B U IT E N LA N D. OFFICIEELE BERICHTEN. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 40°. Zondag 's morgens te 5 uren 36°, Wind: Z. O., te 8_- uren 38°, 's namiddags te 12 uren 42r°, te 4 uren 40°, 's namiddags 5 uren 40°, 's avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 40°. Maandag 's morgens te 5 uren 42°, Z., te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 50°, Z. O., te 8 uren 48°. KOLONIËN. BATAVIA, 4 November. In eene particuliere correspondentie van Bali, gedateerd Bandjar 17 October, leest men het volgende verslag van de inneming dier sterkte: //Den 24sten des morgens te 5 uren rukten de troepen van Teboenkoes op, onder persoon lijke aanvoering van den hooggeachten kolonel De Brabant. Beeds te halfacht geraakte men in gevecht bij den kampong Den Tja-rik. De geestdrift onzer manschappen, die onder bet spelen der krijgsmuziek den aanval begonnen, was onbeschrijfelijk. //Steeds voorop bij de voorhoede, wees de onversaagde kolonel De Brabant hun het pad der eer, zoodat, in weerwil van het hardnekkig standhouden van den vijand, de kampong in een ommezien werd genomen. //Bij die gelegenheid ontving de 1ste luitenant De Nijs een schot in den onderbuik, hetwelk ik gelijk stel met een brief voor de eeuwigheid, ten minste dergelijke wonden in deu //abdomen" laten weinig hoop over op herstel. //Onmiddellijk na het plat branden dier kam pong wendde meu zich nu tot Bandjar, waarop de vijand zich had geretireerd. Het was een indrukwekkend schouwspel, de krijgshaftige hou ding onzer troepen gade te slaan, die zich met den looppas op de kampong wierpen, welker verdedigers, niet voorbereid op een zoo onweder- staanbaren aanval, na een korten maar hee- ten strijd het hazenpad kozen. De opsteigende vlammen verspreidden weldra den gewenschten indrukwij vonden Kali Anget verlaten, welke plaats dus zonder wederstand in de asch werd gelegd. //Slechts 4 gesneuvelden en 12 gewonden hadden wij te betreuren. Ook de luitenant Hamakers is licht gewondeen schot langs den onderkant van den grooten teen deed dien officier zijnen voet oplichten. //Te halfvier was alles zoo goed als afgeloo- pen en reeds des avonds, maar het meest den volgenden morgen, kwamen de weerspannige hoofden vergiffenis vragen. "Volgens hunne me- dedeelingen was een der voornaamste en in vloedrijke hoofden van den opstand gesneuveld, en zou de vijand een Sü a 100 gesneuvelden en nog meer gewonden tellen. Wat het laatste betreft, is wellicht daarin eenige overdrijving te onderstellen, daar de inlander zoo slecht taxeert. Even weinig is het gerucht te vertrou wen, dat Ida Madeh Bahi, na vrouw en kinde ren om het leven te hebben gebracht, zich te midden der strijdenden zou hebben geworpen en zijn gesneuveld. Meer aanneembaar is het voorzeker, dat hij zijne hielen heeft laten zien, toen hij inzag, dat iedere tegenstand dwaasheid zoude wezen. //Indien de bevolking, door panieken schrik bevangen, dien hoofdmuiteling niet uitlevert, dan voorzie ik het einde der expeditie nog niet. Het is waar, zichtbaar is de gunstige uitwer king van de ernorme voordeelen, door het suc ces op den 24sten verkregen; de lui komen zich in massa onderwerpen en zijn zoo alleronder- danigst mogelijk, maar desniettemin is het hoofd doel, de gevangenneming of het voor altijd on schadelijk maken van Ida Madeh Bahi, nog niet bereikt. //De gezondheidstoestand der troepen laat tot dusverre niets te wenschen over, maar men ziet desniettemin, niet zonder bezorgdheid daarvoor, den westmousson naderen." Voorts waren te Batavia omtrent de expe ditie de volgende telegrammen ontvangen. Soerabaya, 30 October. De //Vice-Admiraal Fabius" is teruggekomen met den overste Vis ser en de sappeurs. Ida Madeh Bahi is met wei nige volgelingen gevlucht. Velen onderwerpen zich. Het einde is nabij. Soerabaya. 31 October. De //Amsterdam" is met 26 zieken gearriveerd. Luit. De Nijs is op Balie overleden. Het 14de bat. blijft den kelijk, het 11de keert spoedig terug. Blijkens de Jav. Courant van 30 October is het vice-presidentschap van den raad van Ned. Indië voorloopig opgedragen aan den heer F. N. Nieuwenhuijzen. Te Soerabaya is den 21sten October over leden de heer Ds. Van der Meer van Kuffeler. De overledene heeft sedert eene lange reeks van jaren met meer dan gewonen ijver de be trekking van leeraar der Protestantsche kerk in Indië bekleed. van de Koninklijke Familie, uit het weldoend Amsterdam, Botterdam, Haarlem en andere plaatsen op de dringende roepstem van genoem den predikant duizenden zijn ingekomen, zoo dat een liefdegesticht te Leiden is daargesteld, hetwelk aan alle vereischten voldoet, en waarin ook tegen billijke vergoeding de weezen en hulp behoevende ouden der Kemonstrantsche en Doopsgezinde gemeenten worden opgenomen. Begenten zijn de tolk van velen, wanneer zij zeggen: de blik in het levensboek van den Evangeliedienaar deed het hart weldadig aan en perste meerderen eene traan uit het oog. Zij spreken de hoop uit, dat Ds. Inckel in ge noemde en andere steden ten voordeele van het liefdegesticht, hetwelk hij zoo eigenaardig zijn kind noemde, de bladen van zijn levensboek ter kennisse moge brengen van alle vrienden en vriendinnen van weezen en hulpbehoevende ouden; aan dezen geeft hij een genotrijken avond en zeker zal de toekomst van het liefdegesticht aan hunne zorg toevertrouwd verzekerd worden, en de overtuiging, door den leeraar uitgespro ken, zal ten volle worden bewaarheidGod heeft het ons gegeven, God zal niet laten va ren het werk zijner handen. Belgie. Zondag 6 Dec. is een der laatste treinen van Brussel naar Mechelen in brand geraakt. Een goederentrein, die voor den trein was vertrokken, had onderweg bij Weerde drie vaten petroleum verloren, die door de locomo tief van den personentrein in brand werden gestoken. Gelukkig kwam de trein nog bij tijds te Mechelen aan, en werd alleen de machinist ernstig door de vlammen gedeerd. Frankrijk. Het krijgsonderncht worde op de colleges en lyceën der hoogeschool van Frank rijk ingevoerd. Eenige honderden Chassepot- geweren zijn door den minister van oorlog op aanvraag van den minister van openbaar onder wijs rondgedeeld tusschen die verschillende in stellingen van onderwijs. Een artillerie-officier zal in ieder lyceum den leerlingen de behan deling van het wapen en de verschillende oefe ningen in de krijgskunst leeren. Het //Journal de Cher" meldt, dat het lyceum van Bourges 20 Chassepots heeft ontvangen en dat een offi cier de lessen zal aanvangen. Denemarken. De regeering heeft aan den rijksdag voorgelegd een wet tot verleening van concessie voor den aanleg van een spoorweg van tien mijlen in het noordwestelijk deel van Seeland, van Böskille naar Kallumdberg, met waarborging door de regeering der renten van de helft van het aanlegkapitaal. Amerika. De senaat heeft geweigerd de boodschap van den president te hooren voor lezen en daarop zijne zitting verdaagd. Het rapport van den minister van finan ciën beveelt aan, dat het papieren geld als wet tig betaalmiddel zal ophouden voor privaat- schulden, die na 1 Januari 1870 zijn aangegaan en over 't geheel na 1 Januari 1870 voor schul den en verbintenissen van welken aard, uitge zonderd de verplichte betalingen aan het gou vernement. De minister beveelt verder eene reductie der rente van de gevestigde schuld aan. liNGEZONDEN. Leiden, 12 December. Begenten van het Ev. Luth. Wees- en Oude- liedenhuis brengen hun dank aan Ds. Inckel, die ten voordeele van genoemd liefdegesticht, bedreigd door ondergang na het genomen be sluit des gemeenteraads om de subsidie aan de pieuse gestichten allengskens te verminderen en eindelijk geheel te doen ophouden, op gisteren avond ten voordeele van genoemd gesticht alle vrienden en vriendinnen van verlatene weezen en hulpbehoevende ouden kennis heeft doen maken met enkele bladen uit zijn levensboek. Begenten herinneren zich dankbaar, hoe voor vele jaren uit 's Gravenhage, en niet het minst T 00JN EELN1 EU WS. Botterdam. Woensdag 16 December: //Un dine", Bomantische Zauber-Oper von A. Lort- zing. Aanvang te halfacht. BURGEMEESTER ex WET HOUDERS ya> LEYDEN, Gezien art. 12, 2c alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. S. 2c alm., der Verordening van gelijke dagteeke ning (Gemeenteblad n°. 25); Doen te weten, dat voor de openbare scliolcn voor meer uitgebreid lager os- «I er wijs, tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoel blijkt dat zij het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt voor die der lo klasse, voor jongens, aan hé schoolgebouw aan de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, aan hé schoolgebouw op de Breêstraattegenover U Stadhuis voor die der 2c klasse, voor jongens, aan h( schoolgebouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan hi schoolgebouw op de Breêstraat, naast de Waalsch kerk en wel van den 7den tot en met den 19de: December ek., dagelijks (de Zondag uitgezon derd), des voormiddags van half negen tot neg# uren, en op Woensdag en Zaturdag, daareo boven, van twaalf tot twee uren des nami'l daga. Leyden, 5 December 1868. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS va> LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art.i der Verordening, regelende de invordering de: plaatselijke belasting op de honden, ieder eige naar of bezitter van een of meer honden, d:; aan de belasting onderhevig zijn, verpligt l daarvan jaarlijks vóór den 31sten Januarij k den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen doo: inlevering van een behoorlijk ingevuld, en doo: den aangever onderteekend billet, dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienst jaar 1869 van af den 15den December aans: kosteloos ten kantore van den Ontvanger ver krijgbaar zijn. Leyden, 12 December 186S. NATIONALE MILITIE. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS ta> LEYDEN,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2