N°. 2709. Dinsdag A0. 1868. 8 December. BINNENLAND. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 8.00. Franco per post3-85. Afzonderlijke Nommers0-10- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12® Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels /"0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 7 December. Uit het Oosten, waar, zoo de groote mogend heden bet slechts verlangen, een vonk genoeg i om een algemeenen oorlog te doen uitbarsten, [zijn berichten ontvangen, die, wel vooralsnog piet van zoo groote beteekenis, toch voldoende zijn om de algemeene aandacht te trekken en l reeds op de verschillende beurzen gisteren en {eergisteren hun gewicht hebben doen gevoelen. De Porte namelijk is bezig troepen uit te [kenden naar den Archipel, en heeft tevens aan Grieksche regeering een ultimatum gezonden, Kraarin zij een korten termijn stelt voor het geven van opheldering over hare houding ten bpzichte van de ondersteuning door deze regee- aan Candia verleend; tevens verlangt de Porte een waarborg voor het behoud van den [vrede in de toekomst. "Wordt hieraan niet vol daan, dan zouden de diplomatieke en commer- Icieele betrekkingen onmiddellijk afgebroken wor pen. De Turksche gezant zou dan Athene ver- jhten en de Grieksche gezant zijne paspoorten Intvangen. Eene breuk, zoo meldt een telegram uit Constantinopel, wordt hier waarschijnlijk geacht. Tevens heeft de Porte aan de beschermende mogendheden mededeeling gedaan van haar be- lluit tot het nemen van krachtige maatregelen tegen de Grieksche regeering. Dat men in Griekenland bezig was toebe reidselen te maken tot eene nieuwe onderne ming tegen Candia werd reeds voor eenige [Jagen medegedeeld. Niettegenstaande de con- J33iën van Turkije en de maatregelen door [deze mogendheid genomen om Candia tevreden stellen, blijft de sympathie voor Griekenland [daar altijd nog even groot. Het vorige jaar is Ben voorstel der groote mogendheden om de [bestaande geschillen omtrent Candia te beslis ten door de Porte afgewezen. I Hoe zullen deze mogendheden dit besluit om strenge maatregelen te nemen opvatten, dit is eerste vraag; en eene andere vraag is: welke bedoelingen liggen er achter dit besluit? Staat dit krachtige optreden in verband met de laatste lTerandering van ministerie in Rumeniè, is de forte daarom thans zoo moedig opgetreden? Pf liggen aan beide deze gebeurtenissen oor- 'gzuchtige plannen van dezeD of anderen machtigen staat ten grondslag? Meldden wij Zaterdag dat H. K. H. prinses ffrederik der Nederlanden voor de verloting M>t herstelling van het kerkgebouw der Rem.- peref. Kerk alhier een geborduurd kanapé- heeft geschonken, thans vernemen wij ht H. K. H. prinses Hendrik der Neder landen een paar prachtige bloemenvazen op ïchotela aan de commissie van die verloting heeft •°&n toekomen. I De storm van hedennacht heeft op verschil- plaatsen vrij belangrijke schade aange bracht. Hier in de stad zijn enkele schoorstee- nen, dakpannen enz. er het slachtoffer van geworden. Te Lisse is, naar wij vernemen, een molen omgewaaid. Verscheidene telegraafpalen zijn omvergeworpen, zoodat de telegraaf van den spoorweg niet kon werken zelfs de eerste treinen zijn hier echter op hun tijd aangekomen. Men leest in de Stoompost: Sinds het begin der opruiming van den dam aan de Noordzee voor het kanaal door den Hoek van Holland op den 26sten November 11. wordt die opruiming zooveel mogelijk voort gezet. Zoolang zij niet is afgeloopen, kan er geen sprake zijn van verstopping of verzanding van het kanaal, waarvan de Nieuwe Rotterdamsche Courant van jl. Vrijdag melding maakt. De door den stroom teweeggebrachte ver breeding van den mond van het kanaal heeft de nederzetting ten gevolge van eenig zand in de geul, dat echter volgens de aanbesteding van den 20sten Mei en den 29sten Juli 11. te gelijk met de onderhanden verbreeding aan het kanaal moet worden weggeruimd. In het begin van het volgende jaar zal bij den boekhandelaar I. De Haan, te Krom menie, onder redactie van de heeren J. Van Loenen Martinet en J. H. C. Heijse, predi kanten bij de Hervormde en Ev. Luthersche gemeenten te Zaandam, een nieuw weekblad verschijnen, dat zich ten doel zal stellen het bevorderen van //vrijheid, verlichting en waar heid." De redactie wil: de vrije kerk in den vrijen staat. Men schrijft uit Winschoten dd. 4 December: Naar wij vernemeD, is het model voor 't monument, op te richten te Heiligerlee, thans gereed, bewerkt door de meesterhand van Geefs, te Antwerpen. Het strekt, zegt men, den ontwerper, den heer Egenberger, en den heer Geefs beiden tot groote eer. 't Is een groep, edel en stout van opvatting. De commissie zal nu plannen beramen, om tot de uitvoering te komen. Men vleit zich, dat een en ander nog eene kleine gave zal overhebben voor 't stich ten van een kunstgewrocht, dat het Noorden tot eere zal verstrekken. Dat de vele moeiten door de rijks-amb tenaren, onder de gem. Ons t wed de gestation- neerd, niet altijd onbeloond blijven, blijkt uit het volgende: In den nacht van den 29sten op den 30sten Novemher jl. is dooreen viertal ambtenaren, in de zoogenaamde Vetstukken nabij ter Apel, in een overdekt vaartuig eene aan haling gedaan van 367 kannen 8592 pCt., makende 646 kan van 50 pCt., voorloop van Franschen brandewijn. Zoo iets beloont veel werk. Veertien adspiranten, allen militair ge neeskundige kweekelingen, hebben deel geno men aan het Zaterdag begonnen natuurkundig staats-eiamen te Utrecht. Bij het ontladen der veewagens, Zaterdag avond nevens het dok te Harlingen, is een vette os er in geloopen en in zee gezwommen. Wegens de duisternis beproefde men te vergeefs het dier terug te voeren, en naar men zegt weet men tot heden niet waar het is gebleven. De audiëntie van den minister van financiën, voor de zaken van Hervormden Eeredienst enz., zal op aanstaanden Dinsdag den 8sten December, en die van de ministers van financiën en oorlog op Donderdag den lOden December aanstaande, niet plaats hebben. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van de gemeente: Groningen, Mr. W. De Sit ter Bellingwolde, L. Kara, secr. dier gem.; Bierum, J. G. Bleeker, secr. dier gem.; Haren, L. T. Jorissen, secr. dier gem.; Loppersum, P. W. Tichelaar Jz.; Oude Pekela, T. Borgesius Usquert en Warffum, P. F. L. Plaat, secr. der gemeente Usquert; Yeendam, D. H. Bosscher; Wildervank, Mr. H. J. Engelkens Jr.; be noemd tot burg. der gemeente Enkbuizen G. Bruynis, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Brielle. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 52°, des avonds te 8 uren 50', te 10 uren 50°, Wind: N. W. Zondag 's morgens te 5 uren 50°, te 8 uren 50°, Z. W., 's namiddags te 12 uren 53°, te 4 uren 53°, 's namiddags 5 uren 52% 's avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 50°, N.W. Maandag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 48°, 's namiddags te 12 uren 50°, te 8 uren 49°. KOLONIËN. BATAVIA, 29 October. In het Algemeen Overzicht van den //Java- Bode" leest men het volgende //Bandjar is genomen. vijand heeft vele dooden. Er is man tegen *can gevochten. Aan onze zijde zijn er vier gesneuveld en twaalf ge wond, waaronder luit. De Nijs. De zaak is zoo goed als geëindigd." Zoo luidde het telegram, eergisteren door ons uit Soerabaya ontvangen en zooveel mogelijk aanstonds ter kennis van onze lezers gebracht. Het wordt door de Javasche Courant van gis teren op de volgende wijze uitgebreid en beves tigd: //Blijkens van Bali ontvangen telegraphi- sche berichten van 24, 25 en 26 dezer, zijn de troepen, nadat het 11de bataljon op 21 en 22 dezer te Teboenkoes was gedebarkeerd, in den morgen van 25 dezer tegen Bandjar opgerukt. Na de hoofdkampongs Dentjarik, Bandjar di atas, Bandjar di bawah en Kalianget genomen en verbrand te hebben, waren zij des namiddags op alle punten meester van het terrein, en was de vijand met groote verliezen verdreven. Van onze zijde sneuvelden drie man en werden twaalf gekwetsten geteld, waaronder de luit. De Nijs. Er is met groote verbittering gestreden telkens waren do onzen handgemeen met den vijand, wiens voorvechters telkens tot in onze

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1