LE TROUVÈRE. OFFICIEELE BERICHTEN. Théatre de Leide. LES FORFAITS OE PIPERMANS. om nuttige kennis op te doen, hetzij om zich in de frissche vrije natuur te wreken op de duf heid en mistigheid der Londensche atmosfeer, 's Avonds keert de menigte dankbaar huiswaarts gesterkt voor den arbeid der aankomende week. Zoo gaat het steeds door, zomer en winter voort. Dus hadden de niet slaafsch traditioneelen en fanatieken zich nuttige en aangename Zon dagen weten te verschaften. Een verdere edele, en tot dankbaarheid stemmende poging werd toen door de S u n- day League2) beproefd, om zelfs de verve lende Zondag-avonden in het hart van Londen voor hen, die niet Lord's day-Rest-asso- cia tion-achtig waren, dienstbaar en gezellig te doen worden. Daartoe opende zij Religi ons services in St. Martin's Hall. Dezen bestonden uit voorlezingen van zulke mannen als Sir John Bowring, Prof. Huxley, Dr. Carpenter enz. over sociale en godsdien stige onderwerpende eerste sprak b. v. over de grondstellingen van het Brahmanisme, en het Boeddhisme, de tweede over het vóor-his- toriesche tijdperk enz. Daarop werden er frag menten uit de meest bekende oratoria van Haydn, Handel enz., en ook afzonderlijke steeds tot sacred music behoorende stukjes door orkest, koor en solisten ten uit voer gebracht. Er scheen zulk een groote be hoefte aan iets van dien aard te bestaan, dat de vrij groote Hall niet alleen altoos stampvol was, maar ook dat honderden geen toegang konden krijgen. Ik ben van den aanvang af steeds tegenwoordig geweest bij die zooge naamde Sunday Evenings for the Peo ple; van daar dat ik mij zoo stellig hierom trent uitspreek. De Zondagsche vereenigingen boden zelfs den meest oppervlakkige een zeld zaam voorbeeld van verdraagzaamheid en gods dienstzin aan. In St. Martin's Hall zag ik dikwerf bijeen: vertegenwoordigers van bijna alle Europeesche natiën, Sjineezen, Boeddhisten, Mohammedanen, Joden, Parsies enz., aandach tig luisterend naar de verzoenende woorden van een Bowring, een Carpenter, een Huxley, zonder te denken aan de reusachtige klove, die hen op godsdienstig terrein van elkander scheidde. Men zou hebben gemeend, dat zelfs de meestorthodoxe kristen in deze vergaderingen niets zou hebben gezien, dat niet strookte met de leerstellingen van de Heilige Schrift. Toch achtte de Lord's Day Rest Association het overeenkomstig haren plicht als beschavend lichaam, een proces aantevangen tegen den eige naar van St. Martin's Hall, //for that he did keep a disorderly house, on the Lord's Day, commonly called Sunday." In het land, waar de burger nog kan worden vervolgd en gestraft, als hij //atheistic" of//anti- christian" meeningen verkondigt, bestaat er namelijk nog een oude wet uit de vorige eeuw, waarin het openen van kollegiën tot het be spreken van godsdienstige en zedekundige vraag stukken, //dangerous to the Community" en t(o the Christian faith", wordt ver boden. De wet karakteriseert die, voor dat doel, geopende Halls als disorderly houses en bepaalt een straf van 300 boete voor elke overtreding. De kerken, kapellen en verdere gebouwen van verschillende sektes werden na tuurlijk door den act uitgesloten. Na vele deliberaties en onderhandelingen van allerlei aard, kwam de zaak eindelijk in behandeling bij de Court of Common Pleas. De Lord's Day R. Ass., als klaag ster, vroeg de strikte toepassing der oude wet, niet omdat zij gezind was om te vervolgen en te haten, maar omdat de waarheid, en de gods dienst, moesten worden beschermd, en omdat de Sunday Evenings for the People l) iNa 1 ure in den namiddag mogen de diensten op spoorwegen weder worden hervat. t ,^'e richlinS vaa dl® instelling in mijn ingez. stuk, teidsch Dagblad, 1 Juli 1868. in haar oog een schandelijke overtreding van het goddelijk gebod: Keep your sabbath holy was. Natuurlijk ontkende de advokaat voor de verdediging ten eenenmale dat St. Martin's Hall zou vallen in de termen der oude wet. Er was niets, zeide hij, in de S u n- day Evenings, wat de vroegere wetgeving als kenmerken van disorderly houses op gaf. Er werd wel is waar op de avonden in kwestie muziek gemaakt, en de solisten werden voor hunne diensten betaald, maar zoo iets ge beurt eiken dag in de voornaamste Roomscb- Katholieke kerken van het Yereenigd Konink rijk. Een verdict voor de plaintiff, zou van veel grooter gewicht blijken te zijn, dan de Lord's Day R. Ass. zich voorstelde. Im mers konden, indien het vonnis in dien zin werd geveld, voortaan de meeste Londensche R.-K. kerken als disorderly houses wor den vervolgd en beboet. En waar zou dat eindigen? De rechter begreep zich met het advies van den advokaat v. de verdediging te moeten ver eenigen. Hij geloofde, een monstrous in justice te zullen begaan indien hij de S. Evenings als disorderly assemblies bestrafte zooals de wet wilde. Hij moest ze beschouwen als godsdienstige vereenigingen, waarin mannen als Huxley, Bow ring enz. hunne denkbeelden kwamen ontwik kelen over religie en hare betrekking tot de zedeleer. Zoolang nu de plaintiff niet bewij zen kon, dat deze denkbeelden //dangerous to the community" en //to thechris- itan faith" waren, had hij geen macht om tusschen beiden te komen. Het vonnis moest dus ten voordeele van den defend an t worden uitgesproken. De uitspraak heeft veel opgang gemaakt. In derdaad rukt zij wreêr een steentje los aan het reeds zoo bouwvallige huis van de Engelsche staatskerk. Wij zullen nu weldra overal Sun day Evenings zien ontstaan, en noch de Sabbatarians noch oudere fanatieken zullen de trapsgewijze verlossing der Britsche natie van het juk des Oud-Testamentieschen Zon dags waartoe nu zulk een groote schrede is gedaan langer kunnen belemmeren of tegen houden. Amsterdam, 16 Jan. Burgerlijke stand van Leyden, van den léden tot en met den 20sten Januarij 1869. Bevallen: J. Mahie, geb. Yan Helden, Z. E. Oudshoorn, geb. Bon, D. G. J. Yan Eek, geb. Walter, Z. J. Yan der Zeeuw, geb. Suttorp, Z. C. Yan Dissel, geb. Elaman, D. N. Winter, geb. Reinhard, D. N. Dekker, geb. Singerling, D. C. Eduard, geb. Schroef, Z. D. M. La Lau, geb. Zonderwijk, Z. J. J. Klinkhamer, geb. Yan der Yelden, D. A. Niesten, geb. Wakka, D. J. A. Coninck Liefsting, geb. Juynboll, D. J. M. Yan der Linden, geb. Du Pree, Z. C. W. Serlie, geb. Hoogervorst, D. J. Cornelisse, geb. Brittijn, D. P. S. Van der Bree, geb. Zandvliet, D. J. Carton, geb. Piket, Z. A. Kloots, geb. Piket, D. J. M. Yan Oerle, geb. Rietbergen, Z. S. Colpa, geb. Albers, Z. J. Fakkel, geb. De Haas, Z. J. M. Jilles, geb. Yan der Hoeven, D. J. Eiker bout, geb. Hakkenberg, D. C. J. M. Speel, geb. Yan Brugge, D. I Oeliuwd: C. Robiju jm. en C.Legetjd. J. Yelthuysen jm. en M. M. Dekker jd. C. P. Koppeschaar wedr. en M. Trouwee wed. J. Zwaan jm. en M. Do Bruyn jd. C. Yan der Waard jm. en A. C. Kropff jd. J. De Koning jm. en S. M. Kling jd. Overleden; G. Tegelaar 53 j. J. W. F. Yan Dijk 71 j. G. L. Walthie Z 3^, m. P. G. Tegelaar Z. 1 m. H. F. Yan Ulden Z. 2% m. D. Nieuwenhuizen Z. 1% m. I P. Plu 46 j. J. Kleyn Z. 4% m. C. A. I v. d. Laar, wed. A Pracht, 72 j. D. Yerwer Z. 2 j. J. J. Yan Yalderen Z. lg j. C. Buys Z. 7 m. G. Kok Z. 3 ni. F. Piket Z. 9 j. W. Yan Steenbergen 81 j. J. S. v. d. Kleyn 84 j. J. Poit Wr. 76 j. J. v. d. Mark 52 j. C. J. Longepee Wr. 78 j. H. De Vrind D. 3 j. H. Habra- ken Z. 1 m. G. Dirkse, geb. La Garde, 58 j. J. Boekwijt Z. 1 j. en 10 m. GEMEENTERAAD. Vergadering van heden. Tegenwoordig de HH. Yan den Brandeler Stoffels, Hubrecht, De Fremery, Tollens, Har- tevelt, Goudsmit, Tieleman, Rutgers, Le Poole, Kneppelhout, Scheltema, Du Rieu, Cock, Tich- ler, Yan Heukelom, Yan Outeren, Driessen, Yan Wensen, Meerburg en Wttewaal. De voorzitter geeft ter gelegenheid van de intrede van het nieuwejaar verslag van den algemeenen toestand dezer gemeente, en roept opnieuw de welwillende medewerking van den Raad in. Deze rede wordt beantwoord door den oudsten wethouder, den heer Stoffels. Aan de orde is de benoeming van een stads heelmeester. Vooraf echter deelt de heer Knep pelhout mede, dat hij het voornemen gehad heeft om redenen, die hij niet noodig acht te ontwikkelen, voor zijn lidmaatschap van den raad te bedanken, doch dat hij, zwichtende voor den aandrang zijner vrienden, van dat voornemen heeft afgezien. Tot stads-heelmeester wordt be noemd de heer Longepee, met 14 van de 21 stemmen, de overige stemmen waren in blanco; tot leeraar in staatswetenschappen en han delsrecht, bij de gemeente-instellingen voor mid delbaar onderwijs, de heer H. Hamaker met 13 van de 21 stemmende overige stemmen waren evenzeer in blanco. Tot 2den hulponderwijzer der 4de kl. aan de openbare lagere school n°. 2 voor onvermo- genden wordt benoemd A. W. Kloos. Aan Dr. P. De Jong wordt eervol ontslag verl. uit de betrekking van leeraar in de Hebreeuw- sche taal, aan de gemeente-instelling voor hooger onderwijs; en aan J. J. Fonteyn als hulponder wijzer aan de openbare lagere school n°. 1 voor onvermogenden. De verordeningen op de hefting en invor dering van opcenten op de hoofdsom van 's rijks directe belastingen worden met algemeene stemmen aangenomen. De onderhandsche verhuring van de arbeiderswoning aan de Haarlemmertrekvaarthet verzoek van J. W. Filippo, tot bekoming van gemeentegrond gelegen in de penshalhet verzoek van B. van Dorsten tot het in eigendom bekomen van gemeentegrond, bij hem in gebruik; het verzoek van J. Galjaard, tot het leggen van een brug over de sloot bij de Wouterenbrug; zoomede het verzoek om afschrijving we gens bebouwing van grond, van G. Kottner en .T. Yallentgoed; alsmede de voordracht tot ver koop van boomen worden allen zonder dis cussie aangenomen. ADVERTENTIES Représentation Extraordinaire donnée par la Troupe du Théatre royal Franfais de la Haye, sous la direction de Mr. L. JAHN. mmtËUI 22 JAVVIKlt l£6S: Opéra en 4 actes. suivi de Yaudeville en un acte. On commencera a 7 heures. Prix des PlacesLoge ƒ2.Baignoires ƒ1.50. Parterre 1.20. Galerie 0.60. On pourra se réserver des places Jeudi et Yendredi de 10 heures du matin jusqu'a une heure de relevée.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3