BINNENLAND. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant svordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.126 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 LEIDEN, 7 Januari. Uit 's-Gravenhage wordt geschreven //In den loop van deze maand zullen vanwege het ge meentebestuur proeven worden genomen met zoogenaamde Nortons pijp weiboringen, ten einde te trachten daardoor te voorzien in het gebrek aan goed drinkwater, dat zich op sommige plaatsen der stad sterk doet gevoelen." Moet men hieruit afleiden, dat men het plan van eene duinwaterleiding heeft opgegeven? Of dat de uilvoering daarvan nog in eeD ver ver wijderd verschiet ligt Dan zou men hier ook wel eens voorzorgen mogen nemen. De heer Motley, de bekende schrijver van //De opkomst der Yer. Nederlanden", heeft dezer dagen in zijn vaderland eene lezing ge houden over den tegenwoordigen politieken toe stand van Europa, waarvan de N. Rott. Cou rant het volgende uittreksel geeft, met de op merking dat het wel der moeite waard is, den beroemden geschiedschrijver, die zich in onze politieke toestanden beeft verdiept en Europa van nabij heeft leeren kennen, over Europee- sche toestanden te hooren spreken. De invloed van de zegevierende Atnerikaansche vrijheid zeide hij is in Europa niet te miskennen en vooral is die zichtbaar bij een blik op Duitsch- land, de politieke en sociale kern, het hart van Europa. Sedert den grooten opstand der vrij heid tegen het Romeinsche rijk, sedert den dageraad van het Christelijk tijdperk tot het tegenwoordige oogenblik, is Duitschland de hoofdzëtel van Europeesche en Amerikaansche beschaving geweest. Als de gemeenschappelijke moeder van volken en rijken beheerscht het nog heden ten dage de gedachten zijner talrijke nakomelingen, der Saksers, Nederlanders, Ame rikanen want zij zijn allen Duitschers. Deze sinds eeuwen zoo veel verbrokkelde stammen snellen met forschen tred hunne eenheid tege moet In het jaar 1648 had het eigenlijke Duitschland alleen nog 360 souvereinenin 1815 verminderde dit aantal tot 36 in 1846 is nog maar éen, practisch althans nog maar éen meer voorhanden. Hoeveel heeft de vrij heid hierbij gewonnen De ondervinding zal leeren, dat vooruitgang en vrijheid synoniem zijn. Het is eene onmogelijkheid, dat Pruisens schitterende zegepralen op de vorming van een grooten militairstaat zullen uitloopen. Het voor beeld en de terugwerking van Amerika, het succes, dat de vrijheid en vooruitgang in de Yereenigde Staten hebben, verbieden het. Prui sens groote staatsman kenmerkt zich door moed, inzicht, een juisten blik, een ijzeren wil en een warm hart. Zijn genie bestaat in zijne natuur lijke bekwaamheid, om zich in zijne regeerings- daden naar den geest des tijds te schikken. Weinigen zijn ook als hij in staat de teekenen des tijds waar te nemen. Hot despotismus doet zich thans niet meer dan zwak kennen. De Oo9tenrijköche regeering heeft thans met nauw gezetheid den rechten weg betreden, om zich uit groote moeilijkheden te redden. Doch de vooruitgang moet belemmerd en geketend ge acht worden, zoolang de militaire heerschappij in Europa voortduurt. De vijf continentale groote mogendheden alleen, alle overige kleine staten en Engeland er buiten gerekend, houden, in een rond cijfer, vijf millioen soldaten voor den oorlog ^gereed, terwijl de groote republiek in Amerika zich met 40,000 man tevreden stelt. Geen epigram zou meer kunnen zeggen, want hier is het punt, waar de burgers van al deze monarchieën stelselmatig het hartebloed wordt afgetapt. Gedurende het jaar 1868 zijn binnen deze gemeente geboren 770 zoons en 735 dochters, le zamen 1505 kinderen. Overleden van het man nelijk geslacht 489, van het vrouwelijk geslacht 492, te zamen 981; waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 331, van het vrouwelijk ge slacht 320, gehuwde mannen 100, gehuwde vrou wen 88, weduwnaars 58, weduwen 84. Nog zijn alhier ingeschreven 24 personen van het man nelijk geslacht en 12 van hot vrouwelijk geslacht, elders overleden doch alhier gewoond hebbende, en 70 kinderen als levenloos aangegeven. Zijn overleden 353 kinderen beneden het jaar, 170 van 1 tot 10 jaar, 41 personen van 10 tot 20 jaar, 52 van 20 tot 30 jaar, 41 van 30 tot 40 jaar, 53 van 40 tot 50 jaar, 57 van 50 tot 60 jaar, en 214 van 60 tot 70 jaar en daar boven. Gehuwd 323 paren en ingeschreven 3 echtschei dingen. Het //Weekblad van het Regt" van eer gisteren bevat een adres, waarin de arrondisse- ments-rechtbank te Assen bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal hare bezwaren inbrengt tegen de voorgestelde gedeeltelijke invoering van de wet, houdende eene nieuwe rechterlijke inrichting. De rechtbank vreest voor de gevol gen eener eventueele afstemming van het tweede gedeelte der wetkomt op tegen de afschaffing 1°. van de conclusiën van het O. M., 2°. van de aanbevelingslijsten, door de rechterlijke col legen op te maken, ter aanvulling van open gevallen plaatsen, 3°. van de vacantiën. Zij be strijdt mede de bepalingen der nieuwe wet omtrent het gedwongen ontslag en tegen de lage bezoldiging der rechters en wijst ten slotte op de noodzakelijkheid, om de rechtbank te Assen van de tweede tot de eerste klasse te verheffen. Men schrijft van Terschelling aan de Heldersche Courant: Op den 30sten Dec. 11. werd alhier met den loodskotter N°. 10 aan land gebracht de equi page van het Russische schoonerschip //Yictoria," gezagvoerder S. P. Scholtz, die het schip heeft moeten verlaten, uithoofde het vol water was, doch drijvende op de inhebbende lading delen. Het schip was bestemd van Riga naar Dublin. Op een alhier loopend gerucht, dat er een schip dreef in zee in de nabijheid van dit eiland, hebben eenige moedige mannen het gewaagdj met eene sloep zich uit de haven naar dat schip te begeven, dat bij onderzoek later bleek te zijn het bovengenoemde schoonerschip //Yic toria." Die mannen hebben toen alle pogingen in het werk gesteld, om het schip naar binnen te brengen, 'tgeen hun eerst heden, na twee nachten daarop in groot gevaar verkeerd te hebben, mocht gelukken, liggende het thans in ontramponeerden toestand en vol water in deze haven. Als een bewijs hoe gevaarlijk deze onderne- ming geweest is, diene nog, dat de bergers, tijdens zij aan boord van het schip waren, last hadden gegeven om 's nachts paarden op strand gereed te houden, ten einde bij eenig onheil, of zoo het schip vergaan mocht, ter hunner redding eene reddingboot van het dorp te halen. Zondag-namiddag ongeveer te halfdrie had in de kazerne te Leeuwarden een voor val plaats, dat de treurigste gevolgen na zich had kunnen slepen. De soldaat-schoenmaker nl. de kamer willende verlaten, om zich te was- schen, werd er onverwachts door den soldaat Kriiger een schot op hem gelost, zoüder hem evenwel te kwetsen. De kogel vloog door de deur in de muur van den gang, sloeg toen terug, en kwetste een militair aan de kin, zonder echter ernstige ge volgen te hebben. De dader, een voormalig deserteur, is daarop onmiddellijk in arrest ge bracht. Men zegt dat een kleine twist de oor zaak van het gebeurde is. De minister van justitie heeft eene circulaire gericht aan de procureurs-generaal bij de hoven, waarin gezegd wordt, dat aanvankelijk aan de dienaren der openbare macht eene vaste beloo ning werd toegekend voor het opsporen en gevangennemen van misdadigers, die zich aan de nasporingen der justitie pogen te onttrekken. De belooning strekte eigenlijk voor bijzondere plichtsbetrachting en tot verdere aanmoediging; maar het is nooit de bedoeling geweest, om aan de beambten toe te staan, voor alle gevangen nemingen salaris te berekenen, zooals later en tot dusverre eene gewoonte was geworden. De minister is van oordeel, dat die belooningen niet meer aan de bezoldigde beambten, daaron der begrepen de maréchaussees, behooren te worden toegestaan. Daarvan wenscht hij even wel uit te zonderen de belooning voor gevan gennemingen die, hetzij door de moeilijkheid der opsporing, hetzij door de omstandigheden waaronder de aanhouding heeft plaats gehad, als gevangennemingen van meer gewichtigen aard zijn te beschouwendoch ieder bijzonder geval van dien aard moet, door tusschenkomst der procureurs-generaal, aan 's ministers beoordee ling en beslissing worden onderworpen. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Sloten (Noord-Holland) O. De Yos, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Schermerhorn en Ursemtot ingenieur van den waterstaat der 2de kl. de adspirant- ingenieur P. \V. Yan der Sleyden; en tot adspirant-ingenieur van den waterstaat den DAGBLA

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1