WINKELS MANGELS VERWERÏJ EN DRUKKERIJ, zant van de Yereenigde Staten geweest, en is onlangs uit Weenen teruggekomen. Men be weert voorts, dat de beer Seward zal aftreden als minister van buitenlandsche zaken en door den beer Summer zal worden opgevolgd. Aan de commissie tot behartiging van de buitenlandsche aangelegenheden is eene resolutie overgelegd om den president te verzoeken den gezant in Engeland, Reverdy Johnson, terug te roepen. De heer Mac-Culloch heeft in zijn finan- tieel rapport aangewezen, dat de staatsschuld in het begrootingsjaar, dat met 1 November af- geloopen is, met vijfendertig millioen dollars verminderd is. De inkomsten van het jaar, ein digende met Juni, hebben aan inkomende rech ten 164 millioen, aan binnenlandsche inkomsten 90 millioen bedragen. De heer Mac-Culloch be veelt het congres aan om alle staatsbonds in goud betaalbaar te verklaren en de betalingen in specie met 1 Januari 1871 te hervatten. Hij wenscht voorts eene vermindering van het tarief der inkomende rechten, eene vermindering van accijnzen en de uitgifte van vijf percents bonds, tot een bedrag van 500 millioen dollars, waar van jaarlijks 50 millioen en de rest in tien tot dertig jaar zal vervallen. Mac-Culloch schat de gemiddelde jaarlijksche uitgaven van den civielen dienst voor de naaste toekomst op 40 millioen dollars. OFFICIEELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 3den tot en met den 9deu December 1868. Uevallcn: S. Cahen, geb. Mand, Z. C. Van der Kaay, geb. Nieuwenburg, D. C. W. Van Schoonderwoerd den Bezemer, geb. Carree, D. J. Pol, geb. Key, D. F. Abspoel, geb. Knijl, D. H. M. Anakker, geb. Coppij, Z. S. Yan Loef, geb. Beekman, D. C. Yan Ber- kel, geb. Beij, Z. S. Moote, geb. Sampion, Z. J. Den Os, geb. Yrijbloed, D. S. Hons- beek, geb. Houweling, D. -- J. Holswilder, geb. Privé, Z. W. M. Boot, geb. Pfijfter, D. G. F. Yolkert, geb. Bloemart, D. A. Yer- boog, geb. Yan Yenetie, Z. J. C. Biesot, geb. Van Leeuwen, Z. H. M. Plasmeijer, geb. Rietbergen, Z. A. M. C. Yeilbrief, geb. Le Feber, Z. J. M. De Fey, geb. Coffrie, Z. M. Korswagen, geb. Provoo, Z. W. Stikkel- uian, geb. Yan Yelzen, D. M. Ylasveld, geb. Van der Linden, D. J. Schut, geb. De Lange, D. A. Yan Polanen, geb. Yan den Burg, D. H. Ludding, geb. Kans, Z. M. E. Arnoldus, geb. Ree, D. B. Marsteller, geb. Kraan, Z. E. Vallentgoed, geb. De With, D. G. Yan der Helm, geb. Sonius, D. P. C. Tegelaar, geb. Haasbeek, Z. N. A. Klein, geb. Fles, D. D. J. Boonacker, geb. Reeser, Z. Gehuwd: G. Tisseur jm. en E. C. Albers jd. I. Delmeer jm. en J. M. Yan Egaiuud jd. H. J. Kramers jm. en E. Brugmiinsjd. A. Couvee jm. en C. E. Rozier jd. Overleden: S. M. De Haas, wed. H. De Pau, 66 j. A. M. Siere, wed. I. v. d. Drift, 68 j. A. Zwanenburg Z. 1 j. en 9 m. A. De Haay, geb. v. d. Burg, 51 j. I. P. Slegtenhorst, Z. 6ya m. I. v. d. Laan, Z. m. F. v. d. Klugt 57 j. A. M. De- rogéo D. 1& j. O. Papendrecht Z. 19 j. I. M. Yan Ees D. 1% j. M. Dool 85 j. - H. Rietbergen 82 j. J. Favier, geb. Yan der Meer 43 j. BURGEMEESTEREN WETHOUDERS VAN LEYDEN, Gezien art. 12, 2e alin., der Verordening van 2 July 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alm., der Verordening van gelijke dagteeke- Qing (Gemeenteblad n0. 25); Doen te weten, dat voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager on derwijs, tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1» klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêstraattegenover het Stadhuis voor die der 2c klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêstraat, naast de Waalsche kerk; en wel van den 7den tot en met den 19den December ek., dagelijks (de Zondag uitgezon derd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaturdag, daaren boven, van twaalf tot twee uren des namid dags. Letden, 5 December 1868. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Hoofdstuk Y (Binnenl. Zaken). De afdeeling Middelbaar Onderwijs gaf, ter voortzetting van het gisteren gevoerd debat, op nieuw tot breedvoerige beschouwingen aanlei ding. In het eerste gedeelte van de zitting hebben de heeren Dam, Jonckbloet, Lenting en De Bosch Kemper op krachtige wijze het middel baar onderwijs verdedigd tegen de beschuldi gingen dat het met te veel overhaasting was ingevoerddat het bij de natie geen sympa thie ondervond om de verderfelijke richting die het representeerde; dat het op eene helling stond om neder te dalen tot materialismedat de kostbare inrichting van het middelbaar on derwijs de vrijheid aan het bijzonder onderwijs ontnam en meer andere argumenten, waarmede men, zooals de heer Lenting zich uitdrukte, dat onderwijs trachtte te diskrediteeren. Werpt maar dammen op tegen den stroom van bet onder wijs, giug ,hij voort, zij zullen worden verbroken 1 Gij kunt dien stroom niet tegenhouden en mocht u het gelukken, dan zullen uwe kin deren en nazaten die beletselen weder op heffen. Der regeering riep hij toe: Volg niet den raad om te bezuinigengeef goed en veel geld voor het onderwijs, want hetgeen gij op die wijze voor de natie uitgeeft is een ka pitaal dat goede rente en vruchten voor de toekomst afwerpt. Ook de heer Jonckbloet liet niet na ernstig tegen dit streven te waarschu wen, want het middelbaar onderwijs ondervond groote sympathie bij de natie, omdat het zooals uit het verslag van den heer Steijn Parvé over de eindexamens van 1867 bleek, flinke en levens lustige jongelingen opleverde, niet jongelui met volgepropte hoofdenomdat, voegde spr. er bij, bet een zegeu voor de natie is, dat de weten schappen bij dit onderwijs bedoeld, niet meer worden gehouden binnen de enge muren dei- academie, maar gepopulariseerd onder de bur gerij. Na deze verdediging bracht dio spr. nog eenige opmerkingen van meer algemeenen aard in het midden over eene ernstige zaak, die hierin bestond dat hij regeering, volksvertegenwoor diging eu de natie waarschuwde voor de on heilspellende wolken, die zich samenpakten boven het lager, middelbaar en in de verte ook bo ven het hooger onderwijs Over een en ander wijdde spreker breedvoerig uit. Bepaalde bestrijders vau de wet op het mid delbaar onderlijs en wederzijds van de argu menten der vorige woordvoerders, waren de heeren Bichon van IJsselmonde, Saaymans Yader en Yan Nispen, welke laatste voor de gevolgen waarschuwde die de tegenwoordige richting onvermijdelijk voor het geloof hebben moest, terwijl de heer J. K. Van Goltstein, voorstander in beginsel ook van bet middelbaar ouderwijs, daarin echter niet te veel vooruit- streven wilde, omdat men dan van de jongeliu zou makenpapegaaien, of zooals spr. het uitdrukte, individuen die klanken nabootsen welke men hen voorhield. Na de pause beantwoordde de heer Heyden- ryck den heer Jonckbloet op het laatste ge deelte van diens spr. rede, waar deze den eerste genoemde had aangeraden zich voortaan van de liberale partij af te scheiden wegens de rich ting die hij voorstond, als verderfelijk voor het behoud der onderwijswetten. Daarna hield de heer Gefken zijne bestrij ding van het middelbaar onderwijs vol tegen de argumenten van de voorstandera in het alge meen en den heer Jonckbloet in het bijzonder, welk laatste lid daarop de bestrijders van zijne redevoering trachtte te wederleggen. De heer Moens kwam alsnu op tegen het argument, gisteren door den heer Yan Wasse- naer aangevoerd, dat al meer en meer predi kanten van de moderne richting als leeraren worden toegelaten bij het middelbaar onder wijs, dat spr. tevens in bescherming nam. Op dit voetspoor volgde hem de minister van binnenl. zaken, die met feiten de goede werking en richting van het middelbaar onderwijs staafde. Deze algemeene beschouwingen werden nu ge sloten en die over de afdeeling lager onderwijs geopend. De heer Sloet bracht een advies uit ten voor- deele der wet van 1857. Hij hoopte dat de re geering krachtig zou vasthouden aan de grond wet. De heer Saaymans Yader ontwikkelde de gemoedsbezwaren tegen de wet met een beroep op de brochure van Dr. Pierson. Morgen voort zetting. ADVERTENT1EN. Bevallen van een Zoon D. J. REESER, echtgenoote van Mr. C. A. BOONACKER. Leiden, 8 December 1868. Ven voordeelc van het Evangelisch Lutliersch Wees- en Oudelledenhuls, Yrijdag avond ten half acht uur in de STADS GEHOORZAAL, mededeeling van enkele bladzijden uit zijn levensboek door J. E. INCH EL. Nog enkele toegangkaarten zijE verkrijgbaar bij de Boekhandelaren SCHREUDER en YAN BAAK en heden avond aan de Gehoorzaal a I Gulden. Chemische Zijden-, Wollen- en Gemengde Sloffen. Brouwersgracht, hoek Keizers gracht, te AHSTERDAN, zij steeds der respective cliëntelle beleefdelijk aanbevolen. Prijscouranten zijn op franco aan vrage te ontbieden. Yan staatsie- en ledikant gordijnen en zijden japonnen worden eerst stalen ter beoordeeling gevervvd of gedrukt. NIEUW UITGEVONDEN worden tegen de goedkoopste prijzen door den Heer BAKKER, te Everdingen, bij Yianen, afgeleverd. Wegens hunne kleine plaatsruimte en gemakkelijke verplaatsing, kan men er bij koude gemak van hebben. Zij werken goed, gemakkelijk en vlug. Bij franco toezending van 25 cents in postzegels ontvangt men de teekening, met vermelding, waar die in gebruik zijn.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3