N°. 2743. Dinsdag A°. 1869. 19 Januari. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nornmersn 0.10. 9e/.e Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 18 Januari. Door den uitgever der Kunatkronijk zLjn voor deo nieuwen jaargang aangekocht eene prachtige pianino met een staal klankbord, ter waarde van ƒ600, uit de beroemde fabriek van den heer B. Schmitz te Rotterdam, en een prachtig thee- en koffieservies, vervaardigd in de ateliers van den heer J. M. Van Kempen, ter waarde van ƒ1000. Deze artikelen zijn ook geëxposeerd bij de heeren Gebrs. Van der Hoekwie de moeite neemt dit te gaan bezichtigen zal erken nen dat geene kosten worden gespaard om de deelneming aan te moedigen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over het jaar 1868 Directe belastingen ƒ21,134,841.10®; in- en uitgaande rechten 4,505,472.30s; accijnzen ƒ25,644,716.685; gouden- en zilveren werken ƒ256,836; indirecte belastingen 14,151,912.08s; domeinen 1,300,854.75; posterijen ƒ2,460,156.92; njkstslegr. ƒ501,060,83 staatsloterij ƒ412,635 jacht en visscherij ƒ717,280; loodsg. ƒ796,866.63. Totaal 71,882,632.31, tegen ƒ71,876,716.11 in 1S67. De raming was ƒ69,667,576. Het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tot intrekking der wetten van 29 Flo- réal jaar X en 7 Yentóse jaar XII, luidt in zijn geheel als volgt Art. 1. De wet van 29 Floréal jaar X (19 Mei 1802), betreffende het gewicht der vracht en postwagens, en de web van 7 Yentöse jaar XII (27 Februari 1804), bepalende de breedte der vellingen voor de wielen van vrachtwagens, met meer dan éen paard bespannen, benevens de verder omtrent het gewicht van voertuigen on de breedte der veilingen van de wielen van voertuigen bestaande bepalingen, zoowel alge- meene als provinciale, worden ingetrokken. Die intrekking gaat voor de wegen, niet in beheer en onderhoud bij het rijk, eerst in met 1 Januari 1870 of zooveel vroeger als voor die wegen eene nieuwe voorziening krachtens art. 2 in werking treedt. Art. 2. In het onderwerp, bij de in art. 1 genoemde wetten geregeld, wordt voor de pro vinciale, gemeente-, waterschaps- en geconcessio- neerde wegen, zoo noodig, bij provinciale ver ordening voorzien. Art. 3. Het vervoer van vrachten bij dooi- weder kan tijdelijk op de wegen, in beheer en onderhoud bij het rijk, door de commissarissen des Konings in de provinciën, op voordracht van den betrokken hoofdingenieur van den waterstaat, worden verboden of beperkt. Overtreding van de bepalingen, krachtens het eerste lid van dit artikel door de commissaris sen des Konings uitgevaardigd, wordt gestraft met eene boete van 25, onverminderd de ver plichting der overtreders tot vergoeding der aan de wegen toegebrachte schade. De Spectator van 16 Januari bevat in een geestige prent eene even geestiie satire op de //liberale vlag" der geprojecteerde Al ge- me e n e Kiesvereeniging voor Neder land", waarvan dezer dagen iiet] programma is openbaar gemaakt. In open zee komt in het verschiet een schip aanzeilen, dat in zijn vlag het woord consti tutie ten top voert. Van uit een kaperschip, op den voorgrond der prent, op welks vlag in groote letters het woord: //Liberaal pro gramma" staat te lezen, loeren achter de verschansing een aantal met moordtuigen ge wapende mannen, om het, van de //liberale vlag" niets kwaads vermoedende schip, bij zijne nadering de volle laag te geven. Tot weg neming van allen argwaan, en, om de schepe lingen van het naderende vaartuig vertrouwen in te boezemen, staat in het want van het ka perschip een man met een doedelzak een deuntje te spelen. De mannen op het kaperschip zijn op hunne kleederen gemerkt in<*t de woorden: Koninklijke prerogatieven; n e p o- tisme ^ontbinding; dood aan de volks school; monopolie, en exploitatie van In di Zondag-morgen werd Ds. H. W. A. Ver hoef!, van Scheveningen naar Charlois beroe pen, bevestigd door zijn broeder, den heer Ver- hoeff, predikant te Utrecht, naar aanleiding van Joh. 143a. Eerstgenoemde aanvaardde giste ren-namiddag zijn dienstwerk in die gemeente. Tot tekst had hij gekozen 1 Oor. 2:1 en 2. In eene vergadering van het Rotterdam- scke departement der maatschappij //tot Nut van 't Algemeen" is besloten dat vanwege het departement adlmesie zal worden betuigd aan de circulaire van het hoofdbestuur, aangaande de neutrale school, met te-kennen-geving van het bloote verlangen, dat het hoofdbestuur eene buitengewone algemeene vergadering moge uit schrijven, ter vrije bespreking van de in de bewuste circulaire behandelde materie. Uit Papendrecht wordt dd. 16 Janu ari geschrevenDe avond van gisteren was voor de vereeniging //Oefening kweekt kennis'' te dezer plaatse rijk aan genot. De heer Dr. H. Pierson trad als spreker op en had tot on derwerp zijner rede gekozen de poëzie. Achter eenvolgens werden nagegaanDe kenmerken der ware poëzie, hoe alles wat in rijm en op maat gesteld is nog geen poëzie is en hoe om gekeerd in het proza, ja zelfs in de uiting van het eenvoudig, kinderlijk gemoed, ware poëzie kan gelegen zijnhoe poëzie bij alle volken het proza voorafgaat, hoe elke taal als uiting van de menschelijke gedachte in de poëzie haar schoonste uitdrukking vindt en hoe de taal door de poëzie wordt veredeld, verrijkt, beschaafd. Ten slotte beschouwde spr. de noodzakelijke eigenschappen van den waren dichter, als daar zijngevoel, verbeelding, moed. Het geheel was als doorweven met een gulden keten, waarvan elke schalm een fragment was uit de edelste voortbrengselen van vroegere en latere bescha ving op het gebied der poëzie. Men schrijft ons uit Utrecht: De//Con- stitutionneele vereeniging" hier ter stede heeft besloten voor de aanstaande verkiezing van een lid in den gemeenteraad aan te bevelen Prof. Buys Ballot, die ook reeds door eene kiesveree niging als candidaat was geproclameerd. De va cature, waarin bedoelde verkiezing moet voor zien, is ontstaan door het bedanken van Mr. S. J. Van Lier, die onlangs, ik meen 1 Augus tus 1868, deze stad metterwoon heeft ver laten. Betreffende het drama, in de kazerne te Neuzen den Ssten dezer voorgevallenverneemt men nog de volgende bijzonderheden. De ser geant G-., die den vorigen avond in beschonken toestand verkeerde en ten gevolge daarvan zijn post had moeten verlaten en zich naar de on derofficiers-zaal had begeven, was aldaar den geheelen nacht, met een geladen geweer bij zich, in bijna radeloozen toestand, waarom dan ook verschillende van zijne kameraden de zaal ver lieten, uit vrees voor hetgeen schijnbaar gebeu ren zou. De sergeant De Kok echter en nog een paar onderofficieren, die waarschijnlijk de positie van G. minder wantrouwden, hadden zicb, toen het meerendeel der andere onderofficieren zich verwijderde, op hunne krib begeven en lieten G. begaan. Intusschen had deze van een tafel en stoelen en andere voorwerpen eene soort barrikade samengesteld, met het doel om - zoo als later bleek zijn kameraad, den sergeant De Bult, op wien hij een wrok schijnt gehad te hebben, neer te vellen. Omstreeks 7 uren in den morgen, toen De Kok zich van zijne legerstede wilde begeven, en zonder het minste kwaad vermoeden uitriep: //waar is G.! waar is de moordenaar van gisterenavond sprong G. van achter zijne barrikade, en, meenende dat hij De Bult hoorde en voor zich zag, loste hij zijn geweer, met dat gevolg dat de kogel De Kok trof, zijn rechterknie doorboorde en ook zijne linkerdij bijna doordrong. Dadelijk daarna laadde G. andermaal zijn geweer, stelde het zich zeiven op de borst en loste het alzoo met den voet, zoodat de kogel zijne linkerborst doorboorde en langs zijn rechter schouderblad uit tegen den muur te recht kwam. Gaat men na, dat het een en ander op zekeren afstand in tegenwoordigheid van een paar onderofficie ren plaats vond, zonder dat deze iets konden voorkomen, dan staat men verbaasd over de vlugheid, waarmede G. het geweer wist te han- teeren. Beiden werden badende in hun bloed opgenomen. G. stierf in de kazerne reeds dien zelfden voormiddag omstreeks halftwaalf, na zich nog weinige oogenblikken te voren met den predikant der Hervormde gemeente te heb ben bezig gehouden en diep berouw te hebben betoond over zijne misdaad, terwijl De Kok, die te 8 uren in den voormiddag naar de infir merie was overgebracht, aldaar in den avond van dien dag omstreeks te 7 uren is overleden. G. is zonder De Kok met meer dan gewone militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Verleden Donderdag-ochtend zeer vroeg tijdig begaven zich de officier van justitie te

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1