BUITENLAND. op 13, 14 en 15 Februari 1869 worden gehou den eene tentoonstelling van bloembolgewassen enz., door de //Algemeene vereeniging van bloem bollen-cultuur." In het uitvoerig programma zijn een grooter aantal prijzen dan gewoonlijk, waar onder verscheidene gouden medailles, uitgeloofd; zoodat men eene fraaie tentoonstelling mag ver wachten. De Statenzaal op het Prinsenhof is door de bevoegde autoriteiten welwillend tot het hou den der tentoonstelling afgestaan. De Vereeni ging voor bloembollen-cultuur" zal den 4den Januari hare 22ste algemeene vergadering hou den in den Stadsdoelen aldaar. In die verga dering zullen o. a. in behandeling worden ge nomen verschillende voorstellen omtrent eene vermindering der kosten bij bloembollen-vei lingen. Te Alkmaar heeft het kiescollege der Hervormde gemeente, uit het vroeger opge maakte drietal, tot predikant beroepen den heer D. Eijnders, te Hazerswoude. De sterkste windstoot te Utrecht bij den storm van Maandag was niet 110 Ned. pond, zooals gemeld is, maar 155 Ned. pond op de vierk. el. De gemiddelde drukking van den wind bedroeg 110 pond. De N. R. Courant deelt de volgende reeks van stormrampen mede In den nacht tusschen 28 en 29 dezer is onder de gemeente Velzen het Fransche schip //Scabieuse" gestrand. Onder aanvoering van den burgemeester, den heer A. Magnin, is de reddingsboot in zee gegaan, en na veel inspan ning heeft men de zelfvoldoening mogen sma ken een schipbreukeling van het wrak te redden. Een schipbreukeling heeft zich zeiven gered. Drie lijken zijn aangespoeld. De stuurman en een matroos zijn gered. De kapitein en een matroos zijn verongelukthet lijk van den scheepsjongen is aangespoeld. Te Zalt-Bommel werd veel schade toegebracht aan de gierpont, die gedeeltelijk is gezonken. Sedert geschiedt de overtocht met de veeraak, daar zulks, uithoofde van den zwaren golfslag en zeer hnogen rivierstand, mot de gieiponc niet kan geschieden. Spoedig echter zal door indienststelling van eene stoomboot ten behoeve van het veer de overtocht worden verbeterd. In de buurtschap Haalderen, onder Bemrael, is eene woning ingestort, waarbij man, vrouw en kinderen onder het puin bedolven werden. Met verschillende belangrijke wonden zijn zij er echter afgekomen. Volgens gerucht, zou op den Rijn bij Hui- sen, een schip zijn gezonken, waarbij menschen moeten zijn omgekomen. Te Tilburg zijn twee kolossale schoorsteenen, van circa 30 el hoogte, toebehoorende aan de groote fabrieken van de heeren Deen en Swa- gemakers, omvergestort. Gelukkig dat de schoor steenen naar de buitenzijde vielen, daar men anders een aantal dooden zou te betreuren gehad hebben, dewijl beide fabrieken, met hunne honderden arbeiders, in volle werking waren. Een stoker van den spoortrein, die 's avonds van Haarlem naar Alkmaar stoomde, is door den hevigen wind nabij Beverwijk van de loco motief geworpennaar wij vernemen, is de man evenwel niet gevaarlijk gewond. Te Schermerhorn is een huis geheel van de fondamenten afgeschoven, waarbij een kind deer lijk is gewond. Eene boerenschuur is ingestort, waarin beesten zijn omgekomen en onderschei dene voorwerpen zijn vernield. De daardoor veroorzaakte schade is nog al belangrijk. Te Harlingen is de Engelsche stoomboot //Nora," in de Willemshaven gelegen, losge raakt en heeft aan het havenhoofd groote schade toegebracht. Uit Harlingen wordt gemeld, dat vijf Am- sterdamsche kooplieden en een van Hilversum, voornemens eene publieke veiling op Terschel ling bij te wonen, eergisteren voor den storm van daar derwaarts vertrokken met schipper W. Kramer. Na een paar uren in zee te zijn ge weest, stak de storm zoo hevig op, dat zij op het Grind aan den grond geraakten. Men wierp ballast over boord en het anker uit, zoodat het lekke, geteisterde schip weder vlot werd. Onder bestendig pompen, en ten prooi der golven, zwierf men nu 21 uren rond, zonder hoop op behoud. Zoowel do schipper als de passagiers verloren geheel den moed en zagen als 't ware den dood voor oogen. Hadden twee dezer laat- sten, de heeren M. S. Sporger, van Amsterdam, en A. Yan Rood, van Hilversum, door hun moedig voorbeeld en door krachtdadige hulp den schipper niet aangemoedigd, dan zouden allen hoogstwaarschijnlijk omgekomen zijn. Men be proefde nu het uiterste en had, boven aller verwachting, eindelijk het geluk, hier heden be houden binnen te komen. Te Texel stond de zee tegen de dijken en sloeg op sommige plaatsen er over. Op vele punten is de steenglooiing beschadigd, zoo ook van den dijk van den Prins-Hendrik-polder, waarin drie gaten sloegen. Sedert den lsten dezer zijn bij het gar nizoen te Hoorn de gewone cantines opgehe ven. Onder toezicht van eenige onder-officieren is eene conversatiezaal ingericht, waarin cantine voor rekening van het garnizoen gehouden wordt, en waarvan de winsten den militairen te goed gedaan zullen worden. Een dergelijk middel om de militairen meer en meer van kroegen en onzedelijkheid af te houden, moest bij alle garnizoenen in toepassing worden ge bracht. Yrijdag-morgen geraakten te 's-Herto genbosch drie paarden, gespannen voor een diligence, komende van Waardenburg, nadat zij reeds een tijd lang aan de expeditie had den gestaan en de passagiers en goederen reeds allen afgeladen waren, op hol, door een schrik, veroorzaakt, zoo men zegt, doordien eene vrouw met een groentenwagen tegen de poofcen van een der paarden reed. Verschrikkelijk was het om te zien, hoe zij over de volle markt en daarna door de Hinthamerstraat heenrenden en eenige kraampjes, welke op de markt stonden, omver reden. Men bewonderde den conducteur reeds, welke op den bok zat, dat hij de paarden nog zoo goed stuurde zonder verdere ongelukken te krijgen, doch gekomen in de Hinthamerstraat aan het paleis van justitie, stootte de diligence tegen een der ijzeren palen en rukte dien ge heel en al uit den grond; de daar staande ijzers en de diligence werden verbrijzeld, de paarden altijd nog vooruit willende, kwamen los en de conducteur, die den toom vast hield, werd met geweld van den bok gerukt en viel, zoo men dacht levenloos op de keien. Aanstonds in een der kamers van het paleis ge bracht, werd hem geneeskundige hulp toege diend en bleek het bij onderzoek, dat hij zwaar, doch niet gevaarlijk verwond was. Z. M. heeft tot lsten luit. bij het korps ko ninklijke scherpschutters van 's-Gravenhage be noemd W. P. Bangert, thans 2den luit. bij dat korps. Z. M. heeft bij het dep. van koloniën, met 1°. Januari 1869, bevorderd tot commiesde adjunct com miezen P. J. Bouwmeester en J. M. Meeter. In de heden gehouden zitting van de Eerste Kamer kwamen aan de orde eenige kleine wets ontwerpen, voorts het w. o. tot bekrachtiging van provinciale belastingen, waarbij vrij breed voerig de quaestie van de provinciale subsidiën in Friesland ten behoeve van het lager onder wijs besproken werd. Sommige leden achtten dit verkeerd; de min. van binnenl. zaken handhaafde echter het recht der provincie om subsidie te geven, en betoogde dat Frieslands exceptioneele gemeentelijke toe stand tot dit subsidieeren aanleiding gaf. Het ontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte werd het wetsontwerp tot vaststelling der Wet op de Middelen voor 1869 behandeld. De heer Duymaer van Twist ontkende, dat 's rijks finantieele toestand zoo ongunstig was als men wel beweerde, en verklaarde dat de dienst voor 1869 veel gunstiger was dan hij zich had durven voorstellen. Na verdediging van den minister van financiën werd het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Zaterdag 2 Jan. is de begrooting voor de staatsspoorwegen aan de orde gesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 41°, Wind Z. W., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 40®. Donderdag 's morgens te 5 uren 37°, te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 42°, te 4 uren 42°. Oostenrijk. Keizer Napoleon heeft eene bijdrage van 5000 franken gezonden voor het monument van den Oostenrijkschen aartshertog Ferdinand Maximiliaan te Triëst, waarvoor men thans bezig is gelden in te zamelen. Engeland. Volgens berichten uit Bombay van den 12den dezer was officieel bekend, dat tot 26 November geen slag geleverd was in Afganishtan. Slechts had de Emir van Mainah, die voor de zaak van Shere-Ali streed, Seripool bezet. Spanje. Maandag-avond is het definitief con tract van de leening der stad Madrid &etee- kend. De directie der Spaansche bank heeft besloten, dat bij uitzondering de bank zich zal belasten met de uitgifte der leening voor geheel Spanje. Een commissie van zes leden uit het mo- narchischo comité is belast om bij de regeering do noodige stappen te doen, tot handhaving der zedelijke en stoffelijke vrijheid bij do ver kiezingen. De hoofden der republikeinsche partij hebben besloten, om hun republikeinsch programma te handhaven. De Imparcial" zegt, dat er een burger oorlog door de reactionnairen in het leven zou kunnen worden geroepen, maar dat in dit geval de republikeinen en de liberalen de handen in een zouden slaan, om dien te bezweren. Volgens inlichtingen, uit eene officieele bron verstrekt, kan worden medegedeeld, dat de be taling der coupons van de binnen- en bui- tenlandsche schuld, volkomen is verzekerd. De republikeinen te Sevilla hebben be sloten de wapenen neder te leggen. Er beerscht overal rust. De //Patrie" en de //Etendard" zeggen, dat, ofschoon de bijeenkomst der conferentie verzekerd is, de uitnoodigingen nog niet zijn verzonden. Tuekije-Griekenland. De //Provincial Cor responded" bevestigt, dat de conferentie den 2den Januari zal geopend worden, en zegt dat er voorloopig geene voorstellen zijn gerlaan, om het conflict tusschen Griekenland en Turkije gerezen, op te lossen, maar dat men zich toch verzekerd mag houden, dat door de bemoeiin gen der mogendheden, het geschil in der minne zal bijgelegd worden. Uit Konstantinopel wordt dd. 30 Decem ber gemeldHet voorloopig gouvernement op Kreta en alle Kreteuser opstandelingen hebben zich onderworpen. In het belang van de scheepvaart hebben de Engelsche en Oostenrijksche gezanten er bij de Porte op aangedrongen, den Griekschen loodsen, op den Donau dienst doende, het ver blijf in Turkije niet te ontzeggen. Het bericht, dat de Enosis gezonken zou zijn, wordt niet bevestigd; het schip ligt te Syra in afwachting van de rechterlijke uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2