A. Van "West is zoo aangekomen, en is het dus zoo goed als zeker dat de drie opvarenden, waarvan twee vaders van huisgezinnen, den dood gevonden hebben twee weduwen en zeven kinderen zijn hierdoor zonder verzorger. De schipper behoorde te Middelkarnis, de matroos alhier en de jongen te Nieuwersluis te huis. Dit Breda wordt gemeld, dat in het Lies bosch een zoo groot aantal boomen geknakt en ontworteld is, dat de schade op ruim ƒ12,000 wordt begroot. Aan de Prov. Friesche Courant wordt het volgende geschreven: Gisteren den 7den Dec. 's namiddags te 4 uren 2 minuten 13 seconden, passeerde boven Leeuwarden, zeer laag in den dampkring, een vuurbol, groot schijnbaar ,6 a 8 duim, van eene lichtblauwe, paarsachtige kleur, in de richting van het zuidoosten naar het noordwesten, langs een volmaakt horizontale lijn; achterlatende een vuurstreep met roode uitspattende vonken. Hij bewoog zich ongeveer met eene snelheid van 180 a 200 el per seconde, en week noordwaarts van Leeuwarden ten wes ten af, waar dit phosphorachtige lichaam, door den waarnemer van deze plaats gezien, verdween. Heeft men elders dit luchtverschijnsel ook waar genomen Een andere waarnemer meldt in die zelfde courant dienaangaande het volgende: Gisteren namiddag, bij het vallen van den avond te circa 4 uren 16 m., vertoonde zich, bij een helderen hemel, in het noorden, op ongeveer 40° boven den horizon, een heldere vuurbol, die zich ho rizontaal in de richting van het O.-Z.-O. naar het W.-N.-W. bewoog. De lichtgeel-gekleurde kern doorliep, met eene vrij lange geel-donker- blauw- en hoogrood-gevlamde vuurstraal of staart, eenigszins langzaam of statig, op gezegde hoogte, de grondlijn van een hoek van om streeks 35°. Met eene geringe ontploffing van de kern eindigde het verschijnsel, na ongeveer 1% seconden te hebben geduurd. Dit meteorologische natuurverschijnsel, op den weg tusschen Dragten en Bergurn, ter hoogte van de Tijke, waargenomen, is wellicht hetzelfde dat op gelijk tijdstip ook alhier te Leeuwarden is opgemerkt. Uit de Lemmer schrijft men van 8 De cember: Bij onbewolkte lucht werd alhier gis teren-namiddag ruim te halfvier een luchtver schijnsel waargenomen bestaande uit een bleek- rooden vuurbol ter grootte van eene hand, met lichtenden staart, schietende van het noorden naar het zuiden, waar hij uiteenbarstte. Het beste was dit verschijnsel te vergelijken met eene verschietende ster van buitengewone grootte. Naar wij vernemen, zoo meldt de N. R. C., zijn dezer dagen de verdiensten van Dr. C. Leemans, directeur van het rijksmuseum van oudheden te Leiden, opnieuw in het buitenland erkend door zijne benoeming tot buitenlandsch correspondeerend lid van de //Real Academia de la historia" t9 Madrid. Reeds had hem de //Académie d'archéologie de Belgique" tot eere lid, de //Société Fran9aise d'archéologie pour la conservation et la description des monuments historiques" tot haar lid, en het //Institut des provinces de France" tot buitenlandsch lid be noemd. Wij vernemen dat a. s. Maandag in den Schouw burg alhier door de heeren Roobol, Tjasink en Peters eene voorstelling zal worden gegeven van de Kinderroofster" ter bénéfice van me vrouw Kleine. Men schrijft ons uit Noordwijk aan Zee dd. 9 Dec. het volgendeHeden had alhier in het //Hof van Holland" eene vergadering van HH. kweekers van bloembollen enz., op uitnoo- diging van de vereeniging //Flora van Noord- wijk" bijeengekomen, onder praesidium ^an den heer W. Hoog, voorzitter dier vereeniging, plaats, ten einde te beraadslagen over de beste middelen om de onkosten, aan het veilen der bloembollen verbonden, in het belang van kooper en ver- kooper te verminderen en op andere wijze de handel daarin te releveeren. Na eene vrij heftige discussie zijn de door het bestuur van //Flora" gedane voorstellen: om bij de verder te houden veilingen geen directeurs meer te gebruikende onkosten op 10 pCt., 5 door den kooper, 5 door den verkooper te voldoen, te bepalen, en de door den verkooper op zulke dagen aangeboden ververschiugen achterwege te laten, met groote meerderheid aangenomen. De laatste haringbuis is gisteren gearri veerd. De vangst was niet noemenswaard: zij bestond uit ongeveer 3000 stuks. Men schrijft ons dd. 9 Dec. het volgende Hedenmorgen, circa te halfvijf, ontstond er brand teAarlanderveen, lage Rijnzijde, bij een bak ker. Door sterken wind aangewakkerd, namen de vlammen zoodanig toe, dat in korten tijd twee woningen werden in de asch gelegd, niettegen staande de spoedige en goede bediening van een aantal spuiten. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Gelukkig heeft men geen meu- scbenlevens te betreuren. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdam Helder) zijn gedurende de maand November 119,943 reizigers vervoerd; opbrengst van keu ƒ110,565.025; idem aan goederen ƒ30.509.125; totaal ƒ141,074.15. Sedert primo Januari aantal reizigers 1,604,694, opbrengst der reizigers en goederen ƒ1,813,804.125. Uit het vroeger opgemaakte twaalftal pre dikanten heeft het kiescollege der Herv. ge meente te Alkmaar, in zijne Dinsdag-avond gehouden vergadering, het volgende zestal gefor meerd: J. Eigeman te DelfahavenG. J. Van Lindonk te Nieuw-LoosdrechtA. C. J. Van Maasdijk te Katwijk aan Zee; B. Mossel te Nederhorst-den-BergD. Rijnders te Hazers- woude W. Vliegenthart te Vreelanden voorts uit dit zestal het volgende drietal: Eigeman, Van Lindonk en Rijnders. Het beroep zal den 29steu December plaats hebben. In den nacht tusschen 7 en S dezer ontstond brand in de fabriek van jute garens van den heer H. M. C. te Oldenzaal, ten gevolge waarvan het gebouw en het grootste gedeelte der aanwezige goederen, o. a. eene aanzienlijke partij koffiezakken, eene prooi der vlammen zijn geworden. Z. M. heeft bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indiè benoemd tot 2den luit. den cadet G. A. Raaymakers, herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie; en bij het wapen der inf. van de landmacht in West-Indie, tot 2den luit., den cadet D. De Vries Reilingh, herkomstig van de Koninklijke Militaire Aca demie. Z. M. heeft aan Thomas Huybrecht Wrickt of Wright, gewezen sluisknecht van het kanaal van Neuzen te Sas-van-Gent, .verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van ƒ199 'sjaars. Z. M. heeft aan J. Elshout, te Drunen, ver gunning verleend tot het aannemen en dragea van het kruis //Fidei et Virtuti," hem door den paus toegekend. Z. M. heeft aan Mr. F. J. Tollens, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend als burg. der gem. Bleiswijk en Moercapelle, en in zijne plaats benoemd P. C. Stoop, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Benthuizenaan O. Hoogendijk eerv. ontslag verleend als burgem. der gem. Capelle a/d. IJ- sel, en in zijne plaats benoemd J.E. DeVoogt, ten einde deze betr. gelijktijdig te bekleeden met die van burgem. der gem. Nieuwerkerk a/d. IJsel; aan J. Trouw eerv. ontslag verleend als burgem. der gem. Nieuwenhoorn, onder dankbetuiging voor de langdurige goede dien sten in die betrekking bewezen, en in zijne plaats benoemd C. "Verhey; benoemd tot bur gem. der gemeente Benthuizen J. Nolen. Het eerste n°. van de Revue de droit inter national et de legislation comparée is versche nen. Het bevat o. a. artikels: over de afschaffing van den lijfsdwang in Frankrijk door den heer Paul Jozon, over de Bernsche wetgeving op de armenverzorging van den heer Max Wirth, over de nieuwste literatuur omtrent de gevange nisstelsels van Dr. Yon Holtzendorff, over de tenuitvoerlegging van buitenlandsche vonnissen van Mr. T. M. C. Asser, over naturalisatie door den heer J. Westlake enz. Ten slotte geeft de heer Rolin-Jacquemijns een internationale rechtskroniek. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 38°, Wind: N. O., des avonds te S ureD 36°, te 10 uren 35°. Donderdag 's morgens te 5 uren 35°, Z. 0, te 8 uren 36°, 's namiddags te 12 uren 42', te 4 uren 41°, Z. W. B U I T ENLA N D. Belgie. Het dagblad //l'Opinion" te Ant werpen uitkomende, kondigt de aanstaande ver schLjning aan van een geschrift, waarin zou aangetoond worden, dat Pierre Goethals, oud 34 jaren, en Jean Co ucke, oud 49 jaren, beidet uit de gemeente Couillet, acht jaren geleden door het hof van assises in Henegouwen ter onrechte ter dood zijn veroordeeld (welke vod nissen zijn ten uitvoer gelegd). Bij de kamer der vertegenwoordigers is deze zaak indertijd, bij eene vraag om rehabilitatie, aanhangig ge maakt; doch het verzoekschrift afgewezen. De requestrant zou nu in gemeld geschrift de zaal opnieuw toelichten. Duitschland. In het Pruisische huis vat afgevaardigden is een voorstel strekkende dat c staatsregeering zorg zou dragen, dat het minis!-.' rie van buitenlandsche zaken van af 1870 oj den Noord-Duitscheu bond zou overgaan, aan genomen. De heer Yon Bismarck geeft zijn gevoelen te kennen, dat een daartoe strekkend voorstel bij de samenkomst van den rijksraad zou kun nen worden gedaan. Spanje. Bij afkondiging van den heer Rivero burgemeester van Madrid, is Zaterdag beken: gemaakt, dat van Maandag af het dagloon de: werklieden, welke werk hebben vanwege d: stad, met een reaal zal verminderd worden, e: dat de werklieden, die niet te Madrid woon ach tig zijn, worden afgedankt. De stadswerklieden hebben dientengevolge Maandag-ochtend geweigerd te werken. Het gou vernement hoopt echter, dat er geen wauord* door zal ontstaan. De vrijwilligers van Yalladolid hebbeu ge protesteerd tegen de gewelddadige uiteendrijviD- der monarchale manifestatie. De opstandelingen van Cadix verzoeker een wapenstilstand, die hun waarschijnlijk zs worden toegestaan, ten einde hun gelegenheid te geven de stad en de in den omtrek liggeud: huizen te ontruimen. Overal komen vanwer burgerlijke corporatiën en vrijwilligers-vereen gingen protesten in tegen de opstandelinge: van Cadix. Amerika. De insurgenten op Cuba hebbe: Manzanilla aangetast, maar zijn teruggeslagen Lersundi heeft aan de voornaamste leiders de: revolutie vergiffenis geschonken. De insurgente- hebben in de nabijheid van Santa-Cruz eeni nederlaag geleden. De Amerikaansche dagbladen deelen med? dat president Grant den heer Lothrop Motie' den beroemden geschiedschrijver van de rep'- bliek der Yereenigae Nederlanden, een zetel i- het kabinet heeft aangeboden. De heer Motie' is in verschillende hoofdsteden van Europa g<

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2