lS°. 2715. Dinsdag A°. 18ö8. 15 December BINNENLAND. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf ö.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15 LEIDEN, 14 December. Het is niet te ontkennen dat de gerezen moeilijkheden tusschen Turkije en Griekenland over Kreta of Candia, heden een vrij ernstig karakter hebben aangenomen. De Grieksche regeeriug wil, zoo luiden de berichten, met toe geven aan de eischen der Porte, en in Grieken- laud hoerscht eene zeer opgewonden stemming. De minister Bulgaris beweert, dat het Grieksche gouvernement niets gedaan heeft, waarover Turkije zich kan beklagende eerste klacht toch, dat de Kretensers hulp van Griekenland krijgen, om zich tegen Turkije te wapenen, is iets wat het ministerie verklaart niet te kunnen beletten willen Grieksche burgers, vrijwilligers, ammunitie en levensmiddelen naar Kreta zenden, de Grieksche regeering kan dat niet verhin deren de tweede eisch van Turkije betreft het terugkeeren van Kretenser vluchtelingen, eu het mishandelen van Turksche agenten, die dien terugkeer bevorderdende Grieksche re geering verklaart hieraan geheel onschuldig te rijn. Men verwachtte, volgens de laatste berichten, dat de Grieksche gezant te Konstantinopel zijne geloofsbrieven zou terug erlangen, en dat hier mede de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen zouden ophouden. Maar dan Een congres of een oorlog Zoo- ng Rusland, Engeland en Frankrijk het eens zijn in deze quaestie, moet alle vrees voor oor log verdwijnen zoo schreven wij vóór eenige maar zijn zij het eens De eerste be richten dedeu het vermoeden, maar nu meldt Indépendance, dat onder de mogendheden, die de Grieksche regeering den raad gaven om toe te geven, niet behoort Rusland, en het kwam juist op die mogendheid aan, want Rusland is natuurlijke vijand van Turkije. Uit Konstantinopel meldt men aan een Rus sisch blad dan ook wel, dat Rusland, Frankrijk, Engeland en Pruisen zich bij de Porte hebben vervoegd, en ook dat de Russische regeering alle middelen in het werk stelt om te voorko men dat de betrekkingen plotseling worden af gebroken, maar de boodschap, die deze mogend heden volgens dit bericht aan de Porte hebben gebracht, luidt, dat de strenge maatregelen, die Turkije tegen Griekenland wil gebruiken, het behoud van den vrede bedreigen. Volgens Russi sche bronnen wordt alzoo de schuld reeds op rekening van Turkije gesteld. Dat nu Rusland steeds hoopt om de voor gaarden, die bij het Parijsche tractaat in 1856 aan dit rijk zijn opgelegd, door andere te ver- rangen, weet een iederalleen gaf de inwen- toestand van het rijk in de laatste jaren aan de regeering genoeg te doen. De toenade ring van Rusland en Pruisen heeft daarbij dezen zomer de algemeen© aandacht gewekt. Eedenken wij eindelijk hoe in den laatsten tijd de voor Oostenrijk zoo drukkende legeror- ganisatie (na een rede van den minister Von die nooit bekend is geworden) zonder oppositie door den rijksdag is goedgekeurd, ter wijl Oostenrijk bij een eventueelen oorlog stel lig een belangrijke rol moet spelen, dan mogen wij het ons niet verhelen, dat de vonk in het Oosten wellicht reeds lang voorzien, nog be langrijke gevolgen kan hebben. Naar wij vernemen, zoo schrijft de N. Rott. j Courant, is onze stadgenoot de heer J. H. C. Van der Kun door het hof van Rome benoemd tot kom mandeur der orde van Gregorius den Groote. Gisterenmorgen heeft alhier aan bet station een treurig ongeluk plaats gehad. Een koetsier van den heer Kottner had eene familie naar den trein van 10 uren gebracht; juist toen hij den bok weder opklom, liep het paard voort, waardoor zijn voet uitgleed en hij met zijn been tusschen het wiel kwam en zoo een eindweegs werd medegesleept. Toen men het paard tot staan bracht, had de ongelukkige vreeselijke wonden bekomen, aan de gevolgen waarvan hij reeds 's middags te 2 uren in het gasthuis overleed. Hij was een braaf eD oppassen.-! mnn, en ongeveer 17 jaren in dienst van den beer Kottner en diens vader geweest; bij laat een vrouw en twee kinde- Wij ontvingen hedenmorgen van het post kantoor alhier een lijst, aanwijzende het uur van vertrek der verschillende posten van hier. Voor velen voldoet deze opgave aan eene we zenlijke behoefte, daar het niet alleen voor den handelaar, maar ook voor particulieren dik wijls niet onverschillig is, om te weten wanneer deze of gene post vertrekt. De lijst is tegen betaling van 15 cents aan het postkantoor ver krijgbaar. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een adres ingediend, ten einde te doen blijken van hare adhaesie aan het bij haar inge diend ontwerp van wet betreflende het recht van zegel (plakzegel voor handelspapier). Den 7den dezer heeft te Brussel de onder- teekening plaats gehad eener overeenkomst, re gelende de voorwaarden van toelating van Ne- derlandsche en Belgische geneeskundigen tot het uitoefenen der praktijk in de Belgische en Nederlandsche grensgemeenten. Vrijdag werd te Rotterdam de proef genomen met de door het gemeentebestuur aan geschafte nieuwe ladders en reddingtoestellen. De ladders bestaan uit zeven stukken, welke allen, of zoo veel als noodig is, op en in elkan der kunnen worden gezet aan het bovenstuk, dat, tegen den muur oploopende, zijne ijzeren wieltjes bevestigt, om het oploopen gemakkelijk te maken; het geheel is licht te hanteeren, en toch sterk genoeg voor het doel. De reddingtoestellen bestaan uit een zak van stevig zeildoek, die, aan een touw verbonden en loopende over een katrol, aan het boven einde der leer bevestigd, dient, om menschen, die bewusteloos zijn, of kinderen op eene vei lige wijze naar beneden te laten; verder een lederen gordel voor hetzelfde doel, en een spring- kleed, mede van zeildoek. Verder is er nog eenig gereedschap bij aan wezig, als koevoet, bijl, enz. Het geheel was gepakt op een handwagentje, dat door een of twee personen gemakkelijk kan worden vervoerd. In ieder der politie-bureaux, zoomede aan het stads-timmerhuis, zal een dusdanig toestel wor den gereed gehouden, om bij het eerste geroep van brand, zoowel bij dag als nacht, door de politie te worden vervoerd naar het terrein, waar het, zoo noodig, zal worden bediend door daartoe van gemeentewege aangewezen personen, alles in verband met de brandweer. Bereids zijn twee toestellen gereed, die binnen weinige dagen worden in werking gesteld, ter wijl de overigen spoedig zullen volgen. De Nederl. Financier meldt: De geluk kige winner van den koogsten prijs a fl. 250,000, gevallen op serie 2172 N°. 54 der Oostenrijk- sche loten 1864 a fl. 100, is een kommies te Amsterdam. Te Utrecht was bij de voortzetting van het natuurkundig staats-examen op Zaterdag de uitslag als volgttoegelaten zijn 3 geneeskundig militaire kweekelingen, 1 burger caudidaat afgewezen2 geneeskundig militaire kweekelin gen, 1 burger candidaat. De audiëntie van den minister van financiën, voor de zaken van den Hervormden eeredienst enz., zal op aanstaanden Dinsdag den löden Decem ber, en die van den minister van financiën op Donderdag den 17den December niet plaats hebben. Bij beschikking van den 12den December 1868 heeft de minister van binnenlandsche zaken o. a. P. J. Meerburg alhier als leerling voor de te- legraphie toegelaten. Z. M. heeft D. P. Dominicus herbenoemd tot burgemeester van Krabbendijke. Z. M. heeft bij bet personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Oost-Indiè benoemd tot off. van gez. van de 3de kl. H. Teunissen, doctorandus in de geneesk. te Amsterdam aan F. Schuit en J. M. Intres, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van het kruis //Fidei et Yirtuti," hun door den paus geschonken. Z. M. de Koning heeft benoemd tot ontvan ger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Ossendrecht c. a. den heer J. P. S. Jonquière, thans ontvanger te Ried; tot ontvanger der directe belastingen, enz. te Noordwijk c. a. den heer A. Engelen burg, thans ontvanger te Prinsenbagentot ontv. der dir. bel. enz. te Veendam den heer R. H. Koops, thans ontvanger te Zuidbroek.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1