aanbesteding! Dienstbode, PUIKE QUALITEIT WIJN, HET 20ste DEEL: Vertellingen en Tafereelen op die voorwaarde de conferentie mocht bij- wonen. //La France" beweert echter, dat de ge volmachtigden, Zaterdag-avond officieus verga derd, besloten hebben collectief Griekenland uit te noodigen om niet op zijn eisch betrek kelijk de plaats, die het op de conferentie zal innemen, te blijven staan. Uit Weenen wordt geschreven, dat in de berichten van den heer Von Metternich gecon stateerd wordt, dat in de conferentie eene vre delievende gezindheid heerscht en dat waar schijnlijk in de derde zitting het werk der conferentie ten einde gebracht zal worden. In geen geval zal G-riekenland eene deliberatieve stem verkrijgen. Engeland. De //Morning-Post" zegt, dat de vertegenwoordiger van Engeland op de confe rentie te Parijs eene ondubbelzinnige ophelde ring gegeven heeft van den toestand van het geschil, en dat een voorstel van Rusland om eene internationale commissie te benoemen tot onderzoek van Griekenlands bezwaren en van het bestuur op Kandia niet aangenomen is. HANDEL. Rottebdam, 11 Jan. Tarwe 50 ets., Paar- denboonen 10 ets. hooger. Overigens onveran derd. Meekrap. De omzet was heden onbeduidend alleen tot iets lagere prijzen was eenige koop lust. GEMENGDE BERICHTEN. De buitengewoon zachte winter, dien wij dit jaar beleven, is niet zonder voorbeeld. In 1172 toch kwamen gedurende het zachte wintersei zoen de bladeren aan de boomen, de vogels broeiden hun eieren uit en hadden in Februari jongen. Het jaar 1289 ging zonder winter voorbij. In 1421 bloeiden de boomen in Maart en de wijnstok in Aprilin die maand werden ook de kersen rijp en de druiven in Mei. In 1538 prijkten de tuinen in Januari met vele bloemsoorten. Het jaar 1572 leverde dezelfde verschijnselen op als het jaar 1172. De jaren 1607, 1612 en 1617 waren opmerkelijk door de gestadige zachtheid der temperatuur. In 1659 zag men noch ijs, noch sneeuw. In 1692 brandde men in Duitschland geen kachels. De laatste buitengewoon zachte winters, die sommige per sonen zich wel herinneren kunnen, waren die van de jaren 1791, 1807 en 1822. Het aantal der alleen te Parijs gedurende 1868 nieuw opgerichte bladen beloopt 139, waarvan echter slechts 14 staatkundige onder werpen behandelen, van welke er dagelijks 6 uit komen; 114 der nieuwe organen zijn aan let terkunde, kunsten, wetenschappen en industrie gewijd. Een paar weken geleden vernam men te Attigny in de Ardennen, dat een ontzaglijk groote wolf in de buurt rondzwierfeen bende jagers ging op het verscheurend dier uit en bad het geluk het te omsingelen. Een der jagers schoot het dood, en bezwijmde van vreugde. De wolf werd op een draagbaar naar Attigny gebracht, van zijn vel ontdaan, dade lijk afgehakt en gebraden, want de dappere jagers wilden eens //van den wolf eten." Men vierde den geheelen nacht feest, totdat des morgens zekere heer Baudart, die in de buurt woont, de reden van de vroolijkheid ver- nam, en, toen men hem het vel van 't ondier vertoonde, de huid van zijn hond herkende. Eerst wilden de jagers niet gelooven, dat ze zich zoo vergist hadden, maar een veearts, die er bij ge haald werd, erkende, dat men geen wolf maar een hond had gedood en gegeten. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van heden. Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken). Staatsbegrooting voor 1869. De wet op het middelbaar onderwijs was he den bij de voortzetting der behandeling van de Vilde afdeeling, die het onderwijs omvat, weder het onderwerp van langdurige beraad slagingen. De heeren Van Beeck Vollenhoven, Sassen en de minister verdedigden haar tegen de grie ven, gisteren door verschillende sprekers en ook heden wederom door den heer Hartsen aange voerd. Het eerste lid behandelde de bezwaren tegen de kostbaarheid, de materialistische richting, die men bij hare toepassing ontwaarde. Dit alles nog daargelaten, vond spr. het onbillijk deze regeering hard te vallen over de te snelle toepassing der wet, waar hare voorgangster daarin het grootste aandeel had. De heer Sassen achtte zich verplicht, op grond van zijn lidmaatschap eener commissie van toe zicht op de hoogere burgerschool van de plaats zijner inwoning sedert de invoering der wet, te verklaren dat de daaraan verbonden leeraren wel verre van eenzijdig onderwijs te geven, zelfs alle pogingen vermijden die den schijn zouden kunnen hebben van ongodsdienstig te zijn of te kort te doen aan maatschappelijke en christelijke deugden. Ten andere staafde hij met feiten, dat de regeering de uitbreiding van het middelbaar onderwijs niet opdrong, maar dit door de ge meenten verlangd werd. Nadat de minister van binnenl. zaken de meeste sprekers had beant woord en vele der beweringen van den heer Sassen had bevestigd, ging de Kamer over tot de bespreking van het lager onderwijs. De heer Messchert van Vollenhoven opperde vele bezwaren tegen de wet van 1857 en drong op hare herziening aan. Do koer Van Bylandt was tegen staatsoverheersching in zake het onderwijs, en wenschte ware vrijheid, geen vrijheid in naam. De heer Sasse van IJsselt had vrede met de neutrale school, mits zij zuiver neutraal bleef, dat z. i. door eene eerlijke en loyale toepassing der wet zou worden ver kregen. De heer Viruly en daarna de heer Hein verdedigden zeer breedvoerig de openbare school tegen tal van aanvallen en bezwaren. Ook de heer Duymaer van Twist hield een betoog, waarin hij als zijne meening te kennen gaf dat het bijzonder onderwijs niet werd be lemmerd nadat nog de HH. Van Swinderen en Van de Putte ten voordeele van het open baar onderwijs hadden gesproken, werd de vergadering verdaagd tot hedenavond te half- acht. ADVERTENT1EN. Voor de menigvuldige bewijzen van deelne ming, ondervonden bij het zoo onverwachts af sterven van mijn geliefden echtgenoot PIETER HENDRIK STRAATMAN, betuig ik, ook na mens mijn vader en mijne zuster, hartelijkeu dank. Wed. J. M. STRAATMAN, Leiden, 13 Januarij 1869. Holtz. GEZs. HE VRIES hebben de eer hare stadgenooten be kend te maken met haar voor nemen zich met Febr. a. s. neder te zetten op de Heerengracht bij den N. RijnN°. 823, voor het opdoen der grove en fijne wasch, enz., waartoe zij zich beleefdelijk aanbevelen. Tot Febr. adres franco onder letters W. E. aan GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boek handelaren alhier. Tegen Februarij biedt zich aan eene P. G., voor meid-alleen of noodhulp, door toe vallige omstandigheden buiten betrekking; van getuigen voorzien. Adres onder Lett. H. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. Schouwburg te leiden. De Koninklijke Hollandsche Tooneelisten, onder directie van J. C. VALOIS, zullen de eer hebben te vertoonen, op Maandag IS Januarij 1869: Volksdrama in I Afdeelingen en 11 Tafereelen vrij bewerkt naar den Roman van Chab- les Dickens, door Chabiotte Bibch- Pfeifeeb, uit het Hoogduitach vertaald door C. J. Roobol. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaatsen: Loges ƒ1.60. Baignoires ƒ1.20. Parterre 1.00. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Zaturdag 16 Ja nuarij en op den speeldag van 10—1 ure. van roode, witte en zwarte AALBESSEN, ge heel zuiver en helder naar de regelen der kunst vervaardigd, wordt op okshoofden en klein fust afgeleverdbenevens op flesschen. Op aanvrage worden de prijzen opgegeven en monsters ge zonden, doch niet minder dan 12 flesschen, met inbegrip der flesschen en mand ad f5,90. Op 't fust voordeeliger. Ook zijn te bekomen OLIE en LOOG, om te wasscken, met een aangena- ruen geur, zeer voordeelig, en welker deugdzaam heid gewaarborgd is. Benevens zeer fijn ELIXER, ad f 1,50 per kan. Schiedam. F. E. NUMAN, Apotheker en Droogiat. Op Maandag den 18den Januari 1869, des middags te twaalf uren, zal door Burgemeester en Wethouders der gemeente Ley den, in tegen woordigheid der Commissie van Fabricage, op het Raadhuis aldaar, aanbesteed worden: Het onderhoud van het gebouw ge naamd: „Raadhuis," met eenige buitengewone vernieuwingen, ge durende bet jaar 1SOO negen en zestig. IN ÉÉN PERCEEL. Het bestek ligt ter inzage aan de Stads-Tim- merwerf, op eiken werkdag de besteding voor afgaande, van 's morgens te 10 uren tot 's na middags te 4 uren, en is aldaar ad f 0.25 ver krijgbaar gesteld. Aanwijzing in loco zal geschieden op Vrijdag den 15den Januari, des morgens te 10 uren. Voorts zullen verlangde ophelderingen enz. bij den Gemeente-Architekt te bekomen zijn. Voor de bezitters van VAIN LEi\- INEP'S Romantische Werken in post 8vo (Blaauwe Handjes) IS VERSCHENEN VAN VROEGER EN LATER TIJD. Met staalvignet. In blaauw linnen band. ƒ1.90.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3