N°. 2705. Donderdag 3 December. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 5.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. BINNENLAND. LEIDEN, 2 December. Eergisteren vergaderde te 's-Hage de genees kundige raad voor deze provincie, onder voor zitterschap van den inspecteur Dr. L. J. Egeliug, die in de eerste plaats een aantal mededeelin- gen ter tafel bracht. Bij Kon. besluit is de toe lage aan den geneesk. raad (vroeger slechts f 3500) verhoogd tot f 3800; door den min. van justitie is eene aanschrijving tot de daarbij be trokken rechterlijke ambtenaren gericht, om met meer nauwgezetheid dan tot dusverre, den in specteur voor het geneeskundig staatstoezicht afschriften te doen geworden van de vonnissen, ter zake van overtreding der medische wetten gewezen. De voorzitter maakte hierbij de op merking, dat de invloed van dezen maatregel reeds blijkbaar was. Ten slotte deed hij verslag van de verschillende voorgekomen ziektege vallen. Die mededeelingen werden daarop voortgezet door den adjunct-inspecteur; hij gaf verslag van de bezoeken, die de inspecteur en hij aan ver schillende gemeenten hadden gebracht: een der I plaatsvervangende leden had de aandacht van den inspecteur gevestigd op de behoefte aan goed drinkwater in West-IJselmonde het gemeente bestuur is hierover aangesproken en heeft po gingen in het werk gesteld om dien toestand te verbeteren. Naar aanleiding van bezoeken aan Strijen en Leerdam is in eerstgenoemde gemeente gezorgd voor eene behoorlijke venti latie der scholenin laatstgemelde door den raad besloten 000 uit te trekken om een open riool te doen verkleumen, waaruit voor de volksgezondheid nadeelige dampen opstegen. In de gemeenten Charlois en Haastrecht zijn scho len gereinigd en gedesinfecteerd, bezocht door kinderen, die de mazelen hadden. Op een in han den van den inspecteur door den minister van binnenl. zaken gesteld adres uit Dordrecht hou dende bezwaren tegen den vervuilden toestand van de Oude Haven is medegedeeld, dat het ge meentebestuur reeds werkzaam was om dit te verhelpen; maar deze gelegenheid is te baat ge nomen om tevens de aandacht er op te vestigen dat men in Dordrecht zeer ongezond water drinkt. Tot verbetering van den toestand betref fende den invloed van de vlasbereiding op de volksgezondheid is f 150 uitgeloofd voor het ont werpen van een zwengelkeet die geheel aan dat doel beantwoordt. Te Hendrik-Ido-Ambacht is een zwengelmachine van de Arnhemsche nijver heids-tentoonstelling beproefd, ten einde te kunnen constateeren of de machinale braking de gezondheid minder benadeelt. Naar het on derzoek van den adjunct-inspecteur werkte dit echter nog nadeeliger dan de handbraak en zou de nadeelige invloed van dergelijke braakmachine niet achterblijven. Vervolgens somde de voorzitter de vervol gingen op ter zake van overtreding der voor schriften van de geneeskundige wetteD. Hierbij merkte een der leden op, dat hem het gerucht ter ooren was gekomen, dat zich te 's-Hage Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. een Franschman had gevestigd, die voor geeft middelen te bezitten ter genezing van longtering, die hij niet aanwendt dan tegen be taling van f 1500. Den voorzitter was daarvan niets bekend. Hij deelde daarop o. a. mede: dat te Aar- landerveen kortelings eene toevallige vergifti ging had plaatsgevonden, doordien eene dienst maagd water, waarin rattenkruit werd gekookt, als koffiewater bezigde. Twee aanvallige meisjes van 7 en 9 jaar, die de koffie gebruikten, klaag den spoedig daarop bij hare moeder over he- vige pijnen, waarvan de oorzaak al ras bleek. De dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp werd te vergeefs aangewend, de beide meisjes werden na een smartelijk lijden het slachtoffer van deze schromelijke onvoorzichtigheid. Eene uitvoerige correspondentie, gevoerd met het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage, had deze resultaten opgeleverd B. en W. zouden de koek- en ban ketbakkers aldaar aanschrijven om de koek, die op St.-Nicolaas werd verkocht, niet met plak goud te versieren, zullende wanneer het mocht blijken dat daaraan niet voldaan werd, eene openbare waarschuwing tot het publiek, over het schadelijke voor de gewondheid van dit goud, worden gericht. Tot correspondeerende leden wor den benoemd de heeren Dr. A. W. Van Meegen te Vlaardingen, Dr. M. S. P Kros te Lekker- land en J. Bossers te 's-G-ravendeel. Bij het onderzoek van de Indische begroo ting in de afdeelingen van de Eerste Kamereis vrij algemeen de meening uitgedrukt, dat de staatkunde van den minister van koloniën en de vraag of in zijn regeeringsbeleid genoegzaam vertrouwen kan worden gesteld, bezwaarlijk bij het behandelen der Indische begrooting ter sprake kon komende overweging van het IXde Hoofdstuk der staatsbegrooting zou hier toe eene meer geschikte gelegenheid aanbieden. Hoewel sommige leden erkenden dat in den vorm der begrooting verbetering is gebracht, meenden andere, dat de toelichting nog in sommige opzichten gebrekkig blijftdeze wezen 0. a. op de aanzienlijke uitgaven voor openbare werken, thans in éen post te zamen gevat, waaromtrent bij den minister zeiven de opga ven tot toelichting niet aanwezig zijn. Bezwa ren tegen de vaststelling der begrooting bij de wet werden aan deze beschouwingen vastgeknoopt. De vraag omtrent eene vaste bijdrage, in dien zin, waarin de minister van koloniën zich hieromtrent heeft uitgelaten, werd besproken. Sommigen meenden dat Nederland steeds recht heeft op het overschot der middelen, die voor de uitgaven in Indië niet gebruikt worden. Ook de geraamde hoeveelheid en prijs der koffie vond bij eenige leden bestrijding. Met de verklaringen omtrent het consigna tiestelsel verklaarden de meeste leden zich in genomen. Uit het antwoord van den minister op dit voorloopig verslag deelen wij alleen het vol gende mede, omtrent bet voorlaatste door ons medegedeelde punt: PRIJS DER ADVERTENTIEN. Vau 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.124 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 //Ten aanzien van den geraamden prijs der in Nederland te veilen koffie, kan wel niet anders dan naar de in de Tweede Kamer bij gebrachte beweegredenen verwezen worden. De gemiddelde opbrengst der veiling van Novem ber, zijnde 3834 cent per Ned. pond, en de verwachtingen van vele deskundigen die over de zaak in vlugschriften en prijscouranten hunne meening hebben geopenbaard, geven hoop dat de werkelijkheid niet beneden de raming blij ven zal. Dit laatste gelooft de ondergeteekende mede te mogen volhouden, met opzicht tot de ge raamde hoeveelheid van het genoemde product. Evenwel niet weder op grond van de cijfers, tot staving daarvan in de Tweede Kamer mondeling medegedeeld. Het is hem namelijk sedert gebleken en hij haast zich deze eerste gelegenheid te baat te nemen om voor het feit uit te komen dat die cijfers niet geheel juist waren. Doch de ware thans geraadpleegde betere cijfers bevestigen meer dan genoeg het niet overdrevene der gedane raming." In eene uitvoerige brochure, getiteld//de Koninklijke Militaire Academie en hare straf- regtspleging", is thans door den heer Mr. N. Vau Hasselt, advocaat en notaris te Groningen, de geschiedenis van zijn zoon, den cadet A. L. Van Hasselt, behandeld. Het doel van den vader is, ge lijk zich denken laat, eene verdediging te leve ren van de handelwijze zijns zoons. Op ernstige, hoogst kalme wijze wordt de geheele zaak uiteen gezet; de voorstelling van Dikaiophilos, die in twee brochures is bestreden, wordt nader be vestigd. Hoe men het feit ook beoordeele, zoo is toch z. i. de opgelegde straf (verwijdering van de Academie) niet evenredig aan het begane mis drijf, een misdrijf waaraan grootendeels het cantinestelsel te Breda de schuld heeft. Vooral echter wijst de heer Van Hasselt op de pressie, die door de cadetten op den gouverneur der academie is uitgeoefendzijn zoon was niet be mind bij hen, en hieraan wordt het door den schrijver geweten, dat alle pogingen, door hem aangewend om de zaak tot een beter resultaat te brengen, hebben schipbreuk geleden. Op een dergelijken toestand vestigt de schrijver, ook in het publiek belang, daarom de aandacht. Men leest in de Amsterdamsche Courant van 29 en 30 November 1868: //De wetgeving op de registratie, toegelicht en van aanteekeningen voorzien door J. B. Vroom, ontvanger der registratie en domeinen te Lochem," is de titel van een werk, waarvan de eerste aflevering het licht ziet bij den uit gever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle. Op deze belastingwetgeving, ofschoon in Nederland reeds meer dan 50 jaar ingevoerd, is, voor zoo ver wij weten, nog geen behoorlijke kommen- tair in ons land uitgegeven, en toch bestond daaraan groote behoefte, aangezien de geschiede nis der wet, de rechtspraak, de beslissingen van het bestuur en de leer der schrijvers in zoovele werken zijn verspreid, dat het reeds eene studie op

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1