BUITENLAN D. KOLONIËN. Aan eene particuliere correspondentie ont leent de Java-Bode nog het volgende omtrent de expeditie naar Bali Teboenkoes 4 Oct. In den vroegen morgen van Zaterdag den 3den dezer, ongeveer te 5 uren, verlieten wij het bivouac te Teboenkoes en begaven ons op marsch om van de zijde van Kali-Angit het vijandelijke Bandjar in te nemen. Men naderde ditmaal de plaats van zeer nabij, ja de 1ste kompagnie, welke zich aan het hoofd bevond, drong zelfs de vijandelijke kampong met gevelde bajonet binnen. Reeds bij den aanvang viel er nu en dan een schot uit de kampong en werd de 2de luitenant Bruinsma in het carré zijner kompagnie (de 4de) getroffen; tot zijn geluk had hij zijn zakboekje gestoken juist op de plaats, waar de vijandelijke kogel hem kwam treffen, welke daarop afgleed en slechts eene niet veel beteekenendo kneuzing veroorzaakte, zoo dat hij spoedig weder volkomen zal genezen zijn. In weerwil der voortvarendheid onzer Euro- peesche manschappen, mocht het ons toch niet gelukken den vijand voor goed uit Bandjar te verdrijven. De plaats beslaat eene te groote uit gestrektheid van het oosten naar het westen. Wij zouden van verschillende kanten en met voldoende strijdkrachten de voor eene verdedi ging zoo gunstig gelegen kampong moeten kunnen aanvallen, maar het is niet raadzaam zulks met éen bataljon te ondernemen, daar men dan zijne macht te veel zou moeten versnip peren. Hoe weinig men op de inlandsche troepen kan rekenen, bleek ook weder ditmaal op tast bare wijze: 2000 man hulptroepen van Boele- leng stonden ons ter zijde; 1500 man zouden in den omtrek van het kampement post vatten, doch deze helden hadden reeds te halfacht hunne kwartieren opgezocht; 500 man van Boeleleng en 300 van Panang-Stoelang hadden de taak op zich genomen, den vijand te beletten van de andere zijde van Kali-Angit te deboucheeren. Op welke wijze zij zich van die belangrijke op dracht hebben gekweten, kan uit het navolgende blijken De 3de kompagnie bevond zich in die rich ting; zij had de achterwacht tot dekking der ambulance en een 300tal koelies. Het zal ongeveer 2 uren geweest zijn in den namiddag, toen op het onverwachts een tien a twaalftal voorvechters, die een bergje waren om getrokken, de achterwacht attaqueerden. De vijand had eene omtrekkende beweging gemaakt, was daarin onopgemerkt geslaagd en viel thans de kolonne in den rug stoutmoe dig aan. De kommandant der 3de kompagnie, de ka pitein "Van Alderwerelt, liet het carré formee- ren, omdat hij vermoedde, dat de vijand weldra in groot aantal zou komen opdagen. Door het plotseling opdringen der door een panieken schrik bevangen koelies, ontstond er een oogenblik verwarring, waardoor de vijand gelegenheid kreeg mede het carré binnen te dringen. Men stond op een afgemaaid padivelddoor het vreesehjk opdringen der koelies konden de manschappen geen gebruik maken van hunne vuurwapenensommigen waren letterlijk van de been gedrongen, waaronder de kapitein Van Alderwerelt en de officier van gezondheid Berg huis; terwijl de vijand met opgeheven lans er op instak en in een oogenblik drie onzer man schappen betrekkelijk zware en vier anderen lichte wonden toebracht. De 1ste luitenant J. R. Engelhard had zich te midden dier zoo plotseling ontstane verwar ring overeind weten te houden en gewapend met een geweer, dat die onversaagde officier in allerijl een gevallen soldaat had ontrukt, sprong hij over eenige op den grond liggende man schappen heen, pareerde zeer bedaard een lans steek, welke een Balinees hem trachtte toe te brengen, en doorboorde te gelijker tijd diens borst met een bajonetsteek. Bijna in denzelfden oogen blik stak een ander Balinees Engelhard door zijn jas, maar deze wierp het geweer weg, ont wrong den door hem zwaar gewonden tegen stander de lans en zich met dat wapen naar den nieuwen aanvaller wendende, werd ook deze onschadelijk gemaakt. Terwijl die dappere officier op die wijze den vijand het noodige ontzag inboezemde, hadden de gevallene manschappen den tijd weder op de been te komen om met vereonigde krachten den vijand terug te slaan, die, de gewonde Balineezen medesleepende, in be wonderenswaardige orde afdeinsde. Tegen 3 uren in den namiddag waren wij andermaal te Teboenkoes terug, wederom zon der eenig bepaald voordeel te hebben behaald. Integendeel, die schermutselingen, waarbij wij moeite hebben den doldriftigen, opgewonden vijand van bet lijf te houden, zoodat de bajo net zich kruist met de lans, maken den Ba linees slechts overmoedig, doordien hij het ge vaar leert onder de oogen zien en als het ware hoe langer hoe meer minacht. Er zijn voor den dag van morgen nog geene orders gegeven, maar het zoude mij toch ver wonderen, indien men voor de derde maal ging beproeven, wat ons reeds twee keeren mislukte Belgie. In den gemeenteraad van Brussel is een voorstel ingediend, om een adres aan de Kamers te richten met het verzoek om den ar beid der kinderen in de fabrieken en werkplaatsen op de volgende wijze te regelen 1°. Geen kind beneden de 12 jaren mag tot eenig werk in fabrieken of werkplaatsen gebruikt worden. 2°. Geen kind tusschen de 12 en 14 jaren mag langer dan zes uren daags tot zulk een werk gebruikt worden. 3°. Kinderen tusschen de 14 en 18 jaren zul len niet meer mogen werken dan 12 uren daags. Duitschland. In de jongste zitting van den gemeenteraad te Crefeld werd een adres inge diend, voorzien van 1350 handteekeningen en waarin werd aangedrongen op de afschaffing van het schoolgeld, welke kosten naar de zienswijze der adressanten behooren te worden gedragen door de geheele gemeente en dus uit het bud get moeten worden betaald. De raadscommissie heeft zich hiertegen verzet. Om echter eene wenschelijke vermindering toe te staan, deed de meerderheid der commissie het voorstel, om het schoolgeld vooi de kinderen uit de mindere klasse van 4 sgr. tot op 2 sgr. per maand te verminderen. Dit voorstel werd door den raad aangenomen. De graaf Von Bismarck is Dinsdag-middag te 4 uren, in den besten welstand, te Berlijn aangekomen, nadat hij te Stettin had over nacht. De //Provincial Correspondenz" behelst een artikel, waarin op verzoenende wijze gesproken wordt over de eergisteren door den minister van justitie in het huis der afgevaardigden ge houden rede, en waarin de werkzaamheid van dien staatsman geschetst, en verklaard wordt, dat hij het voornemen niet gehad heeft, eene nieuwe constitutioneele botsing te doen ontstaan, Hetzelfde blad spreekt over de Rumenische troonrede, en zegt, dat de verandering van mi nisterie in dat rijk geschikt is om het algemeene uitzicht op het behoud van den vrede te ver sterken. De Engelsche gezant bij het Pruisische hof, lord Loftus, is uit Londen te Berlijn te ruggekeerd. Frankrijk. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Berryer, zal waarschijn lijk aanstaanden Maandag plaats hebben. De vrienden van den overledene, deputatiën van de orde der advocaten en van de academie, enzt> zullen op kosten der familie met een extra-trein naar Angerville worden gevoerd, waar het stof- felijk overschot in het familiegraf zal worden bijgezet. Even voor zijnen dood is de zieke weder tot volle bewustheid gekomen, zoodat hij alle aanwezigen herkende. Engeland. De statistieke opgave van de Board of Trade betreffende den handel in de maand October toont aan, dat die in vergelijking met de vorige maanden eene vermeerdering aantoont. Do uitvoer bedroeg 16,876,898 pd. st., tegen 15,849,142 pd. st. in 1867. De uitvoer in de tien maanden des jaars beliep 150,681,161 pd. st., tegen 153,051,639 pd. st. in 1867. Voor zooveel de manufacturen betreft, werden in 1868 van 1 Jan. tot uit. Oct. uitgevoerd 2,476,499,339 yards, tegen 2,290,316,393 yardsin 1867. De invoeren be liepen in Sept. 23,368,646 pd. st. tegen 21,515,623 pd. st. in die maand in 1867, en het totaal der negen maanden in d.it jaar 175,948,532 pd. st., tegen 171,199,569 pd. st. in 1867. Spanje. Op den avond van 1 December heb ben op een gerucht, dat de vrijwilligers, die het hotel van het ministerie van binnenland- sche zaken bewaken, den volgenden nacht zou den vervangen worden door troepen, talrijke volksgroepen zich aan de Puerta del Sol ver- eenigd, die aldaar tot 1 uur in den nacht ble ven en eerst zijn uiteengegaan na de komst van den heer Izquierdo, kapitein-generaal van Madrid, die het gerucht tegensprak. Amerika.. Berichten uit New-York loopen de tot den 21sten November melden Sherraann verlangde verdere versterking tegen de Indianen. Men zegt dat de aanvoerder der insurgenten op Cuba, Cesperdi, de inwoners oproept tot militaire dienstendat Salnave bij Jérémie en Miragoave teruggeslagen is, dat er ontevreden heid heerscht onder zijn troependat de op stand der Cacos toeneemt; dat ten gevolge van eenige schade bij het bombardement van Jacmel door Engelschen geleden, het Engelsche fregat //Niobe" daarheen vertrokken is om de Britsche eigendommen te beschermen. Volgens berichten uit Cuba heeft de re- volutionnaire junta eene proclamatie uitgevaar digd, waarbij alle pardon geweigerd wordt en men zich besloten verklaarde om voor de on afhankelijkheid te strijden. 0FF1CIEELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 26sten November tot en met den 2den December; 1868. Bevallen: J- M. Bennekamp, geb. Bos, Z. C. Marks, geb. Riebeek, D. E. C. Bruijstens, geb. Schuurman, D. H. G. J. Nieuwenhui- zen, geb. Van den Brink, Z. S. C. La Bree, geb. Borgerding, D. J. De Tombe, geb. Zalenberg, D. M. Van der Velden, geb. Van Zijp, Z. S. L. Van der Leek, geb. Hoefsmit, D. J. E. Hakkaart, geb. Theys, Z. W. Schouten, geb. Gadilla, Z. J. Ver ver, geb. Stijger, D. C. Faes, geb. Van der Veer, Z. J. Arbouw, geb. Rogge, Z. P. B. Regeer, geb. Van Hassel, Z. M. C. Hueber, geb. Grobben, Z. J. Gunstra, geb. De Vrind, Z. A. M. J. Van Wijk, geb. Van der Togt, D. M. Lasschuyt, geb. Wage, Z. J. Hoitingh, geb. Dekker, D. J. Schroef, geb. Molenaar, Z. J. Florisson, geb. De Klerk, D. C. J. Van Rosse, geb. Van Er- kel, Z. J. Poelijoe, geb. Sloos, Z. M. Brune, geb. Mulder, D. L. Segaar, geb. Riebeek, D. Gehuwd: G. Koornhof wedr. en G. Paauw wed. A. 't Hart jm. en C. Koorenhof jd. P. Kamstra jm. en J. Jutting jd. J. Kriest jm. en J. C. Brittijn jd. Overleden: M. C. Piena D. 2j. en 9 m. J. Dool Z. 20 j. C. Densel Wr. 76 j. J. P. Vrossink, wed. L. Monrooy 31 j. J. Blansjaar Z. 3 m. J. Verver D. 10 m. N. Galjaart 59 j. J. M. Kikkert, geb. Vo-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2