N°. 2721. Dinsdag BINNENLAND. A°. 1868. 22 December. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 6.00. Franco per post3-85. Afzonderlijke Nommers0/10. LEIDEN, 21 December. Het recht is aan de zijde van Turkije. Juist was de rust op Kreta hersteld, of Grieksche vrijwilligers trachtten de Anti-Turksche bewe ging op dit eiland weder gaande te maken, een Grieksche minister verklaarde aan de afgevaar digden dat er van staatswege gelden waren ge bruikt om een schip uit te rusten, dat man schappen en ammunitie naar Kreta had over gebracht, en de terugkomst der Grieksche opstandelingen wordt door de Grieksche regee ring tegengehouden, alleen met het doel om den toestand op dit eiland gespannen te houden. Het doel van dit alles is de reeds jarenlang gewenschte annexatie van Kreta. Al deze omstandigheden brachten bij den aan vang der beweging, de verschillende mogendheden tot de overtuiging dat hier een conflict moest vermeden wordenwat de Porte eischte was billijk het recht is aan hare zijde. Griekenland moest tot inschikkelijkheid bewogen worden. Maar Griekenland betoonde zich tot nu toe zeer weinig inschikkelijk; de publieke opinie is daar zeer weinig tot toegeeflijkheid geneigd:zij re kent wellicht op de sympathie, die de Grieken vroeger bij Europa ondervonden hebben, of, zoo kon men denken, zij rekent op Russische onder steuning. Maar deze gedachte wierp men algemeen van zich. De eerste berichten mochten eenigen twijfel aan de eenstemmigheid der groote mogendheden doen geboren worden, de volgende ontnamen hieraan allen grond. Zoover is het thans gekomen, dat de Turkscho gezant uit Athene vertrokken en te Konstan- tinopel aangekomen is. De betrekkingen tusschen beide landen zijn dus opgehouden. Blijft Griekenland thans nog alleen staan, dan is de algemeene overtuiging, dat zelfs het uitbreken van een oorlog nog geene ernstige gevolgen zal kunnen hebben. Het recht, zoo erkent een ieder, is aan de zijde van Turkije. Maar en zie hier het gewicht van de heden ontvangen berichten twee officieuze Pruisische bladen beweren heden, dat Turkije een maatregel heeft genomen die onrechtmatig is, en voorts heeft de Russische keizer in het algemeene con cert een wanklank doen hooren. Turkije zou namelijk reeds dadelijk bevolen hebben dat de in Turkije, Rumenië en Servië vor- blijfhoudende Grieksche onderdanen uit het land moeten gezet worden. De //Kreuzzeitung" en de//Norddeutsche Zei- tung" maken beide de opmerking, dat dit bevel, zoolang de oorlog niet verklaard is, in strijd is met het volkenrecht en voor zoover Rumenië en Servië betreft, met het oog op de mogend heden, die de garantie onderteekend hebben, ook niet kan uitgevoerd worden. En ook reeds zegt de //France," hiervan ge wag makende: mocht dit waar zijn, dan zou Turkije eene lastige quaestie opgeworpen hebben. Voorts zegt de //Temps" dat prins Gortcha- koff een onderhoud heeft gehad met prins Tal- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. leyrand, Fransch gezant te St.-Petersburg. Hierbij zou de Russische minister tot den gezant ge zegd hebbenIndien Turkije zoo exigeant is, omdat het reden meent te hebben te gelooven, dat het door de groote mogendheden wordt ondersteund, dan zou Rusland recht hebben zich meer gereserveerd te toonen bij de gemeen schappelijke stappen tot voorkoming van een conflict. Vooral het laatste bericht eischt echter nog bevestiging. Zaterdag-avond had in 't gebouw op de Pie terskerkgracht eene algemeene gymnastiekles plaats van de kinderen, die hierin bijzonder onderwijs ontvangen. De heer Martin had, even als in het vorige jaar, de ouders uitgenoodigd om hierbij tegenwoordig te zijn, en het ontbrak dan ook niet aan een groot aantal belangstel lende toeschouwers, zoowel dames als heeren. Onder hegeleiding van de muziek der infanterie werden de verschillende oefeningen volbracht, eerst door de meisjes, daarna door de jongens. Wederom bleek met hoeveel zorg en bekwaam heid dit onderwijs hier wordt gegeven. Los en vlug waren alle bewegingen, zoo juist berekend voor de harmonische ontwikkeling van alle lichaamsdeelen. Bij de meisjes trok vooral het ballenspel de aandacht. De jongens deden als altijd stoute toeren op de brug en den rek stok, en kolossale sprougeu. Maar inzonderheid vielen ditmaal de exercitiën met het geweer van de kweekelingen in het oog. Al is dit korps maar een 14 man sterk, het is misschien beter gedisciplineerd dan menig scherpschutterskorps met banieren en uniformen. Als het aankomend geslacht zóo alom in den wapenhandel wordt geoefend, dan kan er over weinige jaren mis schien van volksweerbaarheid sprake zijn. Den heer Martin komt de dank toe voor den aan- genamen avond, dien hij aan vele belangstellenden en vooral aan de kinderen had bereid, en alle lof voor zijn uitmuntend onderricht. Naar wij met genoegen vernemen, heeft het Z. M. den Koning behaagd de aanzienlijke som van f 500 bij te dragen voor de oprichting van het Boerhaave-monument, terwijl ook van Z. K. H. Prins Frederik eene som van f 200 voor hetzelfde doel bij de commissie is ontvangen. Daarentegen heeft de Koninklijke Academie van Wetenschappen in hare onlangs gehouden ver gadering na ernstige deliberatie gemeend zelfs haren zedelijken steun (van geldelijke ondersteuning kon hier natuurlijk geen sprake zijn) aan deze onderneming te moeten ontzeg gen. De tot nu toe reeds van vele zijden ont vangen bijdragen toonen echter genoegzaam, dat het Nederlandsche volk nog niet onverschillig is geworden voor den roem door vroegere ge slachten ook op wetenschappelijk gebied ver worven, zoodat men met grond mag verwachten, dat deze onderneming, ook zonder de hulp der Academie, met een gewenschten uitslag zal wor den bekroond. 1AGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 De opbrengst der middelen (hoofdsom en op centen) over de elf eerste maanden van 1868 is geweest /"65,745,369.14s, tegen/"66,446,027.24 over hetzelfde tijdvak in 1867. De //Nederlandsche Industrieel" verklaart, dat hij, nu de minister van financiëü een nieuw equivalent voor de afschaffing van het dagblad zegel heeft voorgesteld, het voorstel in zijn ge heel toejuicht en vertrouwt dat het spoedig tot wet zal worden verheven. Door de commissie, belast met bet afnemen van het natuurkundig staats-examen, volgens art. 4 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad N°. 59) zijn bevorderd tot candidaat-arts de heeren: R. Peel, A. E. Van Nugtèren, B. J De Vogel, Cannegieter, Van Delden, Freytag, L. Eeckboff, J. Hendriks, Heilbron, J. Verbeek en Wolff; elf candidaten werden afgewezen en twee trokken zich gedurende het examen terug. In het laatst van November is te Kat wijk aangehouden een guldenstuk, dat bij ou- derzoek door het muntcollege is gebleken valsch te zijn. Het had het uiterlijk voorkomen van een echt muntstuk, droeg de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1847. Sedert lang bestond te 's-Hage eene algemeen erkende behoefte aan een ruim en geschikt lokaal voor groote muziekuitvoeringen verscheiden plannen om daarin te voorzien, zijn vroeger, inzonderheid door gebrek aan vol doend terrein, afgesprongen; thans echter doet zich een ruim terrein voor achter den Groo- ten Bazar van den heer Boer in de Zeestraat, tot aan den Hoogen Wal toeloopende. Een ont werp is beraamd om daarvan partij te trekken, en het kunstminnend publiek zal zeker met be langstelling vernemen, dat dit plan hierin be staat, om de residentie te versieren met eene inrichting, in algemeene trekken overeenkomende met die van het Park te Amsterdam. Men noemt den heer Van Oudshoorn onder de ontwerpers, en de heeren Nicolaï en Van der Does hebben, wat het muzikale gedeelte der uitvoering betreft, reeds hunne goedkeuring aan het denkbeeld geschonken. In eene vergadering der Amsterdam se he afdeeling van het Anti-Dagbladzegel-Ver bond is besloten aan bet hoofdbestuur te ver zoeken om eene wederlegging uit te geven van de bezwaren, die tegen de van regeeringswege voor gestelde afschaffing van het dagbladzegel ge opperd worden, en voorts ten spoedigste ten gunste der aanneming van dat ontwerp van wet een algemeen petitionnement te organiseeren. Volgens gerucht heeft eergisterenavond op den Rijnspoorweg nabij het station A b- coude een ongeluk plaats gehad. Een wachter zou namelijk onder den trein zijn geraakt, en op jammerlijke wijze het leven hebben ver loren. Ter vervanging van Ds. Jorissen, aan wien op zijn verzoek een eervol emeritaat is verleend, is door het kiescollege der Ned. Herv,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1