N0. 2735. Zaterdag A°. 1869. 9 Januari. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3-85- Afzonderlijke Nomrners0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.12# Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 8 Januari. Met genoegen hebben wij van goederband vernomen, dat de heer James Perrin, vroeger leeraar aan de gemeente-instellingen voor hoo- ger en middelbaar onderwijs alhier, een aange naam bewijs heeft ontvangen van de waarde, die zijne gewezen leerlingen aan zijn onderwijs hecht ten. De leerlingen van het gymnasium namelijk hebben hem als aandenken voor het van hem ge noten onderwijs een fraaien armstoel benevens eene sierlijk ingelegde speeltafel aangeboden. Het departement Amsterdam en het depar tement Zalt-Bommel hebben hunne adhaesie geschonken aan de circulaire, door het hoofd bestuur van de Maatschappij tot Nut van't Al gemeen in de zaak van het onderwijs uitge vaardigd. Ook het departement 's-Gravenhage heeft gisteren eene vergadering gehouden en daarin besloten om zijne volkomen adhaesie te schenken aan het bekende schrijven van het hoofdbestuur, tot ondersteuning der bestaande wet op het lager onderwijs. De Eerste Kamer der Staten-Qeneraal heeft gisterenavond, na eenige discussie, besloten om de beraadslagingen over de wetsontwerpen der Staats-Begrooting voor het jaar 1869 aan te vangen op Zaterdag, morgen, te halfelf. 10 Februari 1869, te wenden tot het departe ment van koloniën, onder overlegging van 1°. een bewijs van goed gedrag, na 1 Januari 1869 afgegeven door burgemeester en wethou ders hunner woonplaats 2°. een bewijs van voldoening aan de nationale militie en 3°. het diploma hunner bevoegdheid. Uit een nader in te stellen militair genees kundig onderzoek zal moeten blijken, dat de uit te zenden personen, wat hun lichaamsgestel betreft, tegen het klimaat ter Kuste van Gui- nea geacht worden bestand te zijn. Vanwege het ministerie van koloniën wordt het volgende bekend gemaakt Voor ongehuwde bevoegden tot de uitoefe ning der genees- en heelkunst bestaat gelegen heid om te dingen naar de betrekkingen van officier van gezondheid der 1ste klasse en van officier van gezondheid der 2de klasse voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea. Aan die betrekkingen zijn verbonden de vol gende voordeelen a. eene bezoldiging van f 2400 (tweeduizend vierhonderd gulden) 'sjaars voor den officier van gezondheid der lste klasse en van f 1800 (eenduizend achthonderd gulden) 'sjaars voor dien van de 2de klasse, in te gaan met den dag van inscheping naar de plaats van bestem ming; b. vrije woning; c. eene gratificatie voor uitrusting, gelijk staande met drie maanden traktement en een gelijk bedrag als voorschot; d. overtocht naar de Kust van Guinea voor rekening van den lande, als passagier lste klasse e. bevoegdheid om de particuliere praktijk uit te oefenenen f. aanspraak op pensioen, overeenkomstig de bestaande of nader vast te stellen bepalingen. Zij die wenschen voor een der genoemde be trekkingen in aanmerking te komen, behooren zich, bij gezegeld request, met opgave van hunne tegenwoordige standplaats, voor of uiterlijk op In antwoord op de vraag aan ons gedaan, om, met de invoering der nieuwe postzegels, het publiek op de hoogte te stellen van de bepalingen uit de postwet betrekkelijk gedrukte stukken, meenen wij niet beter te kunnen doen, dan aan onze lezers mede te deelen, wat de directeur van het postkantoor te Utrecht daaromtrent gepubliceerd heeft. Bij de berekening van het frankeergeld lette men op artt. 1214, van de poatwet, die voor de binnenlandsche verzending [voor alle plaat sen in het land] bepalen, dat voor eene opper vlakte drukwerk beneden de 8 vierk. palmen van 815 vierk. palmen 1, van 1530 vierk. palmen 2 ets. en verder voor elke 15 palmen meer 1 cent bovendien wordt betaald doch in geen geval minder dan 1 cent [te gelijk] Voor couranten, hoe groot ook, met de daarbij behoorende bijvoegsels wordt niet meer dan éen cent berekend. In één band verschillende stuk ken drukwerk verzonden wordende, wordt elk j stuk afzonderlijk berekend, bijv. 4 visite-kaartjes kosten 2 ets. (zijnde 4 X Va cent). Die kaar tjes moeten gedrukt zijn en mogen geen pho tographic bevatten. De drukwerken mogen volstrekt geen schrift, zelfs geen dag- en hand- teekening inhouden, behalve drukproeven de noodige correctie. Bij deze laatste mag de daarbij behoorende kopij verzonden worden, waarvan elk stuk als een stuk drukwerk gefran keerd wordt. De banden om het drukwerk mo gen te zamen niet meer dan de helft van de oppervlakte van het drukwerk beslaan, opdat het onderzoek naar den inhoud mogelijk zij. Tevens moeten de bepalingen van de zegelwet opzichtens circulairen, aankondigingen, prijscou ranten, catalogussen, enz., in acht genomen worden. Bij verzuim van de juiste toepassing dier bepalingen worden de drukwerken met vol briefport belast. Onder drukwerken zijn begrepen allerlei gra vuren en steendrukkenvoor de verzending er van mogen echter geen bordpapieren omslagen of kokers, of rollen, tegen verminderd port ge bezigd worden. Uit de 53ste jaarlijksche rekening en verant woording van de directie der Weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht voor 1867, blijkt: 1°. dat de ontvangst heeft bedragen f 379,021.96; 2°. dat daartegen de uit gaven hebben beloopen f 376,201.19s; 3°. dat op 1 Januari 1868 in kas bleef f 2,820.76*, en 4°. dat voorhanden was aan inschrijvingen op het Grootboek der Nationale Schuld, rentende 2% pCt., eene kapitale som van f3,080,000. Op 1 Januari 1867 bedroeg het getal weduwen 656, dat in 1867 is vermeerderd met 33, te zamen 689. Daarentegen zijn er overleden 27, hertrouwd 3, dus afgevallen 30, zoodat op 1 Januari 1868 het getal gepensioneerde wedu wen bedroeg 659. Uit K a t w ij k wordt ons gemeld Dinsdag 5 Jan. jl. is alhier eene vergadering gehouden van bloemkweekers, onder voorzitterschap van den heer P. Franchimon. Het doel van die vergadering was, om te bepalen of zij in na volging van Haarlemsche en Noordwijksche collega's insgelijks eene wijziging wilden brengen in de tot dusverre gevolgde wijze van verkoopen van te veld staande tulpen. Er is besloten dat alhier 2 veilingen zullen plaats hebben en dat die als vanouds aan een di recteur zullen worden opgedragen, aan wien de keuze overblijft een notaris of een deurwaarder te nemen. Met acclamatie is aangenomen om de tot dusverre gratis verstrekte ververschingen niet meer te geven en dat de kosten zullen bedra gen 10 pCt. der verkoopsom, waarvan door koopers en verkoopers ieder de helft zal worden betaald. Wij vertrouwen dat de genomen besluiten tot meerderen bloei der bloemkweekerij zullen bijdragen. Voor het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland stond gisteren terecht P. J. B., oud 22 jaar, en J. C. H., oud 19 jaar, beiden van beroep koetsier, geboren en wonende te 's-Hage, be schuldigden in de zaak, die wij hier in hoofd zaak doen volgen: De heeren J. G. PI. en K. A. F. J. PI., beiden ambtenaren der posterijen, bij het postkantoor aldaar in dienst gesteld, kwamen in den nacht van 16 op 17 Sepember 11. ongeveer te halfeen uit het bierhuis in de Wagenstraat en gingen door de Spuistraat op het trottoir aan de zuidzijde, de eerste aan den buitenkant, zonder dat zij zongen of eenig ge rucht maakten, toen zij eensklaps de beide be schuldigden op zich zagen aankomen, als wanneer de laatste aan den eerste dit in het Fransch deed opmerken, en een der beschuldigden vervolgens vloekende tot hen zeide //spreek Hollandsch", waarop de lste besch. zich voor den heer K. PI. plaatste, terwijl de 2de besch. hem ter zijde aan vatte, hebbende die heer zich toen met geweld losgerukt, waarna hij doorgegaan is en de heer J. G. PI. achteruit schijnt gegaan te zijn en hierop door den eersten besch. is aangevat, op den grond geworpen, waardoor hij aan het ach terhoofd verwond en dientengevolge bewusteloos geworden is. De heer K. PI. keerde zich om, toen hij dien slag hoorde en ook dat een vrouw hard en voortdurend om de politie riep; hij vernam tevens van zijn vriend de woorden //Help mij, ze vermoorden mij," en zag daarbij dat zijn metgezel op den grond lag en dat beide

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1