gelederen doordrongen. Yan de opgeëischte muitelingen viel nog alleen Ida Njoman Goe- noeng in onze handen. Ida Madeh Rahi en de overigen zijn naar het gebergte gevlucht. Onze troepen zijn te Bandjar gebivouakeerd ,van waar in alle richtingen detachementen zijn uitgezon den, om de overige kampongs zoo noodig te tuchtigen. Een gedeelte der vijandelijke bevol king heeft de zijde van Ida Madeh Rahi ver laten en is in onderwerping gekomen." Dat de Balische expeditie hiermede als afge- loopen zou moeten worden beschouwd, kunnen wij niet gelooven. Zoolang toch Ida Madeh Rahi zich niet levend of dood in onze handen bevindt, is het doel der expeditie niet bereikt; en de regeering zou ^indertijd den eisch dier uitlevering niet in haar ultimatum hebben op genomen, indien zij niet voornemens ware, en aan den kommandant der expeditie niet uit drukkelijk in last had gegeven, daarin ten einde toe te volharden. Met dat al is de inneming van Bandjar eene heuglijke gebeurtenis. Op het bestuur over die dessa werd door Ida Ma deh Rahi wederrechtelijk aanspraak gemaakt; uit haar was het wettig opperhoofd door hem verdrevenbinnen hare wallen hadden zijne volgelingen zich verschanst; tegen diezelfde wallen had ons 14de bataljon herhaaldelijk het hoofd gestooten. Het is dan ook voor dat ba taljon, en voor het 11de, van hier te zijner versterking afgezonden, eene dubbele gelukweu- sching waard, thans geslaagd te zijn. Bandjar is niet alleen een punt van militair gewicht, zijne inneming was tevens, uithoofde van het vroeger voorgevallene, eene eerezaak voor onze vlag geworden. Groot en rechtmatig zal inzon derheid de voldoening zijn van den kolonel De Brabant, die, zoo kort na zijne aankomst op Bali en het ontschepen der versche troepen, met zulk een uitnemend gevolg gebruik heeft gemaakt van de hem ten dienste staande mid delen van aanval. Geheel Indië is trotsch op hem. Op Celebes, zoo schrijft het Bat. Hdbld., houden onze troepen het oog op Krain Bonto- Bonto, waarvan een tweede inval op ons grond gebied door waakzaamheid verijdeld werd. Men kan die hoofden op Celebes vergelijken bij de //clanchefs" in de Schotsche Hooglanden voor 174-5het is moeilijk, zoo niet onmogelijk, hen in de ondoordringbare bosschen en onbe kende bergpassen te volgen, en hunne plunde- ringzucht zal dan eerst ophouden, wanneer zij bij eiken aanval eene zoo strenge kastijding ondergaan, dat hen allengs de lust vergaat om in plaats van buit, slaag te krijgen. Om dat doel te bereiken, behoorden echter onze troe pen op Celebes anders georganiseerd en bovenal beter gewapend te zijn. Door den gouverneur-generaal van Ned. In dië zijn o. a. de volgende beschikkingen ge nomen Civiel departement. Benoemd: Tot offic. van just, bij den raad van just, te Padang (Suma tra's Westkust) de subst.-offic. van just, bij dien raad Mr. J. Hulshoff Pol; bij het binnenl. bestuur in de res. Zuider- en Ooster afd. van Borneo, tot contr. 2de kl. de contr. 3de kl. L. C. De Nijs; tot contr. 3de kl. de ambt. ter besch. Mr. P. E. Eontein tot notaris te Pa- soeroean de not. te Soerakarta H. "W. E. Lig- tenberg; tot not. te Soerakarta C. N. H. Yan Lawick van Pabst, gepens. ambt. Ingetrokken: Op verzoek, de benoeming van Mr. J. H. Bergsma, subst.-ofEc. van justitie bij den raad van justitie te Samarang, tot offic. van just. bij den raad van justitie te Padang. YerleendEen tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den contr. 2de kl. bij het binnenl. bestuur in de res. Zuider- en Ooster- afd. van Borneo O. M. De Munnick. Militair departement. YerleendEen tweeja rig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den majoor der genie en sappeurs A. Stijman; aan den kapitein der inf. H. E. Thissenenaan den magazijnm. bij het afdeelings militair kle dingmagazijn te Padang (mil. ambt. 2de kl.) E. M. Coeleneen verlof naar Nederland, voor den tijd van een jaar, buiten bezwaar van den lande, aan den lsten luit. der inf. W. E. Haase. BUITENLAND. Oostenrijk;. De //Presse" van Yrijdag bevat eene verklaring, haar uit Bucharest toegezonden, dat de minister van buitenlandsche zaken, toen hij aan het consulaire corps audiëntie gaf, ge ruststellende verzekeringen gegeven heeft en verklaarde, dat de vorst uit eigen beweging den laatsten scherpen brief van Golesco aan den grootvizier weder heeft goed gemaakt. Het budget van marine is door de beide delegatiën aangenomen. De zitting der dele gation zouj waarschijnlijk Zaterdag 11. worden ge sloten. Het Hongaarsche Lagerhuis heeft het post en handelsverdrag met Zwitserland aangenomen. De //Amtszeitung" maakt een keizerlijk handschrijven openbaar, waarin de heer Yon Beust, als eene erkenning zijner verdiensten en ten blijke van de bijzondere welwillendheid des keizers, tot den erfehjken gravenstand wordt verheven. De //Neue freie Presse" zegt, dat de Oosten- rijksche regeering onmiddellijk heeft geantwoord op de mededeeling uit Bucharest, dat er een nieuw kabinet was gevormd, dat zij deze wijzi ging beschouwde als een bewijs dat de Rume- nische regeering de verdragen wenschte te hand haven. De Oostenrijksche regeering verklaarde zich bereid de zelfstandigheid van de vorsten dommen, volgens de grenzen, door de tractaten aangegeven, te steunen en te versterken. Erankeijk. De faculteit der letteren te Aix, heeft den 26sten November jl. tot candidaat gepromoveerd eene jonge dame van 18 jaar, mej. Alexis, dochter van een apotheker aldaar. Deze geleerde jonge dochter gaf in het Grieksch en in het Latijn eene toelichting en opheldering van eenige plaatsen uit Sophokles en Yirgilius, en hield een Latijnsche toespraak, die een mees terstuk van welsprekendheid wordt genoemd. Engeland. Naar men verzekert, zou het nieuwe ministerie in Engeland aldus zijn samengesteld Gladstone Premier, Sir William Page Wood lord-kanselier, lord Kimberley president van den geheimen raad en minister van onderwijs, lord Russell geheim zegelbewaarder, Lowe mi nister van financiën, Clarendon van buitenland sche zaken, Bruce van binnenlandsche zaken, lord Granville van koloniën, Cardwell van oorlog, lord Argyle van Indië, Childers van marine, Yilliers kanselier van Lancashire, lord Grey minister van openbare werken, Bright van koophandel, Göschen van het armbestuur, en Chicester-Eortescue secretaris voor Ierland. Spanje. De //Impartial," erkennende het ern stige der insurrectie op Cuba, zegt dat het noodzakelijk is het eiland terstond te bevredi gen en het vervolgens de vrijheid te geven, die het van de revolutie wacht. Het gouvernement moet niet aarzelen de hervormingen te decre- teeren, op de Spaansche koloniën toepasselijk. Met name moet het de quaestie der slavernij oplossen. De conclusie van het blad is, dat Spanje tot de laatste opofferingen gaan moet om de insurrectie op Cuba te overwinnen. Er is eene commissie benoemd om de hangende budgetten te liquideeren, het werke lijke deficit te bepalen, eene wet te redigeeren op de comptabiliteit, de mogelijke bezuinigin gen en de middelen tot verbetering der openbare schuld te bestudeeren, het cijfer voor te stellen van de vlottende schuld en voor den toekorn- stigen dienst budgetten te ontwerpen, die wer kelijk sluiten. Rusland. Bij het budget voor 1867 zijn de inkomsten vermeerderd met vijftien en de uit gaven verminderd met vijftien millioen. Portugal. Er vallen zware en onophoude lijke regens. De oevers van den Taag zijn in sommige districten overstroomd. Amerika. De behandeling van het proces van den gewezen president van de Zuidelijke Staten, de heer Davis, is tot Mei uitgesteld. Dan zal het proces dienen bij het hooge ge rechtshof te Richmond. Op de rivier Ohio zijn twee stoombooten in botsing gekomen. De //America" is dientenge volge gezonken100 passagiers zijn daarbij verdronken. De prijs van het goud is gerezen, op het ge rucht dat Napoleon overleden was, hetgeen aanleiding gaf dat er een gerucht in omloop werd gebracht, dat te Parijs een opstand zou zijn uitgebroken. 0FFIC1EELE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 12, 2e alin., der Yerordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alin., der Yerordening van gelijke dagteeke- ning (Gemeenteblad n°. 25) Doen te weten, dat voor de openbare scliolcn voor meer uitgebreid lager on- denvijs, tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt voor die der 1« klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der lc klasse, voor meisjes, aan hel schoolgebouw op de Breêstraat, tegenover hel Stadhuis voor die der 2e klasse, voor jongens, aan hel schoolgebouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2c klasse, voor meisjes, aan hel schoolgebouw op de Breêstraat} naast de Waalschil kerk en wel van den 7den tot en met den 19den December ek., dagelijks (de Zondag uitgezon derd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaturdag, daaren boven, van twaalf tot twee uren des namid dags. Letden, 5 December 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vas LEYDEN, Gezien de adressen van1°. Philippus va>' der Hetden, handelaar in brandstoffen, wo nende alhier, waarbij hij verzoekt om twee pak huizen in de Langestraat, geteekend wijk YlH n°. 74:1 en 742, tot bergplaats van brandstoffc te mogen inrigten en bezigenen 2°- Pas schier Smit, sjouwer, wonende binnen de« gemeente, om vergunning tot het houden mesten van een of meer varkens op een erf ii de Glazenmakerspoort aan de Uiterstegracht; wijk YII n°. 370; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824, rakende vergunningen ter oprigting va: sommige fabrieken en trafiekenalsmede op de Algemeene Policieverordening, van 24 Octobe: 1867 Doen te weten, dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene e- belendende panden, ten opzigte der informatie: //de commodo et incommodo," door Burgemeeste: en Wethouders zal worden gevaceerd op h* Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag de: lOden December aanst., 's voormiddags te urenzullende de belanghebbenden verpligt zij^ hunne bezwaren tegen die verzoeken op die tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarv# zij gehouden zullen worden zich tegen de infli liging niet te hebben verzet. Leyden, 5 December 1868.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2