SOIRlfi BLAIÜEL LES DEUX VEUVES. LEIDSCHË V ROUW EN-V EI! E RNIGIN G, Theatre de Leide. Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie Herinneren hen, die op den lsten Januarij 1869 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1859, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januarij 1S68. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 1, 2 en 3, op Dingsdag deu 12 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 4 en 5, op Woensdag den 13 Januarij, voor de bewo ners van wijk 6, op Donderdag den 14 January, voor de bewo ners van wijk 7, op Vrijdag den 15 Januarij, voor de bewoners van de wijken 8 en 9 of de buitenwijk, Eindelijk dat de geboorte-acten, die ieder be langhebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestda gen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Se cretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), vau des voormiddags 10 tot des namid dag 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. Eerste huwelijks-afkondiging te Leiden, van den 13den December 1S68 J. J. Van Heuzen jm. 25 j. en E. W. Brum- melkamp jd. 26 j. A. F. Sinclar van de Laar, wett. gesch.. 34 j. en M. A. Koppeschaar jd. 26 j. J. Van Leeuwen jm. 34 j. en L. Loeps wed. 37 j. J. Ii. Paling jm. 31 j. en S. J. Kuit jd. 24 j. GEMENGDE BERICHTEN. Een dronkaard te Antwerpen, had Zondag 6 Dec. gewed, dat hij, op een namiddag, van 2 tot 6 uren, veertig halve glazen jenever zou drinken. De dwaze kerel heeft zijne wedden schap gewonnen, maar is er twee uren daarna van gestorven. Men verzekert dat zich te St.-Petersburg eeue maatschappij heeft gevormd om pleizier- treinen op het ijs in te richten. Er zou een locomotief van vijfentwintig a dertig paardekracht naar het model van die der spoorwegen worden vervaardigd; verschil zou in de wielen liggen die dwars gegroefd zou den worden, zoodat zij eene gleuf in het ijs zouden maken zonder het echter merkelijk te beschadigen. Wanneer men zorg draagt, dat de wielen niet kunnen uitglijden, eene machine aanbrengt die de sneeuw wegveegt en zich niet op weg be geeft eer het ijs dicht genoeg bevroren is, zou men verre tochten kunnen ondernemen, en wel naar Finland, naar Lapland en eenige eilanden die des winters door het ijs ingesloten zijn. Behalve dat dit plan veel aanhangers vindt om het nieuwe en vernuftige dat er in gelegen is, zou het ook nog dit voordeel hebben, dat het leven en beweging aanbracht in die streken, die gedurende een gedeelte van het jaar van alle gemeenschap met Europa zijn verstoken. Er zouden gemakkelijke, goed verwarmde waggons zijnrust- eet- drink- slaap- speel- concert- leeswaggons: in een woord, al wat het leven veraangenaamt zou daar vereenigd zijn om er echte pleiziertreinen van te maken. Hoe vermetel dit plan in onze gematigde luchtsteeek moge schijuen, wordt het in het Koorden als zeer uitvoerbaar beschouwd. En mocht het in de toepassing op onvoorziene hinderpalen stuiten, dan ziet men er volstrekt geen bezwaar in, om er op de groote rivieren, inzonderheid de Newa, gebruik van te maken en zoodoende de scheepvaart te vervangen. Hoe dit zij, langs de noordelijke kusten ver wacht men dezen winter de IJszeeën doorkruist te zien door locomotieven met eene lange reeks wagens achter zich. Dit schouwspel zal nieuw, grootsch, indrukwekkend zijn en wel de schep ping van het meDschelyk genie waardig. Dit plan zou, naar men zegt, aan een Fransch- man te danken zijn, die, getroffen door den doodschen en verlaten aanblik van die uitge strekte gewesten en door het volslagen gemis van verkeer gedurende het winterseizoen, op het denkbeeld zou zijn gekomen op die wijze de gemeenschap in de noordelijke streken te onderhouden. STATEN-GENERAAL. Ieder, die den overledene, in zijn huiselijk en maatschappelijk leven, gekend heeft, zal gewis met ons zijn verscheiden betreuren. Weduwe J. L. VAN BUMA, geb. M. J. Hollebeek. Benschop, 10 December 186S. Een HEER, zijne bezigheden buitenshuis hebbende, verlangt kost en inwoning met vrije tegen matigen prijs bij fatsoenlijke kamer lieden. Adres franco onder Bureau dezer Courant. Tweede Kamer. Zitting van heden. Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken). Bij de algemeene beraadslagingen over de YlIIste afdeeling, kunsten en wetenschappen, voerde alleen het wToord de heer De Bruijn Kops, die met het oog op zijne betrekkelijk deze afdeeling voorgestelde amendementen, zijne denkbeelden uiteenzette ten aanzien van den plicht der regeering tegenover de kunst. In hoofd trekken kwamen die daarop neder, dat de vorming van kunst regeeringszaak was, echter niet door het systeem van encouragement, in het aankoopen van schilderstukken bestaande, maar door ge legenheid te geven tot hoogere vorming van den kunstenaar, en door zooveel mogelijk te waken tegen verspreiding van kunststukken en dus concentratie in een museum. Daarna kwamen de artikelen 149169 in behandeling, waarbij discussiën plaats hadden over de zorg voor het onderhoud der Hunne bedden in Drenthe, andere zaken met de oud heidkunde in verband staande, en over het vermeende gevaar waaraan nog altijd het Am- sterdamsche Trippenhuis bloot stond. Hierbij kwam ook ter sprake het denkbeeld om van staatswege mede te werken tot het oprichten van een nationaal museum van schilderstukken. Vervolgens werd na zeer langdurige beraad slaging het amendement van den heer De Bruijn Kops op art. 170, om den daarbij uitgetrokken post van /'12,000 met f 10,000 te verminderen, met het doel om de schilderijen enz. uit het paviljoen te Haarlem naar elders over te bren gen, verworpen met 49 tegen 18 stemmen. Artt. 171177 werden onveranderd goed gekeurd. De subsidie aan de Kon. Academie van Beeldende Kunsten enz. f 7200 vervat in art. 178, en het daarop voorgedragen amende ment van den heer De Bruijn Kops tot wij ziging der omschrijving, door weglating der woorden toelagen voor de opleiding van kunstenaars, gaf tot uitgebreide ge dachtewisseling aanleiding, vooral met betrek king tot de plannen van den minister om die aca demie op te heffen en langs anderen weg de opleiding van kunstenaars te bevorderen. Ten slotte heeft de minister het amendement overgenomen, omdat het de quaestie niet prae- ;udicieerde en de minister met of zonder amendement aan zijn plan tot opheffing der academie kon gevolg geven door een Kon. besluit. AbVERTENTlEIV Na eene kortstondige ziekte, overleed heden tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwdkinderen en zijne eenige zuster, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot, JACOBUS LEM- STRA VAN BUMA, Burgemeester van Ben schop, enz. in den ouderdom van 72 jaren. Lett. F. B. aan het ten yoordeele der op Dingsdag den Iddcn December 1868, des avonds te 7% uren in de STADSGEHOORZAAL, met welwillende medewerking van de Heeren IV. II. Sclintülling uit Haarlem Violoncel. A. J. We trensViool. O. B. Duyster JrFluit. ES. de €»JoeyZang. en eenige Dames Dilettanten Toegangkaarten a f 9.99 en Plaatskaarten a 10 cents te bekomen bij de Boekhandelaren SCHREUDER en VAN BAAK. De Plaatskaarten tot en met den 14den De cember, terwijl de Toegangkaarten ook op den avond der uitvoering aan de Zaal verkrijgbaar zijn. VE\DKKDI 18 DFCEUIBBtE 1868. Representation Extraordinaire, donnée par la Troupe du Thédtre Royal Fran9ais de la Haye, sous la Direction de Mr. L. JAHN. Opéra-Comique en 3 actes, musique de Boieldieu, paroles de Scribe, suivi de Comédie en un acte. On comniencera a 7 heures. Prix des Places: Loge f2.Baignoires /"1.50, Parterre f 1.20. Galerie f 0.60. On pourra se réserver des places Jeudi et Vendredi de 10 heures du matin jusqu'a une heure de relevée. Bij de openbare veiling op den 12den De cember 1868, ten overstaan van den Notaris J. M. E. DEllCKSEN, te Legden gehouden, zijn de percelen in bud gebragt, als volgt: N°. 1. Een HUIS en ERF, waarin een lo gement is gevestigd, te Legdenin de Sint-Aag tenstraat, Wijk 5, N°. 100, op f 800. N°. 2. Een HUIS en ERF, te Legden in de Kloksteeg, Wijk 4, N°. 661, op n 1200. Nader verhoogd met 100. N°. 3. Een HUIS en ERF, te Leg denin de Narmstraat, Wijk 5, N°. 210 en 210rood, op470.—. Verdere informatiën zijn te bekomen ten kan tore van boveugenoemden Notaris, alwaar ver hoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom, terwijl de afslag is bepaald op Zaturdag den 19den December 186S, des avonds ten 7 ure, in het Heeren- Logement aan den Burg te Legden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3