BUITENLAND. partement, tot honoraire leden benoemdde heeren A. J. Wetrens en B. H. Taylor. Naar wij vernemen, ia Prof. A. Heynsius voornemens, te beginnen met de volgende week, eiken Woensdag-avond van 7 tot 8 uren in 't Gebouw op de Ruïne populaire psychologi- sche-voorlezingen te houden voor belangstel lenden. In onze opgave omtrent de opbrengst der belastingen in 1868 is een fout ingeslopen. Het geheele bedrag is 71,282,632.31, dus 594,083.80 beneden dat van 1867. Gelijk hedenochtend reeds in een bulletin, door ons verspreid, is gemeld is de Belgische kroonprins, na een langdurig lijden, eindelijk bezweken. Reeds lang hadden de geneeskundi gen alle hoop op zijn herstel opgegeven. De koning en de koningin verliezen in hem, den nog niet 10 jarigen knaap, hunnen eenigen zoon. Hij was geboren den 12den Juni 1859. Nog twee dochters blijven thans het vorstelijk paar over: eene van bijna elf, en eene van nog geene vijf jaren oud. De minister van justitie heeft tot het be stuur der Yereeniging ter bevordering van de be langen der boekhandels het verzoek gericht, om ook van zijne zijdernede te werken tot het te keer gaan van de verspreiding van nagebootst gelds waardig papier. Dientengevolge heeft het bestuur do aandacht van den boekhandel in het algemeen en van zijne medeleden in het bijzonder, op deze ongelukkige en gevaarlijke industrie ge vestigd. Volgens ontvangen mededeelingen zijn niet alleen de reeds vroeger bekende nage maakte bankbiljetten van veertig gulden in den vorm van zegenwensch" weder in de wande- ling gebracht, maar worden thans op gelijke wijze ook nagebootste postzegels verspreid. Blijkens het Weekblad van het Recht van gisteren heeft het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland, bij arrest van 19 Augustus 1868, M. Ros, huisvrouw van II. Yan den Brink, schuldig verklaard aan bedrieglijke op lichting en veroordeeld tot eene gevangeniszet ting voor den tijd van eene maand, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten. Deze oplichting had bestaan in het in betaling geven van een nieuwjaarswenscb, in vorm en kleur gelijk aan een Nederlandsch bankbiljet van 40, als ware dit een echt bankbiljet van dat be drag. De veroordeelde was tegen dat arrest in cassatie, gekomen maar de Hooge Raad, kamer van stralzaken, heeft, bij arrest van 8 Dec. 1868, dat beroep verworpen. Die uitspraak strekke, tot waarschuwing voor hen, die van dergelijke nieuwjaarswenscb moch ten willen gebruik maken. Blijkens een staat, overgelegd door den minister van oorlog, zal tot het bestrijden der kosten voor het militair onderwijs, mitsgaders voor het onderhoud der boekerijen, gedurende het jaar 1869, bij de korpsen der landmacht worden te goed gedaan reg. grenadiers en ja gers 1350, reg. infanterie 1350, 1ste, 2de en 3de reg. huzaren 700, 4de reg. huz. 1300, reg. veld-artillerie 775, 1ste reg. vesting-artil lerie 1100, 2de reg. vest.-art. 1800, 3de reg. vest.-art. ƒ600, reg. rijdende artillerie 575, korps pontonniers 330, bat. mineurs en sap- peurs ƒ1115, instructie-bat. 3200 en algemeen depot van discipline 250. In de eergisteren te Ara sterdam gehou den zitting van den gemeenteraad zou worden overgegaan tot het benoemen van een hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan het Athenaeum, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Des Amorie van der Hoeven. Curatoren hadden aanbevolen Mr. G. Van Tienhoven, adjunct-commies bij het de partement van justitie. De voordracht lokte be denkingen uit, omdat daarop slechts óen naam voorkwam, en na discussie in eene openbare en in eene geheime vergadering is, met 22 tegen 11 stemmen, besloten, de voordracht aan cura toren terug te zenden ter aanvulling. De raad heeft voorts benoemd tot leeraarin de wiskunde aan de Handelsschool aldaar den heer J. C. W. Yan Kerkwijk, kapt. der infan terie, vroeger belast geweest met het wiskundig onderwijs aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Door burgemeester en wethouders der ge meente Goes is aan de ingezetenen, bij publi catie, bekend gemaakt, dat in de maanden No vember en December des vorigen jaars door de scheikundige subcommissie van de openbare gezondheidscommissie, een onderzoek is ingesteld van de aldaar verkocht wordende melk. Als resultaat van dit onderzoek worden de namen medegedeeld van alle (vierentwintig) melkverkoopers en achter hun naam gevoegd het gehalte van den room en van het water, dat in de melk, door elk van hen verkocht, gevonden is. Terwijl de eerlijkste van het gild 19 pCt. room en 0 pCt. water geeft, vindt men in de melk van deD laatst vermelden 5 pCt. room en 67 pCt. water. //Men kan," voegt de Geneeskundige^Cou- rant hierbij, //uit bovenstaande opgave zien, tot welk eene verbazende hoogte de melk- verdunning al niet gedreven wordt, en welk bedrog er met den verkoop van een der voor naamste voedingsmiddelen wordt gepleegd. Daar op geldboeten to stellen, of de aldus gealte reerde melk van tijd tot tijd verbeurd te ver klaren, zijn beide onaangename en weinig af doende middelen, doch een maatregel als de bovenstaande, het bekend maken van het gehalte der koopwaar en van den naam der verkoopers, dit is, in ons oog, het voortreffelijkste middel om het kwaad te voorkomen. De verkoopers van slechte melk zijn thans gesignaleerd, en zullen of hun waar moeten verbeteren, óf van hun debiet afstand doen, terwijl de verbruikers zullen leeren, waar ze al en waar ze niet ter markt moeten gaan, om goede waar voor bun geld te krijgen. //De gezondheidscommissie van Goes, zoo ge schraagd door het gemeentebestuur, heeft thans succes op haar werk, en geeft aan beide licha men elders een navolgenswaardig voorbeeld, hetwelk wij hopen dat niet onopgemerkt voorbij zal gaan, maar aanleiding zal geven, dat overal de melk nauwkeurig zal worden onderzocht, en de uitkomsten, op dezelfde wijze als te Goes, aan de ingezetenen medegedeeld." Men schrijft uitGiesendam: Het ijs heeft gisterenmorgen reeds een offer in deze gemeente geëiscbt. Een jongeling van dertienjarigen leef tijd ging te tien uren uit de vaderlijke woning, om zich met schaatsenrijden te vermaken. Het ijs niet sterk genoeg zijnde, zakte bij er door, met het ongelukkig gevolg dat een uur later zijn lijk opgehaald werd. Uit Maastricht wordt van den 18den Januari geschrevenHedenmorgen had alhier wederom een ongeluk plaats, bij bet slechten der vestingwerken. Een arbeider, bezig met bet uitgraven der aarde, werd onder de overhangende, top zwaar wordende aardmassa bedolven en levensloos er onder uitgehaald. Yoor een paar maanden bad ook zulk een ODgeluk plaats, waardoor een arbeider het leven verloor en de andere zoodanig gekneusd werd, dat bij zich nog ter verpleging in het gasthuis bevindt. Ten gevolge van de benoeming van den heer Mr. J. H. Geertsema Cz., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud- minister van binnenlandscbe zaken, tot lid van den Raad van State, zal er eerlang in het hoofd kiesdistrict Groningen eene nieuwe keuze tot lid der Kamer moeten worden gedaan. De beer Geertsema bad in bet jaar 1871 moeten aftreden. Z. M. hepffc bekrachtigd de benoeming do- deu gemeenteraad van Nieuwenhoorn van Yerhev, burg. dier gein., tot secr.voorts fe noemd tot secr.-penningm. bij het waterschap best. van het Oudland van Altena, prov. Noor Brabant, W. J. Yan der Eist; tot hooghee^ van den zeedijk beoosten Muiden, prov. Noor Holland, P. Langerhuizen Lz., tot heemr. het watersch. de Biltsche en Zei6ter Grift, pr Utrecht, Jhr. J. C. VY. Eabricius van Leij burg; tot dijksgedep. bij bet waterschap Vijfdeelen Zeedijken buitendijks, prov. Fr land, J.,; Kingma, U. Rijpma en J. Font: Tuinhout; den heer A. G. Sayur, thans Ned; consul te Beyrutb, bevorderd tot consul-gcj voor Syrië aan Zr. Ms. adj. in buit. diet den luit.-gen. A. J. Andresen, comm. van l leger in Ned. Indië en chef van bet dep. w oorlog aldaar, op zijn verzoek met behoud n aanspraak op pensioen, op de meest eervol wijze ontslag verleend uit Zr. Ms. mil. dien- onder dankbetuiging voor de langdurige go; en trouwe diensten, door hem aan den lanj bewezen. Z. M. beeft verleend de volgende pensioent als aan J. C. Temminck, ontv. der dir. b: ƒ1106; C. C. Yan Vloten, ontv. der in-, uitg. rechten en acc. van de bel. op de gouè en zilv. werken en entreposeur te Arnhe. 3387; J. Dunselmein, comm. lste kl. bij 's rij; bel., 308; J. D. Karreman, postb., 135; I Yan den Berge, comm. lste kl. bij 's rijks b; f 371; A. Yan der Staay, postb., 90; K. B kerk, schatter van het slachtvee, 10A. Bijnen, wed. van B. Bijnen in leven ing. vt ficateur van het kad., 330; A. M. Blomvli wed. van P. Peereboom Voller, in leven cos bij 's rijks bel. ƒ210; C. Tuyn, postb., 75. De Thermometer van Fahrenheit teekec; alhier Donderdag des namiddags te 5 urenfli des avonds te 8 uren 28°, te 10 uren Wind: O. Vrijdag 'a nachg te 12 te 3 uren 24°. 's morgens te 5 uren 24°, N. te 8 uren 25°, 's namiddags te 12 uren te 4 uren 27°. Belgie. Te Brugge is dezer dagen de waf van een logement, waarin gemeenlijk rondr zende muzikanten en straatkunstenaars huun: intrek nemen, door drie Italiaansche beeldt kooplieden vermoord geworden, die, naar b meent, geene nieuwelingen in dit vak kunn; wezen, daar zij er in geslaagd zijn, hun slac: offer in een door zeventien personen bewoo: huis, welks zolderingen uit eenvoudige plant vloeren bestaan, om te brengen, zonder dat; der logeergasten den geringsten kreet vernoc heeft, en zonder dat de minste bloedstorï heeft plaats gehad. De daders, wier doel allfj berooving van den vermoorde schijnt geïïr te zijn, bevinden zich in handen van de justi' Een hunner, die bij het bedrijven van de t daad op den uitkijk gestaan heeft, is slee'. 16 jaar oud. Deze heeft terstond zijne scbi beleden. De oudste van het drietal (33 jarc blijft tot dusverre volstandig ontkennen. Duitschland. De //Baierische Landes-Z tung" verzekert, dat Beieren bij het praesidr. van den Noord-Duitschen bond geen voor; gedaan heeft betreffende de militaire diet plichtigheid van Beiersche onderdanen ia leger van den Noord-Duitschen bond en gekeerd. Oostenkijk. Te Schönna bij Meran beef volgende huwelijksvoltrekking plaats gebi Een trouwlustig paar, die de vereisckte be? liging tot het huwelijk van het gemeente stuur niet kon krijgen, bedacht het volge- middel, om tot zijn doel te geraken: Zateri' den 2den dezer, verscheen Jakob Prs^ 's avonds laat met zijne aanstaande eji

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2