N°. 2726. Dinsdag A°. 1868. 29 December. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.124 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 28 December. Ingevolge machtiging des Konings zullen met de maand Mei a. s. de volgende garnizoens veranderingen plaats hebben van het reg. gren. en jag., het 1ste bat. van Rotterdam naar 's-Hage van het 1ste reg. inf., het 1ste bat., de staf en de 1ste en 2de comp. van Zwolle naar Leeu warden en de 3de en 4de comp. van Delfzijl naar Leeuwarden, het 2de bat., 2de comp. van Deventer naar Zwolle; het 3de bat., 2decomp. van Leeuwarden naar Delfzijlvan het 3de reg. inf.: het 3de bat., de staf, de 1ste en 2de comp. van Neuzen naar Vlissingen, 4de bat., de 3de en 4de comp. van Vlissingen naar Bergen-op- Zoom; van het 4de reg. inf.: het 1ste bat., de 5de comp. van Leiden naar Delft, de staf en de 2de, 3de en 4de comp. van Gouda naar Rot terdam; 3de bat., de 1ste en 5de comp. van Leiden naar Rotterdam (beide gevallen indien de te Rotterdam nieuw te bouwen kazerne ge reed is); van het 5de reg. inf.eene comp. van Willemstad naar 's-Bosch, eene comp. van het 1ste, 2de of 3de bat. van 's-Bosch naar Wil lemstad, eene comp. van Heusden naar 's-Bosch, eeno comp. van het 1ste, 2de of 3de comp. van 's-Bosch naar Heusden van het 7de reg. inf.: het depot van Utrecht naar Amsterdam, het 1st© bat. de 5de comp. van Naarden naar Hoorn, en eene comp. van Hoorn naar Naarden van het 3de reg. huzarenhet 1ste eskadron van Amsterdam naar Haarlem, het 2de eskadron van Haarlem naar Amsterdamvan het 3de reg. vesting-artillerie eene compagnie van Nijme gen naar Grave; van het bat. mineurs ensappeurs: de 2de comp. van Maastricht naar Nijmegen, de 4de compagnie) van Venlo naar Nijmegen. Men deelt aan de Arnh. Courant mede, dat reeds den Ssten of 9den Februari aanstaande de Tweede Kamer hare werkzaamheden zal her vatten, en hoogstwaarschijnlijk de wet tot af schaffing van het dagbladzegel het eerst in be handeling zal genomen worden. Men verneemt dat Dr. Vogelsang, hoogl. aan de Polytechn. School, benoemd is tot eerelid der //Société Impériale des Naturalistes de Moscou". Z. M. de Koning heeft den HH. Holtzman en Sieburgh HD. groote ingenomenheid met den ontworpen Oosterspoorweg doen weten en kosteloozen afstand van Zr. Ms. particuliere en andere gronden toegezegd. Men verneemt dat de heer C. Vogt aan de aanzoeken uit 's-Hage, Amsterdam, Utrecht en Brussel, om zijne bekende voorlezingen te houden, gedurende dezen winter niet voldoen kan, uithoofde hij zich daartoe in het oostelijk gedeelte van Duitschland verbonden heeft. Nadat door meer dan dertig ingezetenen van K r a b b e n d ij k e bij request aan Z. M. verzocht was, om de herbenoeming van den heer D. P. Dominicus als burgemeester dier gemeente niet goed te keuren, ingeval hij zich metterwoon buiten de gemeente bleef vesti gen, werd Woensdag eene openbare raadsver gadering gehouden, waarin de voorzitter zijne herbenoeming mededeelde. Op de vraag door een der raadsleden, of hij het voornemen had in de gemeente te kernen wonen, werd ont kennend geantwoord, aanvoerende, dat zijne dispensatie was doorloopend. Onmiddellijk heb ben daarop al de leden van den gemeenteraad hun ontslag genomen. Eene talrijke menigte woonde de vergadering bij. Bij Kon. besluit van 23 dezer, N° 10, is opgehevenhet kantoor der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Harderwijkalsmede de ontvangk. der dir. bel. en acc. te Ermelo en te Nijkerk, zooals die thans bestaan, en is ingesteld een nieuw ontvangk.: voor de dir. bel., in en- en uitg. rechten en acc. te Harder wijk, voor de gemeenten Harderwijk en Ermelo; voor de dir. bel. en acc. te Nijkerk, voor de gemeenten Nijkerk, Hoevelaken en Putten voorts is eervol ontslag verleend: aan den heer H. H. Groskamp, op zijn verzoek, als ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Har derwijk, behoudens aanspraak op pensioen aan den heer C. H. L. Nilanfc, als ontv. der dir. bel. en acc. te Ermelo; en is benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Nijkerk; c. a. de heer H. Veldhuizen, thans ontv. der zelfde midde len aldaar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 44°, WindZ. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 43°. Zondag 's morgens te 5 uren 43°, te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 48°, te 4 uren 51°, N W., 's namiddags 5 uren 50°, 's avonds te 8 uren 49°, te 10 uren 47°. Maandag 's morgens te 5 uren 43°, te 8 uren 45°, 's namiddags te 12 uren 47°, Z. W., te 4 uren 45°. KOLONIËN. BATAVIA, 18 November. Aan een particulieren brief is het volgende ontleend: Bandjar (Bali) 29 October. Zaterdag ochtend jl. te 6 uren stonden wij gerangeerd, het 14de bataljon aan 't hoofd. In stede van tot aan den weg van Bandjar door te mar- cheeren, zoo als het 14de bataljon vroeger ge daan had, sloegen wij halverwegen de Cycloop en Teboenkoes links af en gingen regelrecht op Bentjarik los, waardoor we den vijand in de flank kwamen. De marsch was zeer ver moeiend en tijdroovend, daar de sawahvelden amphitheatersgewijze, met een verschil van 2 tot 3 voeten in hoogte, aangelegd zijn. Daar wij koelies, vivres enz. bij ons hadden, ging het opmarcheeren slechts langzaam. Ter hoogte van de groote terreinsleuf bij de pagger geko men, zagen wij, dat er in de sleuf lansen heen en weder bewogen werden. Nu formeerden wij ons, het 14de bataljon en de marine en'tilde bataljon tot afzonderlijke carrées. De vorige mar- schen hadden voorzichtigheid geleerd. Na een kort gevecht van een kwartier uurs, waarbij 5 of 6 Balineezen op de plaats bleven liggen, trokken we weder voorwaarts. Nu ging 't vooruit tot Bentjarik, waar we halt maaktendeze plaats werd met granaten overstelpt uit de houwitsers en mortieren der marine en van 't 14de bataljon, gesteund door 't geweervuur der beide genoemde korpsen. Men zag onophoudelijk lansen zich in de ter reinsleuf bewegen. Wij hielden 't terrein ach ter ons schoon door middel van granaatvuur. Nu verzamelden de Balineezen zich in de ten noorden van Bentjarik gelegen kampong: wij bemerkten slechts de punten der lansen't gra naatvuur verdreef den vijand onmiddellijk. Uit het ravijn te Bandjar kwam een Balinees te voorschijn springen, drong niettegenstaande 't vuur door, en werd met een Europeesch sergeant handgemeen, waarbij de Balinees 't on derspit delfde, hoezeer nog twee andere perso nen hem ter hulpe kwamen. Bij deze gelegen heid ontving de luitenant De Nijs een schot in den buiknog een paar anderen werden gewond. Nadat we hier ongeveer een half uur op een onzichtbaren vijand gevuurd, geworpen, gevloekt en geraasd hadden, drong het 14de bataljon, na eene korte aanspraak van den ko lonel tot de eerste divisie, moedig voorwaarts. Achter de terreinsleuf en de kampong had eene menigte lansen zich verzameld, maar deze deinsde na een salvo en een storin- marsch, onder een ooverdoovend geschreeuw der onzen, terug. Allen waren nu in een korten tijd te Bentjarik. Het 14de bataljon en de marine sloegen links af; wij, 't 11de bataljon, gingen recht door en ontmoetten na t verlaten van Bentjarik een allerellendigst terrein. Wij liepen over wallenpaarden en sappies renden door de velden, aan alle zijden hoorde men 't ge luid der tongtongs. Na zoowat een uur ge- loopen te hebben, kwamen wij met 't 11de bat. te Bandjar aan maar niemand onzer was er vroeger geweest, zoodat we niet wisten dat we werkelijk voor 't beruchte Bandjar stonden: het 14de bataljon, dat we links van ons hadden en braaf hoorden vuren ('t geen wij niet kon den doen daar we niemand zagen), hoorden we steeds voorwaarts komen. Wij moesten wach ten, wijl we een weg te passeeren hadden, waarover slechts 2 of 3 man naast elkander konden gaanbovendien voerden we een sleep van koelies, gekwetsten en vivres met ons mede. Het vuur van het 14de bat. werd steeds krach tig onderhouden. Vluchtelingen, die van Ban- djar-atas kwamen en langs den weg wilden gaan waar wij stonden (wellicht met het doel om eene omtrekkende beweging ten uitvoer te bren gen), trokkon, toen eenige schoten hen daartoe gedrongen hadden, terug; hierdoor echter kon het 14de bataljon gemakkelijker stormenderhand voortrukken en zich eerder in de hoofdstraten van Bandjar bewegen dan ons zulks mogelijk was, belemmerd door dien vervloekten nasleep, dien wij hadden mede te voeren. Toch is 't niet te ontkennen, dat wij 't eerst op 't punt ge weest zijnhadden ook wij een weg gehad van 4 a 6 ellen breedte, zoo als 't 14de bataljon, dan zouden wij, evenals zij, met hoezees, krijgsmuziek en vliegende vaandels Ida Madeh

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1