BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. surnumerair J. A. E. Musquetiertot notaris binnen het arrond. Maastricht, ter standplaats de gem. Merkelbeek, F. L. Lienaerts, candidaat- notaris te Klimmen. Met genoegen verneemt men, dat de heer Franfois P. L. Pollen, honorair adsistent en natuurkundig reiziger van 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden en consulair agent van den Noord-Duitschen bond te Sche- Yeningen, is benoemd tot ridder der 1ste klasse der verdienste-orde van Philips den Grootmoe dige van Hessen en tot ridder der 1ste klasse der Ernestische huis-orde van Saksen-Coburg- Gotha. Men weet dat de heer Pollen in jaren de jougste ridder is der orde van den Nederlandschen Leeuw. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 38°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 38°. Donderdag 's morgeus te 5 uren 38°, N. O., te 8 uren 31°, 's namiddags te 12 uren 43°, Z. W., te 4 uren 39°. Frankrijk. De //Patrie" zegt, dat de gezond heidstoestand van den heer De Moustier meer en meer bezorgdheid inboezemt. De redacteurs van het blad //le Diable" zijn veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf en 3000 franken boete wegens hoon, den keizer aangedaan. Italië. Bij decreet is generaal Cadorna be last met het herstel der orde in de provinciën Bologna, Parma, Reggio en Emilië, met bevoegd heid om tot exceptioneel© maatregelen zijne toe vlucht te nemen. De boeren bebben de onder prefectuur te Borgo Sandonnino overmeesterd, om den prefect te noodzaken de afschaffing te on derteekenen van zekere belastingen. De wanor delijkheden op het Parmezaansche platteland hou den aan de steden zijn rustig. Er hebben eenige arrestatiën plaats gehad. In de overige deelen van het koninkrijk heerscht rust. Spanje. Dit Cuba schrijft men aan de //In- dépendance", dat wanneer de admiraal Dulce niet terstond na zijne landing verklaart dat de ingezetenen het recht hebben om vertegen woordigers naar de Cortes te zenden en hun de vrijheid van drukpers en het recht van vereeniging en vergadering toekent, de paarl der Antillen voor Spanje verloren gaat. Dezelfde brief bevat eenige bijzonderheden omtrent den strijd tusschen de Spaansche troepen en de op standelingen op den spoorweg van Alta Gracia. Aanvankelijk was het voordeel aan de zijde der iaatsten, maar hierdoor overmoedig geworden, gaven zij zich te veel bloot en in plaats van met krijgsgevangenen keerden zij met vele ge kwetsten naar Puerto Principe terug. Bij die gelegenheid sneuvelde de generaal markies Santa Lucia, een der drie hoofden van den opstand. Zijn dood is een onherstelbaar verlies voor zijne partij. De Spaansche troepen hebben half De cember de hun toegezonden versterking ont vangen. De heer Mortemar is benoemd tot gevol machtigde te Florence. In eene circulaire van generaal Prim wordt ontkend, dat hij de intentie zou hebben om de vrijwilligers te ontwapenen en worden de kapiteins-generaal aangespoord om de publieke opinie daaromtrent uit de dwa ling te helpen. Te Cadix is de staat van beleg opgeheven. Volgens tot middernacht ontvangen telegrammen heerscht eene volmaakte rust op het geheele schiereiland Centa en andere Spaan sche bezittingen in Afrika. Turkije en Griekenland. De //Prov. Cor- resp." meldt, dat de conferentie den 9den dezer zal geopend worden en dat de Pruisische regee ring aan graaf Solms bijzondere volmacht tot de onderhandelingen heeft verleend, terwijl de Corr. meent te kunnen aannemen, dat de be raadslagingen, ingeval er zich geene onver wachte bijomstandigheden voordoen, binnen weinige dagen tot een gunstig resultaat zullen leiden. Het //Journal Officiel" zegt: wij hebbeu reeds het programma der conferentie en den dag der samenkomst medegedeeld. Van vele gouver nementen is reeds toestemmend antwoord ont vangen, daarbij meldende dat onmiddellijk vol macht en instructiën zullen worden gezonden aan de gezanten. Uit Konstantinopel meldt echter een te legram van 6 Januari, dat Turkije acht dagen uitstel heeft verzocht, ten einde in staat te zijn den Turkschen gezant te Parijs daaromtrent de noodige instructiën te geven. De //Etendard Public" weerspreekt het beweren, dat de Grieksche regeering te Bordeaux ramschepen heeft aangekocht, voortspruitende uit het faillissement van Armand; het blad spreekt ook het gerucht tegen, dat zich te Pa rijs een Fransch-Grieksch legioen heeft ge vormd. Het bevestigt zich, dat Petropolaki met 700 vrijwilligers zich heeft overgegeven. Uit eene Grieksche bron verneemt men echter, dat, niettegenstaande de capitulatie van Petropolaki, diens zoon, alle Cretenser opper hoofden en talrijke vrijwilligers den opstand krachtig blijven ondersteunen. Het voorloopige gouvernement is altijd nog in werking. B0EKBE00RDEELINGEN ENZ. Voor eenigen tijd verscheen te Kampen een boekje onder den titel: //Arme Marie, weeshuis novelle, door H. Tillema." Met weinig ingeno menheid namen wij het boekje ter hand; de schrijver hij vergeve het ons was, hoe wel hij Leidenaar is, bij ons niet bekend. "Wij begonnen het boekje te lezen, en al meer en meer trok het onze belangstellinglevendig en eenvoudig is het geschreven; wij worden met Arme Marie binnengeleid in een weeshuis: dat weeshuis heeft gebreken, de inrichting laat te wenschen over; de menschen, aan wie de zorg der weezen is opgedragen, zijn niet allen geschikt daartoe, sommigen bepaald ongeschikt; tot in klei nigheden maakt de schrijver ons opmerkzaam op de gebreken. En toch weet hij onze aandacht steeds bezig te houden: er ligt een tint van waarheid over het geheel, en daar naast een waas van onpartijdigheid. De schrijver stelt zich niet voor, om ons te doen rillen bij gruwelen; de gebre ken worden niet breed uitgemeten, om effect te maken. Hij roept niet uit: Arme Marie wordt mishandelden dat is uwe schuld, regenten maar hij verhaalt eenvoudig, hoe Arme Marie wordt mishandeld door de gebrekkige inrich ting van een weeshuis. De schrijver tast geen personen aan, maar eene geheele inrichting. Dat maakt het boekje be langrijk, al is het ook maar eene novelle. Een voorbeeld: Ook in het weeshuis waar Arme Marie heenging was een vader en eene moeder. Yan dezen hangt natuurlijk veel, zoo niet alles in eene dergelijke inrichting af. In het kort wordt verteld hoe deze aangesteld werden. Toen de plaats vacant was, waren zij juist aan lager wal: zijn timmermans-affaire begon erg te verloopen en kinderen hadden zij niet. Zij meldden zich dus aan. Ook een man en vrouw hadden het gewaagd om te sollici- teeren, hoewel zij kinderen haddenzij waren wel de geschiktste, en zelfs had een groot man betoogd, dat lieden zonder kinderen niet altijd de beste opvoeders waren, maar de advertentie sprak duidelijker werden gehuwde lieden zon der kinderen gevraagd. De timmerman en zijne vrouw werden dan benoemd. Na een jaar kwam het dan ook uit, dat de beide echtelingen hunne betrekking slechts be schouwden als een middel om een kapitaaltje te beleggen, en wanneer dit maar groot genoeg zou zijn, het weeshuis vaarwel te zeggen. Zoo vertelt de schrijver verder, hoe de vader en de moeder om toch bij de regenten in een goed blaadje te komen, zoo weinig mogelijk klachten aanbrengen, en daardoor groote ver keerdheden onopgemerkt laten voorbijgaan, hoe de verhouding der kinderen veel te wenschen overlaat, hoe de grooten ten koste van de klei nen worden voorgetrokken, om de orde te be waren, hoe weinig er eigenlijk geleerd wordt, hoe weinig practisch de meisjes worden opge leid, hoe bij het op werk gaan, de bazen dik wijls buiten de regenten om aan de weesjongens meer weekloon geven dan overeengokomen is, tot welke ongeregeldheden aan den eenen kant, en kleingeestigheden aan den anderen kant het samenzijn van zooveel kinderen aanleiding geeft, dit alles vertelt de schrijver met zorg, met kalmte, blijkbaar met kennis van zaken. Eene novelle is het, zegt men wellicht: wat kan men daar al niet inzetten? dat weeshuis is eene uitvinding van don lieer Tillema. "Wij vragenzoo er slechts in elk weeshuis een der grieven waar is, door den schrijver medege deeld, moeten de wenken van den schrijver dan niet ter harte worden genomen Zoo slechts op eenigerlei manier verbetering kan gebracht worden in de wijze, waarop de weeskinderen worden verpleegd, is het dan niet de plicht van een ieder, om die verbeteringen aan te gevëïi, en van allen, die iets daaromtrent te zeggen hebben, die in te voeren? Wij willen slechts éen ding aanvoeren. //Sentimenteel schreef men onlangs, toen er in de Kamer eene aanmerking in dien geest ge maakt was over de kostbare inrichtingen van eenige gevangenissenen de schrijver wierp dit denkbeeld verre van zich. Ook wij oordeelen de zorg voor die ongelukkigen niet overdreven maar erger dan sentimenteel zouden wij worden, wanneer wij slechts oogen hadden voor gevan genen. Eene prachtige gevangenis voor jeugdige veroordeelden is nog niet lang geleden gebouwd, en in de vrije gezonde Geldersche lucht geeft men zich alie moeite om door onderwijs en flink werk die arme kleine boosdoeners nog tot nuttige leden der maatschappij te vormen. Wan neer men eens dat voorbeeld volgde, en op zulk eene wijze als Tillema ons eene Duitsche inrich ting voorstelt, buiten de stad een weeshuis op richtte, of een deel der weezen op het land besteedde, zou men dan niet een goed werk doen De lezing van Tillema's boekje zij ten slotte een ieder met nadruk aanbevolen Burgerlijke stand van Leyden, van den 31sten December 1868 tot en met den 6den Januarij 1869. Bevallen: J. Sirag, geb. Kling, Z. C. Mulié, geb. Yan Geer, D. J. Tegelaar, geb. Van der Nat, D. P. J. Yan Tongeren, geb. Maas, Z. S. H. Overdijk, geb. Griiper, D. K. Yan Egmond, geb. Simons, Z. P. Den Os, geb. Blansjaar, D. C. Laman, geb. Du Pree, D. E. Neuteboom, geb. Lardé, D. S. Kaapaan, geb. Schreuder, D. D. tweel. M. Wesselink, geb. Dam, D. E. Midderham, geb. Carree, Z. E. C. Bronsgeest, geb. Yan Dijk, Z. E. J. Hennik, geb. Schouten, D. J. Wallaart, geb. Taffijn, D. J. P. De Graaf, geb. Bink, D. C. Yan Leeuwen, geb. Yan Wijk, Z. E. Mol, geb. Dorsman, D. M. Houps, geb. Yan der Meel, Z. J. Hanno, geb. Leget, Z. C. J. C. Meijer, geb. Schreu der, Z. J. S. Verbeek, geb. Weerlee, Z. C. Stouten, geb. Yan Egmond, Z. G. Cla- van, geb. Stikkelman, B. Doosjen, geb. Yan Heerden, Z, E. Yan den Heuvel, geb. Yan

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2