men in eene conferentie, zonder voorafgaande vaststelling van een programma, en dat zij ook geen concessièn kan doen omtrent de vijf pun ten van het ultimatum, hetwelk als minimum is gesteld tot de herstelling der betrekkingen met Griekenland. Voor het overige wordt aan den Turkschen gevolmachtigde in last gegeven om de conferentie te verlaten, wanneer de be raadslagingen, in plaats van tot de aanhangige quaestie bepaald te blijven, ook gevoerd worden over de zaak van Kreta, of wel eenige andere territoriale of administratieve aangelegenheid, die alleen Turkije aangaat. De //Wiener-Zeitung'' publiceert de ver heffing van den gewezen minister van buiten- landsche zaken Mensdorff-Pouilly in den vor- stenstand. De //Presse" schrijft, dat Rusland Griekenland tot toegeven aanmaant; dat het ministerie Bulgaris bedreigd wordt, en dat de heer Rangabé tot de vorming van een ministerie zal geroepen worden. Frankrijk. Een rechtsgeding tegen de paters van het Jezuïeten-college, te Bordeaux, wegens het toedienen van lichamelijke kastijdingen aan hunne kweekelingen, geeft aan de clericale en anti-clericale bladen stof tot het voeren eener polemiek over het al of niet geoorloofde en wettige dier tuchtigingen. De heer Louis Veuillot vooral heeft zich als een warm voor stander daarvan doen_ kennen, en zich in zijne deswege geschreven vertoogen zoowel op ge wijde als ongewijde autoriteiten (Salomo, Hen drik IV, Lodewijk XIV, Anna van Oostenrijk, Bossuet, Eranfois de Sales, den prins-gemaal Albert vau Saksen Coburg enz.) beroepen, ten einde te bewijzen, dat hij niet alleen staat in de meening, dat de lichamelijke kastijding eene vaccine is tegen de roede des scherprechters. Onder zijne bestrijders behoort een der redac teurs van //l'Opimon nationale", de heer Sau- vestre, die in sterke bewoordingen den staf over de handtastelijke tuchtiging heeft gebroken. Thans worden door //1'Univers" eenige brieven openbaar gemaakt van gewezen leerlingen van den heer Sauvestre (die vroeger aan het hoofd eener school te Bonuetable stond), waarin, on der opgaaf van vele omstandigheden, verklaard wordt, dat niet alleen de heer Sauvestre in genoemde hoedanigheid, maar ook zijne vrouw getoond hadden groote voorstanders en be oefenaars van het lichamelijke kastijden hun ner kweekelingen te zijn. De clericale bladen maken zich ten gevolge daarvan niet weinig vroohjk over hunnen tegenstander. De heer Veuillot, hem nader beantwoordende, voert nog aan, dat de universiteit, met name in het col lege Louis le Grand, van 1S301S38 er nog gevangenishokken en roeden op na hield. Den 2den Januari is de Chineesche am bassade, die zich over San Erancisco, New- York en Washington naar Europa begeven heeft, uit Londen te Parijs aangekomen. Dit is het tweede Chineesche gezantschap, 't welk Europa gedurende een tijdsverloop van tien jaren bezoekt. Het eerste had echter slechts een officieus karakter; terwijl de tegenwoordige ambassade door den keizer van China officieel bij tien verschillende Europeesche en N.-Ameri- kaansche gouvernementen geaccrediteerd is. Die ambassade bestaat uit drie gezanten, twee se cretarissen, zes élève-tolken, twee kanselarij-be ambten, een arts en een dertigtal Chineesche en N.-Amerikaansche bedienden. De eerste gezant, Anson Burlingame, mandarijn van de eerste klasse, is een N.-Amerikaan, die vier jaren lang de hoedanigheid van gezant der Vereenigde Staten te Peking heeft bekleed; de tweede ge- zanf, de mandariju der tweede klasse, Tche-Ta- jen, is van Tartaarschen oorsprong; de derde gezant, Sounne-Ta-jen, is insgelijks een manda rijn van de tweede klasse. De twee secretarissen zijn de Engelscbmau Brown en deEranschman Decbamps, die in China aanzienlijke betrekkin gen bekleeden. Van de zes tolken, allen Tar taren, spreken twee Engelsch, twee anderen Eransch en de twee overigen Russisch; de eerste twee zijn mandarijQeu van de vijfde klasse en de overige mandarijnen van de zesde klasse. Het doel van het gezantschap is, tractaten van vriendschap en handel te sluiten en overal blij vende Chineesche ambassaden te vestigen. De eigenhandige brief van den keizer van het He- melsche Rijk, dien het gezantschap aan den Eranschen souverein moet overhandigen, is in twee talen, het Mantsjoesch en het Chineesch, gesteld. De ambassade heeft haren intrek ge nomen in een voornaam hotel-garni in de Rue du Bel-Respiro, waarvan zij de drie onderste verdiepingen, tegen een prijs van 21,000 fr., voor drie maanden beeft gehuurd. De //Patrie" zegt, dat waarschijnlijk de heer Rangabé geen antwoord van zijn gouver nement zal krijgen en waarschijulijk de verdere zittingen der conferentie niet zal bijwonen. De //Erance" acht het waarschijnlijk dat Grie kenland niet bij zijne houding vau het oogen- blik zal volharden, en dat dan de conferentie hare werkzaamheden zal kunnen aanvangen. Moge het tegendeel gebeuren, dan zou de con ferentie onbepaald verdaagd worden en Grieken land en Turkije tegenover elkander aan hun lot overlaten. De //Etendard" zegt, dat Zaterdag de mede- deeling van den heer Rangabé eene verbazing en ontevredenheid heeft teweeggebracht, waar van vorst Metternich zich de tolk maakte, door Griekenland streng te berispen en voor te stel len, om die ontevredenheids-betuiging in het protocol op te nemen. Graaf Stackelberg bad toen verklaard, dat bij, zoo dat voorstel aan genomen werd, het protocol niet zou teekenen, tenzij die afkeuring slechts den vorm betrof en de conferentie zich niet uitliet over het voorbehoud zelf van Griekenland, 't welk door Rusland, op zich zelf beschouwd, natuurlijk en niet ten ieenenmale verkeerd geacht wordt. De //Corr. Havas" zegt: In strijd met eenige dagbladen mt-enen wij te weten, dat de heer Rangabé nog geen antwoord uit Athene heeft ontvangen of hij de conferentie verder moest bijwonen. De Monde" bevat een bericht uit do //Missions Catboliques" over de Christen-vervol gingen op het schiereiland Korea. Reeds eeni- gen tijd geleden heette het, dat 3000 Christe nen aldaar den marteldood hadden ondergaan. Het bevestigt zich nu dat iu Maart 1866 de vervolging begon door de executie van negen zendelingen en het er om te doen is om het gansche zendingswezen uit te roeien. Men telt meer dan 2000 martelaren, waarvan over de 500 alleen in de hoofdstad; iu de provinciën ondergaan zij een verhoor, maar in de hoofdstad zet men ze zonder vorm van proces in de ge vangenis; de anderen worden verjaagd en velen komen van gebrek om, terwijl de heidenen van de vervolging gebruik maken om zich toe te eigenen wat hun nog overbleef. De koning van Korea moet gezegd hebben //Binnen zes jaar wil ik dien godsdienst met wortel en tak uitroeien." Deze Koreaansche Nero moet een bloeddorstig, gebaat tyran zijn, die o. a. eene munt zonder waarde liet slaan, welke in gedwongen koers werd gebracht, doch die bij zelf weigerde weer aan te nemenver scheidene menschen, die deze munt niet wilden aannemeD, liet lnj ter dood brengenzijn broe der, die hem zijn wreedheid onder 't oog bracht, moest vluchten en zich verbergen. De poging der Eranschen, om door eene de monstratie te water den tyran schrik aan te jagen, liep slecht af; de Eranschen moesten met bebloede koppen van Kiao-ke aftrekken. De koning van Korea is onbeperkt gebieder van zijn land, maar cijnsbaar aan China, waar aan hij tweemaal 'sjaars geschenken moet zen den. De hoofdstad Hantsching of Han-jang, in het Chineesch. King-ki-tao, is sterk bevolkt, op Chineesche wijze met muren omgeven en ligt tusschen bergen in het midden van het schiereiland. Italië. De heer Eerraris heeft eene inter pellatie aangekondigd over de jongste gebeur tenissen in de provinciën. De minister van binnenlaudsche zaken heeft verklaard zoo spoe dig te zullen antwoorden als hij de noodige stukken in handen zal hebben. Hij heeft ver der gezegd, dat het overal rustig is, behalve eene lichte agitatie, die nog voortduurt in de plaatsen, waar de demonstratiën waren voor gekomen. De minister van financiën heeft ge zegd, dat in zeven tiende gedeelten van het koninkrijk de invordering der gemaal-belasting geenerlei moeilijkheid ondervindt. Hij sprak de hoop uit, dat dit weldra overal het geval zal zijn. Spanje. De //Epoca" zegt, dat de minister van oorlog last heeft gegeven, om deze maand 4000 man naar Cuba scheep te doen gaan. Volgens hetzelfde blad zegt een gerucht dat de heer Cialdini te Madrid zal blijven iu quali- teit van buitengewoon gezant van Italië. Tevens bericht dit blad, dat een der ministers het met den heer Cialdini, den heer Olozaga en keizer Napoleon eens geworden is oin de candidatuur van prins Amedens voordeSpaan- sche troon te ondersteunen. De //Epoca" echter gelooft niet, dat dit zonder veel strijd zal kun nen geschieden. De Baskische provinciën hebben in navol ging van Gatalonië voorgesteld, dat er over groote sommen zal kunnen beschikt worden voor vrijwilligers naar Cuba. Reeds 10,000 man in fanterie hebben zich aangeboden om vrijwillig daarheen te vertrekken. Men verzekert dat koningin Isabella e9n vertrouwelijken brief heeft geschreven aan den generaal Prim. Van eene andere zijde wordt gemeld, dat de betrekkingen tusschen de ex- koningin en don Carlos in de laatste dagen veel verbeterd zijn. Een curieus plan is door" sommigen op touw gezet: de prins van Astu* rië, die 11 jaar oud is, zou met een nichtje van don Carlos, 6 jaar oud, in het huwelijk treden, en deze beide vorstelijke kinderen zou den als koning en koningin van Spanje naar Madrid terugkeeren, terwijl Prim tot de meer derjarigheid van den jeugdigen koning als re gent het bestuur zou voeren. Rusland. Er is een eerste nummer van de officieele courant, onder den titel van //de Regee- ringsbode", verschenen, waarin wordt aange kondigd, dat dit blad geene andere politieke berichten zal geven dan die van gewicht, fei telijk waar, en door het ministerie van buiten- landsche zaken medegedeeld zijn. Volgens particuliere berichten beloopt bet budget voor 1869 482 millioen roebels, en zijn de uitgaven 15 millioen hooger dan de inkom sten, waarin voorzien zal worden door de sal do's van 1866 en 1867, waardoor buitengewone hulpmiddelen onnoodig zullen zijn. Turkije. De nota der conferentie is ter hand gesteld aan Ali-Pacba, die hierop heeft geant woord, dat het niet onmogelijk is den maatre gel betreffende de verdrijving van Grieken te wijzigen, maar dat het onmogelijk is in den maatregel aangaande de Grieksche schepen ver andering te brengen. Rumenie. Tegen Zaterdag is door een afge vaardigde der uiterste linkerzijde eene interpel latie aangekondigd om den slechten toestand der financiën te constateeren. De heer Bratiano heeft in denzelfden zin gesproken; maar de minister zeide, dat de financiën beter stonden dan in eenigen Europeeschen staat. Dat er op 't oogenblik een deficit bestaat, is de schuld van het vorig ministerie. Deze woorden werden door de kamer toegejuicht, welke daarop met bijna algemeen© stemmen tot de orde yan den dag overging.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2