aanvoer van arbeiders niet noemenswaardig was, zich nog in haren tegenwoordigen toestand be vindt, een toestand gunstiger dan die van andere koloniën onder gelijke omstandigheden. Dit is te danken aan de heilzame werking van het staats toezicht. De arbeid, van de vrijgemaakten verkregen, heeft, hoe weinig die ook moge zijn, de ver wachting overtroffen. Op den voortdurenden arbeid der vrijgemaakten kau echter niet gere kend worden. Reikhalzend wordt m de kolonie uitgezien naar eenig antwoord op de in den aanvang van 1867 betreffende de immigratie door de kolo niale staten en door vele ingezetenen aan het op perbestuur gerichte adressen. Tevens wordt over wogen in hoeverre door in de kolonie zelve te nemen maatregelen de zaak kan worden bevor derd, waartoe echter in elk geval de tusschen- komst der Nederlandsche regeering vereischt zal worden. Aon het slot van het verslag wordt gezegd, dat van eene voortdurende behoorlijke handhaving van het staatstoezicht, ook in het belang der vrijgemaakten zoo volstrekt noodig, en van een krachtigen aanvoer van arbeiders, de toekomst der kolonie geheel afhangt. Gedurende het jaar 1867 zijn uit Suriname naar Nederland, Noord-Amerika en andere landen uitgevoerd 21,164,179 ponden suiker; 1,010,659 ponden cacao; 18,523 ponden koffie; 482,585 ponden katoen 23,620 ponden kwassie- hout; 520,738 gallons melassie78,128^ gal lons rum en 767 blokken timmer- en meubel hout. Te Brussel is door de balie eene commissie benoemd om te onderzoeken of de jeugdige ad vocaten wel zoodanig wonen, dat zij hunne klien- ten behoorlijk aan huis kunnen ontvangen. In de vei'gadering van aandeelhouders der Delftsche schroefstoomboot-maatschappij, welke Dinsdag to Delft plaats had, werd met alge- meene stemmen besloten om de reeds hier eeni- gen tijd in dienst zijnde stoombooten //Willem de Zwijger" en //Hugo de Groot", varende tusschen llotterdam en Amsterdam v/v., eerst daags met twee te vermeerderen, waardoor het goederen-vervoer tusschen beide plaatsen zeer bespoedigd zal worden. De directie van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft het voornemen opgevat om van 1015 April 1869 weder eene tentoon stelling van voortbrengselen van tuinbouw te houden, onder medewerking van de afd. Amster dam der //Hollandsche Maatschappij van Land bouw" en van verscheidene andere land- en tuinbouw-maatschappijen. De zorg voor de re geling dezer tentoonstelling is, onder toezicht van den interimairen directeur, opgedragen aan de heeren Groenewegen en Comp. en J. O. Krook. De N. Utr. Courant meldt, dat erop de oproeping van den heer Mr. S. H. Yernéde, tot het geven van een blijvend aandenken aan den marinier Breemer, genoegzame bijdragen zijn ingekomen tot het aankoopen van een fraai zilveren cilinder-horloge met toepasselijke in scriptie, welk geschenk hem reeds dezer dagen is toegezonden. Den 22sten dezer is te Wagen in gen, in den ouderdom van ruim vierentachtig jaren, overleden de heer F. C. List, gepensioneerd luitenant-generaal, oud-minister van oorlog, enz. Naar men verneemt, is de justitie te Doornspijk geweest ten einde aldaar een onderzoek in loco in te stellen naar de beide in die gemeente plaats gehad hebbende branden, welk onderzoek drie dagen heeft aangehouden. Een veertigtal getuigen zijn verhoord en er bestaan gegronde vermoedens om aldaar aan kwaadwilligheid te denken. Of de daders reeds zijn ontdekt is onbekend. Het onderzoek wordt voortgezet. Zaterdag-avond z oIn ijft de Harlinger Cou rant, keerde eene hier wc uen ie //bollevrcuw," ventster in bakkerswaren na verrichten arbeid van Sexbierum naar herwaarts terug. Zij ontmoette twee mannen, die van haar voor een halven stuiver bolletjes vroegen. Na die gegeven en het geld ontvangen te hebben, werd zij kort daarna, in de nabijheid van Mid- lum, door diezelfde personen aangegrepen en van de ontvangst van den dag, p. m. f 12, en haar oorijzer beroofd. De schurken kozen het hazenpad, en zij, die zoo zuur om het dage- lijkseh brood moet zwoegen, kwam arm en be roofd hier om te vertellen wat haar wedervaren was. Moge de politie die schurken in handen krijgen. Het gerucht omtrent de candidatuur van den heer J. Heemskerk Az. in de plaats van Dr. Simons te Gorkum wordt in het Haagsche Dagblad bevestigd. De geneeskundige raad voor Zuid-Holland zal eene vergadering houden op Maandag 30 dezer, te halftwaalf, aan het departement van binnenlandsche zaken. Behalve de door den koopman vau den reeder genoten wordende toegift van honderd op de duizend stuks haringen, zijn naar men ver neemt tot den 20sten der vorige maand op den publieken afslag te Scheveningen ver kocht ongeveer 25 millioen stuks haring. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester der gem. Wychen M. C. Waszink; aan R. J. J. Ter Horst, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als not. te Steenwijk, en benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de gem. Steenwijk, J. G. H. Ter Horst, cand.-not. aldaar; een en ander in te gaan den 15den Dec. 1868; vergunning verleend aan H. C. Hulsenbos, consul-generaal der Ne derlanden te Lissabon, tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Christus orde, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken, en aan J. J. L. Ten Kate, predikant bij de Nederd. Herv. gem. te Amster dam, tot het aannemen en dragen van de ver sierselen der AVasa-orde, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 38°, des avonds te 8 uren 393, te 10 uren 41°. Donderdag 's morgens te 5 uren 42°, Wind: N. O., te 8 uren 42°, 's namiddags te 12 uren 42°, te 4 uren 40°. BUITENLAND. Frankrijk. De toestand van Berryer blijft nog altijd zorgelijk. Engeland. Berichten uit Bombay van 20 November melden, dat er een bloedig gevecht heeft plaats gevonden tusschen Shere Ali en Abdool Rahman. De laatste is totaal verslagen en gevlucht. Het stoomschip //Nerva" is aangekomen met 1S6,816. Blijkens berichten uit Chili blijven de aard- schuddingen langs de kusten in Peru aanhou den. Er is veel schade door veroorzaakt. Berichten uit Havanna bevestigen dat de in- surgenten op Cuba allerlei wreedheden bedrij ven. Alle mannen zoowel blanken als zwarten, worden ingelijfd. De desertiën zijn echter zeer talrijk. De negers zijn zeer angstig voor de in- surgenten en vluchten. Er is eene proclamatie tot brandstichting ontdekt; daarbij worden de negers aangespoord tot den opstand. De gegoede blanken trachten hunne bezittingen te redden. In Blaenoron en Monmoutshire hebben eergisterenavond ernstig e ongeregeldheden plaats geiiad. De hulp \an .1 ilitairen is ingeroepen. Er zijn veertig personen in hechtenis genomen. Er is veel schade berokkend. De orde is echter hersteld. Italië. De kamer van afgevaardigden heeft den heer Mari tot voorzitter gekozen met 185 stemmen tegen 93 op den heer Crispi. Het voltrekken van de doodstraf aan Monti en Tognetti te Rome heeft een zeer slechten indruk gemaakt. De dagbladen keuren het gedrag van den paus en zijn regeerings- beleid heftig af. De //Nazione" is van gedachte, dat de tegen woordige zitting eerst zal gesloten worden na de stemming over het budget en de administra tieve hervorming, en na de overlegging van het groene boek, 't welk eerstdaags zal ver schijnen en vele gewichtige documenten zal be vatten. Volgens hetzelfde blad zijn de ontvang- sten, zoowel gewone als buitengewone, op het budget voor 1869 geraamd op 929,560,522 fr. en de uitgaven op 1,011,337,118. Van het deficit van 81,776,596 dat men aldus verkrijgt, moet men nog aftrekken hetgeen de minister ver wacht van de conversie uit do liquidatie der geestelijke goederen. Men kan dus aannemen, dat het tekort zal gedekt worden op nagenoeg 11 millioen fr. na. Spanje. In een decreet van den minister Sagasta wordt gezegd, dat verscheiden gouver neurs der provinciën het voor onmogelijk ver klaard hebben om voor December gereed te zijn met de operatièn, die aan de verkiezingen moeten voorafgaan, zal het algemeen stemrecht op do breedste en meest vrije wijze kunnen worden toegepast. De verkiezingen voor de ayuntamiento's, op 1 December bepaald, worden dientengevolge uitgesteld tot 18 December, ter wijl de nieuwe ayuntamiento's zich op 1 Januari zullen constitueeren. Er zijn decreten verschenen, waarbij on derscheiden districten en gemeenten öf gewij zigd óf opgeheven worden en de ayuntamiento's worden gelast de lijsten der vrijwilligers voor de burgermilitie te herzien. De //Correspondencia" spreekt het gerucht tegen, dat het eskader in de Stille Zuidzee het votum der Cortes afwacht om adhaesie te schen ken aan de jongste gebeurtenissen. Bij decreet van den minister Topete is het kader der marine gereorganiseerd. Het contract met het huis Rothschild voor het sluiten eener leening van 400 millioen realen effectief, is bepaald geteekend door den minister van financiën en den vertegenwoordi ger van genoemd bankiershuis. Velen, die gelden gedeponeerd hadden in de deposito-kas, nemen daarvoor nieuwe staats schuldbrieven. Rusland. Het //Journal de St.-Pétersbourg" bericht, dat de minister van binnenlandsche zaken voor eenigen tijd eene circulaire aan de gouverneurs van al de provinciën van het Rus sische rijk heeft gericht, met de vraag om raad, hoe op de beste wijze de dronkenschap onder het volk is tegen te gaan. Sedert is uit de inge wonnen berichten o. a. het volgende gebleken: In 1862 waren er 460 drankhuizen in Peters- burg en nu zijn er 2500. Voor zes jaren was op elke 1080 bewoners éene kroeg en nu ongeveer naar den maatstaf van westelijk Eu ropa éen voor elke 200. Zeer vele dezer huizen zijn de helersplaatsen van gestolen goe deren. De Russische regeering heeft besloten te Petersburg 2162 kroegen te doen sluiten en ze door het geheele rijk naar dezelfde verhou ding te verminderen. Griekenland. Te Athene is de buitengewone zitting der kamer geopend. Aerika. Lord Napier is te Caïro aange komen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2