BUITENLAND. Almelo en de rechter-commissaris in strafzaken, door den beëedigden klerk ter griffie geadsis- teerd, naar de gemeente Haaksbergen, ten einde op de plaats zelve een onderzoek in te stellen naar eene aldaar plaats gehad hebbende vermoedelijke vergiftiging. Dinsdag-avond jl. toch was aldaar het lijk gevonden van Carl Hammei, veearts te Haaksbergen. Genoemde Hammei had dienzelfden dag te 1 uur, na ge geten te hebben, zijne woning verlaten, en des avonds tegen 6 uren vond men op ongeveer een kwartier uur afstands van zijne woning verschillende kleedingstukken op verschillende afstanden van elkander verspreid, die de richting aanwezen, die de eigenaar er van gegaan was. Niet ver van daar vond men toen in eene lig gende houding, tegen een mesthoop op een stuk bouwland het lijk van Hammei, met in iedere pols een steek, die echter de aderen niet gekwetst en den dood niet had kunnen veroorzaken. Het was bekend, dat Hammei met eene vrouw leefde, waarmede hij niet gehuwd was, en dat er een kostganger in zijne woning was, die het bezit dier vrouw met hem deelde, welke vrouw zeer te kwader faam bekend stond, als dikwijls de huisdieren van andere menschen te vergeven. Daar er bovendien in dat huisge zin altoos ruzie was en een veearts meestal vergif voorhanden heeft en meer andere om standigheden ter kennis der justitie kwamen, die zware vermoedens opwekten, zoo werd het lijk van genoemden Hammei door de dokters Schoemaker, van Almelo, en Berghegen, van Haaksbergen, op het gemeentehuis aldaar, in tegenwoordigheid der boven vermelde heeren geopend, die daarop de maag en de ingewanden, benevens eenig bloed van het lijk, behoorlijk vergezeld naar Almelo hebben medegenomen, ten einde die voorwerpen aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen. Te Groningen zal door den hoog leeraar Dr. M. Salverda in het academiegebouw gedurende de nog overige wintermaanden een cursus worden gegeven over natuurlijke geschie denis ten behoeve van onderwijzers en toekom stige onderwijzers. Men verneemt, dat deze les sen door een aantal belangstellenden zullen worden bijgewoond. Z. M. heeft als opvolger van nu wijlen den heer d'Allens, tot Nederlandsch consul te Havre en voor het departement der Neder-Seine be noemd den heer H. A. Bunge; voorts den luit. ter zee 2de kl. J. J. Le Bèvre de Montigny, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ont slagen. Z. M. heeft vergunning verleend aan Mr. B. J. W. T. baron Van Palland, raad van le gatie honorair, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschon ken. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen de memorie van beantwoording over het wetsontwerp tot afschaffing van de bepalingen van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering over judicieele boeten en schade loosstellingen. Aan de leden van de Tweede Kamer is namens den minister van binnenlandsche zaken toegezonden het verslag aan den Ko ning, over de openbare werken over den jare 1867. De Thermometer van Bahrenbeit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 44°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40\ Zondag 's morgens te 5 uren 36°, te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 43°, te 4 uren 42°, 's namiddags 5 uren 41% 's avonds te 8 uren 40% te 10 uren 39°. Maandag 's morgens te 5 uren 3S% te 8 uren 39°, 's namiddags te 12 uren 40°, te 4 uren 38°. Beankrijk. Het //Journal Officiel" zegt een voudig, dat de conferentie Zaterdag hare vijfde zitting heeft gehouden. De //Constitutionnel" zegt, dat de conferentie Zaterdag hare werkzaamheden heeft geëindigd, met uitzondering van eenige formaliteiten, die misschien eene nieuwe zitting voor het laatst zullen noodig maken. De gevolmachtigden zijn bet na rijp beraad eens geworden over de de claratie, waarin herinnerd wordt aan de begin selen van het internationaal recht, die bij het Turksch-Grieksche geschil betrokken zijn. Zoo dra deze declaratie voorzien zal zijn van al de handteekeningen, zal zij ter kennis worden gebracht van Griekenland. De //Constitution nel" zeide, dat, zoo nog eene zitting mocht noodig zijn, deze alsdan Zondag-avond zou ge houden worden. Latere telegrammen melden, dat alle gevol machtigden gisteren het protocol der conferentie geteekend hebben, uitgenomen die der Porte, die instructiën afwacht van zijn gouvernement. De //Constitutionnel" zegt, dat het waar schijnlijk is dat het besluit der conferentie di rect naar Athene zal worden overgemaakt. Aan Bangabé zal er slechts officieuze mededeeling van worden gedaan. Bangabé heeft Zaterdag den heer De Lava- lette opheldering gegeven van het stilzwijgen van Griekenland, dat veroorzaakt werd door eene verbreking der telegraplnsche gemeenschap. Engeland. In het landbouwkundig verslag van het vereenigd koninkrijk wordt de opmer king gemaakt, dat de bevolking vau Groot- Brittanje jaarlijks gemiddeld met 240,000 per sonen vermeerdert. Bekent men het verbruik van tarwe per jaar gemiddeld voor ieder per soon op 6 bushels, dan zou dit eene vermeer dering hebben ondergaan van ISO,000 quarters. Daar men nu de productie dooreen gerekend begroot op 28 bushels per acre, dan zouden er jaarlijks 50,000 acres meer bebouwd moeten worden, om daarmede gelijken tred te houden. Volgens de //Observer" heeft Engelands gevolmachtigde op de conferentie zich verzet tegen het voorstel van een der gevolmachtigden betreffende het nemen van een gemeenschappe lijk besluit, volgens hetwelk Griekenland even tueel genoodzaakt zou worden, zich te gedragen naar de beslissing der conferentie. De heer Charles Dickens heeft verleden Donderdag te Londen de tweede serie zijner afscheids-voorlezingen aangevangen met het voorlezen van verschillende gedeelten uit Olivier Twist, die te zamen het verhaal uitmaken van den moord van Nancy, en heeft bij die gele genheid een zeldzamen bijval genoten. De heer Dickens, die tot dusverre nimmer zulke vreese- lijke episodes uit zijne werken had voorgelezen, was eenigszins beducht, dat er iets gevaarlijks in gelegen was om een zoo sterken schok te geven aan de gevoelens van toehoorders, waar van men mocht aannemen, dat hunne zenuwen waarschijnlijk teederder waren dan van de meeste dergenen, die gewoonlijk den schouwburg bezoeken. Hij had daarom eerst den raad van eenige weinige uitverkorenen ingewonnen en //die raad is," aldus zegt de //Times", //beves tigd door een gehoor zoo talrijk als wellicht nimmer door de kracht van des heeren Dickens voordracht was te zamen gebracht. Het is in het tooneel, waarin de misdaad wordt gepleegd, dat de heer Dickens zijne grootste kracht ont wikkelt, en niets kan indrukwekkender zijn dan de wanhopige smeekingen der ongelukkige vrouw, wanneer zij ziet, dat zij haar noodlot niet kan ontgaan. Doch deze climax is met de grootste zorg voorbereid, en het gehoor wordt veeleer medegesleept dan geschokt. Laat ons daarbij voegen, dat elk der personen, die in het ver haal voorkomen, wordt voorgesteld met eene duidelijkheid, die tot de hoogste orde van too- neelspel behoort. Zelden is een jood zoo goed op het tooneel voorgesteld als Bagin door den heer Dickens wordt voorgesteld, en het traps gewijze klimmen van zijne woede tot razernij als hij aan Sykes mededeeÜDg doet van Nancy's overtreding, is een wonder van natuurlijke af schildering van hartstocht." Spanje. De aanvoerder der opstandelingen te Cadix was een man van 31 jaar, Salvochea genaamd, die het bevel over hen aanvaardde, toen zijn voorganger, zekere Junco, bij het eerste treffen met de troepen, gevangen werd ge maakt. Genoemde Salvochea heeft thans met an deren zijner makkers een gerechtelijk onderzoek ondergaan. Het verhoor dat hij onderging, had als volgt plaats: Uw naam? - Birmin Salvo chea. Uw ouderdom? - 31 jaar. -Uwgods dienst? - Die is om al het goede te doen, wat in miju vermogen is. - Gij moet een eed af leggen, ten blijke dat gij de waarheid zult zeg gen. - Ik spreek altijd de waarheid. - Goed, maar gij moet zweren. - Ik zweer nooit. - Dan vraag ik u op uw eerewoordkent gij de aan voerders van de burgergarde, die aan den op stand hebben deelgenomen Ja, ik ken ze allen; het zijn mijne persoonlijke vrienden. Noem hunne namen. - Nooitgeene menschelijke macht kan mij dwingen te zeggen, wat ik niet zeg gen wil. Weet ge, wie aan de oproerlingen be velen gaf? - Ik had de eer dat al mijne vrien den, verdedigers van de met voeten getreden rechten des volks, mij gehoorzaamdenmaar be velen heb ik hun niet gegeven. - Wie heeft last gegeven op de artillerie te schieten, die het besluit van den brigadier Peralta ten uitvoer bracht? - Ik weet het niet. - Wie heeft daarna den tegenstand georganiseerd - Ik. Wie heeft de barricades laten opwerpen - Ik. - Wie heeft ze opgeworpen? - Allen, jong en oud, vrouwen en kinderen. - Wie heeft do gevangenen in vrijheid gesteld? JNiemand, Ze zijn ontvlucht, en toen ze weer gevangen werden genomen, heb ik hen in het raadhuis laten opsluiten, waar ik hen patronen en pluksel liet vervaardigen. Wie heeft het geschut voor het raadhuis geplant - Mijne makkers en ik. - Wie waren uwe makkers? - Ik herhaalvorder niet het noemen van namen en tracht ze niet mij door strikvragen te ontlokken. Men kan uit het bovenstaande licht bevroe den, dat het den rechter niet gelukte, meer uit het verhoor te vernemen dan de openhartige verklaring van Salvochea over zijne eigen werk zaamheid daarentegen niets betreffende zijne mede-beschuldigden. De verkiezingen zijn in verschillende dis tricten aangevangen. Daarbij heerscht weinig levendigheid. De voorstanders eener democra tische monarchie hebben tot nu toe eene groote meerderheid. Een bedrag van 120 millioen realen moet aan de spoorwegen worden uitgekeerd. Voor het oogenblik zullen zij voorloopig SO millioen ontvangen. Het resultaat der verkiezingen voor de samenstelling der kiezers-colleges is, dat op 100 districten, tot de hoofdstad behoorende, 96 voorstanders van het provisioneel gouverne ment gekozen zijn, en dat op 1532 verkiezin gen in provincie-steden, welke per telegraaf in verband staan met Madrid, 1181 gouvernemen- teelen, 290 republikeinen en 61 Bourbonsch-ge- zinden gekozen zijn. De uitslag der verkiezingen in de provin ciën is aldus: monarchalen 2995, republikeinen 720 en anderen 200. Turkije en Griekenland. Het sluiten eener Turksche leening van 5 millioen pond sterling is uitgesteld totdat het conflict met Grieken land zal uit den weg geruimd zijn.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2