man klaagt over de menigvuldige grauwe gan zen, welke zijn grasgewas zeer benadeelenvoor de liefhebbers van de jacht echter is het een aangenaam verschijnsel. Den 21sten November heeft een gepen sioneerd sergeant van het O.-I. leger, opgeno men in het koloniaal militair invaliedenhuis op Bronsbeek bij Arnhem, zich door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Tegen zin in het leven schijnt tot dezen zelfmoord aanleiding te hebben gegeven. De reünie van oud-cadetten bij gelegeuheid van het 40jarig bestaan der Kon. Mil. Academie te Breda, nam eergisteren een aanvang. De opgekomen oud-cadetten, waaronder vele hoofd en gepensioneerde hoofdofficieren en andere hooggeplaatste ambtenaren, werden te acht uren verwelkomd in de Groote Sociëteit, die daartoe fraai gedecoreerd was. De heer Mr. E. De Man Ez., president der sociëteit, hield tot de feest vierenden eene toespraak, waarna de hoornmu- ziek der infanterie voor de schitterend geïllu mineerde sociëteitszaal eenige muziekstukken uitvoerde. Gisteren zou door den heer Dr. Wap in de groote kerk eene feestrede gehou den worden. Uit Groningen schrijft men dd. 23 No vember: Bij gelegenheid van de volksvoorstel ling, gisterenavond door het Ylaamsche gezel schap van den heer Victor Driessens in den schouwburg alhier gegeven, moest er op het tooneel een brand worden vertoond, waartoe Bengaalsch licht werd gebruikt. Dit had ten gevolge, dat er een wezenlijke brand had kun nen ontstaan, die door spoedig aangebrachte hulp op het tooneel gelukkig verijdeld werd en afliep met het verbranden van slechts 2 coulis ses. Hoewel de meeste menschen pogingen aan wendden, om het gebouw te verlaren, is de voorstelling toch geregeld voortgezet. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemees ter der gemeentenTer Aar, A. E. Van Dam Aarlanderveen, Mr. A. Jongkindt Coninck, secr. der gemeente; Beierland-Zuid, Klaaswaal en Numansdorp, A. Vlielander; Dirksland, P. Zaaijer, secr. der gemeente; Haastrecht en Vlist, M. Bisdom, secr. dier gemeenteHazers- woude, Mr. C. Van der Vlies, secr. der ge meente; Hoogblokland, Hoornaar en Noorde loos, C. E. Gerdessen Timmermans, secr. der gemeente Hoogblokland; Loosduinen, H. C. Waldeck, secr. der gemeente; Nieuwveen en Zevenhoven, S. Van Driel, secr. dier gemeente Oostvoorne, G. E. Lette, secr. der gemeente; Vierpolders, H. W. Croes; Puttershoek, A. Van Driel, secr. der gemeente; Kijnsaterwoude, P. Van Schravendijk, secr. der gemeente Voor schoten, J. P. Treub, secr. der gemeente; War mond, Mr. A. Nederburgh, secr. der gemeente; Zuidland, M. J. De Jongh Jz., secr. der ge meente; Assen, W. A. Van der FeltzjEmmen, Mr. L. Oldenhuis Tonckens, secr. der gemeente; Norg, Mr. L. Human, secr. der gemeente; Odoorn, Mr. S. Hellinga Tonckens, secr. der gemeente; Boden, Mr. C. W. E. Kijmmell, secr. der gemeente; de Wijk, J. L. Nijsingh, secr. der gemeente Zuidlaren, Jhr. Mr. P. A. G. De Milly, secr. der gemeente; Zweelo en Oosterhesselen, Mr. J. P. Willinge, secr. van beide gemeenten. Naar men verneemt, zal het 1ste bataljon van het regiment grenadiers en jagers tot den lsten Mei des volgenden jaars en het eskadron van het eerste regiment huzaren tot nader order te Botterdam gestationneerd blijven. De majoor W. Boloff is in rang overge plaatst van het 4de bataljon 7de regiment in fanterie te Amsterdam bij het 1ste bataljon van het 2de regiment infanterie te Maastricht, en de majoor J. Schraver van laatstgemeld bij eerstgemeld regiment. Pe Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des nimiddags te 5 uren 44% Wind: Z. W., des avomis te 8 ureü 36°, te 10 uren 34°. Woensdag 's morgens te 5 uren 32% Z. O. te 8 uren 32% 's namiddags te 12 uren 40% te 4 uren 38°. BUITENLAND. Oostenrijk. HH. MM. de keizer en de kei zerin zijn eergisteren te Pesth aangekomen. De Hongaarsche delegatie heeft het gou vernement geïnterpelleerd over hetgeen thans in Bumenië voorvalt en welke houding de regee ring denkt aan te nemen. Morgen, Donder dag, zal de regeering antwoorden. Toen gisteren in het Hongaarsche Lager huis de Croatische afgevaardigden verschenen, werden zij met toejuichingen, waaraan geen einde scheen te komeD, ontvangen. Een van hen, Vacanovitz, heeft in het Croatisch, een ander, Zuvitz, in het Hongaarsch gesproken. Beiden legden, uit naam der Croatische natie, de gelofte af van broederschap en handhaving der eenheid van beide volken onder de kroon van Stefanus. De geloofsbrieven der Croatische afgevaardigden werden goedgekeurd en daarop de keuze gedaan der Croatische leden van de Hongaarsche de legatie. Een ontwerp-handelsverdrag met Zwitserland is ter tafel gebracht en het debat over de zaak der nationaliteiten begonnen. Frankrijk. In den toestand van Berryer is geene verbetering gekomen. Engeland. Lord Stanley heeft zijne toestem- ming gegeven om de gemengde commissie ter zake der geschillen met de Vereenigde Staten te doen bijeenkomen te Washington, in plaats van te Londen. De Amerikaansche gezant heeft te Brighton Zaterdag-avond, bij gelegenheid van een feest maal, in zijne rede aan lord Stanley te kennen gegeven, dat eene weigering van betaling ter zake der Alabama-quaestie in alle geval voor taan voor Engelands zeehandel een nadeelig beginsel zou uitmaken. Uit Akyab wordt gemeld, dat de rijstoogst schade heeft geleden en dat het stoomschip //Bresheer" gestrand is. De //Morning Post" meldt, dat de proto collen der onderhandelingen met den Arneri- kaanschen gezant in de Alabama-quaestie onder teekend zullen worden, en dat slechts bij staking der stemmen in de gemengde commissie te Was hington, de beslissing aan een buitenlandsch souverein zal te beurt vallen. De heer Gladstone heeft in South-West Lancashire de nederlaag geleden. De uitslag der stemming was als volgt: Cross 7750 stemmen, Turner 7714, Gladstone 7461, Grenfells 7010. Bome. Gisterenochtend zijn te Bome de ge vangen rooverhoofdlieden Monti en Tognetti ter dood gebracht, nadat de paus den vorigen dag het doodvonnis had bekrachtigd. Spanje. Den 22sten November is te Barce lona eene groote monarchaal-constitutionneele manifestatie gehouden, waaraan 25000, en een republikeinsche optocht, waaraan 9000 personen deelnamen. Toen de beide processies elkander ontmoetten, riep de eene: //leve de vrijheid!" en de andere: //leve de broederschapDe repu blikeinen verklaarden, dat ze een elk, die de goede orde verstoorde, als een verrader zouden beschouwen en de beslissing der Cortes zouden respecteereu. Deze houding bevestigt het alge meen vertrouwen. De minister van financiën heeft bij decreet den termijn van inschrijving voor de leening tot den 15den December verlengd ten einde belanghebbenden bij de deposito cassa alsnog gelegenheid hebben om hunne papieren te con- verteeren tot inschrijvingen op de nieuwe schuld. Bij de inschrijvingen zullen alle coupons, door de schatkist gedurende het loopende semester te vol doen, in betaling worden aangenomen. De nieuwe obligatiën zullen tot de nominale waarde wor den aangenomen bij de betaling van het ver schuldigde, uit den verkoop van die nationale goederen voortvloeiende, die bij decreet van October aangewezen zijn tot betaling der rente en amortisatie der leening. Het totaal der in schrijvingen bedraagt tot dusver 18,330,800 kronen. Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij kwijtschelding van straf verleend wordt aan de bewoners van Arrago, die sedert 1857 ter zake van smokkelarij veroordeeld zijn. Amerika. Volgens berichten van Mexico zijn de gouvernementstroepen onder bevel van Es- cabedo geslagen door de opstandelingen. Afrika. In den Volksvriend, een in de Kaap stad verschijnend weekblad, komt voor een brief aan den staats-procureur F. Klein, te Potchef- stroom, bevattende het volgende van den predi kant J. Ludorf: //Ik, ondergeteekende, betuige hiermede plech- tiglijk, dat voor eenigen tijd de burger Jan v. d. Berg, woonachtig op het Hooge Veld (Zuid- Afrikaansche republiek), maar toen op bezig heden op het dorp Potchefstroom, aan den on dergeteekende wel in tegenwoordigheid van een getuige verklaard heeft, dat hij, de burger Jan Van den Berg, to Zoutpansberg geweest zijnde, aldaar de droevigste bewijzen van vele gruwel daden, aan Kafferstammen gepleegd door som mige blanke inwoners van het gemelde district, gekregen hadonder anderen ook zooals het te dikmaals gebeurde, dat zekere partijen, uit wel bekende oorzaken, kleine Kafferkralen aan vielen en bij zulke gelegenheden niet eens in staat waren, al de jongste Kafferkinderen, welke zij geroofd hadden, weg te voeren, en toch on willig dezelve daar te laten, zij de kinderen op een hoop brachten, gras daarop droegen en ze verbrandden, hetwelk he meischreeuwend was!" r/Polchefslroom, 20 Mei 1868. J. Ludorf, v. d. m." INGEZONDEN. De vereeniging tot hulpverschaffing aan zie ken en gekwetsten in tijden van oorlog, ge naamd //Het Boode Kruis", heeft van den aan vang bij de Bedactie van dit Blad groote sym pathie gevonden. Er is bij herhaling gewezen op de krachtige maar helaas door ons nog zoo weinig gewaardeerde pogingen van onzen land' genoot, Dr. J. H. C. Basting, chirurgijn-majoor bij het regement grenadiers en jagers. Men heeft het betreurd dat Nederland zich eerst zoo laat en zoo schoorvoetend heeft aangesloten aan deze internationale vereeniging, doch aan den anderen kant met blijdschap de kleine ge schriften van Dr. Bosscha en Dr. Verwey be- groet, die ten doel hadden ons volk op het hoog belang van //Het Boode Kruis" te wijzen. Daarom wensch ik in het L. D. ook de aandacht te vestigen op eene brochure, dezer dagen uitge geven door Mr. F. W. N. Suringar, lid van de Prov. Staten van Z.-Holland. Het is eene vrije vertaling uit het Spaansch van een klein maar zeer belangrijk geschrift van Don Nicasio Londs en draagt tot titel Men schen liefde en oorlog. Eerst herinnert de schrijver aan Sol- ferino. Het is bekend dat het vreeselijk toonee! van dat slagveld tot de oprichting der ver eeniging den eersten stoot heeft gegeven. Daarna handelt hij over de conferentiën te Ge neve en het aldaar gesloten tractaat. Aan de oorlogen in de Vereenigde Staten van N.-Ame rika en tusschen Pruisen on Oostenrijk zijn twee afzonderlijke hoofdstukken gewijd, ten einde aan te toonen wat er toen voor kranken en gekwetsten op het slagveld is gedaan. Tes laatste wordt de wereld-tentoonstelling te Pa rijs en het bij die gelegenheid aldaar gehouden congres besproken. Mr. Suringar, een ijverig voorstander van hei schoone doel der vereeniging, waarvoor hij ook

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2