2723. Donderdag December. BINNENLAND. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor Leiden, per 3 maandento. 00. 1 Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 1-6 regels 10.75iedere regel meerfOAV franco per oost3.85. van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van Afzonderlijke Nornniersn b.10. j 1-4 regels f 0.90 iedere regel meern 0.15 INTERNATIONAAL RECHT EN VERGE LIJKENDE WETGEVING. //Tweeërlei richting, oogenschijnlijk uiteenloo- pend, kenmerkt onzen tijd. Aan den eenen kant ontwaakt en versterkt zich het nationaliteitsge voel, aan den anderen kant beginnen de volkeren, eiken dag meer, zich niet alleen in hunne be trekkingen met het buitenland, maar ook in hunne wetgeving, te onderwerpen aan zekere algemeeue beginselen, aan zekere gemeenschap pelijke ideeën. Aldu9 verdwijnt langzamerhand bij de verschillende natiën den ouden geest van wantrouwen. Een geheim instinct leert haar, dat zij niet meer als een afgesloten geheel bestaan, maar dat zij, door zich elkanders voorbeelden ten nutte te maken, door bij elkander steun te zoeken, en door bare wederzijdsche conflicten aan de eeuwige regels van de rechtvaardigheid te on derwerpen, te zatnen naar een gemeenschappe lijk doel moeten streven." Zoo ongeveer luidt de aanhef van het prospec tus van een nieuw tijdschrift waarop wij reeds de aandacht vestigden: de Revue de droit international et de legislation com pare©, ouder redactie vau Prof. T. M. C. Asser te Amsterdam, G. Rolin-Jaequemyns, advocaat te Gent, en J. Westlake, advocaat te Londen. Gelijk reeds uit den titel blijkt, stelt de redactie zich tweeërlei doel voor oogenten eerste den tekst of de beginselen te doen kennen van de meest belangrijke nieuwe wetten, ze te beoor- deelen en te vergelijken met die van andere landen, en in de tweede plaats om het inter nationale recht het publieke zoowel als het private te behandelen. Dit doel, wij houden er ons van overtuigd, verdient ten volle sympathie hier te lande. Welke belangrijke wet komt tot stand, welke belang rijke instelling wordt ten onzent besproken, zon der dat eene vergelijking plaats vindt met het geen in andere landen bestaat Die vergelijking wordt gemakkelijk ja voor velen kunnen wij het zeggen mogelijk gemaakt door dit tijd schrift. In het eerste nummer worden de vol gende onderwerpen behandeld De veel bespro ken afschaffing van den lijfsdwang wordt eerst volgens de Fransche wet van 22 Juli 1867, met hetgeen daar voor en tegen is aangevoerd, be sproken, en daarna wordt een kort overzicht gegeven van de wetgevingen op dit punt in andere lauden. Dr. F. You Holtzendorff opent voor dit tijdschrift althans het debat over het cellulaire gevangeuisstelsel, terwijl de be kende economist Max Wirth een overzicht geeft van de armenverzorging in het kanton Bern. De behandeling van vraagpunten uit het in ternationale recht, benevens een kroniek van I internationaal recht vormen het tweede gedeelte van het tijdschrift. Prof. T. M. C. Asser geeft hierin een eerste artikel over de question bru iante omtrent de kracht van vreemde vonnissen; de heer Westlake evenzeer een eerste artikel over naturalisatie en het verlies van burgerrechten, eene quaestie die in Amerika, voor eenigen tijd, in het congres besproken is; de heer Pradier-Fodéré eene beschouwing over den toestand der vreem delingen in Turkije. Behalve eenige kleinere stukken, o. a van Prof. Asser over een passage van Foelix over het statutum personale, vol gens de Nederlandsche wetgeving, bevat dit nummer nog een kroniek van hetgeen op het gebied van internationaal recht, in den laatsten tijd, merkwaardigs is voorgevallen. Reeds verschillende beroemde namen komen op de lijst der medewerkers voor. De lijsten der Nederlandsche, Engelsche, Russische en Arne- rikaansche medearbeiders zi n nog niet definitief vastgesteld en hunne namen zullen eerst in de 2de aflevering vermeld worden. Intusschen vernemen wij dat hier te lande reeds onderscheiden staatslieden, sommige onzer meest geachte hoogleeraars en welbekende leden der magistratuur en der balie buune mede werking hebben toegezegd. Wij wenschen der redactie van ganscher harte een beter succes toe, dan aan vroegere onder nemingen van dezen aard is te beurt gevallen. of deze niet alle ontwikkeling aan zijn natuur lijken loop wil overgelaten hebben. Wat het eerste punt betreft, twijfelen wij er geenszins aan, of onze raad zal, gelijk steeds, bij zijn te nemen besluit niet vergeten, wat tot appreciatie dezer zaak noodig is. Gelijk een ieder echter weet, maar X niet schijnt te weten, zal het plan der commissie, gelijk deze zelve zegt, zeer waarschijnlijk aan de burgerij hoegenaamd geen geld kosten, maar heeft zij daarom vooral het verzoek aan den raad gedaan, om, gesteund door de rentegarantie van de gemeente Leiden, het noodige kapitaal bijeen te kunnen krijgen. Van kunstmatige opwekking van welvaart, is voorts in dezen geen sprakeheb betreft hier alleen het oprichten van een gebouw; wellicht zal hier meerdere welvaart het verwij derd gevolg van zijn, maar daarvan wordt in het slot van het adres, waarop X zich beroept, geen woord gezegd het verzoek betreft het tot stand brengen van een gebouw, dat tot nut en genoegen van Leidens burgerij zal strekken en omdat dit iets is, wat de gemeenteraad wel degelijk steeds getoond heeft te willen bevorde ren, en ook stellig geroepen is ooi te bevorde ren, hebben wij dit verzoek ondersteund. Op de vraag van den schrijver: wil de staat huishoudkunde niet alle ontwikkeling aan zijn natuurlijken loop overgelaten hebben ant woorden wij: neen zeker niet. Zulk een stelling moge wellicht de een of andere beoefenaar der economie uitgesproken hebben, de staathuishoud kunde leert dat niet. LEIDEN, 23 December. Belangrijke tijdingen uit Turkije zijn tot nu toe niet aangekomen. Griekenland maakt gelijk de telegraaf ons gisteren meldde, groote toe bereidselen voor den oorlog. Hot eenige bericht van eenig gewicht is een démenti door de //Turquie" gegeven aan het gerucht, dat de Porte bevel had gegeven om de Grieksche onderdanen uit Servië en Ru- menië te verwijderen. Volgens de //Avenir National" heeft lord Clarendon de mededeeling ontvangen, dat de heer De Lavalette eerstdaags eene circulaire zal uitgeven, houdende voorstel, tot oplossing van het Turksch-Grieksch conflict, en dat inmiddels ijverig gearbeid werd om de uitbarsting der vijandelijkheden te voorkomen. Een zekere X komt in de Leydsche Courant von heden op tegen het verzoek door eenige ingezetenen aan den gemeenteraad alhier ge daan, ten aanzien van den bouw van een ruim i locaal geschikt voor tentoonstellingen, concerten enz. Hij vertrouwt dat de raad ook zal letten i op de hooge lasten, die de geringe burger nu reeds op te brengen heeft. En voorts vraagt j hij of de staathuishoudkunde eene dergelijke kunstmatige opwekking van welvaart, gelijk men hier beoogt, niet wraakt, en De opera-voorstelling van Vrijdag-avond vol- deed algemeen aan de verwachting van het tal rijke publiek, dat geen plaatsje in de zaal on bezet liet. Vooral voldeed bijzonder mejufvrouw Mezerai, die de titelrol vervulde; zij bleek eene geoefende chanteuse te zijn en zong haar partij zeer verdienstelijk. Ook de ensemble-stuk- 1 ken waren goed. De geheel© indruk van deze opvoering der //Dame Blanche" was gunstig, en j wij hopen dat de directie van den schouwburg bet Leidsche publiek nog dikwijls het genot van zulk een avond zal verschaffen. Gisteren stond voor de rechtbank te Rotterdam de eerste der personen terecht, die ter zake van de aldaar plaats gehad heb bende ongeregeldheden vervolgd worden. Het was zekere T. J. v. L., aangeklaagd van in den avond van Vrijdag den 30sten October te circa tien uren, terwijl hij zich aan het hoofd be vond van eene zeer talrijke menigte, die onder het geroep van //weg met de politie" eenige straten van Rotterdam doortrok, in do Trouw- steeg den zich op surveillance bevindenden onder-inspecteur van politie G. Wattier Kraa- nen, die last had die menigte te volgen en gade te slaan, met een stok een of meer slagen toe- i gebracht te hebben en op den grond te hebben geworpen, ten gevolge waarvan genoemde onder- inspecteur aan de knie is verwond geworden. Tot staving dezer feiten werden veertien ge tuigen gehoord,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1