j IV0. 2749. Dinsdag A°. 1869. 26 Januari. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf O.lt6 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 LEIDSCH DAGBLAD. BINNENLAND. LEIDEN, 25 Januari. Z. M. heeft aan D. La Grappe Dotninicus op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luit. bij de dd. schutterij alhier, wegens veran- deriug van woonplaats, en benoemd tot 2den luit. bij de schutterij alhier J. W. Zuurdeeg, thans sergeant. Z. M. heeft voorts in het 3de militiedistrict van Zuid-Holland benoemd: tot voorzitter van den militieraad Mr. H. C. J. Hoog, lid der prov. statentot zijn plaatsvervanger Mr. C. Cock, lid der prov. staten tot lid P. L. Ticbier en tot zijn plaatsvervanger Mr. B. W. Wttewaal. Prof. Heynsius verzoekt ons te melden, dat ons bericht omtrent de door hem te houden populaire voorlezingen minder juist is geweest. Psychologisch werden zij genoemd: een ieder zal reeds begrepen hebben, dat hier phy sio 1 o g i s c h had behooren te staan. Maar ook do aard dier voorlezingen is niet juist door ons vermeld. Prof. Heynsius schrijft ons daarom trent het volgende: ..Ziehier wat de zaak is. EeDige geneeskun digen hebben mij gevraagd of ik hen omtrent de resultaten van bet physiologiscb onder zoek van den lateren tijd en omtrent onze tegenwoordige methoden van onderzoek wat zou willen mededeelen. Ik heb mij daartoe be reid verklaard, en alle geneeskundigen, die in de zaak belangstellen, zal ik gaarne in het physiologiscb Laboratorium, Zonneveldsteeg, ontvangen, maar ook deze alleen. Die voor drachten zullen "Woensdag-avond aanst. te 7 uren aanvangen. Aan het Kort Rapenburg viel Zaterdag avond omstreeks halftien met spoelen eene dienstbode in eene bijt, en liep gevaar onder het ijs te raken. Op het gerucht schoot een voorbijganger toe en trachtte haar te helpen, maar door de gladheid van den wal zich niet staande kunnende houden geraakte ook hij in het water. Het gelukte den omstanders evenwel nog al spoedig beide drenkelingen er uit te halen. Zondag-namiddag omstreeks halfdrie ont stond er begin van brand in het huis op den hoek der Paardesteeg en Apothekersdijk. Men zegt dat onvoorzichtigheid van kinderen er de oor zaak van was. Daar men het echter spoedig bemerkte is men er even spoedig in geslaagd het vuur meester te worden en kwamen de aldaar inwonenden er met den schrik af. QHet Weekblad van het Regt deelt mede 1 het vonnis der arrond.-rechtbank te Maas tricht, van 7 December 1S68, in de zaak van het openb. min. tegen E. E. J. H. Russel, te Maastricht, waarbij is uitgemaakt dat de druk ker van een beleedigend, hoonend of lasterlijk geschrift, na in de voorloopige instructie te ebben geweigerd den schrijver daarvan be- end te maken of aan te wijzen, niet bevoegd is dezen nog in de openbare terechtzitting be kend te maken, met dat gevolg, dat hij (de drukker) buiten vervolging moet worden ge steld; 2°. bet arrest van bet prov. gerechtshof in Limburg van 9 Januari 1869, waarbij in tegenovergestelden zin beslist is, dat de druk ker wel bevoegd is den schrijver, zelfs nog in hooger beroep, bekend te maken, mits de schrijver nog kunne vervolgd en gestraft wor den, dat is, dat de vervolging tegen dezen niet verjaard zij. Het O. M. heeft zich tegen dit arrest voorzien in cassatie. "Voorts bevat hetzelfde blad een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, door alle te Rotterdam praktizeerende advocaten on derteekend, die daarbij krachtig opkomen tegen de voorgestelde opheffing der vacantie bij de rechterlijke colleges. De Staats-Courant deelt het oordeel van de Saturday Review mede over de Japansche Spraakleer van Dr. J. J. Hoffmann. Dat oordeel is bijzonder gunstig. Zoowel de vlijt, waarmede de schrijver de massa Bouwstoffen verzameld heeft, als de bekwaamheid bij het schikken daarvan, worden hoogelijk geroemd het geheel wordt dan ook een voortreffelijk werk genoemd, dat boven alle vroegere spraakkunsten uit munt. De N. Rott. Courant deelt het volgende programma mede dat voor den wedstrijd ter oprichting van een standbeeld voor Boerhaave is vastgesteld De hoofdcommissie verlangt in het bezit te ko men van een model in pleister, voorstellende Boerhaave als hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, ter hoogte (met het voetstuk) van éen Nederl. el. Zij opent daartoe een wedstrijd voor Neder- landsche en buitenlandsche kunstenaars. De modellen (beeld- en voetstuk) moeten vrachtvrij worden gezonden aan het adres van het bestuur der hoofdcommissie te Leiden, voor of uiterlijk op 1 September 1869. De modellen, die na dien tijd worden gezonden, zullen niet tot den wedstrijd worden toegelaten. De modellen zullen worden in handen ge steld van door de hoofdcommissie te benoemen deskundigen, die verzocht zullen worden hun oordeel over de geschiktheid en kunstwaarde der modellen aan de commissie kenbaar te maken. Uit de modellen, die door de deskundigen heta geschiktst zullen worden geoordeeld, om daarnaar het standbeeld to doen uitvoeren, zal door de hoofdcommissie eene keus worden ge daan. Den maker van het model, waarop de keus is gevallen, zal worden opgedragen om dit op de grootte van 3 a 4 Nederl. ellen (zonder het voetstuk) over te brengen. Het vergroote model zal, evenals het oor spronkelijke kleine, aan de beoordeeling der benoemde deskundigen worden onderworpen. Bij gunstigen uitslag van dat oordeel zal aan den maker eene belooning van //vijftien honderd gulden" worden toegekend. Mocht het grootste model niet worden goedgekeurd, dan zal de vervaardiger toch op eene billijke schadeloos stelling mogen aanspraak maken. Aan den vervaardiger van het model, dat, naar het oordeel der commissie, in waarde het meest tot het bekroonde nadert, zal eene pre mie van //tweehonderd vijftig" gulden worden aangeboden. Het bekroonde model blijft het eigendom der commissie; de overigen zullen (met de daarbij gevoegde ongeopende briefjes), tegen bewijs van eigendom ter beschikking van den inzender worden gesteld. Het standbeeld zal gegoten worden in brons; het voetstuk zal zijn van gehouwen steen. Het toezicht over de uitvoering zal door de commis sie aan den vervaardiger van het bekroonde model worden opgedragen. Mocht uit het uitgebrachte oordoel der des kundigen blijken, dat geen der ingezonden mo dellen aan het doel beantwoordt, dan zal dit door de dagbladen worden bekend gemaakt. Onder den titel//Geen vrouwen-emancipatie", Een woord aan mevr. de wed. Storm V. d. Chijs, naar aanleiding van den Open Brief van zekero mevr. Calmée, worden door een lid van het Xde Taal- en Letterkundig Congres de stellingen en denkbeelden van mevr. Stonn nader toegelicht en tegen hare aanvallers verdedigd. Vooral trekt de schrijver te velde tegen hen, die meenen dat de ontwikkeling, door mevr. Storm bedoeld, zou moeten uitloopen op vol komen gelijkstelling van mannen en vrouwen in het maatschappelijk leven. Ten Blotte be spreekt de schrijver nog het besluit, door de regelingscommissie van het laatste Congres ge nomen, om geene vrouwen als leden toe te laten. Dat besluit acht hij eene beleediging voor de vrouwen, en ook aan haar verlangt hij het recht toegekend te zien om in het openbaar te spreken. Het is hierin dat wij met den schrijver in gevoelen verschillen. Alleen reeds uit een ae3thetisch oogpunt achten wij de toe kenning van een dergelijk recht zeer be denkelijk. Men schrijft uit 's-Graven hage: Nu //l'Echo du Parloment" zulk eene belangwekkende en romantische Haagsche correspondentie mee deelt (ook door eenige andero dagbladen over genomen) omtrent eene //geheimzinnige zaak die te Scheveningen met den zoon van den graaf De Moustier moet hebben plaats gehad" en aan den anderen kant de Parijsche bladen het geheele verhaal als een //verzinsel" beschou wen, zal het misschien nu niet geheel onwel kom zijn eene juiste mededeeling te vernemen van hetgeen ten deze gebeurd en gebleken is, zonder de vrijheid te veroorloven om daarmede allerlei gevraagde veronderstellingen en drama tische onkleedingen in verband te brengen. Omstreeks veertien dagen geleden (11 dezer) werd alhier op den Scheveningschen straatweg tusschen het buiten van den heer A. en de

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1