N0. 2703. Dinsdag A°. 1868. 1 December LEIDSCH dagblad: PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer/'0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels0.90iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 30 November. De Haagsche correspondent van de Middel- burgsche Courant schrijft, dat naar hij verneemt, bij het onderzoek van het wetsontwerp tot af schaffing van het dagbladzegel in de afdeelin- gen der Tweede Kamer, de bestrijding van den maatregel, vooral ook met het oog op de voor gestelde equivalenten, krachtiger moet geweest zijn dan de verdediging. Uit 's-Gravenhage is gemeld, dat de ambte naren ter provinciale griffie van Noord-Holland een adres aan de Tweede Kamer hebben inge diend, ten einde de zoo lang gevraagde, doch steeds uitgebleven lotsverbetering te erlangen. Men verneemt, dat dit bericht onjuist is, en dat de bedoelde ambtenaren zoodanig adres niet hebben ingediend. HaarlCt.) Door Dr. J. Lemaire is in de academie te Parijs eene verhandeling gehouden, waarin vele feiten worden aangevoerd om de bewering te bewijzen dat typhus, cholera, pest, gele koorts, dyssenterie, intermitteerende koorts, enz. haar oorsprong hebben in microscopische infusoria, die de ziekten opwekken. Hij verwijst verder naar zijn welbekend werk over karbolzuur, waar hij dit middel het eerst aangaf als geschikt om infusoria te dooden, en zoodoende besmet ting en voortplanting van ziekten te voorko men. Ook is door den hoogleeraar in de botanie Hallier, te Jena, na langdurige en geduldige proefnemingen bewezen, dat de uitwerpselen der cholera-lijders in eene groote hoeveelheid een microscopischen champignon bevatten (d e Urocistis oryzae), die in Indië als woe kerplant op de rijst leeft. Hallier heeft rijst velden met bovengenoemde uitwerpselen doen besproeien en de planten in korten tijd zien verwoesten. ArnliCt.) Ter vervanging van den tegenwoordigen redac teur van het N. Bat. Handelsblad, die door overmaat van werk in eene andere betrekking, verhinderd werd langer aan de redactie deel te nemen, heeft de heer Mr. L. W. C. Keu- chenius zich bereid verklaard met den 15den November voorloopig als redacteur van dit blad op te treden. Wij vernemen, dat Donderdag den 26sten dezer door het doorsteken van den dam op het strand het kanaal door den Hoek van Holland voor den nieuwen Rotterdamschen waterweg met de Noordzee in gemeenschap is gebracht, zoodat het kanaal thans aan weerszijden voor de stroomen is geopend. Stoompost De rijks-commissie tot regeling der aan staande bijeenkomst van het internationale statistische congres heeft Vrijdag 11. hare eerste bijeenkomst gehouden. In de eergisteren gehouden vergadering der afdeeling 's-Gravenhage van de Hol- landsche maatschappij van landbouw werden rondgedeeld de programma's der in de maand April 1869 aldaar te houden tentoonstelling van bloemen en heesterplanten. Voorts heeft de heer C. Schilfer van Bleiswijk verslag uitgebracht van de algemeene vergadering der maatschappij in September jl. te Gorkum gehouden. Daar uit bleek, dat het te Parijs ten toon stellen van eene Hollandsche boerderij een deficit van on geveer f 1600 heeft opgeleverd, welk bedrag de maatschappij voor hare rekening heeft genomen, en dat de maatschappij te dier zake met eene gouden medaille werd bekroond. De overvloedige aanvoer van haring blijft te Scheveningen steeds aanhouden. Als eene vangst zonder voorbeeld moet worden aange merkt die van eene der schuiten van den heer Pieter De Niet, welke Vrijdag heeft geleverd ruim tweemaal honderdduizend stuks, waarvan een vierde gedeelte, dat nog versch en zonder zout was, aan den wal gekaakt en voor pekel haring bestemd is. Intusschen is, in weerwil van den zoo ongekenden ruimen aanvoer, Don derdag nog voor eene der schuiten van den heer Leendert De Jager aangebracht steurha- ring van de grootste en beste soort, verkocht voor ƒ24.45 het duizendtal. In den gemeenteraad van Rotterdam is Zaterdag het besluit tot heffing van haven geld aangenomen met 30 tegen 7 stemmen tevens werd aangenomen een voorstel van den heer Hoijnck, om te bepalen, dat het tarief voor ultimo December 1870 zal worden herzien. De overige voorstellen, tot eene verhooging van 10 opcenten op de hoofdsom van 's rijks personeele belasting, te beginnen den laten Mei 1869, en tot het aangaan eener leening van 6 millioen, werden evenzeer met 30 tegen 7 stem men aangenomen. Na de aanneming dezer voorstellen gaf de voorzitter den wensch te kennen, dat de hier mede genomen poging tot bevordering van Rot terdams bloei en welvaart met Gods besten zegen moge bekroond worden. Tusschen twee officieren, de een te Amers foort, de ander te Arnhem in garnizoen, is eene weddenschap aangegaan om f 300, waarbij de laatstgenoemde aannam om binnen 90 minu ten op zijn paard den afstand af te leggen tus schen de paardenstallen bij Milligen en de Kamppoort te Amersfoort. Donderdag-middag te 12 uren reed hij van Milligen en kwam nog 10 minuten vóór den bepaalden tijd aan. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft bepaald, dat de aldaar in aanbouw zijnde dorpen, thans nog bekend als Kruisdorp en Venneperdorp, voortaan Hoofddorp en Nieuw Vennep zullen genoemd worden. De kiesvereeniging //Burgerpligt" te Gor kum heeft besloten om op Zaterdag den 5den December, eene buitengewone vergadering, aan de onderwijs-quaestie gewijd, te houden. In de vergadering van den geneeskundi gen raad voor Overijsel en Drenthe, den 23sten 11. te Meppel gehouden, is o. a. besloten, om volksvoorlezingen over de gezondheids-leer, bij wijze van proef, te doen houden te Zwolle, Kampen, Meppel en Almelo. Dat er nog hier en daar eigenaardige plaatselijke gewoonten bestaan blijkt uit het volgende bericht: De nacht van Dinsdag op Woensdag 11. was voor vele arme lieden in de om streken van Oudewater en andere plaatsen langs IJsel en Maas zeer voordeelig. Volgens eene oude gewoonte mochten zij namelijk de koeien, die zich dan nog in de weide bevinden, melken. Die lieden hebben daarvan dit jaar een ruim gebruik kunnen maken, door het vele vee, dat nog buiten loopt. Op St.-Nicolaas hebben zij weder dezelfde vergunning. In de heden gehouden zitting van de Eerste Kamer is medegedeeld, dat tot rapporteurs voor de Indische begrooting van 1869 zijn benoemd de HH. Van der Lek de Clerq, Duymaer van Twist, Hengst en Hartsen. Verschillende wets ontwerpen zijn tegen morgen en overmorgen aan de orde gesteld. De drie eerste hoofdstuk ken der staatsbegrooting voor 1869 zijn inge komen en na eenige beraadslagingen naar de afdeelingen verzonden. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 34°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 34*, te 10 uren 34°. Zondag 's morgens te 5 uren 34°, Z. O., te 8 uren 35°, 's namiddags te 12 uren 39°, te 4 uren 38°, 's namiddags 5 uren 36% 's avonds te 8 uren 36% te 10 uren 36°. Maandag 's morgens te 5 uren 33°, te 8 uren 33 's namiddags te 12 uren 38°, te 8 uren 36°. KOLONIËN. BATAVIA, 21 October. In het Algemeen Overzicht van het Nieuw Bat. Handelsblad lee3t men Natuurlijk is de Balische expeditie voor de ingezetenen van Nederlandsch Indië nog altijd de meest belangrijke van alle gebeurtenissen der laatste dagen, en zullen wij dan ook begin nen met te verhalen wat sedert ons vorig over zicht aan onze expeditionnaire troepen weder voer. Daar het gebleken was, dat de Balineezen, die onze zijde hadden gehouden, weigerden of geen moed hadden, koeliediensten te presteeren, zoo waren de stoomschepen //Coehoorn" en //Cycloop" naar Banjoewangie en Soerabaya gegaan om koelies te halen. Toen die schepen terugkwamen met 500 koppen en de noodige gereedschappen, toog men dadelijk aan het werk. Men had sedert 21 September zich moeten be palen tot het versterken van het kamp. Op den 28sten rukten 's morgens vroeg de drie eerste kompagnïeën van het bataljon uit met één houwitser, om de koelies te beschermen, die het hooge padiegewas gingen opruimen, dat den onzen het uitzicht belet had.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1