noodiging, eene aanmerkelijke som hebben bijeengebracht als bijdrage in het waarborgfonds voor gemelde tentoonstelling. De burgemeester heeft de uitnoodiging tot de ingezetenen gericht teu gevolge eener door den Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland, in het provinciaal blad geplaatste, circulaire. Het is dus te verwachten dat dit goede voorbeeld in andere gemeenten navolging zal vinden, daar de tentoonstelling ontegenzeglijk van veel belang is voor den werkman op het platteland en voor de bur gerlijke en kerkelijke armenzorg. Te 's-Gravenhage is in het licht ver schenen een brief van Ds. J. A. Schuurman Johzu., die, zooals bekend is, met de Noach naar Java is vertrokken. De brief is gedagteekend 6 October 1S68, toen men zich op 6 graden boven de linie be vond. Dat schrijven, dat 25 Nov. jl. te's-Hage is aangekomen, eindigt metDoor G-ods goed heid alles wel, Gode bevolen." Eergisteren heeft de gemeenteraad te R o t- ter dam een aanvang gemaakt met de behan deling der finantieele voorstellen, in verband met de plannen van uitbreiding der stad, den aanleg eener wateideiding, enz. De discussiën zijn gisteren en worden heden voortgezeteene motie van orde van den heer Yan Buren bij den aanvang voorgesteld, strek kende om te besluiten, dat het betreffende de finantieele voorstellen nu alleen en op zich zelf in beraadslaging te nemen besluit slechts als voorwaardelijk zal gelden en afhankelijk en wijzigbaar zal worden gesteld overeenkomstig eene daarna omtrent de werken te nemen be slissing, werd met 35 tegen 3 stemmen ver worpen. Het provinciaal gerechtshof te Amster dam heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de gisteren vermelde zaak tegen het löjarige meisje uit de gemeente Haarlemmermeer. Het hof heeft zich geheel vereenigd met de motieven uit het requisitoir van het openbaar ministerie en mitsdien het vonnis, in deze door de rechtbank te Haarlem gewezen, wegens een paar infor maliteiten vernietigd, doch, opnieuw rechtdoende, de beklaagde schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag, gepleegd door een per soon beneden de 16 jaren, met oordeel des on derscheids en haar te dier zake veroordeeld tot eene correctionneele gevangenissti'af van drie jaren. Z. M. heeft bij de Koninklijke bibliotheek benoemd: tot onder-bibliothecaris Th. Ch. L. Wijnmalen, theol. doctor te Leiden, en tot amanuensis J. A. Deketh, te 's-Gravenhage; tot plaatsverv. kantonrechter te Bolsward, I. J. Yerwer, notaris aldaar en lid der prov. staten van Eriesland; bevorderd: den hulponderwijzer voor den dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, A. H. Smits, tot schoolon derwijzer voor den dienst der gemelde bezittin gen; vergund aan Mr. C. baron De Weichs de Wenne, burgemeester der gemeente Wanssum, het aannemen en dragen van het gewaad en de versierselen van ridder der souvereine orde van St.-Jan van Jeruzalem, hem door den ste dehouder van het grootmeesterschap dier orde te Rome verleend. Volgens het Nieuws- en Advertentieblad van Gorkuin heeft de kiezersvereeniging //Vader land en Koning" aldaar mr. J. Heemskerk Az. candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De vrijzinnige kiezersvereeniging Burger plicht" heeft den generaal Knoop tot haren candidaat gekozen en van dezen bericht ont vangen dat hij de candituur aanneemt. De drie andere kiezersvereenigingen bepalen insgelijks hare keuze op den heer Knoop. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 35°, des avonds te 8 uren 35°, te 10 uren 35°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 34°, Wind: N. O., te 8 uren 34°, 's namiddags te 12 uren 35°, te 4 uren 34°. BUITENLAND. Belgie. In België is thans bij de wetgevende macht de 3de titel van het nieuwe wetboek van koophandel in behandeling. De voornaamste wijziging, die hierin gebracht is, betreft de naamlooze vennootschappen, die volgens het voorstel geene goedkeuring meer zullen behoe ven. Ook de coöperatieve vereenigingen zullen volgens de regeering ook door deze wet zich vrijer kunnen bewegen. Deze meening is echter door den heer Couvreur bestreden, die zich daarom ook tegen de voorgedragen wet ver klaarde. Engeland. Twaalf jaren geleden besloot de Engelsche regeering oin te Calcutta eene hoo- geschool op te richten, welke zoowel voor Eu ropeanen als Hindoes zou openstaan. Het eerste jaar deden zich 244 studenten bij die hooge- school inschrijven en de dagbladen van Cal cutta melden thans, dat 2300 studenten zich gedurende dit najaar hebben aangemeld. Een groot academiegebouw wordt nu in de In dische hoofdstad opgericht, en de rijke Indische prinsen hebben daartoe groote sommen bijge dragen. Spanje. De //Imparcial" bevat een artikel, onder het opschrift//Spanjes eer", waarin het gemis van ijver der kapitalisten, om voor de leening in te schrijven, hevig afgekeurd wordt. Bij decreet van den minister van justitie is het oppergerechtshof georganiseerd. Het zal zijn samengesteld uit drie kamers, die elk hare voorzitters zullen hebben en voorts acht raads leden. De derde kamer zal belast zijn met de contentieuze rechtspraak. INGEZONDEN. Wat het licht schuwt veroor deelt zichzelf. Mijnheer de Redacteur. Ik heb daar van het Hangsche Dagblad vóór mij liggen een nummer dat als 't ware eene concentratie van het stelsel van geheimhouding behelst. Het Dagblad vindt het immoreel van de HH. van Bosse en Fock dat ze ge heime uitgaven" publiek gemaakt hebben, en geheimhouding van zulke uitgaven noemt het //betamelijkheid", welvoegelijkheid" en //kiesch- heid". Het doet ons leed het Dagblad weer onder de verdedigers van regering door geheim houding te vinden. Vooreerst achten we die geheimhouding ten eenemale in strijd met den geest der Grondwet. Immers de geest der Grondwet brengt mede dat de volksvertegen woordiging de regeringsdaden controleert. Hoe ter wereld nu is dat zonder absolute publiciteit mogelijk De woorden //onbetame lijkheid", //kieschheid", //welvoegelijkheid" J) en dergelijke zijn hier ra. i. niet gepast. Ex- is geen andere betamelijkheid, geen andere kieschheid enz. dan diegene welke op zedelijken grondslag rusten. En we protesteeren er tegen, dat men die woorden gebruikt als dekmantels voor willekeur en lichtschuwheid. Reeds te lang, veel te lang, hebben ze daartoe gediend. Ja, eer3t dan zullen de volkeren ophouden elkander te bedriegen en te slachten als openbaar heid, in den meest uitgeslrekten zin, de wereld zal beheerschen. 21 Nov. 1868. 2) v.cd omdat de liberaalste regeringen, bijv. die in En geland, 30 a 40,000 aan geheime uitgaven besteden, die, het zij hier ter loops aangemerkt, niet aan het parlement worden verantwoord". Is dat misschien een van de middeneeuwschhedeu aan welke Abion nog zoo ryk is? In de //Correspondentie" van ons Dagblad* nummer lezen wij //Het stuk van //Dixi" uit Rotterdam wordt ter zijde gelegd. Het bevat beschuldigingen tegen personen, tot openbaar making van welke, al waren zij juist (hetgeen wij noch kunnen noch willen controleren) het Dagblad zich niet leent." Wij willen eens aannemen dat//het Dagblad" nimmer beschuldigingen tegen personen heeft opgenomen. In elk geval meenen wij dat eene courant hare roeping miskent als ze weigert beschuldigiixgen op te nemen voor dat het ze ker is dat ze ongegrond zijn. Een Dagblad ver tegenwoordigt de publieke opinie, en moet den moed hebben de waarheid te zeggen zonder aanzien des p ers oo ns. Geen //welvoegelijk heid", geen //kieschheid" komt hier te pas. Wie //Dixi" is, weet ik niet. In zekeren zin heeft //Dixi" zijn verdiende loon. Want hij noemt zijn naam niet, en anonyme beschuldigingen komen niet te pas. Maar in beginsel mag eene courant een burger de gelegenheid niet weige ren, te klagen als hij zich of anderen veronge lijkt acht. Geen sentimenteele vrees voor per sonaliteit! Of wil men misschien alleen den diefstal in de gevangenis zetten en den dief laten loopen? Het doet ons leed //het Dagblad", waarmee we in zoo menig opzicht ingenomen zijn, in het openbaar te moeten kapittelen. Maar we hebben ons tot taak gesteld leugen en Humbug te bestrijden, en we willen daarbij te werk gaan zonder aanzien der persoon. Ten slotte een woord over het stelsel van decoraties. IJdelheid te sanctionneeren, de schaduwzijde van den raensch te exploiteeren, is m. i. eener goede regering onwaardig. En niet alleen der regering, neen ook den nxan van ware ver diensten is dat onwaardig. Een gevoel van wee moed vervult ons als we een priester der we tenschap of der philantropie met //een lintje" zien loopen Decoraties mogen een middel zijn om de persoonlijke macht van vorsten te vex-hoogen, we meenen dat er betere middelen zijn om de verdienste te beloonen F. A. HARTSEN. AGADEMIENIEUWS. Utrecht, 27 November. Bevorderd tot doctor in de rechten, de heer F. K. Bosch, geb. te Utrecht, na verdediging van Stellingen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De algemeene beraadslagingen over Hoofdstuk IV (Departement van Justitie) werden voort gezet. De heer Godefroi hervatte het debat en be sprak de verklaringen der regeering ten aanzien van de wet op de rechterlijke inrichting van 31 Mei 18G1, de wenschelijkheid van gedeelte lijke wijziging der wetboeken van burgerlijke rechtsvordering en strafvordering, en de quaestie der afschaffing van de doodstraf, waartoe hij wel wilde medewerken, mits deportatie of le venslange gevangenisstraf het aequivalent bij die afschaffing worde. Ook roerde spr. nog aan den rechtstoestand der Nederlanders, die, zonder vooraf verlof van den Koning, zich in pause lijken krijgsdienst hebben begeven, in verband met de vergunning tot het dragen van het hun door den paus geschonken eereteeken. De heer Gratama zag alle zijne wenschen en verwachtingen teleurgesteld door den onze- keren toestand van de rechterlijke inrichting. De heer Van der Linden was geen voorstan der van de onvervalschte invoering der nieuwe recht, org., stond wel voor partieele herziening van onze rechtswetgeving, maar daarentegen

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2