IN0. 2717. Donderdag A°. 1868. 1 i December LEIDSCH x. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.1*24 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 1G December. De overeenstemming tusschen de mogendhe den in de Grieksch-Turksche quaestie schijnt weinig meer te wensehen over te laten. Lord Clarendon heeft dan ook, zoo wij gelooven mo gen aan hetgeen de telegraaf ons meldt, tot verscheidene diplomaten, die hem kwamen be zoeken, gezegd, dat de vrede zal gehandhaafd blijven, dat Griekenland zal toegeven en dat de officieuze onderhandelingen zullen worden voort gezet, ten einde de gevoeligheid van de Hel- leensche regeering te verminderen. Alleen wordt van enkele zijden nog twijfel geopperd omtrent de bedoelingen van Oostenrijk. De //Weserzeitung" bevat een telegram uit Berlijn, waarin wordt gezegd, dat de gezanten van Engeland en Frankrijk te Weenen zijn ge last om de Oostenrijkscbe regeering te wijzen op de gevaren, welke de houding van Oosten rijk in het Oosten voor den vrede van Europa kan opleveren. In verband daarmede, verklaart dit blad, staat de terugroeping van den Oosten- rijkschen gezant te Konstantinopel. Hiertegen komt een Oostenrijksch blad op. De //Abendpost," akte nemende van den aan Oostenrijk vijandigen toon van de officieuze bladen te Berlijn, zegt dat het bovenvermelde bericht een boosaardige leugen is, waaraan zelfs niet de schijn van een mogelijk misverstand ten grondslag kan liggen, daar noch door En geland, noch door Frankrijk eenige stap van dien aard te Weenen is gedaan. In Athene schijnt echter nog eene groote opgewondenheid voor Kreta's vrijmaking te heer- schen. Het Bataviaasch Handelsblad behelst het vol gende omtrent den heer Jan Jacob Modderman, op den 9den September 1814 alhier geboren, en den 6den September 1868 te Batavia over leden. Den 16den December 1835 in Indië gekomen, werd de heer Modderman den 9den Januari in dienst gesteld bij de secretarie van den direc- teur-generaal van financiënbij dit departement avanceerde hij tot chef der ordonanceering 6 Februari 1844, werd den 23sten October 1852 bevorderd tot assistent-resident der comptabi liteit te Soerabaija, was sedert den 2den Maart 1859 president van de weeskamer te Batavia en bij koninklijk besluit van 19 September 1861 versierd met de orde van den Nederland- schen Leeuw. Nimmer heeft het Virtus Nobilitat" de borst van een edeler mensch versierd dan die van Hodderman, zijne ambtsplichten steeds even nauwgezet als gemoedelijk betrachtende, was zijn particulier leven een onafgebroken streven om zijne natuurgenooten wel te doenzijne goedhartigheid kende geene grenzen, en werd bij somtijds er door misleid, het kon hem ni6t doen wankelen in zijn vertrouwen op de mensch - beid, noch stuiten in zijne handelingen van milddadigheid, die te grooter waren, daar zijne eigene behoeften zich tot het strikt noodige bepaalden. Hij heeft geleefd als een braaf burger en een edel mensch, hij is gestorven tot innige smart zijner vrienden en ten grave gedragen, vergezeld ook door de hoogste achting zijner medeburgers; wat kau men beter verwachten van een men- schenleven? Vele armen verloren in hem hunnen weldoe ner; mogen andere weldoeners zijne plaats ver vullen. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn: 1°. de hoofdonderwijzers F. B. Nun- nink, P. Inklaar, G. J. Sieverdink, G. Kolde- v\ijn, H. J. Zuiderhoek, A. J. Gouka, H. R. A. Vechtmanu, J. J. Fonteyn, N. Stark, M. Valk Lz., D. Westhoff en D. M. Kruseman; en 2°. de hulponderwijzers P. H. A. Steenbeek, C. A. Valk, W. F. G. L. Haanstra, A. Bommel en J. Knaap, gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemddie ouder 1°. vermeld tot onderwijzer der tweede kl., en die onder 2°. genoemd tot onderwijzer dor derde kl. -oor den dienst daar te lande. De commissarissen van het Nederlandsch Opvoedingshuis te W a s s e n a a ronder leiding van mevrouw Elise Van Calcar, hebben hun jaarverslag uitgebracht, waaruit de bloei van die inrichting blijkt. Het aantal kweekelingen bedraagt vijfentwintig, waarover vijf onderwij zeressen zijn. Vau de kweekelingen hebben in 1868 twee het examen als hulponderwijzeres af gelegd; een van haar stond bovenaan op de lijst van de 22 jonge dames, die het examen aflegden; de andere bekleedde de derde plaats in de rij. Commissarissen zijn thans de heeren C. S. Adama van Scheltema, A. Gildemeester en J. A. Van den Broek; de beide eersten te Am sterdam, de laatste te Soetermeer. De N. R. C. verneemt uit zekere bron, dat aan den oud-directeur der openbare werken in Ned. Indië, den keer De Bruijn, thans met verlof hier te lande, en aan den heer J. S. Crawfurd te Batavia, door de regeering con cessie is verleend voor de ontginning der rijke kopermijnen op het eiland Timor. De rijkdom dier mijnen is eene vanouds bekende zaak en belooft uitkomsten, die in evenredigheid staan met het reeds gedane aan bod eener Australische kopermijn-ontginning maatschappij, om namelijk, tegen den prijs van de helft der concessie, het benoodige bedrijfska pitaal van een millioen guldens te verschaften. Het zoude echter te wensehen zijn, zoo voegt de N. R. C. hierbij, dat deze ontginning komt in handen van Nederlandsche kapitalisten. Naar men verzekert, zou spoedig het ter zake betrekkelijke prospectus in het openbaar verschijnen. Te Kampen wordt sedert St.-Nicolaas- avond een soldaat vermistdaar hij verklaard had bang te zijn om alleen uit te gaan, en zijn kwartiermuts toch op een der buitensingels ge vonden werd, en bovendien een burger naar den vermisten soldaat kwam vernemen, zonder dat men weet, waaraan die belangstelling te wijten, kan men niet alleen aan een ongeluk denken. Uit Harlingen schrijft men: Twee per sonen uit Hoogeveen wenschten zich Zaterdag per Engelsche boot naar Engeland en verder naar Amerika in te schepen. Daarin steekt niets vreemds, zoo iets gebeurt hier wekelijks met velen, uit alle oorden van Noord-Nederland. Die twee personen waren een man en eene jonge dochter. Eensklaps echter verschijnt de vader van laatstgenoemde en eischt haar op, daar zij moeilijk de levensgezellin kon worden van een man, die te Hoogeveen reeds vrouw en kinderen had. Eerst zijn vader en dochter teruggekeerd en daarna de huisvader ook. De //Surinaamsche Courant" meldt uit Paramaribo, dd. 9 November het volgende //Onze lezers zullen zich herinneren, dat er se dert eenigen tijd sprake is geweest van de op richting eener maatschappij in de Vereenigde Staten van N.-Amerika, tot beproeving van gonddelving in de kolonie en dat de agenten dier maatschappij zich aan het koloniaal bestuur alhier hebben gewend, om 6000 akkers land te bekomen, tot volvoering van dat plan. Dezer dagen is door de bedoelde agenten een onder zoek gedaan in het district boven Suriname naar een geschikt terrein. Het resultaat daar van is bijzonder gunstig uitgevallen. Het mede gebrachte goudzand is zoowel als het gewasschen goud door deskundigen van uitmuntende qua- liteit bevonden zoodat wij ons vleien dat die onderneming eerlang haar volledig "beslag zal erlangen". Door het ministerie van binnenlandsche za ken is eene oproeping van sollicitanten gedaan naar de betrekking van hulponderwijzer ter Kuste van Guinea, aan welke betrekking is verbonden a. eene bezoldiging van f 1200 'sjaars, ingaande met den dag van vertrek naar de Kust van Guinea; b. eene gratificatie van drie maanden traktement voor uitrusting en een gelijk bedrag als voorschotc. vrij transport naar de Kust van Guinea, als passagier der 1ste klasse d. het genot van vrije woning. Z. M. heeft bevorderd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Vollenhoven c. a. E. C. H. Wal raven Vermeer, thans ontv. derzelfde middelen te Staphorst c. a. Voorts zijn de ontvang-kan- toren voor de directe bel. en acc. te Staphorst en te Hasselt, zooals die tbaus bestaan, opgehe ven, en is ingesteld een nieuw ontvang-kantoor i voor de directe bel. en acc. te Hasselt, bevat- j tende de gemeenten Hasselt, Staphorst en Rou- I veen, en is benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Hasselt c. a. P. A. A. Molenaar, thans ontv. derzelfde middelen te Hasselt. Ook zijn opgeheven de volgende kantoren der dir. bel. en acc., zooals die thans bestaan, als: te Drag- ten, Beesterzwaag en Gorredijk, en zijn inge steld de navolgende ontvangk. der dir. bel. en acc.: te Dragten, voor de kadastrale gemeenten Dragten, Oudega, Rottevalle en Boornbergum

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1