De beklaagde erkende zich op bedoelden tijd in de Trouwsteeg bij eene volksmenigte bevon den te hebben, doch ontkende eenig politie beambte te hebben geslagen, of woorden als: nweg met de politie1' geuit te hebben. De heer officier de ten laste gelegde daadza ken bewezen achtende, requireerde beklaagdes schuldigverklaring en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van twee jaren. Nadat de be klaagde, indien de rechtbank hem mocht schul dig oordeelen, eene genadige straf had verzocht met het oog op zijne oude moeder, wier kost winner hij was, en op zijne preventieve gevan genisstraf, bepaalde de voorzitter de uitspraak in deze zaak op aanst. Donderdag. Een talrijk publiek woonde deze terechtzit ting bij. Een groot aantal aanzienlijke ingezetenen van Amsterdam hebben zich tot de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën ge wend in een adres, waarin zij den wensch uiten, dat de genoemde ministers in gunstige overwe ging zullen willen nemen het verzoek door de heeren Holtzman en Sieburgh, concessionarissen der ontworpen Nederlandsche Ooster-spoorweg- raaatschappij, op den 12den dezer maand aan hen gedaan, hetwelk strekte om subsidie of ga rantie van staatswege te ontvangen. Gisterenmorgen, zoo schrijft de Arnh. Courant van heden, vond men aan den kant der stadsgracht, tegenover den schouwburg eenige mans-bovenkleedingstukken, die al aan stonds en met reden deden denken aan zelf moord door verdrinking. Oogenblikkelijk begon men dan ook te visschen om den drenkeling zoo mogelijk op het droge te brengen. Alle pogingen bleven vruchteloos; men ontdekte natuurlijk niets, want op dat oogenblik lag de vermeende drenkeling in zijn huis gerust te slapen. De zaak had zich dus toegedragen. De persoon, die men verdronken waande, had zich den vorigen nacht in zeer beschonken toestaud aan den kant der gracht ontkleed en zoo hij meende naar bed begeven. Tengevolge van de koude ontwaakte hij evenwel spoedig, en kreeg hij een duister besef van zijüe vergissing. Hij sloeg daarna den weg in naar zijne woning, doch had zich nog niet genoeg hersteld om aan zijne kleederen te denken, die hij op het gras achterliet. Men meldt aan de Gron. Courant het volgende Onder de loopende geruchten, die vrij wat waarschijnlijkheid erlangen, behooren de volgendeZijne excell. de heer luitenant- generaal Engelbregt zou wegens ongesteldheid zijn pensioen aangevraagd hebben en zou de heer kolonel N. Mac Leod in zijne plaats tot inspecteur der infanterie worden benoemd om op zijne beurt door den heer kolonel A. C. A. Schönstedt als kommandant der grenadiers en jagers te worden opgevolgd. Ook zou de kolo- nel-kommandant van het 3de regiment infan terie door den heer luit.-kolonel Issels worden vervangen. Verder wordt nog als zeker vermeld, dat het 1ste bataljon van het 6de reg. infan terie met Mei a. s. naar Breda zal vertrekken, terwijl in plaats daarvan uit Zeeland 2 kora- pagnieën naar Bergen-op-Zoom zullen worden overgeplaatst. De raad der gemeente Groningen heeft, op voorstel van burgemeester en wethouders, met eenparige stemmen besloten om eene bur geravondschool, tot het vormen van bekwame ambachtslieden op te richten. Te Mep pel kwam in de vorige week een vrijgezel en vervoegde zich bij den voornaamsten scheepsbouwmeester, voorgevende de zoou van een welgesteld landbouwer uit Hasselterveld, aan de Dedemsvaart, te zijn. Hij vroeg naar den prijs van een zoo goed als afgewerkt vaartuig, op de scheepstimmerwerf aanwezig, 't welk hij zelf wilde bevaren en werd het over den koop al spoedig eens; daarna werd hij het ook eens over den aankoop van een tweede vaartuig, dat ia aanbouw was, en bestemd zou zijn voor zijn neef, over wien zijn vader voogd was; en de bouwmeester noodigde hem des avonds bij zicb. Den volgenden dag werden door den jongeling aan den mastenmaker de noodige bestellingen gedaan, waarop de bouwmeester hem naar den zeilmaker geleidde, die niet minder in zijn schik was, toen hem voor 't eerst gekochte vaartuig de leverancie van al het benoodigde zeilwerk werd opgedragen, met belofte van bij goede en accurate behandeling ook al het vereischte voor het tweede vaartuig te kunnen leveren. Na bij den bouwmeester het middagmaal te hebben aangenomen begaven zich beiden naar den touw slager en ook hier liep alles gunstig af, terwijl hij aldaar 's avonds op een goed glas wijn werd onthaaldhij sprak daar zeer bedaard van den welstand zijns vaders, waarbij hij diens vermo gen op 4 a 5 ton begrootte, terwijl hij zelf, bekend met de moderne talen, gewaagde van onderscheiden reizen en winstgevende specula tion, vooral op Engeland gedaan. De reeks van bestellingen werd voortgezet voor 't smidswerk, 't vervaardigen van scheepspompen, enz.In- tusschen had hij bij dezen en genen zijner aan staande leveranciers dadelijke betaling aange boden, daar hij in zijn logement f7000 bij zich had. Toen een zijner begunstigden van dat aan bod wilde gebruik maken, had hij het te druk met nieuwe bestellingen, en werkelijk ging hij naar lakenkoopers enz. Daar zijne verhalen niet geheel sloten, heeft de politie den man ten laatste in hechtenis genomen, om informatiën in te winnen. Men vreest met iemand te doen te hebben, die niet wel bij 't hoofd is. De audiëntie van den minister van binnenland sche zaken zal op Zaterdag a. s. niets plaats hebben. Door Z. M. den Koning is benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon de heer P. J. Mouthaan, te 's-Gravenhage, ingenieur van den Hollandschen spoorweg. Z. M. heeft Mr. G. J. De Bruyn, wet houder en lid van den raad der gemeente Rot terdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door den paus geschonken. Z. M. heeft aan M. Van Hoek, te Ton gel re, J. Huiggevoort, te Hoogeloon, en B. Adriaanse, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van het kruis //Fidei et Vir- tuti," en aan den laatste tevens dergelijke ver gunning verleend voor de gouden medaille 3de kl., welke eereteekenen hun door den paus toe gekend zijn. Z. M. heeft den kapitein A. J. Kluppel, van de divisie marechaussees van Noord-Brabant en Zeeland, op zijne aanvrage, een pensioen verleend van f 900 'sjaars. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der ma rechaussee, bij de divisie van Noord-Brabant en Zeeland, tot kapit. (naar ouderd. van rang) den lsten luit. F. F. Graafland, van de divisie van Limburg, en overgeplaatst als lste luit. en in zijne ancienneteit als zoodanig bij de divisie van Limburg, den lsten luit.-adj. C. H. M. Verniers van der Loeff, van het 4de reg. huzaren. Z. M. heeft opgeheven de navolgende ont vangkantoren van de directe belastingen en ac cijnzen, als: te Sneek, Nijland. Steeg en Woud send, en ingesteld de navolgende ontvangkan toren der directe belastingen en accijnzen te Sneek, voor de burgerlijke gemeente Sneek en voor de kadastrale gemeenten Nijland en Schar- negoutum, behoorende tot de burgerlijke ge meente \Vijnbrit8eradeel; te Heeg, voor de ka dastrale gemeenten Heeg, Woudsend en Oppen huizen, behoorende tot de burgerlijke gemeente Wijmbritseradeel, en voor de burgerlijke ge meente IJlst; en is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Sneek c. a. F. H. Ter Horst, thans ontvanger derzelfde middelen aldaarzijnde J. H. Pel eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van ontvan ger der directe belastingen en accijnzen te Woudsend c. a. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad te 's-Hage is o. a. ingekomen een voorstel van B. en W. tot toezegging van een subsidie uit de gemeentekas voor het werk tot verbetering van den waterweg tusschen de Maas en 's-Hage. Voorts zijn daarin verworpen de beide voorstellen van B. en W. en de commis sie van fabricage, houdende plannen tot ver fraaiing en verbeterde inrichting van het Bui tenhof. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 44°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Woensdag 's morgens te 5 uren 42°, te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 46°, te 4 uren 44°. BUITENLAND. Italië. Bij de discussiën in de kamer van af gevaardigden over het araendement der commis sie tot schorsing der rentebetaling van de pau selijke schuld, hebben verscheidene afgevaardig den dit amendement ondersteund, zeggende, dat Frankrijk de uitvoering eener conventie, die het zelf openlijk schendt, niet kan vorderen. De minister-president Menabrea en de minister van financiën hebben het amendement bestre den. De eerste zeide, dat dergelijke represailles ten nadeele zouden komen van de tegenwoordige houders der pauselijke schuldbrieven, en niet ten nadeele van het pauselijk gouvernement. Het zou bovendien Italiës krediet in het buiten en binnenland benadeelen. De heer Ratnzzi heeft het amendement ondersteund, dat daarna ver worpen is met 211 tegen 111 stemmen. De voor dracht, om het ministerie te machtigen het tegen woordig budget twee maanden in het nieuwe jaar in werking te houden, is vervolgens aangeno men met 201 tegen 58 stemmen. De paus heeft een consistorie gehouden en daarin gesproken vaD de gebeurtenissen, die in Spanje plaats hadden. De paus betreurt hei gevaar, dat daaruit voor de kerk kan voort spruiten en vooral voor de eenheid van het ge loof, die altijd den roem der Katholieke Spaan- sche natie uitmaakte. Frankrijk. Uit Suez wordt aan den Frau- schen //Moniteur" gemeld, dat tegenwoordig zeventien duizend arbeiders aan het kanaal wer ken, en dat, met hulp van dezen en van een overgroot aantal werktuigen, in een maand tijd, van 15 October tot 15 November, 2,090,000 kubieke ellen grond zijn uitgegraven, en der halve 90,000 meer dan men, naar de gunstigste berekening, verwacht had. De overige 20 millioen ellen kunnen alzoo in minder dan tien maan den tijds verwerkt worden. Het geheele aantal kub. ellen grond, welke voor den aanleg van het kanaal reeds zijn uitgegraven geworden, bedroeg (met inbegrip der bovengemelde 2,090,000) 55 millioen. Engeland. Terwijl de andere weekbladen in stemmen met alle dagbladen, en verlangen dat Engeland eenzijdig blijft in de Oostersche aan gelegenheden, drukt de //Economist" zich voor zichtiger uit. Dit blad meent, dat Engelands groot belang in Indië ten gevolge heeft, dat het land onmogelijk een oorlog met Turkije lijdelijk kan aanzien, en dat een Eugelsch staatsman gaarne op elke wijze zulk een krijg zou willen beletten. Men moet tevens niet vergeten, dat Engeland een der drie mogend heden is, welke de onafhankelijkheid van Grie kenland hebben gewaarborgd, en dat de afstand der Ionische eilanden aan Griekenland, welke slechts een paar jaar geleden plaats had, En geland eenigermate zedelijk verantwoordelijk stelt voor het lot van den Archipel. Zweden. Sedert gisteren, zoo luidt een tele gram van 22 Dec., heerscht hier zware koude, vergezeld door sneeuw. De scheepvaart is ge heel gestremd.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2