Z. M. heeft geagreëerd de opklimming van den coadjutor A. C. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, tot landcomm. der Duitsche orde, Balye van Utrecht; de opklimming van den eersten kapittel-ridder A. U. Gr. graaf van Mun- ster-Langelage, tot jongsten kommandeur der Duitsche orde, Balye van Utrecht; aan den ingenieur 2de kl. bij de mar. J. L. Yon Leschen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, ten einde te kunnen overgaan bij het vak van scheeps bouw in Ned. Indië. Door Z. M. is bij een dezer dagen genomen besluit het comité van^ defensie opgeheven en aan de leden onder dankbetuiging voor hunne bewezen diensten een eervol ontslag verleend. Gedep. staten der provincie Zuid-Holland hebben aan Z. M. den Koning een adres ge richt, waarbij zij verzoeken, om op de prov. begrooting, voor zooveel het rijksbestuur be treft voor 1S69, alsnog toe te staan de sommen, daarop door de staten dezer provincie gebracht tot verhooging van de jaarwedden van den griffier en de ambtenaren ter griffie, of om eeno wijziging der prov. wet te willen doen ontwerpen in dien zin, dat die bezoldigingen op de huishoudelijke begrooting der provincie kunnen worden uitgetrokken. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 33°, "Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 33°, te 10 uren 36°. Zondag 's morgens te 5 uren 39°, Z. W., te 8 uren 39°, 's namiddags te 12 uren 4*i0, te 4 uren 49°, 's namiddags 5 uren 49% 's avonds te 8 uren 49% te 10 uren 49°. Maandag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 48% 's namiddags te 12 uren 55% te 8 uren 50°. BUITENLAND. Oostenrijk. Het Oostenrijksche roode boek is aan de Hongaarsche delegatie medegedeeld. In de inleiding wordt gezegd, dat de inwen dige hervorming en de versterking der monar chie in weerwil der vele tusschen beide gekomene ernstige gebeurtenissen buitenslands, toch door geene quaestie van algemeene politiek verstoord is geworden; dat van geenerlei zijde eene poging is beproefd, om de keizerlijke regeering te be wegen, hare aangenomen houding van loyale nakoming der voorwaarden van den Prager vrede te wijzigen. Met zorgvuldige opmerk zaamheid werd ten opzichte van Pruisen, den Noord-Duitschen bond en de Zuid-Duitsche staten eene vriendschappelijke verhouding als van goede naburen onderhouden. Daarmede in verband is het van gewicht geweest te con- stateeren, dat de regeering op het Duitsche schuttersfeest zich gesteld heeft tegenover eene manifestatie, die geheel vrijwillig, buiten allen invloed der regeering om, ontstaan en uitge voerd is; daarom moest zij ten sterkste protes teeren tegen iedere gevolgtrekking, welke daar uit ten opzichte van de politieke houding der monarchen mocht gemaakt worden. Verder wordt in de inleiding melding gemaakt van de voort durend goede gezindheid en aanhankelijkheid der Duitsche naburen ten opzichte van Oosten rijk, ook nadat zij daarvan politiek zijn ge scheiden, evenals van hunne sympathie voor de ontwikkeling van de vrije en constitution- neele rechtsbeginselen in Oostenrijk. Betreffende de quaestie van Noord-Sleeswijk heeft de regeering des keizers in het vijfde ar tikel van den Prager vrede, 't welk niet op haar aanzoek gemaakt is, geen aanleiding gevonden om naar eene of andere zijde door het nemen van een bepaald initiatief pressie uit te oefenen; van den anderen kant heeft zij echter, gedachtig dat ook zij mede contractant bij den Prager vrede en ook bij het zooeven genoemde artikel geweest is, iedere gelegenheid aangegrepen om matigenden invloed uit te oefenen op tegen overgestelde eischen en om aan de betrokken mogendheden eene beslechting van het twist punt in den zin van het recht aan te bevelen. Haar zou dus nimmer een deel der verantwoor delijkheid kunnen treffen, indien de Noord- Sleeswijksche quaestie langer hangende bleef, en daardoor misschien zelfs ten slotte blijken mocht een wezenlijk gevaar voor den vrede op te leveren. Wat Spanje aangaat, is het de taak der kei zerlijke regeering om sympathie voor de wel vaart en onafhankelijkheid van dit land aan den dag te leggen. Zij wacht slechts het tot stand komen van een definitieven regeerings- vorm af, om de geregelde diplomatieke betrek kingen met dat land weder aan te knoopen. Intus- schen is den keizerlijken zaakgelastigde te Madrid opgedragen de officieuze betrekkingen met het provisioneel gouvernement te onderhouden. Aangaande den staat van zaken in het Oosten wordt verder geconstateerd, dat het chronisch karakter van den strijd op Kandia den opstand der Bulgaren heeft verijdeld, maar dat in den toestand der landstreken van den Balkan de toereikende kiemen liggen tot eene voortdurende crisis, die voor den Europeeschen vrede gevaarlijk is. De vriendschappelijke be trekkingen met het Servisch regentschap zijn ongestoord. Het Oostenrijksch-Hongaarsche rijk is de oprechtste en minst belangzuchtige vriend van Servië. De aanhangige aangelegenheden van commercieel en administratief belang met de Donau-Vorstendommen zijn gedeeltelijk in gun- stigen zin geregeld, terwijl voor het overige eene gunstige oplossing van moeilijkheden verwacht kan worden. Naar aanleiding van het gebeurde met de Israëlieten, wordt thans aan hen bijstand en vergoeding verleend. Ongetwijfeld was de lauwheid, waarmede de regeering der Donau-Vorstendommen in Juli de oprichting van vrijkorpsen verhinderde, ge schikt om de bedenking te doen rijzen, of die regeering het daarmede wel ernstig meende, en of zij, gesteld dat het haar ernst ware, te mid den van de opgewonden stemming des lands nog wel bij machte was om de bij tractaat vast gestelde betrekkingen met de Porte ongestoord te handhaven. De gebeurtenissen geven reden om dien twijfel op te werpen, wanneer de ge gevens van dit feit voldoende zijn. De betee- kenis daarvan wordt nog verhoogd door de sedert eenigen tijd met overhaasting voortge zette verzameling van wapenen en organisatie van militaire aangelegenheden, die niet in ver houding zijn tot de inwendige verdediging des lands en de bestaande behoefte ver overschrij den. Het gevaar door dien staat van zaken te weeggebracht, mag in de Donau-Vorstendom- men de aandacht der regeering niet ontgaan. De Oostenrijksche regeering kan niet nalaten uit de levendige beweging in de Donau-Vor- stendommen de gerechtvaardigde vrees af te lei den van ophanden zijnde geweldige storingen in de bij tractaat vastgestelde positie der vor stendommen ten aanzien der Porte. Aangaande de onderhandelingen met Eome wordt gezegd, dat de diep ingrijpende verande ring van de inwendige organisatie der monar chie noodwendig moest leiden tot eene wijzi ging van het concordaat. Engeland. De //Cuba" is te Liverpool aange komen uit New-York met berichten, loopende tot 11 dezer. Men verzekert, dat Grant aan de correspondenten der dagbladen kennis heeft ge geven, dat hij strikt uitvoering zou geven aan de wetten van het congres zonder zijn persoon lijke inzichten in aanmerking te nemen. Het resultaat der stemming in Missouri betreffende de amendeering der staatsgrondwet en de in stelling van het stemrecht der negers, is nog niet geheel afgeloopen, doch voor zoover be kend schijnt de stemming afwijzend te zullen uitvallen. Eene raming van den katoenoogst geeft ver meerdering aan. Vrijdag hebben te Cork opnieuw onlusten plaats gehad. Bij den onder-sheriff zijn de aan wezige wapens geroofd. Ook wordt gemeld te Drogheda de conservatieve kiezer3 met weid van de stembus zijn teruggehouden, hiertegen afgezonden huzaren zijn teruggesla^ waarna de infanterie op het volk heeft gevu: waarbij een persoon is gedood en anderen wond zijn. Te Sligo zijn de pakhuizen van groothandelaar, behoorende tot de conservat partij, in brand gestoken. Het resultaat der verkiezingen is op oogenblik 314 liberalen en 160 conservatieven,: dat tot nu toe de liberalen 35 stemmen hebben wonnen. De gewezen minister van oorlog, a kies Hartington, is in Noord-Lancashire t gekozen. Italië. De uitbarsting van den Vesu; krijgt groote afmetingen. De stroom lava v denzelfden weg als in 1855, dat is laDg; noordwestelijke zijde van den berg. Het do: San Giorgio, hetwelk thans overstroomd is, het eindpunt van den iveest westelijken str: in 1855. De lava beweegt zich op de sne punten met eene vaart van 130 Ned. el per nuut. Aan den voet van den grooten aschk-: zijn nieuwe openingen ontstaan, waaruit v namelijk de lava in twee stroomen vloei: den Fosso Vetrana, en van daar zijn weg volgt. Uit den grooten aschkegel worden ruime tusschenpoozen met verschrikkelijk ge? verbazende steenen opgeworpen. Een ooggetuige schrijft omtrent dit laa verschijnselu Zulk eene uitbarsting bes: niet, gelijk men natuurlijk op platen af meenen, uit een doorloopenden stortregen, bestaat nog veel minder in een aanhouden stortvloed van zwarte asch, opgeworpen uit vlammenden bergtop. Zij bestaat veel meer eene opeenvolging van ontploffingen. Maar loeien en de gloed in de diepte beneden i aanhoudend. Ziet gij in dien afgrond, dan gij geen eigenlijke vlam, en toch zijn de wan: in gloeienden toestand. Uit den mond k aanhoudend een dikke wolk stoom en in diepte hoort gij het gerommel van de uit: sting, die zoo aanstonds komen zal. Dan wc op eens het gekraak en geknal heviger en daar zonder nadere waarschuwing, volgt eene k ontploffing, waardoor een stortvloed van gloeiende stukken steen van allerlei gedas en grootte de lucht ingeschoten worden. geweldig zijn de krachten, die in werking i dat niet alleen kleine stukken steen en zv; zooals die, waar een man mede zou kun: wegloopen, maar verbazende blokken delfr ieder groot genoeg om een goederenwagen i een spoorweg te laden, opgeworpen wor: alsof het goochelballen waren. Die ontplof of losbarsting duurt misschien niet langer c eene minuutdan is er een oogenblik van r: waarbij men nog slechts het geluid hoort f de toebereidselen tot eene nieuwe dergel. ontploffing." Wegens het groot aantal roovers, die pauselijke staten onveilig maken, worden spoortreinen, die tusschen Ceprano en E loopen, door een twintigtal Romeinsche to biniers begeleid, waarvan de eene helft zich een wagen dicht bij de locomotief, en de anè helft zich op den achtersten wagen bevindt., hebben hunne geweren geladen bij zich stu alsof zij elk oogenblik een aanval verwacht:: Tusschen Ceccano en Velletri worden alle tions bewaakt. De bende, die de pauselijke: geering het meest te doen geeft, wordt, m men zegt, door een Franschen sergeant aan; voerd, die uit een linie-regiment van het bei-; tingsleger is gedeserteerd. Spanje. In een decreet van den heer Sag- wordt het recht van publieke vereeniging leend, onder bepaling, dat aan de plaatselij autoriteiten het doel en de reglementenc vereenigingen zullen bekend gemaakt word: en dat deze zelve niet in een afhankelijke f- houding met het buitenland staan. Bij een ander decreet wordt aan de stad f

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2