Te Delfshaven hebben toren en dak der U. K. kerk nog al schade bekomen. De vloed was al daar buitengewoon hoog, zoodat men ernstig beducht was voor overstrooming. Te Dordrecht zijn, naar men verneemt, in de kil twee tjalkschepen gezonken en is een rijn schip met kolen geladen, even beneden die stad aan het veer naar Meerdervoort verongelukt. Yan de schipbrug over de Lek voor Yianen zijn twee schepen gezonken. Maandag-middag was de passage over die brug voor rijtuigen weder hersteld. Op de Maas bij Woudrichem is een schip, met steen geladen, gezonken. De schipper en zijn gezin hebben, hoewel maar half gekleed, het schip nog tijdig kunnen verlaten. De in aanbouw zijnde spoorwegbrug over het Hollandsch Diep in de nabijheid van den Moer dijk heeft door den storm veel schade geleden. Yan den grootsten pijler, die zijne voltooiing nabij was, zijn de dekstukken, bestaande uit hardsteenen, die eenige duizende kilo's wegen, weggeslagen en in de diepte verdwenen. Op de reede van Texel en in de haven van het Nieuwediep zijn eenige schepen van hunne ankers en touwen geslagen en op elkander ge- loopen, waardoor niet weinig averij ontstond. De reede van Texel lag vol vaartuigen, die van hunne touwen losraakten en door elkander storm den. Zes hunner geraakten driftig en liepen ge vaar naar zee gevoerd te wordengelukkig schoot de wakkere bemanning der stoomboot//Ada van Holland", kapitein T. Mets, te hulp en ver hoedde alzoo zes huisvaders, die op het punt stonden hunne vaartuigen te verliezen, voor eene zekere armoede. Te Hardenberg is eene calicot-fabriek letterlijk verbrijzeld, terwijl een gedeelte van den toren is afgewaaid, waarvan stukken op de naburige huizen zijn neergekomen. Ook aan de gebouwen van //Nederlandsch Mettray" is groote schade aangericht. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld, dat verschei dene zoo af- als opwaarts varende schepen ge zonken zijn, terwijl anderen zijn gestrand of veel geleden hebben; zoover men weet, zijn daarbij geen menschenlevens te betreuren. De overvaart ging niet zonder gevaar. Yan de gierpont wa ren schier alle bootjes gezonken. Te Weesp is de in aanbouw zijnde azijnma- kerij van den heer P. F. Kater geheel inge stort. Te Harlingen is een groot aantal Sund- walsche balken, alsmede, naar men zegt, een stuk van eene verschansing aangespoeld. Een groot tooneel van verwoesting bood de Schelde aan, onder felle donderslagen en met vreeset ijk opgezweepte golven. Drie groote sche pen zwierven daar masteloos rond, een groote Pruisische brik, de eenige die vooralsnog bekend is, genaamd //Koningsbergen", kapit. Alphen, sloeg masteloos op de gevaarlijke bank de Cal- loot. 42 passagiers, Italiaansche landverhuizers, zijn gelukkig kunnen ontschepen en te Ylissin- gen ter verzorging aangekomen. Tusschen Dusseldorp en Arnhem zijn 16 schepen en tusschen Nijmegen en Arnhem 12 schepen gezonken. Twee personen zijn daarbij omgekomen. Het provinciaal gerechtshof van Noord- Holland heeft den boerenknecht Jan Yan der Meer, laatst woonachtig te Haarlemmer meer, vrijgesproken van de beschuldiging van twee moedwillige brandstichtingen met gevaar voor menschenlevens en van diefstal in een bewoond huis door middel van binnenbraak, allen ten huize van den landbouwer W. Clay. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op Zaterdag den 12den De cember niet plaats hebben. Z. M. heeft herbenoemd tot burgera. der gem. Laren (prov. Noord-Holl.) W. Yelthuysen, secr. dier gem., en F. Suys, op verzoek, eer vol ontslagen als burgem. der gem. Tilburg. Tot adjud. voor het materieel bij de artill. stapel- en constr.-magazijnen is benoemd de kapit. G-. F. W. Bozel, van het 3de reg. vesting-artil lerie, die in verband daarmede is overgeplaatst bij den staf van het wapen der artillerie. Yerplaatst zijn o. a.als eerstaanwezend in genieur, naar Deventer, de kapit. eerstaanwe zend ingen. te Grave, Jhr. L. M. Yan der Goes; naar Maastricht, de kapit.-ing. te Amsterdam, Jhr. L. J. Yan Teijlingen; naar Grave, delate luit.-ing. te Amsterdam, W. M. "Westerman. Eervol ontslag ia verleend, op het daartoe door hen gedaan verzoek, uit zijne betrekking bij de Kon. Milit. Academie, aan den lsten luit. R. K. Tuckermann, van den staf der inf., zijnde hij voorts in zijnen rang overgeplaatst bij het 3de reg. van het wapen, en aan den kapit. C. L. Doorman, van den staf der artill., uit zijne betrekk. voor het mater, bij de artill. stapel en constr.-magaz.; hij is voorts in zijn rang overgeplaatst bij het 2de reg. vesting-art. Gedetacheerd bij het dep. van oorlog de kapit. H. E. Kleyn, van het 5de reg. inf., terwijl kapit. A. C. L. Yan Son, van het 7de reg., tot dusverre bij het dept. gedetacheerd geweest, bij het 5de reg. inf. is overgeplaatst. Bestemd zijn om te worden toegevoegd aan den chef van den gen. staf, de kapit. J. M. A. Yan Hellenberg Hubar en A. J. W. Van der Schrieck, beiden van den gen. staf, zijnde laatst- gen. eervol ontheven uit zijne betrekking van chef van den staf in de 4de mil. afd.; waar voor bestemd is de kapit. M. J. Nolthenius de Man, van den gen. staf; tot eerstaanw. ingen. te Hellevoetsluis kapit. H. E. Beekman, van het bat. mineurs en sappeurs. Bij Koninkl. besluit van den 5den dezer, n°. 3, zijn benoemd tot commiezen der poste rijen: van de 2de klasse, de heeren C. M. Hennequin en W. P. Alstorphuïs Grevelink, thans commies 3de klasse van de 3de klasse, de heeren K. A. F. J. Pliester, S. J. Yan Ingen en E. W. L. Wuppermann, thans surnu merairs der posterijen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 48°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 45*, te 10 uren 43°. Woensdag 's morgens te 5 uren 42°, N. O., te 8 uren 41°, 's namiddags te 12 uren 41°, te 4 uren 38°. BUITENLAND. Frankrijk. De telegraaf brengt heden het bericht, dat te Aix in de zaak der gifmengsters uitspraak is gedaan, en dat vrouw Salvago ver oordeeld is tot 20-jarigen, en de vier andere be klaagden tot levenslangen dwangarbeid. De zaak is namelijk dezedrie vrouwen, eene van 41, eene van 20 en eene van 30 jaren, hebben hunne mannen vergiftigd: de weduwe Yille en de weduwe Gabriel, om met andere mannen te kunnen huwen; de wed. Salvago, omdat haar man zich aan dronkenschap overgaf en een ziekelijk leven leidde. De persoon, die haar het vergif heeft verschaft en de beschuldigden tot het plegen harer misdaden heeft aangezet, was zekere Joye, bijgenaamd de //Toovenaar", een 46jarige kruidkundige, die zich met waarzeg gerij afgaf en met wien zij in kennis waren ge komen door Fran9oise Lambert, eene kaartleg ster, oud 33 jaren, welke bij de bedoelde vrou wen het denkbeeld van vergiftiging het eerst had doen ontstaan. De drie hoofdbeschuldigden hebben hare schuld beleden; maar terwijl zij eenstemmig en op de stelligste wijze verklaren, hetzij door de kaartlegster, hetzij door den kruidenmenger, hetzij door beiden, tot hare misdaden aangezet te zijn, bleven deze twee hardnekkig volhouden, de eene, dat zij volstrekt niet geweten heeft, dat de poeders en vochten welke zij overbracht vergif bevatten; en dat zij er zich toe bepaald heeft de slachtoffers te be- tooverende ander, dat zoo zijne middelen den dood veroorzaakt hebbeu, dit geheel buiten zijn weten geschied is, en dat hij in de verte zelf. den raad niet heeft gegeven die hem door de beschuldigden wordt toegedicht. Joye beweert slechts een zeer gering loon voor zijne schan delijke handelingen ontvangen te hebbenvol gens de verklaringen der wed. Yille evenwel, hebben hij en Fran9oise Lambert tusschen de 3000 en 4000 fr. van haar getrokkenterwijl de wed. Gabriel aan Joye 900 fr. heeft ver strekt. Deze laatste vindt zoowel om hare jeugd en om haar schoon en gunstig uiterlijk, als om het berouw, dat zij aan den dag legt, en om haar vroeger loffelijk gedrag, het meest* beklag bij het publiek. Eenige jaren geledec verwierf zij wegens hare oppassendheid, als uit zet, een uitgeloofden prijs van 3000 fr. Alle drie de hoofdbeschuldigden zijn in den zwara rouw. De begrafenis-plechtigheid van Berrye: heeft ouder den toevloed eener aanzienlijke me nigte Maandag te Angerville plaats gehad. Er zijn vele redevoeringen uitgesproken. De plech tigheid was te drie uren afgeloopen. Spanje. De verkiezingen zullen den 15deo Januari plaats hebben, en de Cortes zullen dea llden Februari bijeenkomen. De //Gaceta" bevat een decreet, waarbr Possada Herrera benoemd is tot gezant te Rome. De inschrijvingen voor de leening bedra gen 387 millioen realen. De nationale militie biedt in alle steden het gouvernement krachtigen steun aan. De //Gaceta" deelt een telegram mede ui'. Tarragona. Eene manifestatie ten gunste der monarchie werd door de republikeinen verstoord Nadat de cavalerie eene charge had gedaan, werd de orde hersteld. Yolgens de laatste berichten uit Cadu onderhandelden de insurgenten. Geene recht- streeksche dépêche is uit Cadix ontvangen. Amerika. De zitting van het congres der Yereenigde Staten is den 7den December g; opend. In de boodschap van den president wordtl de reconstructie-politiek verdedigd. Daarin wordt gesproken ten voordeele van de spoedige weder invoering van de betaling in specie en de be perking van de uitgifte van papieren geld, terwijl de uitgaven zullen worden ingekrompen. Ten opzichte der onderhandelingen over de Alabama-zaak wordt gezegd, dat die tot nu toe tot geen afdoend resultaat hebben geleidze kere bepalingen voorkomende in het protocol zijn niet goedgekeurd, zoodat het naar Enge land is teruggezonden. De aftreding van Disraeli wordt eene tijdelijke hinderpaal genoemd voor den voortgang dier onderhandelingen. De regeering heeft hare bemiddeling aange boden in de quaestie tusschen Paraguay en Brazilië, doch dit aanbod werd afgewezen. De pogingen om hier of daar in West-Indié een station aan te koopen, zijn mislukt. YoorU wordt geconstateerd, dat Frankrijk pogingen in het werk stelde om Samanabaai te verkrijgen. Met bezorgdheid wordt eindelijk gewezen op de bedriegerijen in de binnenlandsche adminis tratie; de vermindering des legers werd wen- schelijk geacht. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Uw nummer van 28 Nov. bevat een ingezon den stuk dat voor een deel zeker op misverstand berust. De Heer Alberd. Thijm zoo lees ik daar zou beweerd hebben dat //volgens de leer zijner kerk een geestelijke niet dwalen kan", en dat derhalve Balthasar Gerards niet door een priester of monnik was opgestookt. De Heer A. Thijm zou //de leer zijner kerk" al zeer slecht moeten kennen om zoo iets te schrijven. Het behoort toch volstrekt niet tot

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2