OFFICIEELE BERICHTEN. Tentoonstelling OPENBARE VRIJWILLIGE YERKOOPING COMPAGNIE BORDELAISE TE BORDEAUX. openbare school toch niet naar den zin maken, zijn we verdraagzaam ze zullen ons ongodsdien stig vinden, zijn we godsdienstig dan heeten wij onverdraagzaam. Toegeven waar men regt heeft is een teeken van zwakheid, ongelijk erkennen daarentegen een bewijs van kracht. Ik hecht er aan M. d. R. U. als mijne mee ning ten slotte te verklaren dat al ware het ook juist dat door de openbare school ergernis komt en komen moet, die school nogtans zou moe ten worden behouden, ook omdat in haar het beste middel te vinden is om verdraagzaamheid aan te kweeken, om de neiging tot ergeren en de nei ging om zich geërgerd te gevoelen te verminderen. Ik heb de eer te zijn Amsterdam, UEd. Dw. dienaar. 18 Dec. 1868. J. C. DE VRIES. TOONEELNIEUWS. Rotterdam. Woensdag 23 December//Lo hengrin", romantische Oper von R. Wagner. Aanvang te halfacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Barend Jacobus Kroon, koopman in brandstoffen, wonende alhier, waarbij hij verzoekt om de perceelen aan de Mare, ge- teekend wijk VI n°. 1227, 1228 en 1229, en dat aan de Oude Vest, wijk VI n°. 939, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrigten en bezigen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, Staatsblad n°. 19), rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te weten, dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën //de commodo et incommodo," door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 24sten December e. k., 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Leyden, 19 December 1868. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen al hier is ter hand gesteld een, op den lsten dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1868 en 1869, houdende drievierendeeljaarsch, aanslagen, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op* den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Leyden, 19 December 1868. Eerste huwelijks-afkondiging te Leiden, van den 20sten December 1S68 M. Van Wel wedr. 60 j. en H. C. Weeber jd. 48 j. H. J. Van der Moolen wedr. 33 j. en J. G. E. Ter Osselaar jd. 33 j. W. ÏÏltee jm. 28 j. en M. S. C. Hannojd. 18 j. P. Van Polanen jm. 24 j. en M. Colpa jd. 24 j. P. Van der Reyden jm. 28 j. en M. Rie- beek jd. 27 j. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Hoofdstuk IX (Koloniën). Algemeene beschouwingen. De heer Nierstrasz schetste hoe de toestand ia Indië achteruitging, hetgeen toe te schrijven was aan den verderfelijken invloed van de Sta ten-Generaal, maar vooral aan dien van eene tijdelijke meerderheid. Wanneer men nu op dezen weg voortging en al verder de Inland- sche hoofden van ons gezag vervreemde, en aan de heerediensten tornde, dan vreesde hij voor onberekenbare gevolgen. De heer Thorbecke herinnerde naar aanlei ding van het voorloopig verslag en de memorie van beantwoording, aan eene vroegere redevoe ring door hem in de Kamer uitgesproken in eene koloniale discussie ongeveer 10 jaren ge leden met den heer Rochussen, waarbij spr. be toogde dat meer in Indië en minder in Neder land moest geregeerd worden. Hij drong nu op dit betoog nader aan en deed op de meest kern achtige wijze een beroep op historische gronden om aan te toonen dat iedere hervorming uit een Indische kiem moest voortvloeien en dat de Inlandsche hoofden meerder aandeel moesten erlangen in het bestuur van Indië. Hij kwam daarna op tegen de richting der hervorming en speciaal de afkoopbaarstelling der heerediensten, welke hij als belasting beschouwde, en eindigde met vooral aan te dringen op zeer spoedige indiening van het w. o. regelende de voorwaar den van de uitgifte van gronden in erfpacht. De heer Haffmans voerde een betoog over de regeling der finantieële betrekkingen tusschen het moederland en Indië, dat zich oploste in de vraag aan den ministerwaarom moet Indië geen schuld dragen in de Nederlandsche schul denlast De heer W. Yan Goltstein maakte eenige algemeene opmerkingen over het beleid van den minister van koloniën en zijne inzichten omtrent het bestuur van onze koloniën, waar van de slotsom was dat hij constateerde dat, zoo verschil van gevoelen tusschen hem en den mi nister over menig punt mocht bestaan, het doel van den minister ook dat van hem was n. 1. stabiliteit voor Indië. Hij zou uit dien hoofde voor de begrooting stemmen. De heer Yan Sypesteijn herhaalde de te kortkomingen van dezen minister om aan spre kers beginselen op koloniaal gebied te voldoen. Hoewel hij hem met leedwezen bestreed mocht hij toch niet den minister steunen, die een weg volgde ten verderve van Nederland en de ko loniën. De beer Rochussen beantwoordde den heer Thorbecke. De heer Y. d. Hucht besprak nog de regeling der Vorstendommen op Java; terwijl de heer De Brauw verklaarde voorloopig te zullen afwachten, en den minister nader te willen hooren. Morgen voorzetting. ACADEMIENIEUYVS. Utrecht, 19 December. Bevorderd tot docto ren in de rechten de heeren W. H. Ikman van Burck, geb. te Nijmegen, en J. J. E. Geelen, geb. te Utrecht, na verdediging van Stellingen, ADVERTEINTlEiN. De ondergeteekenden hebben vernomen, dat zekere persoon, zich noemende RICHARD, met een brief bij vele gegoede burgers dezer ge meente is rondgegaan, waarin vermeld wordt, dat hij sedert negen jaar in onze Eabriek was werkzaam geweest en door ziekelijke omstandig heden ontslagendat hij, met een talrijk huis gezin, zich in behoeftige omstandigheden be vond, enz. De ondergeteekenden verklaren, dat zij nimmer om dergelijke reden iemand hebben ontslagen en dat genoemde persoon hun geheel onbekend is. Het is echter aan de ijverige po gingen der politie nog niet gelukt den schrij ver te ontdekken. D. SALA en Zn. Gevraagd voor een Heer, geen 'Student, zijn bezigheden buitens huis hebbende, twee gemeu bileerde kamers, met of zonder kost. Brie ven francoonder Lett. R. Bureau Leidsch Dag blad, met opgave van voorwaarden. WORDT GEVRAAGD EENE K 1 M D E K II I »9 P. G., niet beneden de 25 jaar, gewoon met kin deren om te gaan, ter oppassing van een jong kind. Adres Breestraat, Wijk IY, 338. der prijsvoorwerpen, ingezonden voor de Lo terij ten behoeve der vernieuwing van de Kemonstrantsche Kerk, op 24, 25, 26, 27 en 28 December a. s. van 12 tot 4 uren, in het gebouw van het Departement TOT NUT YAN 'T ALGEMEEN, de twee eerste dagen tegen 25 ets. en de drie laatste dagen tegen ÏO ets. entree per persoon. Werd de verwachting der commissie voor deze Loterij door het aantal der ingezonden fraaie en kostbare voorwerpen verre overtrof fen, het aantal gevraagde loten bleef verre be neden hunne verwachting, waarom de commissie vertrouwt dat deze tentoonstelling nog velen zal opwekken loten te nemen, die aldaar zullen verkrijgbaar gesteld worden. De uitloting zal plaats hebben op 28 en 29 December. De commissie voornoemd, D. J. COCKUYT. A. HAZEVELD. A. J. v. MANNEKUS. Leiden, 17 December 1868. jg&Xy in het Heer en-Logement aan den Burg te Leyden bij opbod op Zaturdag den 9 Januarij en bij afslag op Zaturdag den 16 Januarij 1869, beide dagen des avonds ten 7 uren precies, van N°. 1. Een kapitaal HEERENHUIS, ERYE en TUINTJE te Leyden aan de westzijde van de Yliet omtrent de Bakkersteeg, geteekend Wijk I, N°. 539, bevattende benedennette voorgang, spacieuse tweede gang, zijkamer met suite, ruime zaal en dito tuinkamer met elkaar verbonden door zeer fraaije serre, keuken, binnenplaatsje, wascb- of werkbuis, provisie-kamer en verder bovenzeven zoo groote als kleine kamers, meestal behangen en met stookplaatsen, droog-, turf- en berg-zolders en vliering en wijders vele gemakken en geriefelijkheden. N°. 2. Een HUIS en ERYE te Leyden aan de westzijde van het Zand of de Oude Varken markt, omtrent de Groenhazengracht, geteekend Wijk I, N°. 157, bevattende ruim voorhuis, bin nenkamer, keukentje, plaatsje, boven- vóór- en achterkamer met doorgaande alcove, voor- en achter-zolder, de kamers allen behangen en met stookplaatsen en verder vele geriefelijkheden. Alles breeder bij aangeplakte billetten om schreven. Te bezigtigen des Dingsdags en Donderdags van iedere week vóór den afslag van 's voor middags 10 tot 's namiddags 1 ure en wel N°. 1 op permissie-billetten, af te geven door den Notaris. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van den Notaris Mr. H. OBREEN, aan den Ouden Singel Wijk Y, N°. 348, alwaar tusschen de veiling en den afslag verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom. De WIJNËft van genoemde Compagnie worden aan beminnaars van zuivere wijnen bij zonder aanbevolen. Dezelve worden franco ter plaats geleverd, in kisten van 20, 30 of 40 fl., tot de prijzen van 65, 70, 75, 80 en 90 cb. per fl., onder welke prijzen de rechten en fl. zijn begrepen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3