bestuur der Israclietischi geDieente eene som van 200,000 florijnen ter hand gesteld om een Israëlietisch gasthuis fe bouwen, waarin plaats zal zijn voor 100 lijderi Er is slechts eene voorwaarde aan verbonden; namelijk dat in den gevel vau het huis df, j naam van den vader des gevers, Salomon vrij heer Yon Eothschild, zal aangebracht worden De //N. Er. Presse" meldt, dat Cernuscbii vertegenwoordiger van het credit-foncier, e&j i Laurier, advocaat der Banque Othomane, aan de ouderhandelingen betreflende de Turksclia i spoorwegen zullen deelnemen. De gevraagde j som is voorloopig verminderd tot 275 millioen franken. Yolgens hetzelfde blad zijn voor het sup- dividend van den Theis-spoorweg ongeveer millioen beschikbaar. Erankrijk. In het wetgevend lichaam u met algemeene stemmen verlof gegeven tot del interpellatie van den heer Benoistdoch de i interpellatiën, door de heeren Bethmont en Buf-i fet aangekondigd, zijn niet toegelaten. On derwerpen van discussie waren de verkiezingen in le Gard, waar do lieer d'Andelarre verkozen' i is. De heer Thiers heeft gesproken en is door den heer Eouher beantwoord. j In het bulletin van het //Journal Officie!' j wordt gezegd, dat dank zij de hulp van de be- manning der Eransche schepen in de haven, de brand van het douanengebouw te Eio-Janeirv i spoedig gebluscht is, zoodat slechts twee maga 1 zijnen vernield zijn. De inneming van Villetij j wordt officieel bevestigd, maar Lopez hield no: altijd Angostura bezet. Men verwachtte ed s afdoend treffen, dat over den uitslag van deel 1 veldtocht zal beslissen. Engeland. De schade van den brand in hell 1 douanengebouw te Eio-Janeiro bedraagt 50,00$ 1 pd. st. 1 De directeuren der firma O verend Gur J ney 0°. zijn verwezen naar de rechtbank. J Spanje. Er heeft eene monster-manifestatii te Madrid plaats gehad tegen den pauselijkec b nuntius. De volksmassa, opgewonden door dei! 1 moord van den gouverneur te Burgos en door d' weigering van den paus om den Spaanschei gezant te erkennen, verbrandde het pauselijll wapen voor het hotel van den nuntius en legd*| ook eene demonstratie aan den dag voor het! ministerie van openbaren eeredienst. Het voll verlangde do onmiddellijke verwijdering van dec 1 nuntius. De onder-secretaris van staat heet hierop geantwoord, dat do regeering de betrek king van nuntius opgeheven heeft. Er zijn te Madrid verschrikkelijke bijzonderheden

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2