BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. verbonden en wanneer er nog een straatweg wordt gelegd van Oostermeer naar het Jacht veld, dan zal er een kunstweg liggen van Leeu warden naar Groningen over Bergum, Ooster meer, Surhuisterveen en Grootegast, welke veel korter zal zijn en doelmatiger dan de oude Rijksweg. De talrijke heidebewoners in de Achtkarspe- len zien inet verlangen uit naar den aanvang der gezegde werkzaamheden, omdat hun aardap peloogst dit jaar geheel is mislukt. Eene noodlottige gebeurtenis heeft Maan dag een huisgezin te Nieuwediep in diepen rouw gedompeld. Een sloeperman, Pieter Paans genaamd, is dien dag, toen hij bezig was voor zijn gezin in de uitoefening van zijn gevaarlijk bedrijf iets te verdienen, op noodlottige wijze verdronken. Met nog drie makkers, T. Baak, A. Van Engelen en J. Yerberne, in eene vlet gezeten, nabij een schip, dat het gat binnen kwam, is die vlet omgeslagen. Allen verkeerden in levensgevaar, doch door de van het schip terstond uitgezonden sloep werden drie mannen geredPaans alleen verloor het leven. Hij laat eene weduwe met twee kinderen achter. Uit Zwolle wordt gemeld De brugwach ter aan de spoorbrug over de Nieuwe-Wetering, bij de Wipstrik, is den 21sten dezer op treu rige wijze om het leven gekomen. Ha des avonds te 8 uren eene in zijn huisgezin gewerkt heb bende naaister over de brug en een eindweegs naar huis geleid te hebben, is hij, terugkomende, waarschijnlijk bij het weder losdraaien der brug voorover gestort, met het hoofd op een der hardsteenen drempels neergekomen, en toen, door de bekomen wonde bedwelmd, in het wa ter gevallen. Vruchteloos is gedurende den uacht naar hem gezocht, en eerst den volgenden och tend omstreeks 8 uren vond men zijn lijk in de rivier, een der brugpalen omklemd houdende. De ongelukkige, Hendrikus Weideman genaamd, laat eene weduwe en twee kinderen na. Men verneemt dat de heer Dr. R. S. Tjaden Modderman, benoemd hoogleeraar in de scheikunde te Groningen, na de kerstvacantie zijne betrekking hoopt te aanvaarden met het houden eener inaugurele oratie. Sinds eenige dagen is te Groningen in het Ommelanderhuis tentoongesteld de groep van het ontwerp van het op te richten monu ment te Heiligerlee in gips, gemodelleerd door den heer Joseph Geefs, te Antwerpen, en ge- teekend door den heer J. H. Egenberger, aldaar. Het publiek, dat deze gelegenheid gretig te baat neemt, is algemeen over het ontwerp zeer vol daan, terwijl de entreegelden ten behoeve van het monument zullen worden aangewend. Volgens het Franeker Nieuws- en Ad vertentieblad bleek Friesland, volgens goede berekening, in 1864 282,000 inwoners te hebben. In 1862 werden daar door hunne medeburgers onderhouden 47,500 armen, dat is meer dan 1 arme op de 6 inwoners. Z. M. heeft bevorderd: tot luit. t/z. 1ste kl. den luit. t/z. 2de kl. J. C. Schotel; tot luit. t/z. 2de kl. den adelborst 1ste kl. E. D. Kits van Heyningen, en tot adj.-administr. den scheepsklerk J. Vasseur, en tevens benoemd tot officier van admin. 3de kl. den adj.-administ. F. W. Sprenger. Z. M. heeft opgeheven de navolgende ont vangkantoren der dir. bel. en accijnzen, zooals die thans bestaan: te Twello, te Voorst; en heeft ingesteld een ontvangkantoor voor de dir. belastingen en accijnzen te Twello, voor de ka dastrale gemeenten: Twello, Wilp, Nybroeken Voorst; uitmakende de burgerlijke gemeente Voorst; terwijl aan J. C. P. baron Van Alder- werelt Houtuyn eervol ontslag is verleend als ontv. der dir. bel. en acc. te Voorst. Thans zijn te Scheveningen al de ha ringschuiten behouden teruggekeerd, zonder dat er gedurende bijna vijf maanden een enkele zee ramp onder de haringvloot, sterk 153 schuiten, of een enkel overlijden onder hare visschers ,ten ge tale van ruim 1200, te betreuren is. De visscherij is, zonder voorbeeld, voordeelig geweest. Met de toegift van 10 pCt., maar behalve de, zooals men het noemt, door de reeder ij getelde 2,081,400 stuks haringen en behalve die welke om andere re denen niet op den publieben afslag gekomen zijn heeft de vangst 64,308,860 haringen bedragen, waaronder niet gerekend zijn de pekelharing en de tonnen geschonden haring. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 443, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Donderdag 's morgens te 5 uren 42°, Z. O., te 8 uren 42°, 's namiddags te 12 uren 45°, Z. W., te 4 uren 45°. Belgie. De //Indépendance" zegt vernomen te hebben, dat de heer Dujardin, Belgisch gezant te Londen, vrijheid heeft verkregen tot zijne aftreding en dat baron Baulieu hem zou ver vangen. De heer Ponthos, thans gezant te Munchen, zou naar 's-Gravenhage verplaatst worden. Frankrijk. //La Patrie" zegt, dat het wet gevend lichaam den 25sten Januari zal geopend worden. Het blad spreekt de bewering tegen, volgens welke bevel zou gegeven zijn om het gepantserde eskader gereed te maken, ten einde naar de Grieksche wateren te kunnen stevenen. Het eskader, 't welk zich op dit oogenblik in de Levant bevindt, voldoet, zegt het blad, aan de behoeften der stelling. Engeland. De minister van oorlog heeft eene rede tot zijne kiezers gehouden, waarin hij eene vermindering van het budget van oorlog en ma rine heeft aangekondigd. Spanje. Bij decreet der regeeriug is het den lsten Maart 11. uitgevaardigde verbod van den uitvoer van granen opgeheven. De troepen zijn bij Sanguesa, in Nav&rra, aangevallen door eene bende Carlisten. Er zijn 14 personen in hech tenis genomen, waaronder 1 priester. China. De bevelhebber van de Britsche vloot heeft voldoening geöischt en verkregen wegens de mishandelingen den zendelingen aangedaan. De opstand maakt vorderingen in Noordelijk China. Proclamation tegen de Christenen zijn door het ,'geheele rijk aangeplakt. De keizerlijke troepen in Japan hebben de insurgenten van Jeddo overrompeld. ACADEMIEN1EUWS. Utrecht, 22 Dec. Bevorderd tot doctor in de heelkunde de heer W. Rive, geb. te Amster dam, na verdediging van Stellingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEVDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eige naar of bezitter van een of meer honden, die aau de belasting onderhevig zijn, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31sten Januarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld, endoor den aangever onderteekend billet, dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienst jaar 1869 van af den 15deu December aanst. kosteloos ten kantore van den Ontvanger ver krijgbaar zijn. Leyden, 12 December 1868. NATIONAL.*] IHILITIK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEYDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij 1869 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, eu alzoo de geborenen in het jaar 1S50, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januarij 1868. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 1, 2 en 3, op Dingsdag deu 12 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 4 en 5, op Woensdag den 13 Januarij, voor de bewo ners van wijk 6, op Donderdag den 14 Januarij, voor de bewo ners van wijk 7, op Vrijdag den 15 Januarij, voor de bewoners van de wijken 8 en 9 of de buitenwijk, Eindelijk dat de geboorte-acten, die ieder be langhebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestda gen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Se cretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), vau des voormiddags 10 tot des namid- lag 3 uren, wanneer teveus voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. Leyden, 12 December 1868. Burgerlijke stand van Leiden, van den 17den tot en met den 23sten December 1868. Bevallen: S. Rijneveld, geb. Van Evert, D. S. De BruiD, geb. Vau Tongeren, D. M. Chaudron, geb. Jong, D. C. De Goede, geb. Van Houten, Z. C. D. Fortanier, geb. De Blank, Z. J. Hensen, geb. Van der Lof, D. M. W. Straathof, geb. Velthuyzen, Z. S. W. Dirks, geb. Vlieland, Z. E. Ceder hout, geb. Eikerbout, D. A. S. F. Oostveen, geb. De Boer, Z. J. C. Van Eyk, geb. Car ton, D. E. Martin, geb. Eden, Z. J. C. Dreef, geb. Fontein, D. D. tweel. M. C. Veef- kind, geb. Reyst, D. J. C. Voermans, geb. God- dijn, D. M. E. Wendel, geb. Veilbrief, D. M. F. T. Kisterman, geb. Tethof, Z. E. Van Leeuwen, geb. Kriek, D. E. Anneeze, geb. Selier, D. E. Lut, geb. Kramer, D. M. Schols, geb. De Bruin, Z. H. Azier, geb. Van Leeuwen, D. M. W. Sinteur, geb. Oos- tenbrug, Z. J. H. P. Fontein, geb. Penne- kamp, Z. C. Schouten, geb. Dreef, Z. A. W. M. Noordijk, geb. Van Meurs, D. M. C. Habraken, geb. Van der Tuin, Z. J. G. Verhoeff, geb. Van de Weer, Z. M. Den Holder, geb. Veylbrief, Z. N. Van Evert, geb. Miereraet, Z. J. E. De Nobel, geb. Van Buuren, D. J. M. Larrewijn, geb. Beun, Z. H. G. Donner, geb. De Hoogh, D. G. Van Houtum, geb. De Haas, D. C. C. Fontein, geb. Martijn, D E Petiet, geb. Bourgeois, Z. J. H. Boon, geb. Cinjée, Z. M. D. Meijers, geb. Zwaanenburg, Z. S. M. Blöte, geb. Vreugdenburg, D. Geluawd: J. Van Leeuwen jm. en L. Loeps jd. C. Dirksejm. en J. Keereweer jd. J. J. Van Heuzen jm. en E. W. Brummelkamp jd. A. F. S. Van de Laar, wett. gesch., en M. A. Koppeschaar jd. P. J. Linschooten jm. en A. C. Wondel jd. Overleden: J- Wallaart Z. 2% in. A. v. d. Bosch 64 j. J. Turenhout Z. ruim 4 m. H. A. Groeneveld 49 j. G. C. v. d. Wiele Z. 4 m. H. J. Hensen Z. 1% j. J. M. Piket Z. 9 j.M. Colla, geb. Pieters, 67 j. C. Heetman 34 j. H. A. M. Dercksen 2- 6% j. S. M. Voerman D. 2d. S. Spie renburg D. 2% m. A. W. Vreem Z. 11 m. - J. J. Prevoo 30 j.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2