B 1 T E V L A N D. maatregelen voor de in Aug. en Sept. 1869 te Utrecht te houden tentoonstelling van voor werpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, uitgaande van de vereeni- ging ter bevordering van fabriek en handwerks- nijverheid in Nederland, binnen zeer korten tijd zullen zijn genomen. Met buitengewone voort varendheid is deze tentoonstelling op touw ge zet en alles belooft dan ook een welverdiend succes. Het hoofdbestuur der vereeniging heeft van de regeering eene aanschrijving verkregen aan de consuls in het buitenland om de tentoon stelling zooveel doenlijk te ondersteunen. Het heeft zich bovendien in betrekking ge steld met invloedrijke personen te Parijs, Lon den, Berlijn, Brussel, Keulen en Weenen om de vorming van buitenlandsche commissiën onmiddellijk te doen plaats hebben. Ten aanzien van het binnenland heeft het hoofdbestuur de toezegging van de welwillende medewerking van heeren comm. des Konings in de provinciën ontvangen. Men voedt dan ook de gegronde hoop, dat binnen 3 a 4 weken de plaatselijke commissiën in onderscheiden steden des rijks hare werkzaamheden zullen kunnen aanvaarden op het voetspoor der commissie te 's-Hage. Het reglement is ter perse en zal binnen weinige dagen verkrijgbaar zijn met de inzendingslijsten, en wel bij de plaatselijke commissiën en bij het hoofdbestuur op franco aanvrage; zoodat deze tentoonstelling aan de industrie bekend zal zijn, zoolang vóór de opening, als immer met eene tentoonstelling het geval was. Een en ander opent het vooruitzicht, dat deze aanbevelens waardige en nuttige onderneming met een gun- stigen uitslag zal worden bekroond. Te Dordrecht had eergisterenuamiddag het treffend ongeluk plaats, dat de boot, waar mede de gezagvoerder van het vuurschip te Walsoorden, K. Smidt, zich met den heer F. naar boord begaf, omsloeg, doordien allen te gelijk naar eene toegeworpen lijn grepen. Slechts de schipper der boot werd gered. De beide andere personen verdwenen in de diepte. De eergisteren gehouden paardenmarkt te Gorkum was buitengewoon druk; ruim 3000 paarden waren aan de lijn, en de kooplust groot, vooral bij buitenlandsche kooplieden. Uit Enschedé wordt dd. 17 November geschreven Gisteren-avund bad alhier eene ver gadering plaats van de leden der alhier bestaande afdeeling van het //Anti-dagbladzegel-Yerbond." Met algemeene stemmen werd besloten, om een krachtig adres aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in te zenden, tot adbaesie aan hot door de regeering ingediende wetsvoorstel tot afschaffing van het zegelrecht op dagbladen en advertentiën. Onmiddellijk werd het door het bestuur ter tafel gebrachte concept-adres vast gesteld, en werd voorts besloten, dit niet alleen ter teekening aan te bieden aan de leden, maar aan allen, die in de zaak belangstellen, door geheel Twenthe, opdat de publieke opiuie, die er zeer voor de afschaffing dier belasting is, zich thans luide uitspreke en haar invloed doe gelden bij de aanstaande behandeling van dit punt in genoemde vergadering. Moge dit voorbeeld andere afdeelingen op wekken, om in gelijken geest te handelen; te vens zou men den wensch mogen uitspreken, dat ook het hoofdbestuur aanleiding moge vin den, om ihans, nu het oogenblik om te spreken en de regeering te steunen, daar is, de gele genheid met te laten voorbijgaan. In de Prov. N. Brab. en 's-Hertogen- bossche Courant leest men Woensdag-avond kwam met den laatsten trein te 'a-Herto genbosch aan Z. Exc. de minister van justitie, Mr. Van Lilaar, ten einde inspectie te houden over het huis van burgerlijke en militaire verzekering. Nadat deze Donderdag ochtend, vergezeld van de commissie der ge vangenis, had plaats gehad, verleende Z. Exc. audiëntie aan verschillende autoriteiten en eenige particulierenZ. Exc. verliet te 5 uren, na alvorens bij den commissaris des Konings gedineerd te hebben, onze stad weder om over Utrecht naar 's-Hage terug te keeren. Deze inspectie heeft ten doel gehad, de we* derinrichting van de gevangenis tot het opsluiten van crimineel veroordeelden. Er zullen echter uit andere strafgevangenis sen geen veroordeelden naar deze worden over gebracht, maar alleen die daarin worden opge sloten, welke na hunne terechtstelling veroordeeld worden, bepaaldelijk door de hoven van Noord- Brabant, Zeeland en Limburg. Wij vernemen verder, dat de minister te Breda eene klacht heeft ingediend tegen het bestuur van den Belgischen centraal-spoorweg over het te laat doen vertrekken en dus te laat aankomen van den trein RosendualBreda. Door den geneeskundigen inspecteur in de provincie Friesland werd ten vorigen jare den commissaris des Konings medegedeeld, dat hem opnieuw de noodzakelijkheid was gebleken van betere huisvesting voor de werklieden bij de uitvoering van openbare werken. In over eenstemming met het door den inspecteur ge daan verzoek, vestigde de commissaris des Ko nings de aandacht van den minister van binnen- landsche zaken op dat punt. De kennisneming van de daarop ontvangen rapporten leide de minister tot de conclusie, dat bet voorschrijven van een algemeene type van arbeiderswoning bij uitvoering Yan werken, onverschillig van wel ken aard deze zullen zijn en waar zij zullen worden uitgevoerd, ondoelmatig is te achten. Het verdient echter volgens den minister aan- beveliug om, bij het opmaken van bestekken in het algemeen en in het bijzonder bij die, waar van aardwerken sprake is, dat zoodanige maatregelen worden verordend als noodig te achten zijn, als1°. dagelijksche reiniging van wege den aannemer van het terrein rondom de woningen op een voldoenden afstand en af tapping van bedorven of stilstaande poelen; 2°. herhaalde levering door den aannemer van zuiver ligstroo en drinkbaar water en het plaat sen van een benoodigd getal doelmatige priva ten 3°. de inrichting der lichtramen tevens tot luchtverversching; 4°. het beschikbaar stellen van de noodige geneeskundige hulp en medi cijnen, waartoe men het veelal bij openbare werken reeds in zwang zijnde gebruik, dat van elk arbeider wekelijks iets op zijn loon wordt ingehouden, kan handhaven. Door inachtneming van deze bepalingen, voor zooverre althans de omstandigheden het zullen gedoogen, vertrouwt de minister, dat, voorzoo- veel mogelijk, zal worden te gemoet gekomen in de gebreken, die de geneeskundige inspecteur in de bestaande huisvesting van arbeiders bij openbare werken ziet. Krachtens eene op den 4den November 1868 te Parijs door de gemachtigden van Nederland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië geteekende verklaring, betrekkelijk de uitvoering van alinea 2 van art. 13 der overeenkomst van 8 Novem ber 1864 (Staatsblad n°. 84 van 1865), is het recht bij den invoer in Frankrijk van geraffi neerde suiker, herkomstig van de andere con- tracteerende staten, voorloopig tot den 31sten December 1S69 vastgesteld op 4S.85 fr., met bepaling dat zulks in werking zal treden acht dagen na de afkondiging. Die afkondiging heeft plaats gehad den 13den November 1868. Z. M. heeft goedgevonden de voor het loopende jaar toegestane sommen voor het mili tair onderwijs bij de verschillende korpsen des legers te verhoogen; strekkende voor meerdere uitgaven van het schoolonderwijs, en tot het aankoopen van brandstoffen voor het verwar men van kazernelokalen Z. M. heeft aan Jhr. Mr. R. A. A. E. Yon Pestel, secretaris van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te Brussel, den rang toegekend van raad van legatie honorair. Z. M. heeft met intrekking van Zr. Ma. besluit van den 21sten Oct. jl., tot rijks haven meester bij het Zederikkanaal benoemd P. A. Koorevaar, te Gouda; vergund aan C. Alles te Beemster, Th. Yan Asma te Lemsterland, M. Yan Stippen en J. Weeren, beiden te Berg- haren, het aannemen en dragen van het kruis //Fidei et Yirtuti," en wat eerst- en laatstgenoem den betreft, ook van de gouden medaille 3de grootte, hun door den paus geschonken. Heden overleed te 's-Hage do heer Dr. G. Simons, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het hoofdkiesdistrict Gorkum. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 45°, Wind: N., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren •44°. Woensdag 's morgens te 5 uren 44?, te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 46', te 4 uren 42°. Duitschland. Nabij Hildesheim iseenegroote verzameling Romeinsche oudheden opgegraven. De verzameling bestaat hoofdzakelijk uit zilve ren eet- en drinkschalen, waarvan alleen de me- taalwaarde ver over de 3000 th. geschat wordt. Sommige geleerden zijn van meening, dat deze verzameling het aandeel is van een Germaan- schen vorst in den buit op de Romeinen be haald, en opperen het denkbeeld, dat de neder laag van Varus in de nabijheid van Hildesheim heeft plaats gehad. Oostenrijk. De zitting van de Oostenrijk- sche en Ilongaarsche delegatiën is geopend. Het gemeenschappelijk budget is overgelegd Het totaal der uitgaven beloopt 94,377,604 fl. Buitenl. zaken 4,180,040 fl., oorlog 78,843,798 fl., financiën 1,77S,695 fl. In de zitting der Hongaarsche delegatie zal eerstdaags het ministerie geïnterpelleerd worden ter zake van de ongeregeldheden in Rumeniè. De koning is gisteren te Pesth gearri veerd. De landdag te Agram is geopend. Het ko ninklijk rescript is aldaar met geestdrift ont vangen. Frankrijk. Zaterdag-avond heeft in sommige wijken van Parijs, op den linkeroever van de Seine gelegen, eene soort van demonstratie plaats gehad, welke men beschouwt als een blijk van wrevel over het vonnis door de rechtbank van correctionele politie uitgesproken in de zaak van het gedenkteeken, op te richten voor den volksvertegenwoordiger Baudin. Door talrijke troepen jongelieden zijn namelijk tusschen half- twaalf en twaalf uren al de gaslichten in dat stads-kwartier uitgedraaid. De overleden baron James van Roth schild was de vijfde en de laatste nog in leven zijnde van de zonen van Meijer Anselmus Roth schild, de stichter van de firma, die de eerste finantieele macht in Europa geworden is. Den 15den Mei 1792 te Frankfort geboren, vestigde hij zich in 1812 te Parijs, waar bij sinds dien tijd als consul-generaal voor Oosten rijk bleef, en vaak keizers en koningen de baas was. Engeland. De depêches, die gisteren te Londen uit de provinciën ontvangen werden, berichten dat bij de verkiezingen voor het parlement de libe ralen de meerderheid hadden bij de meeste ver kiezingen; er waren reeds 61 leden verkozeD, zijnde 39 liberalen en 22 conservatieven. Ia 184 kiesdistricten zou gisteren de stemming plaats hebben. In de City zijn de heeren Twello en Bell, beiden conservatieven, benevens do heeren Goschen en Crawford, liberalen, gekozen. In Westminster heeft de heer Stuart Mill de nederlaag geleden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2