N°. 2708. Maaiidaa 7 December. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per postn 3-85. Afzonderlijke Nommersw 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 1 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90 iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 5 December. Op den 19den November jl. heeft zich eene vereeniging voor Nederlandsche muziek-gescbie- denis gevormd. Zij is eene filiaal-stichting der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst; op uitnoodiging dier maatschappij is het hoofdbestuur dezer vereeniging aanvaard door de beerenProf. W. Moll, Frans Coenen, Dr. J. P. Heije, Emil Mohr, Mr. J. A. Sillem, K. Tiedeman, allen te Amsterdam, J. C. Boers te Delft, P. Leendertz Wz. te Medemblik en H. C. Rogge alhier. Deze vereeniging stelt zich ten doel, de ten onzent zoo goed als onbekende en toch zoo roemrijke geschiedenis der Nederlandsche toon kunst en meer bepaaldelijk bet rechtmatig aan deel van Noord-Nederland daarin na te sporen en aan het licht te brengen. De //Na- vorscher" wil zij gebruiken als haar orgaan voor vragen en antwoorden betrekkelijk feiten en personen. In het bijzonder zullen door de vereeniging de tijdperken, welke met Hobrecht (1450) aan vangen en met Swelinck (1621) eindigen, be handeld worden. De andere zullen echter niet uit het oog worden verloren. De hoofdrubrieken, welke de vereeniging als stoffe voor haar on- I derzoek stelt, zijn: biographie (Boers), biblio graphic (Rogge), critiek en aesthetiek (Sillem), instrumenten en instrumentatie (Coenen), orgels en organisten (Mohr), kerkgezang (Moll), het geestelijk en wereldlijk lied (Leendertz), bet Nederlandsche zangspel (Tiedeman) en het mu zikaal volksleven (Heije). Correspondenten worden zooveel mogelijk ge- zocht in alle gemeenten des rijksbeschermer is elk die minstens ƒ3 'sjaars, lid die minstens 1.25 bijdraagt. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft K. H. Prinses Frederik der Nederlanden aan den kerkeraad der Remonstrantsch-Gerefor meerde Kerk alhier een geborduurd kanapé-kus- sen doen toekomen voor de verloting, tot herstel ling van het kerkgebouw dier gemeente te houden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 145 tot 167 volwassen personen en van 79 tot 95 kinderen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Rotterdam, heeft de voor zitter aan de vergadering] medegedeeld,) dat drie zeer geachte ingezetenen der gemeente bij hem geweest waren en hem medegedeeld hadden, dat zij ingevolge ongunstige berichten omtrent de uitvoering van het plan voor de doorgraving van den Hoek van Holland, die werken waren gaan bezichtigen en bevonden hadden, dat een belangrijk gedeelte van de gracht, die gemaakt '9, vooraan bij de zee, door deze is dichtgestroomd tot eene hoogte van ongeveer 2.75 el, en over eene vrij aanmerkelijke lengte. Die berichtgevers waren zóo doordrongen van de overtuiging, dat het gebeurde een zeer nadeeligen invloed op de verwezenlijking der plannen tot verbetering van Rotterdams gemeenschap met de zee kon hebben, zóo zelfs, dat zij het denkbeeld uitspra ken van uitstel der beraadslagingen over de plannen voor Feijenoord. Onverwijld is door burg. en weth. een brief aan den minister van binnenl. zaken over het gebeurde geschreven, onder bijvoeging, dat de zaak van zóo groot gewicht scheen, dat burg. en weth. zoo vrij waren, den minister voor te stellen, te onderzoeken wat er van was. En zoodra de resultaten van dien stap en nadere inlichtingen van den minister zullen ingekomen zijn, zouden burg. en weth. die aan de verga dering mededeelen. Daarop zijn de beraadslagingen aangevangen over de spoorwegverbinding te Rotterdam. De Amsterdamscke W estertoren prijkte Zondag jongstl. voor het eerst met de daaraan pas aangebrachte uur- ou minuutwij zers. Het uurwerk, dat tot nu toe op den toren dienst deed, dateerde van het jaar 1620. Het was vervaardigd door L'eeghwater; doch, hoe wel men er nog aan kon zien dat deze kunst toen reeds op een vrij hoogen trap in ons va derland stond, zoo wekte het toch in de laatste jaren herhaalde en rechtmatige klachten op van het publiek. De tegenwoordige minuutwijzer is lang 1.50 el en de uurwijzer 1 el. Het werk is geheel vervaardigd door den Amsterdamschen horlogemaker J. H. Addich en wordt door de Amsterdamsche bladen als uitstekend geroemd. De minister van binnenlandsche zaken in België heeft 50 pCt. vermindering van vracht verleend voor goederen, voor de Utrechtsche tentoonstelling bestemd. Z. Exc. zal voorts de zaak zooveel mogelijk ondersteunen. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amersfoort is mede- deeling gedaan van eene missive van den mi nister van oorlog, nopens het bouwen van eene kazerne. De minister geeft daarbij te kennen, dat Amersfoort door zijne ligging in het mid den der Grebbe-linie, en de nabijheid van ter rein geschikt voor het doen van manoeuvres van een gemengd korps infanterie, cavalerie en artillerie, bijzonder verdient in aanmerking te komen tot het hebben van een groot gemengd garnizoen, waartoe echter de lokaliteit tot ka zerneering ontbreekt. Nadat bij hierop de aan dacht der Tweede Kamer had gevestigd en zijn voornemen had te kennen gegeven om bij eene volgende begrooting de noodige sommen uit te trekken tot het doen bouwen eener kazerne aldaar, was hem gebleken dat de Tweede Ka mer ongenegen zou zijn hiertoe de vereischte gelden van staatswege toe te staan. De minister had daarop zijn vertrouwen uitgesproken, dat de gemeente Amersfoort dan zelve wel niet onge negen zou zijn tot het doen bouwen van zoo danige kazerne over te gaan, ea in dat vertrou wen wendt hij zich tot het gemeentebestuur, om over die aangelegenheid in onderhandeling te treden. Thans merkt de minister op, dat bet wenschelijk zou zijn, om bij den opbouw van den afgebranden stal, de muren eenigszins te ver zwaren, ten einde zoo noodig nog eene verdie ping daarop te kunnen plaatsen. Ook hieromtrent vraagt de minister het antwoord der gemeente. Het voorstel is naar de afdeelingen verzonden. Uit Harlingen wordt geschreven: De politie ontving vóór een paar dagen het signa lement van eene dame, die waarschijnlijk met den trein zou arriveeren en moest aangehouden worden. Er bevond zich werkelijk eene dame in een der wagens, die in allen deele do bedoelde scheen te zijn. Een heer, die zich mede in dien wagen bevond, overreedde de politie, dat deze dame de bedoelde niet was, welke met den volgenden trein moest komen. De politie wacht echter nog te vergeefs. Voor eenige dagen werd door den koe melker M., te Groningen, en een koopman eene zonderlinge weddenschap aangegaan over de zwaarte van eene weidekoe, die de eerste aan den laatste wilde verkoopen. M. zoude voor de 200 Nederl. den overeengekomen prijs ontvangen, en zou de kooper voor ieder pond, dat het dier zwaarder was, 3 daarboven be talen. Wanneer echter die koe niet de zwaarte van 200 mocht hebben, zoude ze den koop man in eigendom toebehooren zonder eenige de minste betaling. Bij weging bleek, dat het dier slechts 160 aan vleesch en vet woog, zoodat de kooper er zeer goed bij vaarde. Z. M. heeft tot burgem. der gem. Ylacht- wedde benoemd L. H. Yan Sonsbeeck, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Sloten (prov. Noord-Holland). Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gemeente Ylissingen aan Dr. J. W. Callenfels, onder dankbetuiging voor de goede diensten gedurende vele jaren in die betrekking bewezen, en is tot burgem. der gemeente Ylissingen benoemd H. P. Winkelman. Yoorts zijn herbenoemd tot burgemeester der gemeenten: St.-Annaland, A. J. Bierens; Batb en Rillard, D. Windhorst; Colijnsplaat, Kats en Kortgene, J. H. BijbauEllemeet, J. Schalk wijk; Goes, Mr. M. Blaaubeen; Groede en Nieuwvliet, M. Mazure; Hengstdijk, J. F. Yan ElsbroeckHoofdplaat, Waterlandkerkje en IJzendijke, D. Bekaar; Hulst, Ph. P. Th. PierssensKruiningen en Schore, W. J. Jans sen Nisse en Overzande, C. De Fouw; Oost burg, F. L. Benleyn; Oostkapelle, Mr. J. G. Sprenger; Ouwerkerk, J. Yan der Have, secre taris dier gemeente; Overslag, J. M. Mattelé; Stoppeldijk, J. YereeckenTholen, C. J. De Nulder van Noorden, secretaris dier gemeente; Westdorpe, N. Kerckhaert; Wissekerke, J. H. J. Yader; Wolphaartsdijk, Mr. C. P. Lens hoek Zuiddorpe, A. J. Onghena. Z. M. heeft met 1 Jan a. s. een pensioen verleend aan den wachter bij de kustverlicbting op Terschelling D. Yan Rees, van ƒ193'sjaars, en aan den wachter bij de kustverlichtiüg op Ylieland N. Hoedemaker, ƒ188 'sjaars, beiden uithoofde van ongeschiktheid voor de waarne-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1