IV0. 2714. A°. 1868. Maandag 14 December. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.18» Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meern 0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 12 December. Nog steeds geeft de benoeming van Dr. Se- lenka stof tot couranten-artikelen. Het Dok kumer Weekblad heeft zich de eer onzer natie tegen vreemde overheersching aangetrokken, en de Arnhem8che Courant verschijnen weder twee ingezonden artikelen, het eene, een ant woord van den schrijver van //Duitschland in Nederland" aan den heer H. J. Yeth, het tweede van Dr. J. Yan Yloten. Naar aanleiding van die aanstelling, die, gelijk hij zich uitdrukt, door den heer Yeth op uitstekende wijze verdedigd wil de heer Yan Yloten op een paar pun ten, in het belang van het hooger onderwijs, de aandacht vestigenten eerste op de zuinig heid, die eene splitsing der vakken belet heeft, waaruit de noodzakelijkheid volgt, om ten minste éene boogeschool te hebben, die in alle opzichten aan de roeping eener universiteit beantwoordt; ten tweede op de gebleken wenschehjkheid eener behoorlijke instelling van privaat-docenten. De schrijver van //Duitschland in Nederland" blijft bij zijn gevoelen, dat hij even weinig iwetenschappelijk als politiek verduitscht wil worden. Het blijkt dan thans ook, dat het minder de vreemde, maar juist de Duitsche oorsprong van den hoogleeraar is, die den schrijver tot zoo hevige oppositie tegen deze benoeming heeft verlokt. Terwijl deze oppositie het eerste artikel vooral gericht was tegen het college geven in het Duitsch, waarop de heer Yeth geantwoord had, dat men moeilijk van een vreemdeling kan verlangen dat hij op eenmaal in het Hollandsch college zou ge ven, en dat de studenten, om bijzondere rede nen, het Latijn minder wenschelijk achten, werpt de schr. thans al zijn nationaliteitsgevoel over boord, en verlangt dat dan de Duitsche hoog leeraar ten minste in 't Eransch college geve! Gisterenavond hield het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van't Algemeen eene buitengewone vergadering naar aanleiding van een voorstel van het Departement Winterswijk, strekkende om het hoofdbestuur te verzoeken, zoo spoedig mogelijk die stappen te doen, welke het mocht noodig achten, ten einde de neutrale school te helpen verdedigen en behouden. Na eene warme discussie werd met overgroote meerder heid besloten aan het hoofdbestuur te kennen te geven dat het Departement Leiden zich met de zienswijze van het Departement Winterswijk vereenigt en het verzoek ondersteunt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 154 tot 168 volwassen personen en van 82 tot 95 kinderen. De afdeeling letterkunde der Koninklijke Academie van Wetenschappen zal eene verga dering houden op Maandag a. s. De onderwer pen ter behandeling zijn o. a.Discussie naar aanleiding der bijdrage van Prof. Moll over het oud-Nederlandsche kerkgezangmededeeling van den heer Janssen, over een Romeinschen tegel met cursiefschrift, onlangs bij Nijmegen gevonden; tweede bijdrage van Prof. Yeth over de Mahomedaansche geestelijkheid op Java. Bij de Eerste Kamer is ingekomen en naar de afdeelingen verzonden het ontwerp betref fende de begrooting der staatsspoorwegen over 1869. De Gosssche Courant deelt mede, dat het plan tot oprichting der conservatieve kiesver- eeniging is uitgegaan van de heeren De Kem- penaer te Arnhem, Yan der Heim te 's-Gra- venhage, Yan Rappard te Arnhem, Yaillaut te Middelburg, Yan Hogendorp te 's-Gravenhage, Rau van Gameren te Arnhem, Warmoltz te Heerenveen, Quarles van Ufford te Zutfen, H. F. Yan Zuylen van Nijevelt te 's-Gravenhage, A. Yan Lennep te Amsterdam, Crommelin tc Wageningen, Yan Nauta Lemke te Assen, W. Van der Yliet te Amsterdam, J. A. Molster te Amsterdam. Het //Weekblad van hetRegt" bevat een adres, door de arrondissements-recbtbank te 's-Herto- genbosch aan den minister van justitie en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezon den, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd, om het wetsontwerp tot gedeeltelijke invoering der nieuwe rechterlijke inrichting op twee pun ten te wijzigen1°. de verwijdering van rech terlijke ambtenaren, die voor de behoorlijke waarneming van hunnen dienst ongeschikt zijn geworden, niet aan de beslissing van den Hoogen Raad over te laten, maar den ambtenaar, die den ouderdom vau 70 jaren bereikt heeft, de bevoegdheid te geven, zijn ontslag te nemen met een pensioen gelijkstaande aan de laatst genoten jaarwedde, en 2° de instelling der va- cantie voor de rechterlijke ambtenaren te be houden, als noodig in het openbaar belang. In den gemeenteraad te Rotterdam zijn eergisteren met eene groote meerderheid goed gekeurd de eerste artikelen van de gewijzigde concept-overeenkomst tusscben het rijk en de gemeente, betreffende den aan te leggen spoor weg. Yolgens art. 1 verbindt de gemeente zich, om aan het rijk, vrij van alle hypothecaire inschrij vingen, rechten en lasten, kosteloos over te dragen den eigendom van alle binnen de ge meente gelegen en aan haar toebehoorende gronden, welke voor den aanleg van den spoor weg en van alle daaruit voortvloeiende werken moeten worden ingenomen, met uitzondering van die gronden, welke de gemeente naar het burgerlijk recht bezit; en tegen taxatie van drie deskundigen aan het rijk, vrij van alle hypothecaire inschrijvingen, rechten en lasten, over te dragen den eigendom van de binnen de gemeente gelegen en aan haar, naar het burgerlijk recht, toebehoorende gron den, voor den spoorweg benoodigdvan de gronden op het eiland Eeyenoord, welke door den spoorweg, de haven en bijhoorende werken, na de ophooging van het eiland voor de uit breiding der gemeente, blijvend zullen worden ingenomen, ten bedrage van hoogstens 45,000 vierk. elen van de gronden, die eventueel tot wijziging der richting van den linker Maasoever mochten benoodigd zijn, ten bedrage van hoog stens 1000 vierk. el. In de zitting van gisteren zijn de verdere artikelen der ontwerp-overeenkomst aangenomen, en ten slotte heeft de raad een besluit geno men, waarbij de uitbreiding der gemeente op Feyenoord werd goedgekeurd. Te Amsterdam zijn tot leeraren aan de Handelsschool benoemd tot leeraar in de algemeene en handelsgeschiedenis, P. L. Moens, litt. hum. cand. te Utrechttot leeraar in de algemeene en handels-aardrijkskunde, be nevens het koopmans rekenen, A. Yan Otterloo, leeraar in de handels-wetenschappen en aard rijkskunde te Amsterdamtot leeraar in de Nederlandsche taal, stijl en letterkunde, J. Brals, leeraar aan de Twentsche industrieschool te Enschedé; tot leeraar in de Fransche taal enz., de heer Rode; tot leeraar in deEngelsche taal enz., C. Stoffel, leeraar aan de hoogere burger school te Dordrecht; tot leeraar in de Hoog- duitsche taal enz., Dr. E. Schwartz, onderwij zer te Amsterdamtot leeraar in de Italiaansche taal enz., C. T. Biancardi, onderwijzer in het Italiaansch aldaar; tot leeraar in het handteeke- nen J. Braet van Ueberfeldt, onderwijzer aldaar; tot leeraar in het boekhouden, W. N. Dinger, leeraar aan de hoogere burgerschool aldaartot leeraar in de staatsinrichting en het handelsrecht, Mr. J. C. De Yries, leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar; tot leeraar in de gymnastiek, M. A. Van der Est, leeraar aan de hoogere burgerschool aldaartot leeraar in het schoon schrijven, J. G. Dekker Jr., kalligraaf te Am sterdam. In den nacht van den lOden dezer ont stond te Zaandam brand in de woning van den concierge in den tuin //de Nederlander", welke brand door den hevigen wind zoodanig toenam, dat het gebouw zelf benevens een daarbij staand woonhuis met kuiperij en zes woningen zijn afgebrand. De daarbij belendende scheeps beschuitbakkerij van de heeren Krull en Lens- selink is voor een groot deel beschadigd. Yóor ongeveer twee jaren werd te Al melo eene vereeniging opgericht, die de bevor dering en ontwikkeling van politiek leven te dier stede beoogde. Men dacht aan dit oogmerk te beantwoorden door het bespreken der publieke zaak, door mondelinge voordrachten, door bevordering van goede keuzen in rijks-, gewestelijk en gemeen telijk bestuur, enz. Eene verplichte bijwoning der raadsvergaderingen door leden der vereeni ging, telken male door den voorzitter daartoe aan te wijzen, zou dienstig gemaakt worden aan eene juiste beoordeeling van hen, aan wie de zorg voor de gemeente was toevertrouwd. De verslagen der gemeenteraada-zittingen zijn

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1