PLATTELAMSCHE APOTHEEK. DAMES ONVERBETERLIJK FAILLISSEMENT. Openbare Verkooping, De markies Yan Hastings, die bij de Derby-wedrennen van het vorige en van dit jaar lijn geheel, hoogst aanzienlijk fortuin had ver speeld, is overleden. De //Times" zegt, naar ianleiding dezer gebeurtenis, het volgende }-De man, die twaalf adellijke titels droeg; de afstammeling van een geslacht, dat uit de da len van den Veroveraar dagteekende; de eige-- paar van een vorstelijk vermogende bezitter, in éen woord, van alles wat rang, afkomst, hjkdom en huwelijk kunnen schenken, is op leseutwintigjarigen leeftijd gestorven, geruïneerd io alle opzichten, in gezondheid, eer en vermo gen. Vijf jaren hebben den naam van den markies Van Hastings tot een scheldnaam doen Lorden, hebben de goederen van den markies ten prooi gegeven aan beginsellooze gelukzoe kers cn hebben hem zeiven in een ontijdig en Ingeëerd graf doen dalen." In zes jaren verkwistte de jonge markies twee Uitgestrekte erfgoederen, gedreven door de zucht ooi weddingschappen aan te gaan op renpaar den, welke bij hem tot een mania was over geslagen, zoo zelfs, dat hij veronderstelde de ienbaanmarkt tot bankbreuk te zullen bren- ien. Deze had hem echter tot haar slachtof fer bestemd en klemde zich steeds vast aan den markies, totdat hij zijn geld verspeeld had, en liet hem toen aan zijn lot over. In 1862 en 1863, toen er 2000 pd. st. en 2500 pd. st. voor eenjarige renpaarden betaald werd, begon de markies zijn renbaan-tijdperk met 1500 pd. st. en 1600 pd. st. ie betalen voor paarden, die het tiende gedeelte Diet waard waren, en vermeerderde het getal zijner renpaarden tot 30, die ongeveer 10,000 pd. st. jaars kostten. In 1865 betaalde hij, naar men leide, 12,000 pd. st. voor een renpaard. In 1867 verloor hij 103,000 pd. st. bij den Derby-wedren, maar won nagenoeg de helft terug bij den wed ren van Ascott; doch sedert dien tijd liep alles bem tegen, totdat hij eindelijk den moed en tevens de geschiktheid tot het berekenen der lansen verloor. De in gezondheid en geld ten gronde gerichte edelman begaf zich nu met zijn pekt naar Noorwegen; doch zijn gestel was te teel geschokt, om ondanks jeugd en de meest nogelijke zorgen te herstellen. Hij woonde aogtans de wedrennen te Doncaster op krukken bij, en den lsten October bezocht hij New- inarket Heath in een modern wagentje. Zijne jteddingschappen waren nu tot een paar pd. st. gedaald en de jonkmau, die op zijn 19de jaar tich ter zelfde plaatse als een aanstaand vermo gend edelman vertoond, en sedert bij tonnen gouds gewed had, moest in zijn tegenwoordigen toe- Itand uit den mond van zijn tegenwedderjde woor den hooren //Bedenk, dat ik verwacht betaald te worden." Dit was het laatste bezoek van fen markies Van Hastings op de renbaan. Hij verliet die in een hopeloozen toestand en stierf in zijn huis in Grosvenor Square. Italië. De regeering heeft, na eerst eenige pezwaren te hebben geopperd, de stad Napels geautoriseerd om eene leening met premiën uit e geven. Men verzekert, dat het gouvernement pesloten heeft om voortaan geene dergelijke Autorisatie meer te verleenen. Spanje. Olozaga ontvangt uit alle oorden Ier provinciën telegrammen, inhoudende betui gingen van algeheele en warme instemming. In verscheidene provinciën hebben demon- tratiën ten gunste van de constitutionneele uooarchie, gelijk aan die te Madrid, plaats ;ehad. Prim heeft eene commissie benoemd, be ast met het onderzoek naar eene doortastende hervorming van het leger, ook ten aanzien van het administratieve gedeelte. De generaal Cor dova is voorzitter dier commissie. Rusland. Maandag heeft te Petersburg de derde en slotzitting plaats gehad van de mili- hire conferentie tot beperking van het gebruik taQ ontplofbare kogels. Euslands voorstel is 1Qngenomeo. De gevolmachtigden van alle mo gendheden hebben het protocol geteekend, dat tot grondslag eener internationale overeenkomst1 dient. De Newa, zoo meldt de telegraaf tevens, is dicht gevroren. INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur! Voor uwe beschouwingen over de afschaffing van de zegelbelasting kunnen misschien de vol gende cijfers eenige dienst bewijzen: In 1847 bedroeg in België de zegelbelasting op de dagbladenfr. 371,920. Het port daarvan 112,622.—. fr. 484,542. In 1864 alleen het port fr. 4S8,490 i In 1848 werd de zegelbelasting afgeschaft, echter niet zonder veel tegenwerking van con servatieve zijde. Het //Dagblad van 's Hage" deed dus eerlij ker met België in plaats van Engeland tot voorbeeld te noemen. Nooedwijkeiiiiotjt. L. S. En dat wel niettegenstaande met 1848 het port der couranten van 2 centimes op 1 centime gebracht was (Zie Van Lee: //Het ze gelrecht der dagbladen"). Eed. ACADEMIENIEUWS. Utrecht, 17 November. Bevorderd tot doc tor in de verloskunde de heer A. J. W. Mon nik, med. doctor, geb. te Polsbroek, na verde diging van Stellingen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De minister van financiën, de heer Van Bosse, heeft de bij de motie van den heer Van de Putte bedoelde stukken aan de Kamer over gelegd. De heer Begram verlangde overlegging van meerdere bescheiden, waarin de minister be willigt. Het w. o. tot vaststelling der begrooting voor de gestichten Ommerschans en Veenhuizen, dienstjaar 1869, werd na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. De minister van justitie vroeg en verkreeg het woord om mede te deelen, dat de regeering, het oirbaar achtte de nominatie ter aanvulling van eene vacature in den Hoogen Eaad, wegens de daarin geslopen vergissing, der Kamer terug te zenden, opdat zij daarmede naar goedvinden haudele. De heer Koorders trok nu zijn daartoe strekkend voorstel, eergisteren gedaan, terug. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten deze zaak a. s. Maandag opnieuw te behandelen, om, zoo de vergadering mocht be slissen dat eene nieuwe nominatie zal worden opgemaakt, daarmede nog dien dag aan te vangen. Na hervatting der werkzaamheden consta teerde de heer Van de Putte, dat uit de over legging der stukken door den min. van financ. thans is gebleken1°. dat op de begrooting voor 1868 is gebracht eene som van f 2670 voor decoratiën welke op de begrooting voor 1S67 hadden behoord; 2°. dat er reeds op 6 Juni 1868 een tekort bestond van f 1379.60, en in 'weerwil van dat tekort de begrootings- post is overschreden. Die handelingen nu zijn in strijd met de instructie nopens de algemeene rekenkamer. Hij was met die inlichtingen vol daan. De heeren Begram, Koorders, Van Wasse- naer Catwyck en Gefken erkenden dat hier on regelmatigheid plaats had gevonden, die echter niet van dien aard was om den ophef te recht vaardigen die daarvan was geëxploiteerd. De eerste meende zelfs dat de fout misschien bij mindere ambtenaren of den kanselier der orde kon schuilen en achtte het wenschelijk daarnaar eene enquête in te stellen. De heer 'Koorders zou evenwel tegen de wet stemmen, omdat hij die stem niet meer kon losmaken van de ver moedens welke de minister van financiën zich in zijne eerste rede veroorloofd had. De min. v. financiën stemde in, dat de zaak eene onregelmatigheid was. Wie zich daaraan schuldig had gemaakt kon hij niet zeggen, maar hij moest opkomen alsof mindere ambtenaren of de kanselier der orde zich aan dit verzuim schuldig hadden gemaakt. De laatste had daar tegen herhaaldelijk gewaarschuwd. Het wetsontwerp werd met 64 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Koorders, Haff- mans en Van Eek. Na afloop der op te maken nominatie voor den Hoogen Eaad, zijn de begrootingswetten aan de orde gesteld. ADVERTENTIEN. Algemeene Expeditie-Onderneming VAN GEND LOOS. Al degenen, die iets te vorderen hebben, zoo wel van voor ter incassering gegeven traites als van remboursementen, van of verschuldigd zijn aan het kantoor der bovengenoemde On derneming alhier, worden dringend uitgenoodigd daarvan ten spoedigste opgaaf of betaling te doen aan het kantoor dier Onderneming op de Breedestraat. DE ADMINISTEATIE. Leiden, 16 Nov. 1868. In eene gemeente in den omtrek van Eot- terdam wordt door sterfgeval UIT DE HAND TE KOOP aangeboden eene compleete desverkiezende met WOO\UIJI§ en TUIiV, waarin sedert onheugelijke jaren de geneeskun dige praktijk is uitgeoefend. Te bevragen, met franco brieven, bij A. HOOBWEQ, te Krimpen a d. Lek. is het door den Franschen Kapper THIBET te Parijs uitgevonden PAPILLOTTEXPA- PIER. Het is buitengewoon taai, kan meer malen gebruikt worden en is daarbij buitenge woon goedkoop. 24 groote vellen, waaruit niet minder dan 576 groote driehoeken kunnen ge sneden worden, kosten slechts 25 cents. Bij 120 vel in ééns nemende betaalt men slechts Één gulden. Ter voorkoming van namaaksel of bedrog is elk vel met ons stempel voorzien. Geld en Brieven of Postwissel franco, GEBEOEDEES KOSTEE, Papierhandelaars, Leliegracht, Am sterdam. Bij vonnis der Arrondissements-Eegtbank te Leyden, van 17 November 1868, is COENELIS BOGAAED, Winkelierwonende te Nieuwveen, verklaard in Staat van Faillissement, dat aanvang genomen heeft op 16 November bevo rens. Tot Eegter-Commissaris is benoemd de Edel-Achtbare Heer Mr. H. P. J. TOLLENS, Eegter in voornoemde Eegtbank, en tot Curator Mr. C. W. J. J. PAPE, Advocaat te Leyden. Voor Extract, C. W. J. J. PAPE, Curator. in het Heeren-Logement aan den Burg im te Leyden, bij opbod op Zaturdag den 21sten, bij afslag op Zaturdag den 28sten November 1868, telken3 des avondsten 7 ure, van: Een HUIS en EEF, onlangs bijna geheel verbouwd, en waarin zich thans eene goed in-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3