N°. 2698. Woensdag V A°. 1868. m 25 November. LEIDSCH AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meern 0.15 IET INTERNATIONAAL CONGRES VAN STATISTIEK YAN 1869. In 1852 ontwierpen twee geleerde Belgen, de ieeren Quetelet en Visschers, met hunne vrien- en in Engeland het plan voor een internatio nal congres van statistiek, voornamelijk met et doel om eenheid te brengen in de ver- chillende statistieke opgaven nopens beschaafde ntiën, de beste methoden voor de samenstel- iug in het licht te stellen, en daardoor eene toeer juiste vergelijking van den toestand der levolliing, weivaart, zedelijkheid, verstandelijke mtwikkeling, voortbrenging, handelsbeweging nz. mogelijk te maken zoomede de kennis an een en ander te bevorderen en te versprei- ien. Schier alle regeeringen van Europa en van en deel van Amerika ondersteunden dat nut- ige denkbeeld. Zij vaardigden gedelegeerden af, tonden gelden toe voor de uitgebreide werken ier congressen, en behartigden voor een deel e nuttige wenken, op die congressen gegfeven r samenstelling van eene doelmatige statistiek, xot vermijding van minder nuttige opgaven, a 1853 werd het eerste Statistiek Congres te irusael gehouden. Eet telde 236 leden. De vol- ;ende hadden plaats te Parijs in 1855te Wee- leii in 1S57, te Londen in 1860, te Berlijn in 863 en te Florence in 1867, tellende respec- ievelijk 264, 541, 595, 477 en 741 leden. De egeeringen wedijverden in het verschaffen van okalen en voorkomendheden jegens de buiten- andsche gasten. Voor het einde van ieder congres wordt ge- iproken over de plaats van een volgend congres, raarvan de aanwijzing geschiedt //in overleg met de regeering van het betrokken land" door regelings-commissie van het land waar het :ongres wordt gehouden, en lettende op de wenschen in het congres geuit. In dien zin is ook een besluit genomen door iet zesde congres, in de hoofdstad van Italic, op den 5den October 1867, en het is niet on- •elangrijk de discussiën te kennen, die aan dat •ealuit zijn voorafgegaan, waarvan de uitslag s geweest, dat het zevende congres zal worden ;ehouden in 1869 te 's-Gravenhage. Nadat de vice-president, de baron Von Czoer- tig, geheimraad, gedelegeerde der Oostenrijksche •egeering, de antecedenten van vorige congres- en nopens de bepaling der plaats voor een 'olgend congres had herinnerd, en Nederland 'ad genoemd als aanbeveling verdienende, be- prak Dr. W. Farr, gedelegeerde van Groot- frittanje en van de vereeniging van statistiek Londen, chef van het Registrar General Office aldaar, de quaestie van uitvoering en noemde de volgende landen op, die in aanmer king konden komen: Spanje, Rusland, Zweden, Denemarken, Nederland, in vele opzichten een *oo merkwaardig land, en Zwitserland. Be heer Yon Baumhauer, gedelegeerde van Nederland, berichtte vervolgens, dat hij, ont warende, dat verscheiden leden wenschten, dat het volgend congres in Nederland werd phouden, eene telegraphische dépêche aan den ®uiister van binnenlandsche zaken had gezonden, ten gevolge waarvan hij kon verzekeren, dat de regeering de leden van het volgend congres met genoegen zal ontvangen. Reeds vroeger (na het tweede congres van Parijs) was Nederland genoemd gewordende ligging in het midden van Europa is gunstig voor de bijeenkomst van een congres. In een dag kan men uit Parijs, Londen en Berlijn en in twee dagen uit Weenen te 's-Gravenhage zijn. Ne derland, reeds in de 16de en 17de eeuw strij dende gedurende 80 jaren voor zijne onafhan kelijkheid, tegen de verdrukkiug van het toen overmachtige Spanje toen reeds de vlag van het vrije geweten, van den vrijen handel, van het mare liberum door de hand van Grotius, omhoog houdende was destijds een toevluchts oord voor ieder verheven geest en een heilig dom voor kunsten en wetenschappen. Yan het verlichte Nederlandsche volk laat zich een har telijk en broederlijk onthaal, eene eenvoudige doch gulle gastvrijheid verwachten. //Wij hebben," aldus vervolgde de heer Yon Baumhauer, eene vereeniging voor statistiek, die sedert 19 jaren bestaat en 250 leden telt. Die vereeniging onderneemt op eigen kosten een werk van groot gewicht, eene algemeene statistiek des lands in vier uitvoerige deelen, gedurende de jaren 18611865 geschoeid naar die van België over de jaren 1840—1860. In die vereeniging zullen de bestanddeelen voor eene regelings-commissie zijn te vinden. Wij kunnen verder aanbieden onderscheiden statis tieke opgaven de 5e tienjarige volkstelling heeft reeds plaats gehad in 1859. Op het eiland Java heeft eene driehoeksmeting plaats op ruime schaal. Al die wenken kunnen voor het volgend congres worden benuttigd. Ook is het verblijf te 's-Gravenhage in de maanden Augustus en September zeer aangenaam, door de nabijheid der zee en een zeer schoon bosch. Mij voegende naar de geuite wenschen en de eventueele be slissing der organiseerende junta, heb ik in wei nige woorden de welwillende gezindheid van mijn gouvernement en mijne persoonlijke mee ning willen kenbaar maken." (Levendige toe juiching.) De heer L. Wolowski (gedelegeerde van Frank rijk en van het Eransche Instituut) ondersteunde met warmte het denkbeeld, om naar Holland te gaan. //Het komt mij voor," zeide die gedele geerde, //dat, wanneer een land als Holland, dat aller sympathie verdient, niet door de uitge strektheid van zijn grondgebied, maar door zijnen zin voor onafhankelijkheid, zijne geestkracht en zija arbeidszin, ons welkom zal toeroepen, alsdan allen die de vrijheid liefhebben, geen oogenblik mogen aarzelen om aan die roepstem gehoor te geven. Nederland is groot door zijnen geest en zijne overleveringen. Ieder weet, dat dit land aan de wereld het eerste voorbeeld heeft gege ven van hetgeen volharding vermag, zoo in liefde tot vrijheid, als in de talrijke offers, welke die liefde inboezemt en doet brengen en dragen." (Dat is de waarheid. Zeer goed). //Niemand heeft vergeten, dat Holland de groote vrachtvaarder ter zee is geweest, en de beginselen van vrijheid van den handel en van den arbeid het eerst heeft ingewijd. Bij ge volg: Nederland verdient in verschillende op zichten, dat het de voorkeur boven andere sta ten erlange, door zijne hoofdstad" te kiezen als de plaats van bijeenkomst van het volgend con gres. Nederland noodigt ons uit, om te midden van zijne arbeidzame en bedachtzame bevolking ons werk te vervolgen: Ik stem met mijnege- heele ziel, dat het congres zijne eerste zittingen hervatte te 's-Gravenhage. (Zeer goed. Bravo). De hoogleeraar Pierantoni van Modena her innerde nogmaals den grooten strijd voor de vrijheid van geweten, door Nederland gestreden, en noodigde alle Italianen uit, hunne bewon dering voor dat Nederduitsche volk te 's-Gra- venhage te gaan betuigen. De heer Engel, geheimraad, directeur van het algemeen bureau voor statistiek en gedelegeerde van Pruisen, gaf vervolgens de redenen op waarom hij liefst naar Zwitserland zou gaan. Ten slotte werd het volgende voorstel aan de goedkeuring der vergadering onderworpen //Het congres machtigt de (Italiaansche) rege- lings-junta om de stad aan te wijzen, alwaar het eerstvolgend congres zal worden gehouden, daarbij lettende op de wenschen in het tegen woordig congres geuit" mits geamendeerd in dezen zin: //dat de junta tevens gelieve te raad plegen de gedelegeerden van de onderscheidene gouvernementen." Na eenige discussie eu wijziging van redactie, welke gewijzigde redactie echter denzelfden zin wedergeeft, werd dat voorstel met eenparige stemmen aangenomen. In het tijdschrift //de Gids" van 1854, bladz. 42, en van 1856, bladz. 145, vindt men overi gens een overzicht van de werkzaamheden der beide eerste statistische congressen te Brussel en te Parijs, terwijl dezer dagen ter landsdruk kerij verkrijgbaar is gesteld een beredeneerd ontwerp van een programma voor het aanstaande congres. Naar dat ontwerp zou het congres zich in vijf sectiën verdeelen. De eerste sectie zal behandelende wijze van samenstelling en inrichting der statistiek in het algemeen en de practische toepassing barer gegevensde tweede sectie: de statistiek der burgerlijke- en handels rechtspleging en die betreffende de burgerlijke en bandels-wetgevingende derde sectiede statistiek der geldmiddelen en die betreffende de finantieele instellingen, wetgevingen en regle menten; de vierde sectie: de statistiek der vis- scherijenen de vijfde sectie: de grondslagen eener statistiek van de Overzeesche bezittingen van Europeesche staten. Het schijnt niet overbodig, de algemeene aandacht op den omvang en het belang van de aanstaande zevende bijeenkomst van het Internationaal Statistisch Congres te vestigen, waartoe veler medewerking in Nederland zal worden vereischt, om ook dat congres aan het doel te doen beantwoorden in gelijke mate als zijne voorgangers. Iedere nationaliteit, die de eer had het congres in haar midden te ontvan-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1