N°. 2706. Vrijdag A0. 1868. 4 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postr 3.85. Afzonderlijke Nommersn 6.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.126 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 B INNE N L A N D. LEIDEN, 3 December. Aan het dept. van marine is gisteren aan besteed 10,000 el blauw baai1200 el blauwe voering-baai; 2000 el blauw half-linnen; 200 rol karldoek n°. 2; 4000 stuks zwart-zijden doeken, 1200 stuks wollen dekens4000 stuks blauw-laken mutsen voor schepelingen3600 stuks gestreept katoenen borstrokken2500 bonte overtrekken voor matrassenen 2500 stuks bonte overtrekken voor kussens. Minste inschrijvers warenblauw baai, Ma- thysen, te Tilburg, a 1.713^ de el; voering- baai, dezelfde, a 1.143^ de el; half-linnen, Wolff en Zonen, te 's-Hage, a 0.73 de el; karl doek, P. H. K. Sypesteyn, a 24.69 de rol; zijden doeken, Serree, te Amsterdam, a 1.92% per stuk; wollen dekens, Van Wensen, te Lei den, a 3.44 per stuklaken mutsen, Segers, te Wied, a 0.79 per stuk; borstrokken, Pat- tedammery, te Amsterdam, a ƒ1.30 per stuk; overtrekken voor matrassen, Van ïïeusden, a ƒ1.019/,,, per stuk; overtrekken voor kussens, Wolff en Zonen, te 's-Hage, a O.39s/10 per stuk. In het laatste Volksblad verschijnt een ver volg van de Nalezing op het mandement der bisschoppen, door een Nederlandsch Roomsch- Katholiek. De volgende regels, die een oordeel bevatten over het geheele mandement, zijn o. a. zeer juist //Maar er is nog meer en hiermede sluit ik voor heden mijn betoog te wetende slotsom van het mandement is: //het gebruik der onzijdige school den katholieken te ontra den," en hun het gebruik der katholieke school aan te prijzen." Om het eerste gedeelte dezer slotsom aannemelijk te maken, stellen de kerkvoogden de richting van het onderwijs op de onzijdige school voor, als te leiden tot gods dienstloosheid en heidensch egoisme. Indien deze hunne voorstelling waarheid is, mag de slotsom niet zijn een //ontraden," maar zou zij moeten zijn een //verbieden" der onzijdige school, niet een //gedoogen als eene droevige noodzakelijkheid," maar een //veroordeelen als doodelijke vergiftiging." Ja, indien deze hunne voorstelling waarheid is, dan voldoen de kerk voogden noch als prinsen der roomsch-katho- lieke kerk, noch als zielzorgers, noch als chris tenen aan hun plicht, met aan de geloovigen toe te laten van dergelijk onderwijs gebruik te maken De onzijdige volksschool heeft hier recht aan de kerkvoogden te vragen, zooals weleer Tertullianus, ten behoeve der vervolgde christenen, aan den Romeinschen landvoogd toevoegde //Indien ik goed benwaarom slaat gij mij Indien ik kwaad ben waarom spaart gij mij Den lsten dezer is te Velp overleden de heer Mr. G-. Yan IJsselsteyn, oud-raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. J. L. F. C. Snabilié en zes andere apo thekers te 's-Gravenhage hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend met hunne grieven tegen art. 6 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 61) regelende de uitoefening der artsenij-bereidkunst. Bij dat art. toch wordt het de adressanten onmogelijk gemaakt het de biet in de zoogenaamde geheime geneesmiddelen, waarvan de verkoop aan ieder ander burger geoorloofd is. Zij vertrouwen op de medewer king der Kamer tot het uit den weg ruimen hunner bezwaren. Omstreeks middernacht tusschen 1 en 2 Dec. ontstond te 's-Hage brand in de stoom fabriek van timmerwerken van de heeren v. M., in de Frederikstraat aldaar. Door de spoe dige ontdekking, het beleid der knechten en met behulp van eenige emmers water mocht bet gelukken de vlam binnen een kort tijdsbe stek te onderdrukken. Maar toen daarop uit het zaagsel, dat onder planken aanwezig was, rookwolken opstegen, achtte de opperbrand- meester, de heer Yan Gogh, het noodig de spuit van de grenadiers en de stedelijke n°. 1, die op het brandgerucht toegesneld waren, water te doen geven. De heer burgemeester was spoe dig ter plaatse tegenwoordig. De schade zou, naar men wil, nog ƒ1500 bedragen. De nieuwe veemarkt te Schiedam, die Dinsdag geopend werd, heeft aanvankelijk alles zins aan de gunstige verwachting beantwoord. De aanvoer van runderen, zoowel magere als voor de slachtbank bestemd, was lang niet onaan zienlijk, terwijl ferme prijzen werden besteed en de handel levendig is geweest, waartoe de aanwezigheid van Belgische kooplieden ook het hare heeft bijgedragen. Omtrent de gunstige ligging van de marktplaats en de goede en ge makkelijke inrichting daarvan was men in hooge mate voldaan. Het terrein had door het aan brengen van vlaggen een feestelijk aanzienook uit eenige woningen in de nabijheid waren vlaggen uitgestoken. Yerschillende leden van het gemeentebestuur en zeer vele belangstel lende ingezetenen uit alle standen hebben de markt bezocht, terwijl alles zich door de grootste orde heeft gekenmerkt. Het natuurkundig staats-examen zal aan staanden Zaterdag te Utrecht in het gebouw van het rijkshospiiaal een aanvang nemen. In de vergadering van 't departement Uitgeest der Maatschappij Tot nut van't Al gemeen werd den 26sten November een voor stel ter tafel gebracht, waarover Maandag-avond in eene bijzondere vergadering werd beraad slaagd. Het betrof de organisatie van volks voorlezingen, vooral met het oog op de behoefte aan ontwikkeling bij den werkman en aan ver aangenaming van zijn doorgaans zoo eentonig, kleurloos leven. Nadat reeds Donderdag de zaak in beginsel bij acclamatie was aangenomen, was de vergadering van Maandag-avond meer bestemd tot het bespreken van de middelen ter berei king van het doel. In dezen winter nu zullen vooreerst vier zulke voordrachten gehouden worden, waarvan de eerste bepaald is op Woens dag den 9den December. Eene commissie van regeling is met de uitvoering belast. We hopen dat het schoollokaal, waar deze bijeenkomsten zullen gehouden worden, door velen bezocht moge worden, opdat het goede doel, met deze volks-voorlezingen beoogd, niet worde gemist. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. der gem. Ambt Almelo, H. A. Kloppenburg; Die penveen, R. J. Smijter; Goor en Markelo, W. Götte; Grafhorst, Wilsum en IJselmuiden, C. H. A. Engelenberg; Heino, G. J. G. De Yidal de St.-Germain; Hellendoorn, R. Campbell; Hengelo, G. D. Raedt; Holten, J. Yincent; Stad- en Ambt-Ommen, A. C. Bouwmeester; Raalte, Mr. G. A. Yos de Wael; Zwollerker spel, J. C. baron Yan Haersolte van Haerst, allen secretarissen dier gemeentenbenoemd tot ontv. der regist. en dom. te Oss B. H Tours, thans in dezelfde betrekking te Grave. Z. M. heeft op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den gepens. luit.-kol. met rang van kol. F. H. De Yeye de Burine, uit de be trekking van militie-comm. in de prov. Utrecht, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen langdurige en goede diensten, en dien hoofdofficier uit aanmerking zijner langdurige en goede diensten, bij gunstige uitzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, den rang verleend van generaal-majoor. De kapit. R. S. Verschoor van Nisse, van het 1ste bat. 4de reg. inf. alhier, is op zijn ver zoek voor een jaar op non-activiteit gesteld. In de zitting der Eerste Kamer van heden heeft de heer Cremers na de lezing der notulen verklaard, dat vele leden zijn verrast geworden door het spoedig sluiten der zitting op gisteren De voorzitter had zoo spoedig den hamer doen vallen, dat de tijd niet is overgebleven, om eene avondzitting voor te stellen. Nadat de voorzitter zich had verdedigd, heeft de heer Cremers zijn voorstel tot wijziging der notulen ingetrokken. Daarna zijn de drie overige wetsontwerpen tot vaststelling der Indische begrooting voor 1869, de decoratiewet en nog eenige andere kleine wetsontwerpen met eenparige stemmen aangenomen. De synodale commissie der Ned. Herv. Kerk heeft de uitspraak van het prov. kerk bestuur van Zuid-Holland in hooger beroep, waarbij de verkiezing van negen diakenen der Ned. Herv. gemeente te Leiden is geldig ver klaard, op den eisch van Mr. L. D. Suringar, op grond van de onwettigheid der vergadering van het kiescollege, vernietigd en de verdere beslis sing verwezen naar het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 40°, des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 42°, Wind: Z. W. Donderdag 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 42°, 's namiddags te 12 uren 51°, te 4 uren 47°.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1