N°. 2738. Woensdag A°. 1869. 13 Januari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3-00. Franco per post3-85. Afzonderlijke Nommers0.10. BINNENLAND. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf O.lfc* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 LEIDEN, 12 Januari. De Haarlemsche Courant van beden deelt thans het geheele reglement mede van de alge- meene kiesvereeniging in Nederland, waartoe reeds 223 personen zijn toegetreden. Het voor- loopig bestuur bestaat uit de heeren J. Rau van Gameren (Arnhem), voorzitter; H. J. Van der Heim ('s-Hage), onder-voorzitterD. C. A. graaf Van Hogendorp ('s-Hage), penningmees ter; J. M. De Kempenaer (Arnhem), lste secr. W. Van der Vliet (Amsterdam), 2de secr.H. A. ridder Van Rappard (Arnhem); C. W. E. Vaillant (Middelburg); H. R. Warmolts (Hee renveen); P. N. Quarles van Ufford (Zutfen); H. F. baron Van Zuijlen van Nyevelt ('s-Hage) A. Van Lennep (Amsterdam)R. Crommelin (Wageningen); W. Van Nauta Lemke (Assen); J. A. Molster (Amsterdam). De vereeniging heeft het volgende reglement vastgesteld//Art. I. Do algemeene kiesvereeniging in Nederland heeft ten doel, de kiezers bij het doen van keu zen voor leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal en der provinciale staten voor te lich ten, hunne aandacht te vestiger op personen voor de openvallende betrekkingen meest geschikt, misleiding door valsche voorstellingen van per sonen of zaken tegen te gaan, op te wekken tot trouwe opkomst bij de stembus, en zooveel mogelijk te bevorderen, dat het stelsel der ver kiezingen, in de kieswet nedergelegd, eerlijk en getrouw worde toegepast. Art. 2. Zij staat de monarchaal-constitutioneele regeering voor, zooals die in de herziene grondwet van 1848 is omschrevenzij wil de rechten der kroon en die der vertegenwoordiging gelijkelijk zien ge handhaafd, zij erkent de overzeesche bezittingen te zijn toevertrouwd aan het opperbestuur des konings, te beheeren in het belang der bevol king, in verband met dat van het moederland; zij verlangt, dat de wetgeving, wordt hare me dewerking bij de regeling van dat beheer inge roepen, dit helpe verbeteren, niet door plotselinge omkeeringen, noch door ondoordachte overplan ting van westersche begrippen, maar langs den weg van welberaden ontwikkeling en beschaving der inlanders, met eerbiediging hunner rechten, gewoonten, godsdienstige en maatschappelijke instellingen, en naar den eisch hunner werke lijke behoeftenzij begeert voor het lager on derwijs werkelijke vrijheid voor allen, met hand having der neutrale openbare school. Grooten prijs stellende op wezenlijken vooruitgang op zedelijk en stoffelijk gebied, verlangt zij, dat de rijks- en provinciale vertegenwoordigingen niet Blechts helpen bewaren het goede, dat bestaat, maar ook zich beijveren om op verbetering aan te dringen en daartoe des noods het initiatief nemen, in de overtuiging, dat op elk gebied voortdurend veel ter ontwikkeling te doen over blijft. Art. 3. Zij tracht haar doel te berei ken voornamelijk door1°. aanbeveling van personen door advertentiën, of korte vertoogen 2 ondersteuning of uitgave van dag-, week of maandbladen; 3°. uitgave of bekostiging der uitgave van brochures over staatkundige onder werpen. Voorts blijkt uit het reglement, dat het hoofd bestuur tot de toelating van leden beslist; dat het hoofdbestuur beslist over de keuze van can- didaten voor Prov. Staten of Staten-Generaal, en dat alles wat van de vereeniging uitgaat geteekend zal zijn. In de maand November zijn aan het postkan toor alhier bezorgd de volgende brieven, naar het buitenlaud, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden A. Ameland te Brussel; Made. C. De Magdan te LuikA. Kerstiens te BorkenE. Nietzche (2 stuks) en W. Wagner te LeipzigW. Z. Van Eeunenbroek te West-Cowes; Mej. L. H. Ruetz te ParijsH. Ankenaar te Paramaribo. Men schrijft ons uit Voorschoten dd. 11 Jan. het volgendeGisteren is de nieuwe Ne- derduitsche Hervormde kerk alhier ingewijd door Ds. J. J. Sluiter, die tot tekst had geko zen Psalm 2G 8. Eene talrijk opgekomen me nigte, zoo van hier als van elders, toonde een ieders belangstelling in deze plechtigheid. Den 8sten dezer is te 's-ïïage in den ouderdom van 77 jaar overleden de heer A. Van Brink, hoofdonderwijzer aldaar. Gedurende vele jaren stond de waardige man, een voor beeld van bescheidenheid en plichtsbetrachting, verdraagzaamheid en innige godsvrucht, aan het hoofd van eene der stadsscholen aldaar; hij was een sieraad van zijn stand en zijne nagedach tenis zal hij velen in zegening blijven. Ook is te 's-Hage op 63jarigen leeftijd over leden de heer Mr. H. baron Collot d'Escury, sedert een aantal jaren wethouder der residentie. Men schrijft uit 's-Hage aan de Arnh. Courant: De vergadering van het departement '8-Gravenhage der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in de vorige week naar aanleiding der bekende circulaire van het hoofdbestuur gehouden, was in meer dan een opzicht opmer kelijk. Het bestuur van het departement had zich niet gehaast om de leden bijeen te roepen een daartoe strekkend voorstel van eenige leden was de oorzaak dat het daartoe overging. Die vergadering werd. door zeer velen bijgewoond van reactionaire zijde waren de leden dan ook tot opkomst aangemaand, en de invloedrijksten van die richting waren verschenen, vermoedelijk om eenig blijk van instemming met het onge schonden behoud der wet van 1857 te voorko men. Het bestuur stelde voor adhaesie te geven aan de circulaire van het hoofdbestuur en in het concept dier verklaring werd onder anderen gewezen op de departementale school te 's-Gra- venhage, geheel in den geest der Maatschappij ingericht en die de beste resultaten had opge leverd. De aldus gemotiveerde adhaesie gaf echter aanleiding, dat een der leden aan het concept zijne volle goedkeuring hechtte omdat hier ge wezen werd op daden der Maatschappij, aan wier werkkring het agiteeren vreemd was en moest blijven. In die uitlegging lag zijdelings een verwijt van het initiatief door het hoofd bestuur genomen en, ten einde dien indruk weg te nemen, werd door een ander lid eene gewijzigde redactie voorgesteld, waarin tevens de wensch uitgesproken werd, dat van eene al gemeene vergadering veel goeds zou zijn te ver wachten. "Wel trachtte men dit uitlokken van eene algemeene vergadering te smoren door het te doen voorkomen dat men op het gebied van het hoofdbestuur trad, maar de bewoordingen zeiven wederlegden dit en met bijna zestig tegen ruim twintig stemmen werd het gewijzigde ant woord op de circulaire goedgekeurd. Verschei dene tegenstanders der schoolwet, van wie men verwacht mocht hebben dat zij heb woord zou den voeren, namen aan de discussie geen deel. Het besluit van het departement 's-Graven- hage is dus, èn om dat besluit zelf, èn met het oog op het karakter der hofstad, alsmede in verband met de pogingen die aangewend waren om een besluit in andere richting te doen nemen, in hooge mate belangrijk. Aan de leden der Kamers is rondgedeeld het gedrukte verlag aan den Koning van do bevindingen en handelingen van het genees kundig staatstoezicht in het jaar 1867. Als aan hangsel is bij dat verslag een overzicht gevoegd van hetgeen verricht is tot uitvoering der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59). Ook de verrichtingen der commissiën, die in 1866 en 1867 belast zijn geweest met het afnemen der examens van hen, die het in art. 16 der ge noemde wet bedoelde diploma, of de bevoegd heid van geneeskundige, hulp-apotheker, leer ling-apotheker of vroedvrouw wenschen te ver krijgen, zijn in dat aanhangsel geschetst. Zondag-morgen heeft Ds. Réville aan eene talrijk opgekomen schare in de Walekerk te Rotterdam bekend gemaakt, dat hij besloten had voor de beroeping naar Amsterdam te be danken. Thans is publiek verkrijgbaar gesteld het nieuwe regeeringsplan betreffende het centraal personen-station en centraal goederen- en steen kolen-station met bijkomende werken te Am sterdam. Uit de teekening en toelichtende beschrijving blijkt, dat het in hoofdzaak over eenstemt met het plan van den minister Heems kerk in 1867, dat door zoo velen werd afge keurd. De algemeene inrichting toch van het centraal personen-station is in het openhaven- front. Die van het centraal goederen- en steen kolen-station in de stadsrietlanden is eveneens conform met bet gemelde plan. Intusschen is eene rechtstreeksche spoorwegverbinding van dit station met het entrepot in dit plan opge nomen. Intusschen heeft de heer Stieltjes, op ver zoek van den burgemeester van Amsterdam, omtrent deze zaak een rapport uitgebracht, dat ongunstig voor gezegd plan moet luiden. Z. M. heeft aan C. Hülsenbeck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Ned. consul in Peru,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1